TEST: ASRock Z390 Steel Legend – cenově dostupná deska s možností taktování Intel procesorů Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Pondělí, 04 listopad 2019
Přejít na obsah
TEST: ASRock Z390 Steel Legend – cenově dostupná deska s možností taktování Intel procesorů
Testy a testovací sestava
Závěr a hodnocení

 

 

  • Testy a testovací sestava

Testovací sestava se skládá s procesoru Intel Core i5 8600K s 95W TDP, procesor jsem zdelidoval a nahradil původní pastu šedivku kvalitním teplo vodivým materiálem od společnosti Grizzly. Díky tomu jsem mohl využít maximální potenciál daného vodního chlazení. Paměti dodala společnost Patriot s modelem Viper  s modelem Steel  2x8GB 4133 MHz. Celou sestavu napájí kvalitní zdroj Be Quiet! Dark Power 11 850W s platinovou certifikací. Aby se mi to celé vešlo do skříně, poprosil jsem společnost LianLi a byla mi poskytnuta jejich výborná modelová řada PC-O11 Dynamic, kterou pomáhal navrhnout známý Německý overcklocker Der8auer.

Delidovací nástroj poslala společnost Aquacomputer, takže nebyl problém bezpečně procesor i5 8600K delidnout a nahradit nekvalitní pastu pod rozvaděčem tepla za kvalitní teplo vodivý materiál od společnosti Grizzly.

Pokud máte s vaším procesorem od Intelu problémy ohledně vysokých teplot, i přes přítomnost opravdu kvalitního a výkonného chlazení, je DELID ve většině případů tím nejlepším řešením. Tuto problematiku jsme již testovali v této recenzi.

Ohledně chladících schopností jsem nic nepodcenil a skříň vybavil třemi nasávacími ventilátory od stejného výrobce použitého chlazení. Jako operační systém posloužil Windows 10 v poslední revizi včetně všech dostupných aktualizací.

  • Provozní vlastnosti, taktování a výkon

 Samotné testování jsem se rozhodl provádět v zátěžovém testu OCCT, který opravdu dokáže z procesoru vyždímat maximum a otestovat chladič na hranici jeho možností.  Dále jsem použil méně náročný Unigine Valey 1.0, jakož to simulací herní zátěže, kde ve většině her není využito všech 6 jader procesoru. Nakonec jsem otestoval chladič v režimu, kdy na PC neděláte nic náročného, například brouzdání na internetu apod. U všech měření jsem vždy počkal 30 minut, aby se teploty ustálily.

Jako první jsem otestoval procesor na základní frekvenci s původní pastou od Intelu. V tomto nastavení jsem se dostal v programu OCCT na maximální teplotu 75°C. Následně jsem procesor „odvíčkoval“ a vyměnil tuto pastu za mnohem kvalitnější od společnosti Grizzly. Teplota poklesla dost razantně a to o 14°C, hlavně maximální teplotní špičky dost poklesly. Zde se krásně projevilo, jak moc špatná ta originální pasta je. Pokud bych porovnal teplotu při přetaktování, byl by rozdíl ještě větší. Ohledně teploty napájecí kaskády, ta se pohybovala maximálně na hranici 52°C.

Následně jsem procesor přetaktoval na 5GHz se stále rozumným napětím 1.37V. Spotřeba procesoru narostla zhruba o 20-25W a maximální teplota narostla o pouhé 4°C. Průměrná teplota se stále pohybovala mezi 55-60°C. K tomu mi velmi dobře posloužila utilita A-Tuning od výrobce základní desky. Nemusíte ani do biosu a taktovat lze přimo z prostředí Windows, velmi praktické. Při této frekvenci se už začala hřát napájecí kaskáda a její teplota povyskočila na 74°C.

Teploty dle programu Core Temp na jednotlivých jádrech během zátěže v OCCT

Spotřeba procesoru během zátěže v OCCT na frekvenci 5000 MHz

Z tohoto pohledu je patrné že frekvence kolem 5GHz není pro tento vodní set žádná velká výzva, proto jsem zkusil jít s taktem ještě výše. Bohužel můj kus procesoru není kdovíjaký, a nakonec se mým maximem stalo 5.1GHz při už celkem velkém napětí 1.42V. Jít s napětím výše už bych osobně nedoporučoval. Zde už jsem zaznamenal celkem vysokou teplotu napájecí kaskády a doporučoval bych ji už aktivně ofukovat. Maximální teplotu jsem během OCCT naměřil na 85°C. Zde už se projevuje to, že deska nepatří mezi TOP model výrobce, věřím tomu, že pokud bych použil model Taichi, byly by teploty mnohem nižší.

