Strana 7 z 14
- Základní desky AMD 870 za cca 2000 korun – testy a srovnání
U AMD platformy ještě zůstaneme, protože za zhruba něco málo přes 2000 korun lze mít i desky bez integrované grafiky, tedy s čipsetem AMD 870, což je pro mnohé hodně zajímavá volba. Zde už se bavíme o deskách velikosti ATX. Společným znakem desek je, že by oficiálně neměly podporovat CrossFire, protože je to AMD 870 čipset, ale neoficiálně na nich dvě karty v tomto systému zprovozníte, i když vždy jen v kombinaci 16+4 linky, což není moc vhodné. Takže jak jsou na tom naše soupeřící firmy se svou nabídkou?
Tohle je nejlepší model, který ASUS s AMD 870 vůbec nabízí. Má ještě dva nižší, ale cenový rozdíl je tak malý, že nemá smysl o nich uvažovat.
Za 2300 korun je tahle deska nacpaná k prasknutí. USB3.0 i SATA6G. Čipsetem je AMD 870+SB850. Deska má 2x PCIeX16 slot, 1x PCIex1 a 3x PCI. 6x SATA 6G a až 12 SUB 2.0 + 2x USB 3.0. Jedinou výtku máme k umístění SATA konektorů., které se nám nezdá ideální.
Pro běžného uživatele asi nemá smysl žádat od základní desky více. Tahle má podporu všech ASUS technologií včetně odemykání jader, taktování na všechny způsoby atd. Podpora je i pro 140W procesory. Zpracování je kvalitní a z hlediska funkčnosti vůči konkurenci ničím nevybočuje.
Taktování je bez větších problémů na 4GHz se s odřenýma ušima dostanete s X6, ale je znát, že to není deska primárně pro OC. Nicméně běžné hranice taktování zvládá bez potíží. Celkově k funkčnosti žádná výtka.
Gigabyte nám poslal jediný model, který s AMD870 čipsetem dnes má, takže alternativy stejné značky nehledejte. Je o 50 korun dražší než ASUS, ale už na první pohled nabízí ještě o chlup více výbavy než ASUS.
Základem je opět AMD870+SB850 základní výbava je tedy stejná. Gigabyte ale rozšířilo počet SATA, takže k 6x SATA6G na desce, tu jsou další 2x SATA 3G otočené o 90°na desce a další 2x eSATA vzadu na výstupech. Celkem tedy 10x SATA. Protože je to AMD870, tak nemá CrossFire, ale má dva PCIe x16 sloty (16+4 linky), 2x je tu PCIex1 a 3x PCI. USB je tu 12x verze 2.0 a 2x verze 3.0. Bohatý je výbavou i zadní panel.
Gigabyte opět boduje výbavou a je to jasně nejvybavenější 870 deska. Líbí se nám i rozložení výbavy. Kvalitní je deska i co se zpracování týká a opět nechybí žádná z technologií gigabyte, tentokrát je tu i odemykací utilita.
Pokud jde o výkon a provoz, je na tom stejně dobře, jako konkurence, v této oblasti se opravdu těžko hledají rozdíly. Podpora procesorů je až 140W a stejně jako u ASUSu jsme se s odřenýma ušima dostaly na 4GHz s naším X6, takže běžné taktování není pro tuto desku žádným problémem. Desce za ty peníze není co vytknout.
MSI nabízí kromě tohoto modelu je na trhu ještě model 870A-FUZION, který je vybaven čipem Hydra a možností osadit kombinace více grafik, klidně i najednou AMD i NVIDIA. Cena této desky je ale 3000 korun, což je o dost více než u ostatních AMD 870 modelů. Konkrétně pak 870A-G54 stojí jen 2100 korun, tedy nejméně ze všech tří hlavních dnes testovaných konkurentů.
Z hlediska výbavy je na tom tahle deska rozsahem stejně jako ASUS, má vše. Opět tedy i 6x SATA 6G i USB 3.0 atd. Líbí se nám otočení konektorů o 90°. Najdeme také 2x PCie x16 (16+4), 1x je tu PCIex1 a 3x PCI. Vzadu zaujme archaický Serial port.
Výbavou i technologiemi je tahle deska velmi podobná ASUSu. Na rozdíl od konkurentů je ale trochu více zaměřena na OC nadšence, čemuž odpovídají i ovládací prvky a tlačítka pro OC přímo na desce. Deska nijak neztrácí v kvalitě zpracování na konkurenty, ani technologiích. Má odemykací utilitu, taktovací, nabíjecí atd.
Z hlediska výkonu opět nenacházíme rozdílu. Pokud jde o OC, je díky výbavě taktování „na stole“ příjemnější, ale výsledky se nijak neliší od konkurence. Na 4GHz se s X6 dá dohrabat, ale je jasné, že cena desky neumožňuje tak precizní vyladění OC možností a schopností. Pro běžné potřeby taktování ale není desce co vytýkat, stejně jako konkurenci.
Dneska si nebudeme nechávat hodnocení a výsledky na konec, protože by to bylo dost nepřehledné, takže si to nacpeme všechno do jedné kapitoly, proto jsme omezili i počet obrázků.
V testech vidíte, jak jsou na tom desky s výkonem, o zkušenostech s jednotlivými modely jsme si už řekli, takže si to pojďme shrnout.
Už trochu ohraná písnička. Z provozního a výkonového hlediska se rozdíly u testovaných modelů prostě nedají skoro pozorovat. Takže chybu opět neuděláte jakoukoli z testovaných desek. Nicméně opět se dá vyhlásit model, který se nám líbil nejvíce. V první řadě, pokud vám jde o každou korunu, pak MSI 870A-G54 je jasná volba a poměr cena-výkon patří jí. Výbavou je pak téměř identická s modelem ASUS. Oba dva modely ale právě ve výbavě jasně předčí model Gigabyte GA-870A-UD3, která nabízí absolutní maximum. Navíc naší 10ti člennou BFU porotou byla jednoznačně vyhlášena nejhezčí deskou, takže Gigabyte se odnáší už třetí vítězství, tentokrát bych ale napsal, že s rozdílem 2 pinů …
"Gigabyte 870A-UD3" "MSI 870A-G54 za poměr cena-výkon"
Podívejme se dále …
|