GIGABYTE AORUS Z270X-Gaming 9 – TEST nejlepší základní desky Z270 na trhu? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Thursday, 05 January 2017
Přejít na obsah
GIGABYTE AORUS Z270X-Gaming 9 – TEST nejlepší základní desky Z270 na trhu?
Základní deska
Testy a výkon desky
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení

 

 

  • Provozní vlastnosti, taktování

V sestavě máme extrémní duální AMD Radeon R9 295 X2, který dá samozřejmě sestavě i desce pořádně zabrat po všech stránkách. O což nám samozřejmě jde, protože jestli deska přežije v takovéto sestavě, vydrží asi vše ;). Ano, duální Radeon R9 295X2 je trochu extrém, ale pro účely otestování možností a schopností desek je ideální.

  • Spotřeba a teploty

Z hlediska spotřeby hraje roli lepší efektivita 14nm procesorů, kdy ale nové Core i7-7700K je i o něco výkonnější, ale také o pár W méně úsporné. Extrémní výbava desky Gigabyte GAMING 9 však spotřebu očekávaným způsobem zvyšuje. Všechny ty řadiče a čipy navíc prostě více žerou. U E-ATX desek obecně nic zvláštního.   

Pokud jde o chlazení desky, tak s tím není absolutně žádný problém. Tím spíše že na té silné kaskádě trůní zakázkový měděný EKWB blok s kouřovým plexi na vrchu. Celé opravdu TOP kvalita a velmi působivé. Samozřejmě to chladí dobře i bez vodního chlazení zapojeného na to.  

  • Taktování

A co taktování, dokáže tahle deska vytáhnout těch 5GHz z nového Core i7-7700K? Jak jsme zjistili dříve, ukazuje se, že za tajemstvím taktování opět stojí jednak štěstí na kus procesoru, ale hlavně opět nekvalitní pasta uvnitř, kterou Intel dává mezi čip a pouzdro. Pokusy s jejím nahrazením (tedy rozebráním čipu), končí se zajímavými výsledky. U některých čipů to pomáhá hodně a zejména teplota se rapidně sníží, což umožňuje dosáhnout až 5,3GHz, nicméně jsou i čipy, kde to prostě neudělá nic a 5GHz je maximum. V našem případě samozřejmě nebudeme dělat žádné fyzické úpravy čipu samotného.

Nejlepší vzorek, který máme k dispozici dokáže dávat 5GHz při napětí 1,36V. Zcela stabilně. Nicméně pokud sáhneme po extrémnějším 1,5V napětí, dokážeme stabilně i 5,1GHz, ale nárůst teplot i s masivním AiO chlazením je ale značný a osobně takovéto nastavení nemohu pro běžné používání doporučit. Je zcela evidentní, že stejně jako u Z170 desek nejsou omezením schopnosti desky samotné, ale prostě procesory Intel. Možná zajímavější pro některé bude, že automatické OC funkce dokáží těch 5GHz také vytáhnout z našeho CPU. A Gigabyte AORUS GAMING 9 je opravdu excelentně připravena na taktování, extra funkce vše zjednodušují a poskytují maximální kontrolu všeho a možnosti nejemnějšího doladění.  

Pokud se tedy ptáte, zda tahle deska dokáže vytáhnout 5GHz z Core i7-7700K, tak se opět ptáte špatně. Tahle deska by zvládla mnohem, ale mnohem více. Jenže on to nezvládne procesor. Naše nejvyšší stabilní frekvence byla 5,1GHz při 1,5V, jenže CPU i s AiO topí jako blázen hodně přes 80°C a provozovat to takhle dlouhodobě, fakt ne. Omezením je prostě zase procesor. Základní deska je úplně jiný level. Přístupnost a možnosti taktování jsou vynikající, a to se nebavíme o vyloženě extrémní OC desce, přesto má vše, co je standardem na OC deskách. 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!Thursday, 02 July 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2189x
Komentářů: 19
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatným
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatnýmWednesday, 01 July 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 610x
Komentářů: 0
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.Monday, 29 June 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1081x
Komentářů: 1
Cyberpunk 2077 – nové záběry, informace a dojmy z hraní!
Cyberpunk 2077 – nové záběry, informace a dojmy z hraní!Thursday, 25 June 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1895x
Komentářů: 4
STRONGHOLD: WARLORDS – tvůrci hru přepracovali a je hezčí!
STRONGHOLD: WARLORDS – tvůrci hru přepracovali a je hezčí!Tuesday, 23 June 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1334x
Komentářů: 1
MAFIA I v nové verzi vypadá dobře. Bude česky?
MAFIA I v nové verzi vypadá dobře. Bude česky?Saturday, 20 June 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1948x
Komentářů: 10