TEST: Gigabyte X58A-UD7: Modrá síla s bohatou výbavou pod váš modrý blesk Intel Core i7 Tisk E-mail
Napsal Kristián "Budy" Petráš   
Středa, 12 květen 2010
Přejít na obsah
TEST: Gigabyte X58A-UD7: Modrá síla s bohatou výbavou pod váš modrý blesk Intel Core i7
Gigabyte X58A-UD7: Balení a parametry
Gigabyte X58A-UD7: Funkce a vlastnosti
Gigabyte X58A-UD7: Základní deska
Gigabyte X58A-UD7: Speciální chlazení v základu
Gigabyte X58A-UD7: testovací sestava a Testy
Gigabyte X58A-UD7: BIOS
Gigabyte X58A-UD7: Taktování a provozní vlastnosti
Gigabyte X58A-UD7: Hodnocení

 

  • Gigabyte X58A-UD7: BIOS

Bez dobře odladěného BIOSu může být deska sebelépe navržená, ale taktování bude stát za houby. Je tedy zapotřebí u každého nového produktu řádně jej zkontrolovat, abychom si byli jistí, že s taktováním nebudeme mít žádné problémy. BIOS na Gigabyte X58A-UD7 je vysoce obsáhlý a s poklidným "šklebem" na "tváři" se může nechat nazývat dobře odladěným pro šílené taktovací hrátky za použití jakýchkoliv nekonvenčních metod v oblasti extrémního chlazení.

Nebudeme vám ukazovat kompletně celý BIOS, ale pouze jen to nejdůležitější. Tzn že si ukážeme pouze volbu MB Iteligent Tweaker, která hraje hlavní housle při taktování. Jenom vás předem upozorňujeme, že jsme některé volby "odřezali" a nebudeme je vám zde ukazovat. Co nás k tomu vede? Ono to jsou totiž volby pro časování pamětí a to ještě ke každému modulu zvláště, takže toto si zde opravdu nemusíme zobrazovat.

Jak jsme již zvyklí z Gigabyte desek, první položka, co můžeme nastavit je násobič procesoru. Advanced CPU Features teď přeskočíme a budeme se věnovat dalším věcem. Ale nebojte se, ukážeme vám, i co tato položka ukrývá, ale to až na konci kapitoly. Samozřejmostí je možnost nastavení frekvencí pro QPI sběrnici a další veličiny. Další na řadě je BCLK, které je v základu nastaveno na 133MHz pro každý procesor. Jmenovitě od Intel Core i7 920 až po 980X či kterýkoliv z řady Xeon. Maximum při taktování na vzduchu a dobré znalosti nastavení BIOSu se pohybuje okolo 220MHz. Performance Enhance je zde pro "zařazování" výkonnostních modů. Na rovinu vám řekneme, že rozdíl takřka nepoznáte. V základu je nastavený na "Turbo". Jestli nemáte systém přetaktovaný, případně máte jej jen lehce, můžete jej nechat být. Taktujete-li nad 4,0GHz doporučujeme kvůli stabilitě přepnout na "Standard". Co by to bylo za základní desku, kdyby na ní nebylo možné měnit frekvence operačních pamětí. Ty se zde nastavují podle násobičů, které jsou dány přímo v procesoru. Můžete si vybrat z několika násobičů (cca čtyřech) a to jmenovitě 6x až 12x. DRAM Timing Selectable, je zde pro odemknutí časování pro paměti. Kdo nezná Load-Line Calibration, tak by k taktování raději ani neměl usedat. Tato funkce zde dostala drobného vylepšení a již nemusíme volit ze dvou voleb jako dříve (Enabled, Disabled) ale můžeme si rovnou navolit co chceme. Buď zvolíme "Standard" a nebo "Level 1" případně "Level 2". Při vysokém taktování doporučujeme zvolit Level 2. Závěrem zde jsou volby napětí pro CPU Vcore, QPI/VTT Voltage,IOH Core a DRAM.

V Advanced CPU Features se buď zapínají, nebo vypínají všechny podpůrné funkce procesoru. Můžete zde dokonce vypnout některá jádra procesoru. Zapnout nebo vypnout Hyper-Threading či dokonce Turbo Boost, který dle zatížení zvyšuje frekvenci procesoru.

Volby napětí pro všelijaké komponenty. Není jich málo a to je jen dobře. Čím více možností nastavení napětí pro komponenty zde je, tím máte větší jistotu, že držíte dobrou desku na taktování. I když v našem případě je to mírně ošemetné, protože téměř každá deska s X58 je výborná na taktování. Ano s některou se dostanete výše než s tou levnější, ale rozdíly jsou maximálně v řádech desítek MHz, což kolikrát cenové rozdíly moc neobhájí. Každého správného overclockera před nákupem zajímá, jaké hodnoty napětí si s konkrétní deskou může dopřávat. My vám zde proto nabízíme soupis nejnižšího a maximálního napětí, které deska podporuje.

 

  • CPU Voltage - od 0,5V do 1,9V
  • CPU VTT Voltage - od 1,12V do 2,0V
  • CPU PLL Voltage - od 1,3V do 2,52V
  • PCIe Voltage - od 1,0V do 2.14V
  • QPI PLL - od 0,8V do 1,6V
  • DRAM Voltage - od 1,3V do 2,6V
  • IOH Voltage - od 1,0V do 2,0V
  • ICH Voltage - od 0.92V do 2,38V
  • ICH 0/I Voltage - od 1.05V do 2.3V

 

Gigabyte nenechal nic náhodě a vybavil svojí vlajkovou loď zcela obsáhlým BIOSem, kde žádný overclocker nemůže nic postrádat. Rozsahy napětí jsou velice dobré a budou dostačující i pro taktování procesoru Core i7 980X pod dusíkem. Když jsme u toho taktování, pojďme si ukázat, jakých výsledků jsme s touto deskou dosáhli. 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Counter-Strike 2 je tu pro všechny zdarma. Nahrazuje CS:GO
Counter-Strike 2 je tu pro všechny zdarma. Nahrazuje CS:GOČtvrtek, 28 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1825x
Komentářů: 1
Potvrzeno! Horizon Forbidden West míří na PC.
Potvrzeno! Horizon Forbidden West míří na PC.Středa, 27 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1376x
Komentářů: 9
Star Wars Jedi 3 – třetí herní díl v přípravě!
Star Wars Jedi 3 – třetí herní díl v přípravě!Úterý, 26 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1039x
Komentářů: 0
Vyšlo The Crew Motorfest – automobilová „FORZA“ od UBI
Vyšlo The Crew Motorfest – automobilová „FORZA“ od UBINeděle, 24 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1003x
Komentářů: 0
STARFIELD se dočká prvních vylepšení
STARFIELD se dočká prvních vylepšeníÚterý, 19 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2133x
Komentářů: 3
Dune: Spice Wars dorazila – pro fandy 4X RTS paráda
Dune: Spice Wars dorazila – pro fandy 4X RTS parádaPondělí, 18 září 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2316x
Komentářů: 2