TEST: ASRock Z690 PG Velocita – dobře vybavená deska pro ALDER LAKE se vším všudy Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Úterý, 02 srpen 2022
Přejít na obsah
TEST: ASRock Z690 PG Velocita – dobře vybavená deska pro ALDER LAKE se vším všudy
Základní deska
Deska v praxi
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

  • TEST: ASRock Z690 PG Velocita

                      – dobře vybavená deska pro ALDER LAKE se vším všudy

V dnešní recenzi se podívám na nový model základní desky PG Velocita s čipsetem Z690 od společnosti ASRock. Ta se řadí těsně pod model Taichi, který bude s modelem Z690 Aqua představovat naprostý vrchol nabídky tohoto výrobce. Model PG Velocita tak vyplní mezeru mezi Taichi a modelem Steel Legend. Deska tedy rozhodně není nějaké holátko. To potvrzuje i podpora pro nejnovější paměti DDR5, většina levnějších a nižších edic tohoto čipsetu totiž podporuje DDR4. Samozřejmě výhody DDR5 v případě stávající generace Intel procesorů jsou diskutabilní, ale všechny lepší Z690 desky pro ně tuhle podporu mají. Tedy i tahle.

Jak už víte z našich předchozích recenzí Z690, nejde jen o přejmenovaný Z590, který byl naopak vlastně víceméně přejmenovaným Z490. Nový Z690 má pár zásadních vylepšení. Má konečna nativně PCIe 4.0 linky přímo v sobě, kterých je pouze 12x PCIe 4.0. Další linky jsou postarší 16x PCIe 3.0. X570 má v tomto směru výhodu, protože má linky stavěné výhradně na Gen4 a má jich tedy více. Co je ovšem velkým skokem vůči předchozí Z590, je 2x rychlejší připojení čipsetu a CPU.

  • PCIe 5.0 jen díky procesoru.

Co se týká vlastní platformy, tak procesory řady Alder Lake, které jdou zatím jako jediné do nového Z690 osadit, přináší dalších 20 PCIe linek. Mají dokonce uváděnu podporu 16 linek verze PCIe 5.0. Tedy 2x rychlejšího nového standardu, než je PCIe 4.0!

Bohužel, je zde háček. Protazím nevíme, jestli to vůbec funguje. Neexistuje žádné PCIe 5.0 zařízení. Neexistuje, žádná PCIe 5.0 grafická karta, první se objeví nejdříve na konci příštího roku. To platí i o SSD. Intel tedy může uvádět Gen5 podporu, ovšem je na místě otázka s čím to vůbec testoval, když neexistuje žádný hotový SSD nebo grafika jako produkt, se kterými to testovat mohl. Bohužel zatímco normálně bychom z 2x rychlejší technologie byli jistě nadšeni, v tuto chvíli, kdy je a ještě delší dobu bude doslova k ničemu, je zde značná nevýhoda. Základní desky na ni musí být připraveny. A udělat PCIe 5.0 tak, aby fungovalo, vyžaduje ještě robustnější provedení než u Gen4 natož u Gen3. Jenže je to v praxi k něčemu? Tím spíše, že ty linky nabízí jen CPU, a jsou jen pro grafický slot. Gen5 SSD tedy není a nebude podporováno vlastně nikdy.

  • ASRock Z690 PG Velocita

Zpracování této desky patří už k těm lepším. Máme zde 17fázové napájení, tedy o 4 fáze více, než má model Steel Legend. To je chlazeno velkými pasivy s heatpipe s přímým kontaktem s čipy. To velmi pomáhá k co nejlepšímu odvodu tepla a nižším teplotám. Nechybí 2,5Gbit LAN, USB 3.2 Gen2x2, nechybí ani Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.0 připojení. Pokud jde o diskovou kapacitu, lze osadit 6xSATA klasických disků a 4 disky do slotů M.2. Jeden z nich podporuje PCIe Gen5, další dva Gen4 a poslední podporuje pomalejší Gen3. Takovou specialitkou je pak speciální držák pro grafické karty, ten je umístěn na pravé straně a pomáhá držet grafiku zafixovanou, aby se pod vlastní vahou neprohýbala. To je celkem šikovná věc, protože dnešní výkonné herní grafické karty mají velké těžké chlazení, mají dlouhé PCB a riziko prohnutí je zde tedy veliké.

Výrobce myslel i na fanoušky ladění, deska plně podporuje maximální možnosti taktování, dokonce zde najdeme BIOS Flashback na zadním panelu. Tato funkce slouží k bezpečnému updatu BIOSU bez nutnosti mít v desce osazený procesor. Stačí pouze na Flash disk nahrát aktuální BIOS, zasunout disk do příslušného slotu a zmáčknout toto speciální tlačítko a základní deska už udělá vše za Vás. Další nepoměrně důležitou funkcí pro fanoušky taktování je POST display. Ten během nabíhání základní desky informuje uživatele, co zrovna deska dělá a případně pokud se někde zasekne, informuje uživatele, kde se stala chyba. Vůči základním stavovým diodám to přináší mnohem přesnější informace o tom, co je v nastavení BIOSu špatně apod.

Ohledně designu základní desky, je velmi dobře vyvedeno a je chytře zakomponován i do chlazení jak VRM kaskády, tak i M.2 disků. Plastový kryt má i zvuková část desky v jejím levém spodním rohu. Samozřejmě zde máme i RGB podsvícení, ovšem velmi decentní. K němu výrobce dodává svůj vlastní program pro jeho nastavení.

Pojďme se povídat na samotnou základní desku podrobněji ... 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
První HALF LIFE oslavil 25.let a dostal aktualizaci!
První HALF LIFE oslavil 25.let a dostal aktualizaci!Čtvrtek, 16 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 3570x
Komentářů: 2
Last Train Home – originální česká hra se blíží!
Last Train Home – originální česká hra se blíží!Úterý, 14 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 4298x
Komentářů: 2
Rebel Moon – nejočekávanější sci-fi roku?
Rebel Moon – nejočekávanější sci-fi roku?Pondělí, 13 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 3284x
Komentářů: 4
The Talos Principle 2 – originál který není pro každého
The Talos Principle 2 – originál který není pro každéhoPátek, 10 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 3098x
Komentářů: 0
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný zaklínač!
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný zaklínač!Čtvrtek, 09 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 5119x
Komentářů: 0
MARVEL v problémech? Marvels a ECHO přichází
MARVEL v problémech? Marvels a ECHO přicházíStředa, 08 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 6593x
Komentářů: 4