TEST: GIGABYTE Z390 AORUS PRO – Cenově dostupnější dobře vybavená Z390 deska v akci Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 22 říjen 2018
Přejít na obsah
TEST: GIGABYTE Z390 AORUS PRO – Cenově dostupnější dobře vybavená Z390 deska v akci
Gigabyte Z390 AORUS PRO - Základní deska
Testy a výkon desek v praxi
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

TEST: GIGABYTE Z390 AORUS PRO

                      – Cenově dostupnější dobře vybavená Z390 deska v akci

Dnes budeme pokračovat s testy základních desek nové série Z390 a podíváme se na cenově zajímavější a dostupnější model, konkrétně na téměř nejlevnější AORUS základní desku od Gigabyte. Jak jsme si již řekli v předchozích článcích, Z390 čipset netřeba představovat, je to vlastně stále Z370 jen s novější verzí USB portů. Co však každý výrobce desek musel udělat, je posílit napájení i chlazení kaskády kvůli velmi žravým procesorům Core i7-9700K a Core i9-9900K, které už nyní můžeme označit za Pentium 4 naší doby a pokud je neomezíte striktně na těch 95W TDP, což sníží teploty a zahřívání na přijatelnou úroveň ovšem také znatelně omezí výkon, tak ten limit dvojnásobně v praxi překračují a stávají se legendárními přímotopy. Výrobci desek tak museli zajistit, aby to jejich desky zvládli. Proti Z370 verzím tedy právě napájecí kaskáda, napájení desek samotných a chlazení kaskády doznalo největších změn. Což si ovšem žádá finance navíc. Dnes se tedy podíváme na cenově dostupnější ale stále kvalitní Z390 desku.

Pokud jde o nabídku Gigabyte, už jsme si ji představili ve speciálním článku. Jak z něj tedy víte, Gigabyte bohužel opustilo své krásně přehledné číslování ve značení desek a vydalo se cestou nic neříkajících názvů jako konkurence. Dnes tak nemáte šanci z desky podle názvu poznat, zda jde o vyšší nebo nižší model.

Osobně si myslím, že Gigabyte udělalo chybu, ovšem je otázka, zda to není schválně. Každopádně dnes se podíváme na model patřící již do nejvyšší série AORUS, ovšem té střední třídy. Konkrétně si otestujeme AORUS PRO (5100 korun), který existuje ještě v lehce očesané a levnější verzi ELITE (4800 korun) a také ve verzi s Wi-Fi (6600 korun). Gigabyte si ale celkem oprávněn myslí, že právě dnes testovaná PRO verze bude velmi populární, protože nabízí řadu prvků vyšších desek, zpracování vyšší třídy, ovšem cenově je stále dostupnějším modelem. Takže co nabízí?

  • GIGABYTE Z390 AORUS PRO

Jedná se o ten klasický design, zaměřený na solidní poměr cena/výkon při zachování vysoké kvality, výbavy i pár extra prvků navíc. Deska tedy není zdaleka tak naparáděná, nemá ty masivní podsvícení kryty, ale RGB podsvícení rozhodně nechybí :).

PCB není očesáno na dřeň, naopak je to stále ta vyšší kvality s výkonným napájením, kvalitními komponenty a špičkovou finální úpravou. Drtivá většina uživatelů ani nepozná ty ústupky na kvantitě výbavy, je zde totiž stále vše podstatné a v dostatečném množství.

Nechybí dvojice M.2, solidní integrovaná zvukovka s posílením, duální BIOS, USB type-C, fyzické zesílení některých prvků desky. V rámci Z390 řady také přibylo proti předchozí Z370 generaci robustnější napájení, a hlavně jeho chlazení.

Současně Gigabyte u této generace desek přichází s novou verzí svého BIOSu, jeho designem, ovládáním. Samozřejmě nechybí ani aplikace pro sledování, nastavování a řízení všeho možného přímo z Windows. SW podpora je na špičkové úrovni, i když některé věci by si zasloužili už trochu modernější vizuál a sjednotit do jedné pořádné aplikace. Ale vypadá to, že Gigabyte na tom postupně pracuje.

Podívejme se tedy na desku podrobněji … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
128jádrový AMD Epyc Rome Server pod drobnohledem!
128jádrový AMD Epyc Rome Server pod drobnohledem!Středa, 13 listopad 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 406x
Komentářů: 0
Sonic The Hedgehog – filmová podoba ježka výrazně vylepšena!
Sonic The Hedgehog – filmová podoba ježka výrazně vylepšena!Úterý, 12 listopad 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 675x
Komentářů: 2
Recenze Need For Speed Heat – Lepší než se čekalo?
Recenze Need For Speed Heat – Lepší než se čekalo?Neděle, 10 listopad 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1284x
Komentářů: 3
Profesionální hráč brečí, podváděl a dostat BAN na Fortnite
Profesionální hráč brečí, podváděl a dostat BAN na FortniteČtvrtek, 07 listopad 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1376x
Komentářů: 20
Overwatch 2 oznámeno s prvními ukázkami
Overwatch 2 oznámeno s prvními ukázkamiPondělí, 04 listopad 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 926x
Komentářů: 1
Diablo 4 oficiálně oznámeno!
Diablo 4 oficiálně oznámeno!Sobota, 02 listopad 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1972x
Komentářů: 10