GIGABYTE AORUS Z270X-Gaming 9 – TEST nejlepší základní desky Z270 na trhu? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Čtvrtek, 05 leden 2017
Přejít na obsah
GIGABYTE AORUS Z270X-Gaming 9 – TEST nejlepší základní desky Z270 na trhu?
Základní deska
Testy a výkon desky
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení    

Ač se tak některým může na první pohled tahle deska zdát trochu „obyčejná“, zdání hodně klame. Gigabyte to obří E-ATX PCB udělal o několik tříd kvalitnější, než na co jsme zvyklí i u velmi dobrých desek střední třídy. Zpracování elekroniky, napájení, ochranných funkcí je absolutní TOP špička. K tomu fyzické zesílení všech slotů i dalších částí desky i mnohavrstvé PCB dělají desku překvapivě těžkou. Napomáhá tomu i řešení chlazení té 22fázové napájecí kaskády prostřednictvím zakázkového EKWB vodního bloku s parádním designem.

A to jsme ještě nezačali mluvit o výbavě. To je nový level extrému. Asi nejvybavenější deska, kterou jsme tu kdy měli. A to jsme testovali vždy i TOP modely podobného zaměření. Gigabyte ovšem věci posunul o další level. Opět by se na první pohled mohlo zdát, že má to, co řada nižších desek, jenže když se začtete do parametrů, zjistíte že je zde řada nadstandardních řešení, čipů, řadičů atd. Výsledkem je tak nejen extrémní počet výbavy, ale i její kvalita. ThunderBolt3, USB 3.1, M.2/U2, PLX a hlavně zvuk.

Tohle je nejlepší integrovaná zvuková karta na základní desce, kterou jsem kdy viděl. Level kvality zvuku, které běžně dosahují jen neintegrovaná řešení. Prostě paráda. Přidejme k tomu 2x LAN, WiFi/BT atd. a srdce každého hráče i náročnějšího domácího uživatele prostě musí být maximálně spokojeno.

No a že to všechno má naprosto špičkový výkon o tom nepochybujte ani na okamžik. Možnosti a přístupnost taktování dalece přesahují domácí možnosti většiny uživatelů a hlavně neextrémní možnosti domácího chlazení dostupných procesorů. A ještě je tady design a podsvícení. Design desky je fajn, až rozsvícení z ní udělá poněkud „vánoční stromeček“.

Ano, někomu se to může líbit, ale ucelený styl to prostě v základu nemá, což je trochu škoda. Styl jednotlivých diod osazených na PCB a k tomu tedy celkový svit jednotlivých částí desky je velmi rozdílný. Všechno je ale RGB plně stavitelné a přizpůsobitelné, umí efekty, což je dobře, ale i tak myslím, že zakomponovat to lépe do PCB, je zajímavější, než to takhle „posázet“ diodami. Nicméně lze některé ty části vypnout a sladit zbytek.

Líbí se mi podsvícení zvukovky, slotů a pravé části, což lze pěkně vyladit i se skříní a dalšími podsvícenými částmi PC. Samozřejmě to lze všechno vypnout a pak design desky není vůbec špatný, kombinace černé, šedé a bílé vypadá moc dobře. Já si nastavit podsvícení na bílou:

Design je ale celkově subjektivní dojem … pokud bych ale měl něco vytknout desce, tak jsou to právě ty jednotlivé diody rozeseté po desce a pak také zvolený E-ATX formát. Už ATX se mě zdá na potřeby Intel LGA 1151 platformy dost zbytečný, a tohle je ještě větší E-ATX, který už se hlavně do většiny běžných skříní nevejde. Nicméně chápu jeho použití a vzhledem ke stupni a zpracování výbavy, je využit do posledního cm. Jako řešení to lze přirovnat k tomu, jet do supermarketu pro rohlíky a chleba letadlovou lodí. Ale taky to jde a nemůžu se ubránit dojmu, že právě podobný level šílenosti je zcela záměrný. Prostě TOP model, jak se sluší a patří.

