Gigabyte Z170-Gaming K3 Review – TEST základní desky s výborným poměrem cena-výkon Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pátek, 28 říjen 2016
Přejít na obsah
Gigabyte Z170-Gaming K3 Review – TEST základní desky s výborným poměrem cena-výkon
Základní desky
Testy a výkon desky v praxi
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení

 

 

 

  • Základní deska

Balení desky je standardní, žádné zvláštnosti. Gigabyte ji opatřilo všemi nezbytnými popisky.

Uvnitř najdete kromě základní desky i něco málo z příslušenství. Je toho dost, v našem balení byl i bonusový kód do WoWS, což výrobce nic nestojí, koneckonců je to pár bonusů do začátku pro F2P hru.

Samotná základní deska je formátu ATX s rozměry 30,5 x 23,1cm. Na první pohled vypadá rozhodně velmi slušně a má pěkný design. Je i podsvícena červeně po obou stranách, což je decentní a pěkné.

Na druhý pohled ale zkušenější ihned odhalí, proč je cena, jaká je. Ano, ohledně zpracování i výbavy je všechno tak říkajíc ne úplně nejlevnější, ale děláno hodně na hraně mezi nejnižší kvalitou a dobrou kvalitou. Rozhodně to není deska pro nějaké extrémní taktování apod.

Pro běžného uživatele ale má vše, co je třeba. PCB je sice tenčí, ale dostatečné s pěknou úpravou. Napájení má o třídu horší komponenty, než jsme u kvalitních desek zvyklí vídat, ale pořád jsou dostatečně kvalitní na to, aby všechno zvládly bez potíží včetně nějakého toho taktování, ačkoliv efektivita asi nebude taková. Napájení je také jednodušší a pasivy chladičů jsou menší.

Šetřilo se i na konektorové výbavě, kdy deska nemá některé přídavné řadiče a další věci, které desky ne o málo prodražují. Gigabyte se ale soustředilo, aby i tahle deska měla skutečně vše, co je třeba a osobně mohu potvrdit, že se úmysl zdařil.

Fyzicky posílený PCIe x16 slot doplňuje ještě druhý, ale jen se 4 linkami. I tak deska podporuje AMD CrossFire (za které se licenční poplatky neplatí) a Gigabyte tak například ušetřilo na podpoře NVIDIA SLI, která se musí nesmyslně platit a desky prodražuje. SLI tady tedy není, ale to asi nikomu vadit nebude, protože ani levné současné NVIDIA grafiky (GTX 1050/1050Ti/1060) SLI nepodporují (neumí). Dále jsou tu ještě 4x PCIe x1 sloty.

Co určitě potěší je M.2 slot s 32Gb/s (přes PCIe). Dále je zde 2x SATA Express sdíleno s celkem 6x SATA 6gbps. V případě USB Gigabyte nabízí výbavu čipsetu, tedy 6x USB3.0 a 4x USB 2.0 a k tomu osadilo řadič s dvojicí USB 3.1 bohužel bez verze USB Type-C konektoru.

Zbytek konektorové výbavy je také základní. PS/2, DVI, HDMI a 6x USB, 1x LAN Killer a výstupy/vstupu zvuku. Deska nemá firewire a má jen tři konektory pro ventilátory. Zkrátka vše, co není nezbytně nutné, tady kvůli požadavku co nejnižší ceny, prostě není.

Přesto Gigabyte nešetřilo na důležitých věcech, jako je třeba vylepšená zvuková karta, která je posílena. A i na této desce Gigabyte využilo ALC1150 čip, který dnes používají i mnohem dražší desky. Gigabyte také využilo LED odsvícení jak pod oddělenou zvukovou kartou, tak na druhé straně, kde prosvěcuje PCB a vypadá to pěkně. Celkově tedy opravdu nezbytně nutné minimum, které má všechny klíčové komponenty dobré desky, ale v provedení, pokud možno s cenou na uzdě.

 A jaká je v praxi? 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vyšlo The Crew Motorfest – automobilová „FORZA“ od UBI
Vyšlo The Crew Motorfest – automobilová „FORZA“ od UBINeděle, 24 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 591x
Komentářů: 0
STARFIELD se dočká prvních vylepšení
STARFIELD se dočká prvních vylepšeníÚterý, 19 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1823x
Komentářů: 3
Dune: Spice Wars dorazila – pro fandy 4X RTS paráda
Dune: Spice Wars dorazila – pro fandy 4X RTS parádaPondělí, 18 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2160x
Komentářů: 2
CyberPunk 2077 vysvětluje první a jediné DLC
CyberPunk 2077 vysvětluje první a jediné DLCPátek, 15 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2703x
Komentářů: 2
Horizon Forbidden West vyrazí na PC už letos?
Horizon Forbidden West vyrazí na PC už letos?Středa, 13 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1590x
Komentářů: 13
Assassin’s Creed Mirage v herní ukázce nevypadá ideálně
Assassin’s Creed Mirage v herní ukázce nevypadá ideálněÚterý, 12 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2739x
Komentářů: 3