TEST: ASRock Z690 Taichi Razer Edition – to nejlepší bez extrému od ASRock pod Intel? Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Neděle, 14 srpen 2022
Přejít na obsah
TEST: ASRock Z690 Taichi Razer Edition – to nejlepší bez extrému od ASRock pod Intel?
Základní deska
V praxi
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

  • TEST: ASRock Z690 Taichi Razer Edition

                                      – to nejlepší bez extrému od ASRock pod Intel?

V dnešní recenzi se podívám na nejlepší model základní desky s čipsetem Z690 od společnosti ASRock. Sice výrobce nabízí ještě dražší model Aqua, ovšem ten vyžaduje stavěný okruh vodního chlazení, protože disponuje obřím vodním blokem. Pokud tedy chcete chladit klasicky vzduchem nebo maximálně používat AiO na procesor, nic lepšího od ASRocku nekoupíte. Cenově přístupnější ASRock Z690 modely jsme testovali minule, dnes se tedy podíváme na to nejlepší od ASRock v rámci Z690 platformy pro procesory ALDER LAKE (Core 12000) a RAPTOR LAKE (Core 13000).

Představovat tuto platformu nemá už smysl, věnovali jsme se tomu mnohokrát. Jen ve zkratce. Z690 jako první nabízí PCIe 4.0 rozhraní, ale díky 16ti linkám PCIe 5.0 v procesorech ALDER LAKE nabízí také v grafickém slotu tuto podporu, leč dosud nevyužitelnou. Intel také upravil řadič Core 12000 procesorů, které jsou nativně DDR4 tak, aby byly schopny pracovat i s DDR5, které tedy s určitými kompromisy platforma podporuje a některé desky vyžadují. To se obvykle týká špičkových Z690 modelů, a tím je i dnes testovaná verze, která tedy je vybavena DDR5 sloty.  

  • Z690 Taichi Razer Edition

Zpracování této desky je prvotřídní. Máme zde 20 fázové napájení, tedy o 3 fáze více, než má model PG Velocita. To je chlazeno velkými pasivy s heatpipe s přímým kontaktem s čipy. To velmi pomáhá k co nejlepšímu odvodu tepla a nižším teplotám.

Nechybí rychlá síťová karta Killer 2,5Gbit, které sekunduje druhá Intel o rychlosti 1Gbit. Máme zde dokonce zcela nový standart USB4 kombinovaný s Thunderbolt 4 kde se maximální možná rychlost pohybuje až na  40Gb/s. Dále zde máme porty USB 3.2 Gen2x2 s rychlostí 20Gb/s a také o něco pomalejší s rychlostí 10Gb/s. Možnosti připojení například velmi rychlého datového uložiště jsou tedy prvotřídní. O bezdrátové připojení se pak stará rychlý Bluetooth modul společně s Wi-Fi 6E s externí anténou. Pokud jde o diskovou kapacitu, lze osadit 6xSATA klasických disků a 3 disky do slotů M.2. Jeden z nich podporuje PCIe Gen5, druhý Gen4 a poslední podporuje pomalejší Gen3.

Výrobce myslel i na fanoušky ladění, deska plně podporuje maximální možnosti taktování, dokonce zde najdeme BIOS Flashback na zadním panelu. Tato funkce slouží k bezpečnému updatu BIOSU bez nutnosti mít v desce osazený procesor. Stačí pouze na Flash disk nahrát aktuální BIOS, zasunout disk do příslušného slotu a zmáčknout toto speciální tlačítko a základní deska už udělá vše za Vás.

Další nepoměrně důležitou funkcí pro fanoušky taktování je POST display. Ten během nabíhání základní desky informuje uživatele, co zrovna deska dělá a případně pokud se někde zasekne, informuje uživatele, kde se stala chyba. Vůči základním stavovým diodám to přináší mnohem přesnější informace o tom, co je v nastavení BIOSu špatně apod.

Ohledně designu základní desky, je silně ovlivněna spoluprací se značkou Razer. To že se jedná o speciální edici desky Taichi je vidět na první pohled. Pokud jste tedy fanouškem této značky herních periférií, budete asi spokojeni. Pokud se podívám na chlazení čipsetu a M.2 disků, je velmi masivní a rozhodně bude stačit s velkou rezervou i v případě že dáte do desky tři rychlé NVMe SSD disky. Samozřejmě zde máme i RGB podsvícení, ovšem velmi decentní. K němu výrobce dodává svůj vlastní program Razer Chroma pro jeho další nastavení.

Pojďme se povídat na samotnou základní desku více z blízka… 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
První HALF LIFE oslavil 25.let a dostal aktualizaci!
První HALF LIFE oslavil 25.let a dostal aktualizaci!Čtvrtek, 16 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 3471x
Komentářů: 2
Last Train Home – originální česká hra se blíží!
Last Train Home – originální česká hra se blíží!Úterý, 14 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 4205x
Komentářů: 2
Rebel Moon – nejočekávanější sci-fi roku?
Rebel Moon – nejočekávanější sci-fi roku?Pondělí, 13 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 3212x
Komentářů: 4
The Talos Principle 2 – originál který není pro každého
The Talos Principle 2 – originál který není pro každéhoPátek, 10 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 3039x
Komentářů: 0
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný zaklínač!
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný zaklínač!Čtvrtek, 09 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 5054x
Komentářů: 0
MARVEL v problémech? Marvels a ECHO přichází
MARVEL v problémech? Marvels a ECHO přicházíStředa, 08 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 6529x
Komentářů: 4