GIGABYTE Z590I AORUS ULTRA – TEST a RECENZE skvělé malé ITX desky pro Intel ROCKET LAKE Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Středa, 26 květen 2021
Přejít na obsah
GIGABYTE Z590I AORUS ULTRA – TEST a RECENZE skvělé malé ITX desky pro Intel ROCKET LAKE
Základní deska
V praxi
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

  • GIGABYTE Z590I AORUS ULTRA – TEST a RECENZE

                                       skvělé malé ITX desky pro Intel ROCKET LAKE

V dnešní recenzi se podívám na zoubek nejlepšímu modelu ITX základní desky od společnosti Gigabyte s nově vydaným čipsetem Z590 pro procesory Intel 11. generace s kódovým označením Rocket Lake.

Jelikož se jedná o malou základní desku, rozhodl jsem se jí otestovat v odpovídající mini-ITX skříni Ophion 7L od Raijinteku. Jedná se o skříň jenom o málo větší, než je základní deska a proto jsem nakonec zvolil pro testování úspornější procesor i5-11400F s TDP 65W (i když to skutečné reálné TDP je mnohem mnohem vyšší, speciálně pokud by měl běžet tak, jak ukazují některé recenze na deskách ignorující TDP limity). Jak si s ním poradí tato malá deska?

  • Intel Z590

O této „nové“ platformě jsme na DDWorlod.cz již mluvili, kolegové vám již otestovali několik desek a další jsou na cestě. Dnešní recenze vzniká mimo hlavní redakční sestavu. Ve své podstatě je Z590 upravený Z490. Samotný čipset ovšem stále neumí PCIe 4.0, má linky jen PCIe 3.0 a dá se tak srovnávat výbavou s AMD B550, nikoli s X570 se kterým by měl přitom soupeřit. AMD X570 je stále jediná platforma střední cenové třídy na trhu, která plně na všech linkách (CPU i čipsetu) podporuje PCIe 4.0 formát. Nicméně stejně jak u AMD B550, tak i Intel Z590 přichází s možností na základní desce mít 20 linek PCIe 4.0. Nesouvisí to ale se samotným čipsetem, jako z konkrétních procesorů, které musíte do desek osadit, abyste měli skrze ně tenhle 2x rychlejší formát, než je pomalé PCIe 3.0.

Pokud chcete mít PCIe 4.0 na platformě Intel, potřebujete tedy Z590 desku, ale hlavně potřebujete nový Intel „ROCKET LAKE“ procesor. Tedy (snad) poslední 14nm generaci procesorů Intel. A to sérii Core 11000 v čele s 8jádrovým Core i9-11900K. Desky Z590 stejně jako Z490 podporují i stávající COMET LAKE, tedy Core 10000 sérii procesorů, ale vždy jen s PCIe 3.0 linkami. Současně je na místě říci, že tímhle by měla LGA 1200 platforma skončit. Žádný lepší procesory do této platformy už nevznikne, nová generace bude už pro LGA 1700 a tedy zcela nové desky a to prý už na konci tohoto roku, reálně začátkem příštího.

  • GIGABYTE Z590I AORUS ULTRA

Tahle konkrétní deska představuje momentálně to nejlepší společně s podobnými TOP modely konkurence, co na Z590 v ITX provedení zatím vzniklo. Stále ovšem nejde o nějak drahou desku, hlavně v porovnání s konkurencí, protože Gigabyte nasadil cenu o 2-3 tisíce níže.

Pokud se podíváme, co tato deska nabízí, je toho opravdu hodně. Deska je vybavena kvalitní 90A 10+1 fázovou napájecí kaskádou, to je velmi pozitivní zpráva, protože procesory Rocket Lake dokážou papkat až 300W a nároky na desku jsou tedy obrovské už na základním taktu. Výrobce neopomněl ani kvalitu PCB desky, které má celkem 10 vrstev a obsahuje dvakrát více mědi, než je běžné. Není žádný problém do této desky osadit i nejvýkonnější model Intel i9-11900K. Rozhodně nebude i problém tento procesor dále přetaktovat na limit jeho možností, či možností osazeného chlazení.

K celkovému dojmu dopomáhá i chlazení napájecí kaskády a samotného čipsetu. Chladič na napájecí kaskádě má klasické hliníkové lamely, nejedná se tedy o žádný designový kus hliníku. K lepšímu odvodu tepla do chladiče pomáhá přímý styk s VRM čipy skrze heatpipe měděnou trubici. Celá deska je doslova obrněna, a dokonce má i kovovou pasivní výztuž z druhé strany, která zároveň dopomáhá k nižším teplotám. Deska má 1x PCIe x16 4.0 slot a k tomu dva sloty M.2 PCIe, z nichž ten horní má podporu pro ultra rychlé NVMe SSD disky podporující PCIe 4.0, díky tomu dosahuje přenosová rychlost až 7GB/s dle použitého modelu.

Ve výbavě nechybí ani WiFi 6 s Bluetooth 5, dále rychlá 2,5Gbit síťová karta, nechybí USB 3.2 Gen2 typu A i C. Jsou zde i základní prvky pro přetaktování, dostatek konektorů pro chlazení a RGB a k tomu samozřejmě odpovídající SW podpora. Deska sice nemá duální BIOS, ovšem není problém provézt aktualizaci i bez procesoru v soketu nebo operačních pamětí. To je možní díky speciálnímu tlačítku „Q-Flash Plus“ který se nachází hned vedle HDMI konektoru na zadním panelu.

Nechybí pochopitelně i kvalitní zvuková karta s pozlacenými konektory. Výrobce osadil desku kvalitním zvukovým čipem Realtek ALC 1220 který dokáže přehrát zvuk s odstupem od šumu 120dB, nechybí podpora pro sluchátka až s 600 Ohm, jsou zde i lepší Hi-Fi kondenzátory a celá zvuková část je odstíněna od zbytku základní desky.

A jak si tedy tahle luxusní ITX Z590 deska vede v praxi? Pojďme se na to podívat … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
FINCH - Hanks v dalším filmu podle skutečnosti? Z budoucnosti
FINCH - Hanks v dalším filmu podle skutečnosti? Z budoucnostiÚterý, 21 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1100x
Komentářů: 4
Vychází Gamedec je klasické izoRPG pro fandy žánru
Vychází Gamedec je klasické izoRPG pro fandy žánruPátek, 17 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1945x
Komentářů: 1
Hawkeye – nový seriál MARVEL nám představí Kate
Hawkeye – nový seriál MARVEL nám představí KateÚterý, 14 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1167x
Komentářů: 2
Total War: Warhammer III odložen
Total War: Warhammer III odloženPondělí, 13 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 907x
Komentářů: 1
Far Cry 6 je hotové a slibuje „to samé jako vždycky“?
Far Cry 6 je hotové a slibuje „to samé jako vždycky“?Neděle, 12 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1863x
Komentářů: 8
¨Nebaví vás focení v praxi? Zkuste simulátor fotografování
¨Nebaví vás focení v praxi? Zkuste simulátor fotografováníSobota, 11 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1211x
Komentářů: 9