GIGABYTE Z490 AORUS XTREME – TEST a RECENZE nejlepší desky pro Intel? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 26 květen 2020
Přejít na obsah
GIGABYTE Z490 AORUS XTREME – TEST a RECENZE nejlepší desky pro Intel?
Gigabyte Z490 AORUS XTREME
Testy a výkon desek v praxi
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení

 

 

 

  • Závěr a hodnocení

Asi těžko bude někdo překvapen, že GIGABYTE Z490 AORUS XTREME je skvělá deska. Ostatně když si odmyslíte patici a čipset, je základ a provedení podobný tomu, co známé z XTREME TRX40 a X570 verze, které jsou prakticky nejlepšími deskami na trhu. Takže Gigabyte nevymýšlel nic překotného a prostě jen udělal verzi se Z490 čipsetem a LGA 1200 paticí. Jediné, čím se liší je přítomnost Thunderbolt 3, který na AMD platformě stále není (nejspíše z důvodů, že je existuje bezpečnostní problém v případě tohoto rozhraní, který vyžaduje fyzické přepracování komponent, k čemuž se Intel moc nemá).

Jinak Gigabyte udělalo nějaká drobná vylepšení některých věcí, ale nic až tak zásadního ve srovnání s dříve testovanými AORUS Xtreme deskami. Zkrátka je to pořád ta naprosto špičková, rozhodně pro běžné uživatele přehnaná kvalita zpracování, která je hlavně demonstrací a prohlášením toho, co Gigabyte dokáže a kam až technologie základních desek dospěla.

Je tedy málo, co by se téhle desce samotné dalo vytknout, protože prostě nic lepšího na trhu v mnoha ohledech ani neexistuje. Kvalitou zpracování, použitých prvků a komponent je kategorií sama pro sebe. Výbava je maximální. Snad jen by mohla mít možná ještě nějaké lepší zpracování zvuku, ale to si už asi jako nadšenec vymýšlím :). Tomu všemu ale také odpovídá cena, kdy v praxi použití nejlepších komponent a speciálních prvků znamená, že proti běžným ve velkých množstvích používaných prvků, které nemusí být zásadní horší, roste cena násobně. Takže GIGABYTE Z490 AORUS XTREME stojí 23 tisíc korun vč. DPH.

Nicméně není nejdražší deskou v nabídce ;). Tou je až verze WATERFORCE s tím osazeným EK vodním blokem, chladící procesor, VRM i čipset najednou. Pod ním je jinak stejná deska. No a tahle varianta vás přijde na 36 tisíc korun.

  • Závěr

Stejně jako u jiných kvalitních nových Z490 desek, nejsou největším problémem nějaké nedostatky samotné desky, ale platforma, na které staví a procesory, pro které je určena. GIGABYTE Z490 AORUS XTREME je vynikající sama o sobě, ale vedle podobné varianty, jakou je GIGABYTE X570 AORUS XTREME, je tu fakt, že Intel procesory pro ni jsou mnohem slabší. A dokonce platforma neumí ani PCIe 4.0, což je v roce 2020, speciálně u platformy pro nadšence, je docela problém. Nejlepší procesor pro tuhle desku je Core i9-10900K, který ovšem výkonově nestačí ani na RYZEN 9 3900X, natož o třetinu výkonnější 3950X od AMD. Přitom 10900K od Intelu stojí nesmyslných 16 tisíc korun, přičemž realisticky nestojí za víc, jak 10 tisíc. A kupovat si pro tenhle relativně slabý procesor desku za 23 tisíc? To se těžko obhajuje.

GIGABYTE Z490 AORUS XTREME je tak skvělá deska, pro kterou ale bohužel neexistuje rozumný a odpovídající procesor. Naše hlavní doporučení je tedy jednoduché. Pokud chcete takhle skvělou, parádní a vybavenou desku, kupte si X570 nebo TRX40 AORUS XTREME verzi, protože do těch existují důstojné a výkonem odpovídající procesory. Je to ovšem škoda, protože Gigabyte zde jasně odvedl skvělou práci, a Z490 AORUS XTREME je jedna z nejlepších desek v rámci nové Intel platformy.

Intel bohužel neodvedl stejně dobrou práci na poli nabídky procesorů a technologií platformy samotné, a AMD X570 nebo TRX40 jsou prostě mnohem lepší platformy s výrazně lepší nabídkou procesorů a technologiemi. Pokud ale z nějakého prazvláštního důvodu prostě chcete a musíte mít Intel Core i9-10900K a peníze pro vás nehrají roli, pak GIGABYTE Z490 AORUS XTREME je ale jedna z nejlepších, ne-li nejlepší základní deska pro tento CPU, která na trhu vůbec existuje a nemám problém ji takto doporučit.

Za výbavu na testování děkujeme našim partnerům

 

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Bjorn [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-27 08:34:54

Už fakt nemůžu... Udělejte něco s tím užíváním příslovečného určení času, zde slovo "dnes", až na konci věty. Je to tu pravidlem a je to skutečně strašné.

Viz.: "To je daň za zastaralou architekturu a neefektivní 14nm výrobu dnes." Co to, sakra, je? O co smysluplnější je ta věta takto: "To je daň za dnes již zastaralou architekturu a neefektivní 14nm výrobu."

Posledně tu byl poukázán na jiný nešvar, konkrétně, že jedna informace je v textu opakovaně, a celkem se to zlepšilo. Doufám tedy, že i zde by mohl nastat nějaký pozitivní obrat.
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Hmm 2020-05-27 11:55:32

Deska pohledově pěkná, ale celá ta platforma je zcela nezajímavá v tuto chvíli. A s danou cenovkou, kde deska samotná je celkem drahá a water verze je asi montovaná ručně na Kilimandžáru a následně osobně dovezena kupci až do domu ...
Ne jako pár kusů si majitele najde ... existují nadšenci, kteří peníze neřeší a musí mít doslova všechno, ale jinak to prodejní trhák nebude.
Když se člověk podívá, jakou kombinaci desky a procesoru by měl v ceně této desky a nové Core i9 do ní ... tak to opravdu nedává smysl.
maiob [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-28 07:06:20

ja si neviem pomoct ale mne sa cim dalej tym viac dizajn tych Aorus dosiek nepaci ... ale vzhladom na najnezmyselnejsiu platformu aktualne na trhu nie som cielovym zakaznikom ... za tu cenu by mal predajca pribalit aj poukaz na vikend v polstrovanej miestnosti
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Crysis Remastered - 8K kvalita dá našim PC zabrat!
Crysis Remastered - 8K kvalita dá našim PC zabrat!Čtvrtek, 17 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2323x
Komentářů: 23
Mandalorian Season 2 – první ukázka vypadá skvěle!
Mandalorian Season 2 – první ukázka vypadá skvěle!Středa, 16 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1147x
Komentářů: 2
Další remake - Prince of Persia: The Sands of Time
Další remake - Prince of Persia: The Sands of TimeSobota, 12 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1455x
Komentářů: 7
Nové filmové zpracování DUNE v pořádné ukázce!
Nové filmové zpracování DUNE v pořádné ukázce!Středa, 09 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2222x
Komentářů: 22
AMD jasně poráží Intel: RYZEN 7 4800U drtí Core v testu 15W CPU
AMD jasně poráží Intel: RYZEN 7 4800U drtí Core v testu 15W CPUSobota, 05 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2879x
Komentářů: 12
NVIDIA představila RTX 3090, 3080, 3070!
NVIDIA představila RTX 3090, 3080, 3070!Úterý, 01 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3463x
Komentářů: 24