Exkluzivně: Gigabyte EP45-DS4 – Intel P45 pro mainstream Tisk E-mail
Napsal Budy   
Úterý, 15 červenec 2008
Přejít na obsah
Exkluzivně: Gigabyte EP45-DS4 – Intel P45 pro mainstream
Gigabyte EP45-DS4-Deska
Gigabyte EP45-DS4 - Bios určený pro OC
Gigabyte EP45-DS4-testovací sestava a testy.
Gigabyte EP45-DS4-přetaktování a teploty
Gigabyte EP45-DS4-závěr

 

 

 

 

 

 

 

  • Exkluzivně: Gigabyte EP45-DS4 - Intel P45 pro mainstream

  DDWorld měl zase jednou možnost se podívat jako první na zoubek exkluzivní novince pro mainstreamové uživatele. Základní deska Gigabyte EP45-DS4 je z pohledu ceny, výbavy velice atraktivní základní deska a samozřejmě staví na nové čipové sadě Intel P45 ...  

   Čipová sada od Intelu - P45 je na trhu krátce. V ČR byly desky s touto Čipovou sadou delší dobu nedostupné. Situace na trhu se konečně obrátila a do ČR dorazily tyto desky v pořádném množství. Výrobci se již předhánějí v uvádění nových a nových modelů. K dnešnímu datu již máme na výběr z poměrně hojného množství základních desek postavených právě na zbrusu novém čipsetu P45 od Intelu. Nám tentokrát české zastoupení společnosti Gigabyte premiérově u ČR zapůjčilo model EP45-DS4, který v ČR zatím žádná profesionální redakce neměla možnost podrobit testům. Tato čest tak připadla nám a konkrétně zase mě, píšícímu čtenáři stránek DDworld.cz.

baleni

 

   Desky s P45 už na DDworld představeny byly, takže jen krátce o samotném čipsetu. Předchozí generace P35, ze které však přímo P45 vychází, měla linky v případě Crossfire 16x4, což bylo velice limitujícím faktorem. Dnešní reinkarnace tohoto čipsetu, přejmenovaným na P45 nese v tomto ohledu asi právě ta největší vylepšení. V případě osazení dvou grafických karet do CF budou vaše PCI express linky fungovat v režimu 8x8 namísto "omezujících" 16x4 u desek s čipsetem P35. Dalším vylepšením na čipsetu P45 oproti P35 jsou lepší OC výsledky, jak deklaruje výrobce. Jestli se to potvrdí, zjistíte až o pár listů dále. Podívejme se na technické specifikace tohoto nejnovějšího čipsetu Intel a také posledního čipsetu pro současnou generaci procesorů a architekturu CORE. Žádný další budoucí čipset už nebude s CORE procesory kompatibilní.

p45express

   Čipsety od Intelu poslední dobou prodělaly několik vytunění a reinkarnací. Stará známá P965 byla předělána na P35 a dnes na P45, kterou si probereme v dnešním testu. Čipová sada Intel 975X prošla předěláním na X38 a dnes jsou na trhu již její vylepšené verze X48, které nepřinášejí vůbec nic nového. Rozdíl X48 vs X38 je nula nula nic. Jedině snad v papírových parametrech, ale že by to bylo nějak markantně na přetaktování nebo výkonu znát, se říci nedá. Ostatně čipy X38 a X48 jsou fyzicky úplně stejné. Hlavní pozornost ale směřuje na P45 (performace) tedy mainstreamový čipset o který je opřena většina čipsetové produkce společnosti Intel. P45 přešla na nový výrobní proces oproti P35, tím je 65nm polovodičový výrobní proces, který by měl snížit výrobní náklady a zahřívání čipsetu na těchto deskách.

Intel-P45-4

   Jižní můstek na staré P35 nese označení Intel ICH9R,nová P45 nese jeho vylepšenou verzi ICH10R. Co se týče pamětí, tak se toho poměrně dost zlepšilo oproti P35, P45 již podporuje paměti DDR2 o maximálním taktu 1200MHz, o čemž jsme si na P35 čipsetech mohli nechat jen zdát - tedy alespoň oficiálně, neoficiálně rychlejší paměti fungovali vždy. FSB sběrnice pro nové procesory již je oficiálně 1600MHz, což je jisto jistě dobrá věc, kterou valná většina zájemců o tuto desku ocení. Desky s P45 již také konečně podporují pamětové profily XMP, které si brzy probereme v jedné recenzi s pamětovými moduly, kterou pro vás máme připravenou. Deska podporuje standard PCIe 2.0 v CrossFirem režimu 8+8, jak jsem vám již říkal. Osm linek PCIe 2.0 by dle Intelu mělo mít stejnou grafickou propustnost jako 16x16 na X38/X48 ,což by v CrossFire režimu nemělo již omezovat vaše grafické karty. Jestli je tomu tak si probereme již brzy v nějakém jiném testu. Ale pojďme zpět k pamětem. Paměti jsou podporované, jak již bylo řečeno o maximální frekvenci 1200MHz (u DDR3 verzí desek samozřejmě i vyšší) a jako premiéru zde máme podporu až 16GB operační paměti, což s jásotem musíme pochválit, protože až do nedávna byla maximální podpora 8GB pro operační moduly. Deska podporuje samozřejmě všechny nové procesory i včetně nového 4-jádrového proceroru Yorsfield s frekvencí 3,2GHz(Intel Core2 Extreme QX9770 ).

Intel-P45-7

   Jižní můstek ICH10R je bohužel jen mírně vylepšený ICH9R.Takže nic nového pod sluncem. Výkon je mírně vyšší, ale nijak výrazně, což je škoda. Dle dokumentace, kterou mám před sebou tak "nový" Jižní můstek ICH10R by měl mít "překopaný" přístup k SATA řadiči, a díky tomu nám vzrostla datová propustnost, což jsem sice zpozoroval, ale aplaus se nekoná. To by bylo již asi vše k úvodu. Zbývá tak čas na parametry dnes testované základní desky:

parametry

A teď už se na tu modrou krasavici pojďme společně podívat. 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Avowed očekávané RPG od Obsidian vypadá divně
Avowed očekávané RPG od Obsidian vypadá divněThursday, 13 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 902x
Komentářů: 0
Call of Duty: Black Ops 6 v ukázce – hra bude v Gamepassu
Call of Duty: Black Ops 6 v ukázce – hra bude v GamepassuWednesday, 12 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 770x
Komentářů: 0
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!Tuesday, 11 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 941x
Komentářů: 1
Starfield dostává DLC Shattered Space a nový UPDATE s módy!
Starfield dostává DLC Shattered Space a nový UPDATE s módy!Tuesday, 11 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 934x
Komentářů: 0
DOOM: The Dark Ages oznámen! Další totální akční nářez.
DOOM: The Dark Ages oznámen! Další totální akční nářez.Monday, 10 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1511x
Komentářů: 2
Dragon Age: The Veilguard představeno – BIOWARE se vrací?
Dragon Age: The Veilguard představeno – BIOWARE se vrací?Monday, 10 June 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1254x
Komentářů: 1