GIGABYTE Z490 AORUS XTREME – TEST a RECENZE nejlepší desky pro Intel? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 26 květen 2020
Přejít na obsah
GIGABYTE Z490 AORUS XTREME – TEST a RECENZE nejlepší desky pro Intel?
Gigabyte Z490 AORUS XTREME
Testy a výkon desek v praxi
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

  • GIGABYTE Z490 AORUS XTREME

                                         – TEST a RECENZE nejlepší desky pro Intel?

Společnost Gigabyte se poslední generace AORUS desek docela povedly a v čele nabídky je dnes vždy nějaká opravdu extrémní edice, s nejkvalitnějšími komponenty, speciálními prvky a nadstandardním špičkovým zpracováním atd. A tak nám v redakci přistála také nová Z490 AORUS XTREME, která používá již známý design, ale pro novou Z490 LGA 1200 platformu. Kromě námi testované verze existuje ještě edice WATERFORCE. To je stejná deska až na to, že má na sobě speciální velký vodní blok, který chladí současně procesor, VRM i čipset:

Nicméně řekněme, že pokud se musíte ptát, kolik stojí, tak na ní nemáte ;). I námi testovaná Z490 AORUS XTREME si určitě neodnese ocenění za skvělý poměr cena/výkon, protože tahle deska je hlavně o té co nejvyšší kvalitě, výbavě a extrémním zpracování, bez ohledu na cenu.

Je to výkladní skříň technologií a toho, co společnost Gigabyte dokáže. A jaká je v praxi? Na to se dnes podíváme, protože už jsme si ji řádně proklepli :).

  • GIGABYTE Z490 AORUS XTREME

Design základních desek AORUS XTREME není už novinkou, ale považuji ho za jeden z nejlepších na trhu. Nejen vzhledově, ale speciálně funkčně, kdy vyniká superkvalitním zpracováním napájení a celého PCB, ale mohutným komplexním chlazením, sestavou pasivů, heatsinků a velkých plátů, které chladí a chrání desku.

No a do toho tu máme třeba na bok otočené konektory na celé pravé straně, což je drahé unikátní řešení, ale šikovnější a lepší než klasické konektory trčící vzhůru.

Nicméně až na patici a čipset je vlastně tahle deska velmi podobná TRX40 a X570 AORUS XTREME variantám, které jsme již testovali. Prostě se liší jen platformou a tomu odpovídajících prvků. Takže i tahle deska má 16fázové napájení s nejlepšími komponenty, které na základní desku dnes lze vůbec použít. Nad tím je obrovské chlazení. PCB má ultra-drahých 8vrstev.

Deska jako taková je samozřejmě připravena na PCIe 4.0, které už dávno funguje na AMD TRX40/X570 variantách, nicméně u Intel Z490 bohužel aktivní není. Gigabyte sice svou práci odvedlo, ale Intel nikoliv a procesory Intel Core 10000 prostě PCIe 4.0 neumí. Takže celá tahle kvalitní robustní deska zůstává jen u funkční PCIe 3.0 podpory pro grafiky i SSD disky. A to je výrazná výkonnostní brzda, speciálně pro NVMe SSD disky, které nabízí i samotný Gigabyte, ale na téhle desce nikdy nepojedou na maximum.

Samozřejmostí je také kvalitní a špičková výbava, kdy vše, co se dnes dá na základní desku vymyslet a nacpat, AORUS Xtreme prostě ve výbavě má. Takže samozřejmostí jsou tu dvě síťové karty (2,5Gbit a 10Gbit). Najdete také Wi-Fi 6 s dvojicí antén pro lepší pokrytí. Najdete také dva ThunderBolt 3 porty (Type-C).

A nechybí ani špičková integrovaná zvukovka, kdy Gigabyte přidává i speciální Type-C modul s výstupem pro 3,5mm jack. A tak dále a tak dále. Ke všemu je také špičková softwarová podpora, BIOS, aplikace pro Windows. Deska má i vkusné a decentní RGB podsvícení s plným ovládáním. A na své si přijdou také fandové do taktování, včetně toho extrémnějšího, kdy samozřejmě zpracování i extra výbava v tomto směru jsou přítomny.

Není pochyb o tom, co se Gigabyte s tímhle modelem snaží dokázat a demonstrovat. Je to útok na pozici absolutně nejlepší základní desky v rámci Z490 platformy. Takže se na ní podívejme z blízka a vyzkoušíme si ji v praxi … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
FAR CRY 6 oznámeno. První záběry. Kam se vydáme?
FAR CRY 6 oznámeno. První záběry. Kam se vydáme?Neděle, 12 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 957x
Komentářů: 12
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnu
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnuPondělí, 06 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 5597x
Komentářů: 34
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!Neděle, 05 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1058x
Komentářů: 5
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!Sobota, 04 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1925x
Komentářů: 16
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!Čtvrtek, 02 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2957x
Komentářů: 23
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatným
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatnýmStředa, 01 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 894x
Komentářů: 0