  • Závěr

Ještě nebyla řeč o ceně. No, pokud jste ve čtení došli až sem a trochu rozumíte těm technologiím a co všech bylo v článku řečeno, tak je vám asi jasné, že ono nadstandardní zpracování, vybavení, řadiče a čipy všeho druhu a množství výbavy, se v ceně prostě odrazí a to tak, že hodně. Namátkou, vodní blok od EKWB stojí sám o sobě dost přes 2 tisíce. Zvuková karta, to jsou další 2 tisíce, PLX můstek, ThunderBolt řadiče a další věci = další tisíce korun. Takže ve výsledku vás asi nepřekvapí, že výsledná cena desky převyšuje 10 tisíc. A to o hodně. V současnosti je v českých obchodech tahle deska naceněna na 16 tisíc korun vč. DPH. Po omezenou dobu jsou jako bonus k dispozici 40eurové poukázky do STEAM peněženky, pokud si desku koupíte mezi 5.1 až 31.3. a zaregistrujete se na příslušných stránkách.

Tohle je tak prostě ULTRA TOP model, který má vše. V řadě AORUS ale je hned několik dalších modelů, včetně desek středního segmentu jako GAMING 5 či K5, které stojí o více než 10 tisíc korun méně a některé prvky a styl mají také. Pokud vás tak GIGABYTE AORUS Z270X-Gaming 9 a její styl zaujal, ale prostě nemáte 16 tisíc na desku, tak by vás ty nižší varianty mohli zajímat. A že jsou zajímavé, to si ukážeme v další recenzi, protože právě GAMING 5 variantu AORUS máme v redakci už také otestovanou ;). Dnes to ale bylo o GIGABYTE AORUS Z270X-Gaming 9. A to je prostě a jednoduše jedna z nejlepších základních desek na trhu s několika prvky (hlavně zvukem), které dost možná tím nejlepším, co na základní desce lze vůbec najít, jsou absolutně. Ano, maximalistická kvalita i stupeň té výbavy je bez ohledu na velikost, váhu, spotřebu i cenu desky. Pokud vám ale ta cena nevadí a máte skříň, kam se tahle deska vejde, pak je to to nejlepší, co trh nabízí. Úžasný a opravdu pořádný kus hardware :).

Hodnocení GIGABYTE AORUS Z270X-Gaming 9: 98%

 

Za zapůjčení děkujeme společnosti GIGABYTE

Za výbavu pro testy děkujeme našim partnerům:

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
navy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-01-06 21:57:57
avatar
Pěkný kousek, fakt je škoda, že Kaby Lake nemá pájku, alespoň s delidem to může být moc zajímavé.
Díky za recenzi.
archecon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Co v recenzi nebylo 2017-01-07 13:28:29

V recenzi je poměrně málo faktografie a hodně ale hodně emocí. Například kapitola o síťové konektivitě je chudá. Pokud máte doma některou s výkonných potvor (routerů) s vysokou konektivitou (bouding)potom na desce zaujme její schopnost agregovat síťovou konektivitu přes všechna svá rozhraní. viz. http://www.killernetworking.com/technology/killer-doubleshot-x3-pro

O tomto cudně mlčí i webová stránka speciálně pro produkty AORUS. Gigabyte tedy založil značku a firmu pro TOP hráčské produkty? Asi ano sorry nejsem hráčský fanda.:-)
Další kapitolou je užití PLX chipu a reálná dostupnost konektivity PCIe. Fungují např. všechny konektory SATA, U2, M2 paraelně při plném obsazení desky periferiemi? Zpravidla nikoli. Pakliže u tohto modelu ano, pak je to fantastická vlastnost a je škoda se o ní nezmínit. Jen si představte osazení 4 superrychlých SSD. PCIe switch by takto značně omezil nutnost platformy Intel X99. Kaby Lake má oproti X99 procesorům jednu velkou výhodu, a to integrované GPU na které se dá naložit i významný podíl výpočetních úloh, Intel QUICK SYNC, OPENCL. V kombinaci s vyhrazenou grafickou kartou se dá procesor i dedikovaná GPU nakonfigurovat k optimální spolupráci a výkonům např. v transkodovacích úlohách (Video obecně).
Cena odpovídá kategorii vybavený X99 desek ASUS pro Workstation nebo TOP nabídku pro Gaming. TAková je doba a desky kolem 15.000,- nejsou nic výjimečného odpovídá trhu i výbavě. Z mého pohledu opodstatněnou cenu má vysoká integrace součástek a díky tomu zajištěná další rozšiřitelnost. Po osmi letech rozšiřování na socketu AM3 došel tehdy luxusní desce od ASUS s možnou rozšiřitelností dech. Recenzovaná deskaoOd Gigabyte nebo snad AORUS je v každém případě zajímavý maximalistický počin.
Kert [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - A nebude 2017-01-11 17:49:14

