TEST: ASUS TUF Z370-PRO GAMING – levnější kvalitní základní deska pod Intel Coffee Lake? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 12 březen 2018
Přejít na obsah
TEST: ASUS TUF Z370-PRO GAMING – levnější kvalitní základní deska pod Intel Coffee Lake?
Základní desky
Testy a výkon desky
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

ASUS TUF Z370-PRO GAMING je trochu zvláštní deska. Osobně mám rád TUF sérii, jenže tahle deska má na sobě jen logo TUF, prakticky to TUF není. ASUS ořezal klíčové prvky až na absolutní minimum a dřeň. Hlavně deska nemá tu 5ti letou standardní záruku jakou mají TUF modely, ale má prostě běžné 3 roky.

Problém mám hlavně s cenou desky, kdy 4000 korun je prostě příliš. To není levná deska, ovšem výbavou levná je. TUF Z370-PRO GAMING má jen nejzákladnější výbavu, a kromě několika vylepšení a náznaků toho, co série TUF jinak nabízí, tento model ničím nevyniká a podle mě si nedokáže tu cenovku jednoduše obhájit. Na trhu je hromada jiných desek, které za stejné peníze nabízí prostě víc.

Pokud bych měl jmenovat, tak integrovaná zvukovka je špatný vtip. ALC 887 na desce za 4 tisíce nemůže ASUS myslet vůbec vážně. Snad všechny desky v této cenové hladině mají ALC 1120 nebo 1220 a rozdíl je jasně slyšitelný, měřitelný, znatelný i s mizernými sluchátky atd. Prostě pokud budete integrovanou zvukovou kartu používat jako hlavní zdroj zvuku, tuhle desku si v téhle cenové hladině nekupujte!

  • Závěr

Musím říci, že TUF Z370-PRO GAMING mě zklamala, což je dáno hlavně přemrštěnou cenovkou. Je to jeden z nejméně konkurenceschopných produktů společnosti ASUS na poli základních desek, který jsem za poslední roky testoval. S deskou není jinak nic vyloženě špatně (až na zvuk). Funguje, slušně vypadá, ale buď musí být výrazně levnější nebo by za 4 tisíce korun by měla nabízet prostě více. Podle mě odpovídající cenovka ve stávající podobě je maximálně 3000 korun vč. DPH. Za víc prostě nestojí. ASUS nabízí ještě verzi ASUS TUF Z370-PLUS GAMING za 3900 korun, která má RGB AURA, pasiv na M.2 a USB type-C, neumí SLI (nikoho nezajímá) a tak je podle mě asi zajímavější. Pořád má ale stejně mizerný integrovaný zvuk ALC 887, a tak těch 3900 korun je pořád hodně.

Pokud by stála méně (3000 korun), byla by rozhodně OK, a neměl bych problém s jejím doporučením. V cenové hladině kolem 4 tisíc je však hromada zajímavějších desek, i v rámci jinak nepříliš zajímavé Z370 Intel platformy (o RYZEN platformě nemluvě). Mimochodem srovnávat můžeme, ASUS nabízí v identickém zpracování, kvalitě i podobné výbavě desku TUF B350M-PLUS GAMING (mATX) pro AMD RYZEN procesory. Cena této desky však činí jen 2400 korun! Nevidím nic, co by ospravedlnilo v případě Intel Z370 verzí extrémní navýšení ceny o 1500-1600 korun. Jsem toho názoru, že 3000-3200 korun je absolutní maximum, co by TUF Z370 verze měly stát.  

 Co mě ale asi vůbec nejvíce vadí, je obecně degradace TUF názvu a ASUS „SaberTooth“ série.  Ať se na mě u ASUSu nezlobí, ale TUF série desek je o špičkové kvalitě, výdrži, a hlavně o té 5ti leté záruce, kterou je zajímavá! TUF Z370 PRO a PLUS (a vlastně i ta B350) nejsou fakticky TUF desky. Jejich kvalita neodpovídá tomu, co od TUF řady očekáváme i když ASUS zachoval některé prvky, těch 5let záruky hodně chybí (pokud by byla, tak pak by se stávající cena desek dala pochopit). Nemám nic proti designu, dokonce musím říci, že je to jedna z nejhezčích levnějších ASUS desek za poslední dobu. Výbava ujde, až na tu integrovanou ALC 887 zvukovku, která se ničím omluvit nedá a je to špatný design. Ovšem nevybočuje (PLUS verze je asi zajímavější než PRO), ale prostě ta cena musí být do 3 tisíc a ne 4 tisíce. Název TUF je zbytečná degradace TUF série v této podobě. ASUS měl zůstat normálně u GAMING PRO/PLUS označení modelu bez TUF, které si má nechat pro odpovídající vyšší cenovou hladinu a modely s 5ti lety záruky.

Pokud ASUS srazí tu cenu na 3000 korun, pak řeknu OK, zejména PLUS verze je docela zajímavá, ovšem jen pokud budete používat "USB zvuk", a ne integrovanou zvukovku na desce. Nemohu nikomu doporučit používat ALC 887 zvukové řešení jako primární zdroj zvuku (určitě ně v hladině desek 3000 korun +). Za stávající cenu to prostě není atraktivní řešení. Pokud by ale měla jako správná TUF deska 5 let standardní záruky, pak by to bylo něco jiného, a naopak by to byl velmi atraktivní model i přes to hloupé šetření na integrované zvukovce. Tak uvidíme, pokud a co s tím ASUS udělá. Pokud chcete levné TUF řešení s tímto designem, pak vezměte B350M verzi pro AMD RYZEN za těch 2400 korun, což je odpovídající cenovka a slušná levná deska (i přes ten ALC 887 zvuk), srovnatelné Z370 verze jsou nyní cenově prostě mimo.

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Begy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-03-26 15:06:06
avatar
ty desky jsou si v podstatě všechny podobné. Uvítal bych třeba test desek pro minning. To jsem tu tuším ještě neviděl.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Série ANNO se dočká remasterů: 1602, 1503, 1701 i 1404!
Série ANNO se dočká remasterů: 1602, 1503, 1701 i 1404!Čtvrtek, 28 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 924x
Komentářů: 2
Epic rozdává zdarma Borderlands 2 a Borderlands: Pre-Sequel
Epic rozdává zdarma Borderlands 2 a Borderlands: Pre-SequelČtvrtek, 28 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 934x
Komentářů: 0
Saints Row: The Third Remastered vydáno! Pecka.
Saints Row: The Third Remastered vydáno! Pecka.Středa, 27 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1225x
Komentářů: 3
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.Pondělí, 25 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2367x
Komentářů: 5
Space Force – nový seriál tne do živého
Space Force – nový seriál tne do živéhoSobota, 23 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2071x
Komentářů: 0
Civilization VI zdarma na PC!
Civilization VI zdarma na PC!Pátek, 22 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1213x
Komentářů: 1