Gigabyte AB350N GAMING WiFi a AB350M GAMING 3: TEST výhodných ITX a mATX pro RYZEN! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Čtvrtek, 14 prosinec 2017
Přejít na obsah
Gigabyte AB350N GAMING WiFi a AB350M GAMING 3: TEST výhodných ITX a mATX pro RYZEN!
Gigabyte AB350N Gaming WiFi (Mini-ITX)
Gigabyte AB350M Gaming 3 (mATX)
Testy a výkon desek v praxi
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení

 

 

  • Provozní vlastnosti, taktování

V sestavě máme schválně extrémní duální AMD Radeon R9 295 X2, který dá samozřejmě sestavě i desce pořádně zabrat po všech stránkách. O což nám samozřejmě jde, protože jestli deska přežije v takovéto sestavě, vydrží asi vše ;). Ano, duální Radeon R9 295X2 je trochu extrém, ale pro účely otestování možností a schopností desek je vlastně ideální.

  • Spotřeba a teploty

Z hlediska spotřeby hraje hlavní roli technologie procesorů. Současné čipy AMD a Intel jsou již 14nm, což vynikne hlavně ve srovnání s 32nm AMD staré generace. AM3+ platforma měla také podstatně náročnější čipset, a tak spotřeba je vyloženě obrovská proti současným platformám. AMD RYZEN 7 ale převálcovalo Intel, protože vzhledem k výkonu CPU, který je nesrovnatelně vyšší, má AMD najednou srovnatelnou spotřebu s pouze 4jádrovým Intelem. Spotřeba této malé desky je pochopitelně na velmi slušné úrovni, díky velikosti.

Pokud jde o chlazení desky, tak starší AM3+ platforma byla energeticky náročnější a chlazení se tak muselo řešit více. Současné Z270 a X370/B350 platformy mají ale spotřebu sami o sobě v jednotkách W. Nároky jsou tak hlavně na napájecí kaskádu CPU, kdy ale procesory mají zároveň nižší spotřebu než staré FX, a tak nároky na chlazení jsou minimální. Pochopitelně vzhledem k rozměrům desky by se dalo čekat, že menší pasiv bude mít více práce, ale na rovinu, v normálně chlazené i malé ITX skříni, i po přetaktování 1800X procesoru na 4GHz, má kaskáda maximálně v plné zátěži kolem 64°C, což ještě jde, nicméně chce to alespoň nějaké běžné chlazení skříně. Totéž platí o mATX verzi AB350 desky od Gigabyte.

  • Taktování

Všechny tři AB350 Gigabyte desky mají stejné zaměření i cenovou třídu. Nejde o desky vyloženě určené pro taktování, navíc jsou postavené na B350 čipsetu, který sice taktování podporuje, ale obecně se dává na levnější desky. Nicméně Současné RYZEN procesory nejsou náročné ani po přetaktování, takže ani moc nevadí, že napájecí kaskáda všech tří desek je opravdu základní, leč zcela dostatečná na nenáročné požadavky mainstreamových RYZEN procesorů od AMD.

U kvalitních X370 desek jsme dokázali s napětím na 1,45V, procesor dostat na 4,15GHz. Nicméně pro dlouhodobé provozování to není, napětí je už velmi vysoké a obecně doporučujeme zůstat na 1,4V, spotřeba i zahřívání jsou mnohem nižší, takt je pak stabilní kolem 3,9-4,0GHz u nejlepších kousků, ale výkonově zase o tak moc nepřijdete. V případě ITX verze se nám ale dařilo udržet CPU na 4,05GHz bez potíží, u levnější edice mATX bylo stabilní „jen“ 4GHz. Těžko proti těmto výsledkům cokoliv namítat, zejména s ohledem na ceny desek. Prostě taktovat jde. Proti X370 deskám mají obecně B350 deficit v možnosti taktování pamětí, kdy výrobci pro B350 desky obvykle dávají maximum na 3200MHz, zatímco X370 edice mívají i mnohem více. To je případ všech tří desek. Na druhou stranu, bez potíží nám na 3200MHz běhaly i HYNIX paměti, takže asi dobrý :). BIOS je u všech desek podobný, ITX verze bohužel nemá DUAL Bios, taktovat lze i přes aplikace z Windows. Vše funguje bez potíží a jak se očekává. 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Dead Space remake vypadá skvěle!
Dead Space remake vypadá skvěle!Úterý, 04 říjen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 446x
Komentářů: 0
Forever Skies něco pro fandy Subnauticy!
Forever Skies něco pro fandy Subnauticy!Sobota, 01 říjen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 758x
Komentářů: 1
Deadpool 3 míří do MARVEL i s původním Wolverinem!
Deadpool 3 míří do MARVEL i s původním Wolverinem!Čtvrtek, 29 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1097x
Komentářů: 4
The Last of Us – Seriál podle hry v ukázce!
The Last of Us – Seriál podle hry v ukázce!Úterý, 27 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 775x
Komentářů: 0
PC verze Uncharted: Legacy of Thieves Collection brzy!
PC verze Uncharted: Legacy of Thieves Collection brzy!Pondělí, 26 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 862x
Komentářů: 2
Spider-Man: Miles Morales dorazí na PC ještě letos!
Spider-Man: Miles Morales dorazí na PC ještě letos!Pátek, 23 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 656x
Komentářů: 0