TEST: ASUS ROG STRIX B450-I a X470-I GAMING – nejlepší ITX základní desky na trhu pro AMD? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 11 září 2018
Přejít na obsah
TEST: ASUS ROG STRIX B450-I a X470-I GAMING – nejlepší ITX základní desky na trhu pro AMD?
ASUS ROG Strix B450-I/X470-I Gaming
Testy a výkon desek v praxi
Provozní vlastnosti, chlazení a taktování
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

  • TEST: ASUS ROG STRIX B450-I a X470-I GAMING

                                         – nejlepší ITX základní desky na trhu pro AMD?

Už loni jsme se trochu podivovali nad tím, že ASUS nemá skutečně cenově přístupný mini-ITX model pro AM4 platformu. A bohužel ani letos se na tom zatím nic nezměnilo. Ovšem ASUS má stále nejluxusnější mini-ITX desky pro AMD RYZEN na trhu a letos jsme se dočkali dvou nových modelů. Pravda, stejně jako loni, kdy ASUS vyrobil jen jednu desku, ale prodával ji pod X370 i B350 označením, kde jediným rozdílem byla ta čísla v názvu a fakt, že B350 byla o trochu levnější, tak letos ASUS přesně to samé zopakoval. Vyrobil jednu a tu samou desku a prodává ji pod označením X470-I i B450-I. Desky se liší ve 3 fyzických detailech a jednom funkčním. A samozřejmě také cenou. Dnes se tedy na obě aktuální STRIX mini-ITX AM4 desky od ASUSu podíváme …

  • ASUS ROG STRIX B450-I a X470-I

Jde prakticky o jednu a tu samou základní desku, takže si je otestujeme najednou. 99% věcí je úplně shodných a stejně jako to platí u X370/B350 předchůdců. Jde o nejluxusnější mini-ITX desky pro AMD AM4 platformu na trhu, čemuž ale také odpovídá cena i výbava. ASUS se snažil nacpat na malé 17x17cm tělo co možná nejvíce věcí a kvalitních prvků, které jsou obvyklé u drahých velkých ATX desek. A povedlo se mu to. Proti loňským modelům nejsou ty letošní nijak dramaticky změněné, ASUS jen „učesal“, doplnil, či upravil některé prvky, ale základní design, výbava a návrh je téměř stejný. Což je dobrá věc, protože jsou to excelentní mini-ITX desky, určené pro kompaktní, ale opravdu výkonné herní počítače a nekladou omezení ani pokud jde o taktování, kdy se ASUS snažil o co nejmenší kompromisy s ohledem na kompromisní velikost ITX platformy.

Z hlediska výbavy jsou B450 a X470 identické desky. Konektory a jednotlivé prvky výbavy jsou zcela stejné. Na mini-ITX platformu toho nabízí hodně, včetně dvojice M.2 slotů, což rozhodně u tohoto formátu desek není úplně obvyklé.

ASUS stejně jako u loňských modelů použil konstrukční trik, kdy kvalitní integrovanou zvukovou kartu (ALC 1220 s posílením) a druhý M.2 port dal na přídavné PCB a umístil jej nad vlastní desku (nad čipset). Je to chytré a funkční řešení, bez kterého by jinak nešlo takto bohatě vybavenou ITX desku udělat.

Ač jsou tedy desky malé, mají všechno, co velké luxusní modely, včetně Wi-Fi/BT, podsvícení, fyzického zesílení, možností taktování atd. Proti první generaci, u které ASUS zapomněl osadil výstup na monitor, takže jeho X370-I a B350-I jsou nepoužitelné v kombinaci s procesorem RYZEN G, pokud chcete používat integrovanou VEGA grafiku, protože nemají ani HDMI ani DP, tak nové X470-I a B450-I mají alespoň ten HDMI 2.0b konektor.

  • V čem se B450-I a X470-I liší?

Asi se ptáte, když je to tedy vlastně stejná deska jen s jiným jménem, v čem se liší? Fyzicky jsou rozdíly jen 3. Při podrobném, opravdu podrobném zkoumání desek, kdy srovnáváte každý čip, spoj a prvek, objevíte, že nad čipsetem jeden čip u B450-I chybí a druhý vedle něj je odlišný. Další odlišností je, že logo ROG na tom horním pasivu je u X470 verze podsvícené, je fyzicky spojeno konektory se spodní částí, což u B450 verze není, takže u ní logo nesvítí. To jsou ale opravdu jediné 3 fyzické odlišnosti, které jsem zjistil. Jinak jsou desky identické.

Nevím, jak moc to souvisí s těmi čipy, ale je tu i funkční drobná odlišnost. Kromě toho podsvíceného loga na pasivu, pak X470 verze podporuje i ty starší 28nm AM4 procesory A10-9000. V případě B450 podpora těchto procesorů není. Podporovány jsou „jen“ všechny dosud vydané 14nm/12nm RYZEN procesory. Nemyslím si, že by tyhle dvě drobné funkční odlišnosti někoho trápili.

No a pak je tady samozřejmě cena. Obě desky jsou nejdražší mini-ITX AM4 desky na trhu, ale také zdaleka nejvybavenější a nejkvalitnější. B450 verze je pak vůbec nejdražší B450 deskou na trhu, což je pochopitelné, když to je vlastně X470 deska ;). Za ASUS X470-I zaplatíte 4999 korun vč. DPH, B450-I stojí 4649 korun vč. DPH. Tedy výše uvedené rozdíly u B450 verze vám ušetří 350 korun.

Otestovali jsme ovšem obě desky (i když jde technicky o stejnou desku), abychom zjistili, zda nejsou ještě nějaké další rozdíly ve funkčnosti. A co jsme zjistili?



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCStředa, 17 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 396x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Úterý, 16 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 632x
Komentářů: 1
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíPondělí, 15 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1176x
Komentářů: 1
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!Pátek, 12 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1016x
Komentářů: 0
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaci
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaciČtvrtek, 11 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1064x
Komentářů: 4
Seriál Fallout je tu a je to pecka!
Seriál Fallout je tu a je to pecka!Středa, 10 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1736x
Komentářů: 6