Jenže tahle deska má tak úžasnou zvukovku že lepší už ani nelze. SNR -400 dBA a dynamický rozsah 133 dBA.
Pravda je že papír a dokonce i DDweb snese všechno :-D
martyst111 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-01-07 13:18:10

Ahoj dostal jsem nove cpu amd fx 8300 Vishera nainstaloval ho do me desky Gigabyte 970A ds3 ktera udajne ma podporovat am3+.Revize desky je to 1.1 a pred instalaci cpu jsem updatoval bios na pozadovanou verzi od vyrobce a pro zapnuti pc bezi a tak po 5 vterinach natvrdo vypne nekdy i zamrzne pri loadovani win kdyz tam vratim zpet stary athlon 2 x4 640 tak vse bezi v poradku a oba cpu jsou 95w.Hrabal jsem se v tom vcera cely den a za boha na to neprisel tak bych byl moc rad za radu pokud nekdo vi.
archecon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-01-07 15:16:41

Edit: úplně než se pustíte do níže uvedeného pokuste se v systému a s přechozím procesoem ve správci zařízení odebrat položku procesor. Také všechny prográmky ve WIN na taktování desky a procesorů. Pak vypnout! Vyměnit CPU a pokusit se nabootovat.


1. Zresetujte nastavení BIOS pomocí PINU na desce - najdete v manuálu. Pokud chcete mí+ jistotu na 110% vyjměte na 5 minut baterii.
2.Pokud používáte 2 moduly RAM jeden vyjměte. Osaďte ho do 1. BANKU - SLOTU od CPU.
3. Nabootujte do Nouzového režimu
4 Pokud se nepodaří boot do nouzového režimu laborujte s moduly RAM. Osadte RAM pouze do 2 banku. Atd. vždy po jednom.
5. pokud máte konektivitu v nouzovém režimu pokuste se aktualizovat systém.
6. Pokud toto nemomůže, protože se Vám systém hroutí při startu windows, ověřte že je chyba v něm. NApř. spuštěním a laborováním v nějaké LIVE distribuci... Pokud LIVE distribuce pojede OK, přeinstalovat WIN. můžete vždy..
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-01-07 16:30:03
avatar
Marty mi psal, že má problém i v BIOSU, takže problém není v OS nebo SW. I když je jen v BIOSU, tak PC chcípne. Jestli nepomůžou hrátky s BIOSEM, tak bych řekl, že je problém s CPU.
archecon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-01-07 18:38:46

Aha to nebylo z dotazu zřejmé. Tak tedy totální reset BIOSU jak jsem psal. Případně zkusit všechny verze BIOSU, které procesor podporují. Ne jen tu poslední.F7d, ale take F6. Jako poslední možnost pokusit se použít úplně jiný modul RAM než kterým teď disponuje. Pokud se nechytne.. Pak má problém s MB (kondezátory, napájení) nebo CPU. :-(
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!Thursday, 02 July 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2184x
Komentářů: 19
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatným
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatnýmWednesday, 01 July 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 610x
Komentářů: 0
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.Monday, 29 June 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1081x
Komentářů: 1
Cyberpunk 2077 – nové záběry, informace a dojmy z hraní!
Cyberpunk 2077 – nové záběry, informace a dojmy z hraní!Thursday, 25 June 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1894x
Komentářů: 4
STRONGHOLD: WARLORDS – tvůrci hru přepracovali a je hezčí!
STRONGHOLD: WARLORDS – tvůrci hru přepracovali a je hezčí!Tuesday, 23 June 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1334x
Komentářů: 1
MAFIA I v nové verzi vypadá dobře. Bude česky?
MAFIA I v nové verzi vypadá dobře. Bude česky?Saturday, 20 June 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1948x
Komentářů: 10