Gigabyte X570S Aero G – TEST a RECENZE jedné z nejlepších základní desek pod AMD RYZEN Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 07 září 2021
Přejít na obsah
Gigabyte X570S Aero G – TEST a RECENZE jedné z nejlepších základní desek pod AMD RYZEN
Základní deska
Testy a výkon desek v praxi
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

  • Gigabyte X570S Aero G – TEST a RECENZE

                                  jedné z nejlepších základní desek pod AMD RYZEN

Nedávno se na trhu objevily základní desky s označením X570S. Sama čipová sada X570 je tu s námi již delší dobu a stále je nejlepší :). Je jedinou mainstreamovou platformou, která má nativně PCIe 4.0 linky, včetně tech ze samotného čipsetu. X570 je totiž ve skutečnosti kus procesoru RYZEN, tento čipset si AMD dělá samo. Jak ale víte, kvůli potenciálním nárokům, pokud by někdo využil všech PCIe 4.0 linek najednou, které má platforma k dispozici, bylo by to docela hodně tepla. Takže téměř všechny původní X570 desky, mají z preventivních důvodů (ne že by ho potřebovaly) ventilátor na čipsetu. Až na vzácné výjimky. Nicméně s nástupem X570S varianty, udělalo AMD a výrobci desek opatření a uvádějí na trh desky s tradičním pasivním chlazením čipsetu, bez toho ventilátoru. A přidávají samozřejmě i nějaká ta další vylepšení a modernizace výbavy na jednotlivé modely desek.

Dnes se tedy podíváme na jednu z nejnovějších základních desek, právě s novým X570S řešením a současně jde o jeden z nejzajímavějších modelů, který si vůbec můžete pod AMD RYZEN procesor osadit. Nesoustředí se na pozlátka herního designu a vzhled, soustředí se hlavně na výbavu samotnou a kvalitní provedení desky, za ještě rozumnou a solidní cenu.

  • Gigabyte X570S Aero G

Novinka v nabídce Gigabyte navazuje na sérii VISION. Zůstal design laděný do bílo - stříbrné a AERO série se jako taková, soustředí na maximální výbavu pro tvůrce apod. Nejde tedy o herní desku, i když samozřejmě bude mít výkon a vše, co je třeba, i v běžném herním nasazení. Preferuje však bohatou výbavu. Jak v oblasti konektivity, tak především disků. Tahle deska a platforma nabízí něco, co velmi málo mainstreamových desek v rámci AMD, ale a i konkurenční Intel Z590 vůbec.

Hned 4 pozice pro rychlé NVMe SSD disky, všechny ve verzi PCIe 4.0. A všechny plně a souběžně osaditelné, současně s grafickou kartou také v PCIe 4.0. Je to díky tomu, že X570/X570S je jedinou mainstreamovou platformou, která má PCIe 4.0 linky i ze strany čipsetu samotného (16 celkem), nejen těch 20 linek z CPU (RYZEN 5000/3000). Nicméně zase jich nemá tolik, jako high endová TRX40/TRX80 platforma, kde je 64/128 PCIe 4.0 linek. Nicméně to se prostě bavíme o úplně jiné cenové a výkonové kategorii.

Kromě toho jsou u tohoto modelu také nadstandardní hned dva 20Gbps USB 3.2 Type-C konektory, pro univerzální využití s VisionLink technologií. Samozřejmostí je přítomnost Wi-Fi 6, 2,5Gbit LAN a vůbec opravdu hodně konektorů a výbavy ve všech směrech.

Pokud jde o ten design, Gigabyte se na rozdíl od svých herních řad, řekl bych s VISION/AERO stále hledá. Není to tak učesané a elegantní jako jiné modely desek. Na druhou stranu většinu uživatelů, to jak vypadá deska, vlastně ani moc nezajímá. Důležitější je zpracování a výbava. A tohle je velmi kvalitní deska s pořádnou 12+2fázovou kaskádou a kvalitním PCB a elektronikou ve všech směrech. Třešničkou na dortu je pasivní chlazení bez ventilátoru na čipsetu.

I když víte, že Gigabyte měl snad skoro jako jediný výrobce v nabídce pasivně chlazenou X570 desku od začátku. Ovšem model AORUS Xtreme X570 je opravdu hodna svého jména. Kromě extrémního zpracování a výbavy, které i dnes máloco konkuruje, tu je také cenovka kolem 20 tisíc korun. Odpovídající tomu, co ten TOP model nabízí, ale samozřejmě na mainstreamovou platformu docela dost vysoká. Dnes testovaná X570S Aero G není tak maximalisticky extrémně zpracovaná, ale má stále velmi vysoký stupeň výbavy a je kvalitní, ovšem cena za to je výrazně dostupnější.

Takže se na ni podívejme … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vychází Gamedec je klasické izoRPG pro fandy žánru
Vychází Gamedec je klasické izoRPG pro fandy žánruPátek, 17 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1280x
Komentářů: 0
Hawkeye – nový seriál MARVEL nám představí Kate
Hawkeye – nový seriál MARVEL nám představí KateÚterý, 14 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 961x
Komentářů: 2
Total War: Warhammer III odložen
Total War: Warhammer III odloženPondělí, 13 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 811x
Komentářů: 1
Far Cry 6 je hotové a slibuje „to samé jako vždycky“?
Far Cry 6 je hotové a slibuje „to samé jako vždycky“?Neděle, 12 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1683x
Komentářů: 8
¨Nebaví vás focení v praxi? Zkuste simulátor fotografování
¨Nebaví vás focení v praxi? Zkuste simulátor fotografováníSobota, 11 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1111x
Komentářů: 9
Alan Wake Remastered v oficiální ukázce!
Alan Wake Remastered v oficiální ukázce!Pátek, 10 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 886x
Komentářů: 9