TEST: Gigabyte EP45-UD3R – solidní pevný základ pod Intel Tisk E-mail
Napsal Budy   
Čtvrtek, 22 leden 2009
Přejít na obsah
TEST: Gigabyte EP45-UD3R – solidní pevný základ pod Intel
Ultra Durable III
Gigabyte EP-45-UD3R: balení a příslušenství
Gigabyte EP-45-UD3R: deska
Gigabyte EP-45-UD3R: BIOS desky
Gigabyte EP-45-UD3R:Testovací sestava a použitá metodika
Gigabyte EP-45-UD3R: Výkonnostní testy
Gigabyte EP-45-UD3R: Přetaktování
Gigabyte EP-45-UD3R -  Závěr a hodnocení

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Gigabyte EP-45-UD3R:  deska

Layout desky je poměrně bohatý. Pořád musíme mít na paměti, že se jedná o desku za cenu okolo 3300 korun včetně DPH. A co všechno na něm najdete?  Začněme pohledem na zadní část desky. Nalevo jsou umístěny PS2 konektory, koaxiální a optický SPDIF, Firewire , 8x USB  , LAN a již standardní šestice audio konektorů.

gigabyte-ep-45-ud3r-4

   PCB je  téměř na všech deskách co v poslední době produkuje Gigabyte velice podobné. Moc rozdílů oproti předchozím revizím zde nenajdeme. Deska je pro firmu Gigabyte typicky modře nalakována, pasivní chladiče na desce jsou taktéž v modré barvě. Gigabyte se začal orientovat spíše na jednobarevný styl a to je dobře. Jejich předchozí desky bývaly poměrně barevné a nepůsobilo to zrovna tak pěkným dojmem jako u dnes testované UD3R. Jediné součástky co jsou na desce v jiné barvě než je modrá jsou sloty pro paměti, USB a konektor pro ATA zařízení. Deska vypadá velice přitažlivě a s pečlivě vybraným hardwarem působí v bigtower skříni velice pěkně.

gigabyte-ep-45-ud3r-5

Pravý dolní roh základní desky nese na svém PCB šestici SATA konektorů žluté barvy. Vedle paměťových slotů je umístěn sedmý a osmý SATA konektor. Barevně rozlišený konektor na samotném spodním kraji desky je určen pro připojení počítačové skříně. Ačkoliv Gigabyte nejde cestou Asusu a nedává ke svým deskám žádný „můstek", na který byste mohli předem připojit skříň a poté až zapojit do desky, tak Gigabyte má své vlastní řešení a musíme uznat, že je provedeno také poměrně kvalitně a s připojením počítačové skříně určitě nebude žádný problém.

gigabyte-ep-45-ud3r-6

   Pohled na chlazení desky a volné místo okolo patice. Deska disponuje velice kvalitním chlazením, i když není z mědi, dokáže desku velice dobře uchladit, námi naměřené hodnoty v oblasti teplot na jižním a severním můstku byly následující: Jižní můstek během testování nepřesáhl teplotu nad 50 stupňů celsia a severní můstek nešel nad 56 stupňů, deska je to opravdu velice chladná a je vidět, že Gigabyte nelže s reklamními potisky na krabici. A teď si proberme patici pro procesor a místo okolo ní. Ačkoliv chlazení desky vypadá jako poměrně veliké, tak již víme, že jeho účinnost je dobrá, ale jak to vypadá s kompatibilitou chladičů pro procesory? Náš Thermalright Ultra 120 Extreme se bez potíží na desku vlezl a máme vyzkoušeno, že i přerostlé monstrum typu Thermalright IFX-14 se tam vleze také bez potíží.

gigabyte-ep-45-ud3r-7

Právě se díváte nejspíše na největší mínus této desky. Deska disponuje pouze jedním PCI-Express slotem standartu 2.0, takže o Crossfire X zapojení si můžou majitelé této desky nechat jen zdát. Na desce dále nalezneme tři PCI Express 1x a tři klasické PCI sloty. Deska je v této oblasti solidně vybavená a jedná se o takový menší nadstandard, jen škoda nepřítomnosti druhého PCI-Express slotu.

gigabyte-ep-45-ud3r-8

   Deska je poseta indačními LED diodami. Nejvíce těchto diod na jednom místě naleznete hned nad paměťovými sloty. Diody jsou zelené barvy a pěkně vám rozzáří skříň, když je počítač v chodu. Deska disponuje pouze 3 konektory pro větráky, což není mnoho, ale běžným uživatelům bohatě postačí.

gigabyte-ep-45-ud3r-9

Gigabyte P45-UD3R zezadu. Zde si již není prakticky co popsat. Nic kromě plošných spojů zde nenajdeme. Chlazení desky jde velice jednoduše sundat. Mosfety a severní můstek jsou k PCB připevněné plastovými kolíky, které se dají velice jednoduše vymáčknout. Jižní můstek je již napevno přišroubován šroubky, které se velice jednoduše dají odšroubovat, takže v případě, že byste chtěli na tuto desku osadit vodní chlazení,tak vám nic nebrání v cestě.

gigabyte-ep-45-ud3r-10

  Teď se pojďme podívat na to, jak tahle deska v praxi funguje ... 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vychází Men of War 2 – druhoválečná RTS není v ideálním stavu
Vychází Men of War 2 – druhoválečná RTS není v ideálním stavuČtvrtek, 16 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 679x
Komentářů: 0
Assassin’s Creed Shadows představeno – vydáme se do Japonska
Assassin’s Creed Shadows představeno – vydáme se do JaponskaStředa, 15 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1363x
Komentářů: 9
Pán prstenů láká na pokračování seriálu i nový Gollum film!
Pán prstenů láká na pokračování seriálu i nový Gollum film!Úterý, 14 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1275x
Komentářů: 1
Ghost of Tsushima pro PC se stahuje z prodeje – požadavek na PSN
Ghost of Tsushima pro PC se stahuje z prodeje – požadavek na PSNPátek, 10 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1674x
Komentářů: 1
Nové rozšíření pro DayZ – Frostline
Nové rozšíření pro DayZ – FrostlineStředa, 08 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1149x
Komentářů: 0
SONY „poraženo“ nebude chtít PSN k hraní Helldivers 2
SONY „poraženo“ nebude chtít PSN k hraní Helldivers 2Pondělí, 06 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1889x
Komentářů: 2