TEST: ASUS ROG STRIX B450-I a X470-I GAMING – nejlepší ITX základní desky na trhu pro AMD? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 11 září 2018
Přejít na obsah
TEST: ASUS ROG STRIX B450-I a X470-I GAMING – nejlepší ITX základní desky na trhu pro AMD?
ASUS ROG Strix B450-I/X470-I Gaming
Testy a výkon desek v praxi
Provozní vlastnosti, chlazení a taktování
Závěr a hodnocení

 

 

  • ASUS ROG STRIX B450-I/X470-I Gaming

Balení obou desek je totožné, liší se jen drobně v potisku. Balení je malé, odpovídá velikosti desky, ale obsahuje solidní příslušenství.

Ostatně jde o desku ze série ROG STRIX. V příslušenství nechybí ani velká Wi-Fi anténa, samozřejmě veškerá nutná kabeláž atd. ASUS chytře přidává i prodlužovací kabel na připojení ovládacích prvků skříně, což usnadňuje montáž.

Samotné desky mají tedy formát mini-ITX, což znamená 17x17cm. Na to se musí vejít hodně věcí a ASUS předvádí, co všechno se tam dnes dá naskládat. Popravdě, dělat X470 desku této velikosti nemá moc význam, protože ty extra PCIe linky a výbavu, kterou X470 proti B450 nabízí, tak na tomto formátu stejně nevyužijete, protože se tam tolik výbavy prostě fyzicky nevejde :). Obě desky mají tedy AM4 patici, X470 verze podporuje i starší 28nm AM4 procesory, B450 jen RYZEN modely.

Obě desky mají 2 sloty pro DDR4 paměti, kdy oficiálně zvládají 3600MHz+ a až 32GB RAM. Jak víme, proti první generaci desek a procesorů právě v této oblasti došlo ke znatelnému vylepšení a posunu výkonu, kdy všechny RYZEN procesory značně těží z výkonnějších a rychlejších pamětí, díky konstrukci sběrnice.

Desky mají jen jeden PCIe x16 slot, ten je fyzicky zesílený. Pokud používáte RYZEN procesory tak pojede v plném režimu 16ti linek, u RYZEN G s integrovanou grafikou jen s 8, ale na výkon grafik to nemá znatelný vliv, navíc nikdo asi nebude párovat RYZEN G s nějakou ultra high end grafikou, aby to vůbec bylo měřitelné. Takže funkční omezení to rozhodně nepředstavuje. Obě desky mají konečně i výstup na monitor, tedy HDMI 2.0b s podporou 4K 60Hz.

Samozřejmě na další výbavu už moc místa nezbývá. ASUS díky tomu triku s přídavným PCB mohl použít kvalitní integrovanou zvukovou kartu, která je podobně dobrá, jako na jeho větších modelech a používá ALC1220 řešení. Dále se na té karty nachází M.2 slot a druhý je na zadní straně desky. Obě tedy mají 2x M.2 jeden napojený na SATA/PCIe X4 druhý jen na PCIe X4. oba můžete využít jen s RYZEN čipy bez integrované grafiky, s APU procesorem (Ryzen G) funguje jen jeden M.2 slot. Obě desky mají také 4x SATA, umístění dvou portů nad PCIe slotem není úplně ideální a asi se jim budete snažit vyhnout. Ale SATA to jsou.

Deska má také dostatek USB, včetně 3.1 Gen2, bohužel žádný není ve formě Type-C konektoru. Deska má ve výbavě i Intel LAN, Wi-Fi s BT 4.2 a samozřejmě SW podporu od ASUSu pro to všechno. Na desce najdeme dostatek konektorů pro ventilátory i dva konektory pro RGB LED pásky. Sama deska má pak i RGB podsvícení (oba modely na pravém boku, X470 navíc svítící logo na pasivu). Deska má sice slabší, ale kvalitní napájecí kaskádu, kvalitní zpracování každé části s ochranami atd. ASUS se prostě snažil, aby tahle deska byla stejně kvalitní, jako velké modely a počítá i s taktováním.

Podívejme se tedy na to, jak si v tomto ohledu vedou … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
BORDERLANDS 3 je venku – jak si nastavit kvalitu grafiky?
BORDERLANDS 3 je venku – jak si nastavit kvalitu grafiky?Sobota, 14 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 778x
Komentářů: 2
System Shock 3 v nové herní ukázce! Zajímavé.
System Shock 3 v nové herní ukázce! Zajímavé.Pátek, 13 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 745x
Komentářů: 1
Assassin´s Creed Odyssey dostává Discovery Tour
Assassin´s Creed Odyssey dostává Discovery TourČtvrtek, 12 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1002x
Komentářů: 5
Vychází RPG hra Greedfall – skvělé první dojmy
Vychází RPG hra Greedfall – skvělé první dojmyPondělí, 09 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2097x
Komentářů: 3
WRC 8 – slušná novinka pro příznivce závodních her!
WRC 8 – slušná novinka pro příznivce závodních her!Sobota, 07 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1474x
Komentářů: 0
BAD BOYS: FOR LIFE - pokračování filmové série v první ukázce!
BAD BOYS: FOR LIFE - pokračování filmové série v první ukázce!Pátek, 06 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1126x
Komentářů: 1