TEST: GIGABYTE Z390 AORUS PRO – Cenově dostupnější dobře vybavená Z390 deska v akci Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 22 říjen 2018
Přejít na obsah
TEST: GIGABYTE Z390 AORUS PRO – Cenově dostupnější dobře vybavená Z390 deska v akci
Gigabyte Z390 AORUS PRO - Základní deska
Testy a výkon desek v praxi
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení

 

 

 

  • Závěr a hodnocení

S cenovkou 5100 korun se dá tahle deska označit za velmi rozumnou, což se bohužel nedá říci o ceně žádného z nových Intel CORE 9000 procesorů. Nicméně za to výrobce desek nemůže a ten svou práci udělal a je připraven, ať procesory jsou jaké jsou. Gigabyte svou práci udělalo velmi dobře. Na tom podstatném totiž nešetřilo.

Napájecí kaskáda je velmi robustní a její chlazení také, jedná se o znatelné zlepšení proti minulé generaci, i když je otázkou, zda pokud by nové procesory Intel byly alespoň trochu rozumné, pokud jde o spotřebu, zda by to bylo nutné. Každopádně kvůli nim to nutné je. Gigabyte také nešetřil na té základní výbavě, nechybí ani solidní integrované zvukové řešení a vše je zabaleno v pěkném stylu.

Žádnou extra zvláštnost ale jinak nenajdete. Absence WiFi/BT by někoho mohla mrzet, ale existuje model s ní, i když příplatek 1400 korun za to si myslím, že nestojí a raději si kupte WiFi/BT řešení do USB nebo do PCIe slotu. Vyjde to levněji. Gigabyte tedy dokázal udržet cenu v rozumných mezích a vzhledem ke kvalitě zpracování desky a klíčových prvků bych ji označil za velmi dobrou a výhodnou.

Možná kdyby si Gigabyte ušetřil všechny ty RGB prvky, mohla by být cenově ještě o kus níže. Ale to by nevypadala pro mnohé tak pěkně. RGB je zkrátka tam a pořádné :). Co se mě moc nelíbí je móda zakrývání pasivů VRM plastovými kryty, i když u této desky to není zase tak markantní. Navíc chlazení je velmi výkonné a zvládá vše bez potíží.

Pokud bych měl desce něco vyčíst, tak je to umístění prvního M.2 slotu, kde bude SSD pěkně ohříváno procesorem i grafikou. Jinak vzhledem k ceně nemám k desce výhrady, naopak představuje zlepšení proti minulosti. Pak je tady ale ještě softwarová stránka věci. Gigabyte udělalo nový BIOS, ovšem myslím si, že stále nedosahuje kvalit a přehlednosti konkurence a mělo by na tom zpracovat. To se týká i některých podpůrných aplikací a app, kdy sjednocení všech funkcí do jedné pořádné aplikace se zajímavým designem by bylo vítáno. Ale zdá se, že GB tím směrem postupuje. Pomalu ale jistě. Taktéž vyladění BIOSu, ač je zdá se OK, pokud jde o CPU, tak paměti jdou taktovat níže než u jiných desek. Ale z pohledu cílové skupiny zákazníků, nic z toho není žádným problémem z hlediska běžné praxe a běžných komponent a jejich používání.

  • Závěr

GIGABYTE Z390 AORUS PRO je velmi dobrá deska, zejména s ohledem na celkem rozumnou cenu 5100 korun, kdy se nešetřilo na klíčových prvcích, které mají velmi špičkové zpracování. Deska si tak poradí s krvavými nároky 9700K/9900K když překračují TDP i když je přetaktujete na těch „magických“ 5GHz. Posílené napájení i chlazení si s tím poradí velmi dobře. Pokud jde o zbytek výbavy, nic zásadního nechybí, dobrá je integrovaná zvukovka, je zde dostatek všech portů a konektorů. Chybí jen Wi-Fi/BT, za což ale je velký příplatek v případě AORUS PRO Wi-Fi verze. Někteří by mohli postrádat i segmentový display, ale pro většinu uživatelů není podstatný. Co nechybí je solidní SW podpora a samozřejmě pořádné plně regulovatelné RGB podsvícení, kdy Gigabyte drží svůj styl výrobce jedněch z nejzářivějších desek na trhu ;). Celkově by se na některých věcech určitě mělo zapracovat, ale za danou cenu je to kvalitativně velmi dobrá deska, jedna z nejlepších v dané třídě a Gigabyte se úspěšně podařilo nacpat velmi kvalitní zpracování do cenově dostupnější hladiny.

Desku tedy rozhodně doporučíme, za rozumné peníze nabízí výborné funkční zpracování, solidní výbavu, kde nic podstatného nechybí a zvládá bez potíží i ty obrovské nároky nových 9700K/9900K, takže se jich v kombinaci s touhle deskou bát nemusíte. Je na ně dobře připravena.

Za výbavu děkuji našim partnerům

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 7
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
razor1966 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-24 13:19:41
avatar
Poprosil by som o info.v čom je lepšia alebo výhodnejšia doska GIGABYTE AORUS Z390 PRO proti ASUS ROG STRIX Z390-F GAMING alebo E.Ďakujem za odpoveď.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-24 13:28:13
avatar
to už jste u nazdobených desek o třídu výše. GIGABYTE AORUS Z390 PRO stojí 5100 korun, nejbližší co tomu ASUS má je ASUS ROG STRIX Z390-H GAMING za 5400 a řekl bych, že GB má lepší napájení i chlazení a je pořád levnější ...

takže o tom co má lepší poměr cena/výkon asi nemůže být sporu ...
razor1966 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-24 14:43:36
avatar
Ďakujem zaujíma ma to hlavne z dôvodu že keď má GIGABYTE AORUS Z390 PRO 3xPCI Express x16 ale pri obsadení druhého slotu alebo M.2 sa to už delí na 8x+8x ako je to u ASUS u oboch píšu 3x16 tak ako to vlastne je?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-24 15:17:13
avatar
u obou je to víceméně stejné, obě jsou postavené na Z390 pro mainstreamové COFEE LAKE a ty mají omezený počet PCIe jednotek.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
AVENGERS: EndGame – upoutávka na nejočekávanější film 2019
AVENGERS: EndGame – upoutávka na nejočekávanější film 2019Pondělí, 10 prosinec 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1212x
Komentářů: 2
DayZ je hotové! Zajímá to ale ještě někoho?
DayZ je hotové! Zajímá to ale ještě někoho?Pondělí, 10 prosinec 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1195x
Komentářů: 2
The Outer Worlds – velké RPG od OBSIDIANu. Lepší Fallout?
The Outer Worlds – velké RPG od OBSIDIANu. Lepší Fallout?Sobota, 08 prosinec 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1411x
Komentářů: 2
Far Cry New Dawn – přímo příběhově naváže na Far Cry 5!
Far Cry New Dawn – přímo příběhově naváže na Far Cry 5!Sobota, 08 prosinec 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 878x
Komentářů: 2
Battlefield V dostal update pro lepší výkon s RTX
Battlefield V dostal update pro lepší výkon s RTXPátek, 07 prosinec 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 609x
Komentářů: 0
Anthem – generická nudná online akce od EA?
Anthem – generická nudná online akce od EA?Pátek, 07 prosinec 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 541x
Komentářů: 0