TEST: ASUS GRYPHON Z87 s ARMOR KITem - výborná cenově dostupná deska s 5ti lety záruky Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 19 červenec 2013
Přejít na obsah
TEST: ASUS GRYPHON Z87 s ARMOR KITem - výborná cenově dostupná deska s 5ti lety záruky
ASUS GRYPHON Z87 MotherBoard - Základní deska
testovací sestava a testy výkonu
Provozní vlastnosti a taktování
ARMOR KIT pro GRYPHON Z87 v akci
Závěr a hodnocení
altJedna z nejlepších desek na současném trhu se skutečně špičkovou kvalitou za rozumnou cenu.

 

 

 

 

  • TEST: ASUS GRYPHON Z87 s ARMOR KITem

                                - výborná cenově dostupná deska s 5ti lety záruky

Jedna z nejlepších běžných základních desek na současném trhu se skutečně špičkovou kvalitou za rozumnou cenu.

 

Dnes se podíváme na další nový model Z87 desky pro procesory Intel HASWELL. A tentokrát je tu opravdu novinka. TUF SaberTooth desky od ASUSu známe dobře. V současné době je to nejkvalitnější cenově dostupná řada desek na trhu a patří k nejoblíbenějším modelům. Zejména ASUS SaberTooth 990FX pro AMD, který s výbornou výbavou, špičkovou kvalitou a 5ti lety záruky stojí pouze 3700 korun vč. DPH a je skutečným bestsellerem.

Bohužel pokud budete chtít stejnou desku stejné kvality, výbavy a se stejnou 5ti letou záruku pod Intel procesor, tak si výrazně připlatíte. SaberTooth Z77 stojí 5400 korun, stejně jako nová SaberTooth Z87. SaberTooth X79 pak stojí dokonce 7600 korun a zdaleka tedy nepatří k nejdostupnějším modelům v nabídce s daným čipsetem, což naopak AMD verze ano. Není se co divit, že zatímco u AMD verze se bavíme o skutečném hitu, Intelovské verze takovým hitem zdaleka nejsou - je to cenově vyšší třída. ASUS se ale rozhodl na tom něco změnit. Co může ovlivnit, jsou náklady na výrobu desky, což se dá udělat třeba snížením kvality, snížením výbavy apod. Samozřejmě TUF deska musí mít špičkovou kvalitu, takže zde se mnoho ušetřit nedalo. Dá se ale ušetřit na výbavě a velikosti. Takže místo klasického ATX SaberTooth přichází první mATX TUF deska s označením GRYPHON!

Je menší, má tedy i o něco nižší stupeň výbavy a to znamená nižší cenu. Stojí velmi přijatelných 3550 korun vč. DPH a nabízí špičkovou TUF kvalitu, i když v o něco méně mohutném provedení  (a tedy výrobně levněji) a 5 let záruky jako Sabertooth edice! Na papíře se tedy jedná o jednu z nejatraktivnějších desek na Intel platformě vůbec. Podívejme se tedy v dnešním testu podrobněji, co tahle novinka nabízí.

  • ARMOR KIT lze pořídit zvlášť

Na Intel platformě mají ASUS SaberTooth modely na sobě z výroby ještě takzvaný ARMOR KIT, což je kompletní zakrytování desky a ochrana před prachem a pro lepší odvod tepla.

Samozřejmě celá tahle věc něco stojí, což je v případě Intel SaberTooth desek jeden z důvodů (vedle o něco vyšší ceny Intel čipsetů), proč jsou nezanedbatelně dražší než AMD verze stejné desky, která ARMOR KIT nemá. ASUS se snažil dostat cenu desky co nejníže, právě k úrovni tolik populárního ATX AMD SaberTooth modelu, takže mATX GRYPHON Z87 nemá v základu ARMOR KIT. Dá se ale pořídit zvlášť (v CZ zatím moc ne). Stojí zhruba 45 dolarů, tedy 1000 korun vč. DPH, což není zrovna málo, ale tentokrát zakrytuje úplně vše, včetně konektorů a zadní strany desky.

  • Vše, co potřebujete pod HASWELL v mATX provedení

Na mATX desky už jsme si zvykli i ve vyšších cenových hladinách. Proti ATX verzím sice nabízejí o něco méně výbavy, ale ta je tak jako tak pro běžného uživatele více než dostatečná. To platí i u GRYPHON Z87 verze.

ASUS navrch přidává vynikající zpracování TUF, které je skutečně TOP kvalita, což podtrhuje i standardních 5 let záruky na tyto desky. Stejných 5 let má i relativně levný GRYPHON, což v této cenové kategorii nikdo jiný nenabízí. I když ze zkušenosti s některými kvalitními jinými modely od konkurenčních výrobců můžeme říci, že některé jsou v podstatě stejně kvalitní z velmi podobných komponent, a není žádný důvod, proč by neměly vydržet stejně kvalitně v provozu jako ASUS TUF desky. Nicméně jen ASUS to prostě podtrhuje oficiální 5ti letou zárukou a to jsou prostě plusové body a nelze je ignorovat.

Podívejme se na GRYPHON podrobněji ... 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Seriál Fallout je tu a je to pecka!
Seriál Fallout je tu a je to pecka!Středa, 10 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 685x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws – vypadá pěkně, ale UBI przní vydání
Star Wars Outlaws – vypadá pěkně, ale UBI przní vydáníÚterý, 09 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1362x
Komentářů: 1
MATRIX dostane pátý film, i když ten poslední zklamal
MATRIX dostane pátý film, i když ten poslední zklamalPondělí, 08 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1375x
Komentářů: 5
Assetto Corsa se dočká nového dílu EVO
Assetto Corsa se dočká nového dílu EVOČtvrtek, 04 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1908x
Komentářů: 0
Remake Star Wars: KOTOR stále žije!
Remake Star Wars: KOTOR stále žije!Středa, 03 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1522x
Komentářů: 1
Suicide Squad: Kill the Justice League je totální propadák
Suicide Squad: Kill the Justice League je totální propadákÚterý, 02 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1287x
Komentářů: 0