Spotřeba procesoru se vyhoupla o dalších 10-15W výše a bohužel narostly dost neuměrně i teploty. V Programu OCCT mi teplotní špičky atakovaly teplotu 74°C, což je stále výborná hodnota, ale otázka zní, zda za to těch 100 MHz opravdu stojí.

Průměrné teploty během zátěže na tom ale nebyly špatně, pohybovaly se kolem 64-70°C, což je stále krásná hodnota, zvlášť přihlédnu-li k tomu, jaké teploty měl procesor na základních taktech s původní pastou od Intelu.

Spotřeba procesoru během zátěže v OCCT na frekvenci 5100 MHz

Já osobně bych se tedy držel s napětím pod 1.4V a spokojil se s frekvencí kolem 5GHz na všech jádrech, přece jenom oněch 100MHz navíc už stejně žádný velký výkon neudělá a také nebudeme zbytečně trápit základní desku, hlavně co se týče teplot na VRM.

V hrách jsem naměřil teploty o řád nižší, přece jenom ve hrách nedochází k tomu, že by procesor běžel opravdu na 100% tak jako ho dokáže vytížit OCCT.

Jako další jsem změřil kam se posune výkon v procesoru po stránce výkonu na jedno jádro a také výkonu všech jader včetně těch virtuálních. Z pohledu výkonu na jedno jádro je posun dle benchmarku Cinebench R15 19% v případě posunu frekvence na 5GHz a 21% při 5.1GHz.

Pokud se zaměříme na výkon všech jader, je situace velmi podobná. Na frekvence 5GHz na všech jádrech dojde k navýšení výkonu o skoro 19% a v případě frekvence 5.1GHz pak 20%. Na této desce se tedy taktování procesoru i5 8600K opravdu vyplatí, přece jenom získat 20% výkonu navíc není vůbec špatný výsledek vzhledem k tomu že se jedná o jednu z nejlevnějších základních desek s čipsetem Z390 na trhu.

Jako poslední jsem se zaměřil na to jak si deska poradí s vysoko taktovanými DDR4 moduly. Nakonec jsem vyzkoušel 4166/4400 MHz model od Patriotu, 4266 MHz TridentZ od G.Skill. Zde jsem ovšem narazil na problém, že ani u jednoho kitu jsem po aktivaci XMP profilu už desku neoživil. Musel jsem resetovat BIOS a začít znova. Maximální frekvenci, kterou se mi podařilo u všech těchto pamětí zprovoznit byla 3866 MHz. Bohužel nepomohl ani poslední BIOS výrobce z 17. Května s pořadovým číslem 1.10. Paměti jsem proto zapojil i do Z370 Maximus X Apex od Asus a zde mi normálně naběhly na XMP frekvenci. To mě utvrdilo v tom, že problém je opravdu samotné desce. Základní deska je tedy asi buď hodně vybírává na značku pamětí, jejich model a použité paměťové čipy, nebo se jedná o nějaký šotek ve stávajících BIOSech. Podpora 4266MHz+ je tedy podle mého zjištění opravdu jenom "papírová". Snad to tedy Asrock v brzké době napraví, ale v době vydání recenze bude k dispozici pár nových BIOSů, takže by to už mohlo být zajímavější.

K hodnocení … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Ukázka z Assassin’s Creed Valhalla – brutální hra
Ukázka z Assassin’s Creed Valhalla – brutální hraÚterý, 14 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 285x
Komentářů: 0
FAR CRY 6 oznámeno. První záběry. Kam se vydáme?
FAR CRY 6 oznámeno. První záběry. Kam se vydáme?Neděle, 12 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1163x
Komentářů: 12
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnu
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnuPondělí, 06 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 5652x
Komentářů: 34
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!Neděle, 05 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1088x
Komentářů: 5
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!Sobota, 04 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1950x
Komentářů: 18
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!Čtvrtek, 02 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2975x
Komentářů: 23