TEST: Intel B360 a H370 vs Z370 a B350 – Gigabyte AORUS Gaming 3 WiFi - levné Coffee Lake desky Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 03 duben 2018
Přejít na obsah
TEST: Intel B360 a H370 vs Z370 a B350 – Gigabyte AORUS Gaming 3 WiFi - levné Coffee Lake desky
Gigabyte H370 AORUS Gaming 3 WiFi
Gigabyte B360 AORUS Gaming 3 WiFi
Testy a výkon desek v praxi
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení

 

 

 

  • Závěr a hodnocení

Levnější desky pro Intel Coffee Lake procesory na trhu citelně chyběly. Přesto se našli tací, kteří si tuhle nevýhodnou platformu už pořídili, přičemž tedy kombinovali dražší Z370 desky s procesory, které ani nejdou taktovat (non-K modely). To bylo hodně zbytečně vyhozených peněz, které se rozhodně daly utratit lépe. Nyní tedy máme dobré zprávy, můžete si koupit až o polovinu levnější desku, což výrazně zlepší poměr cena-výkon celé platformy Intel COFFEE LAKE. Zejména k zamčeným CPU, kterých je drtivá většina v případě nabídky Intel COFFEE LAKE, nemá žádný smysl kupovat Z370 desky.

  • Intel B360/H370 vs AMD B350

Tyto platformy jsou asi nejatraktivnější pro největší část zákazníků. Svou roli hraje pochopitelně především cena. Intel se snaží srovnat krok s AMD, a dosud prostě levnější desky pro procesory COFFEE LAKE vůbec nenabízel. Nyní tedy jsou a B350 od AMD tak má reálnou konkurenci. Tak trochu.

Pravdou je, že AMD B350 platforma stále dokáže objektivně nabídnout mnohem více výkonu, než Intel B360/H370 platforma, a to i za podobnou cenu, a tedy AMD nadále bude mít lepší poměr cena-výkon v každém případě. Nejen v základu bez taktování, ale i když přičteme možnost taktování, které AMD B350 podporuje a Intel jej však nenabízí. Do AMD B350 desek můžete osadit až 8jádrové/16vláknové RYZEN 7 procesory a do mnoha desek (záleží na výrobci a dodaném BIOSu) půjdou i nové RYZEN 2000 a nejspíše i budoucí RYZEN 3000 procesory a vše půjde přetaktovat. Do Intel B360/H370 můžete nyní osadit jen maximálně 6jádrový/12vláknový Core i7 a podpora dalších budoucích CPU je spíše nepravděpodobná a žádný z procesorů ani pamětí nemůžete nijak taktovat. Obě platformy přitom vyjdou na podobné peníze. Z hlediska nabízeného výkonu tak Intel COFFEE LAKE procesor + B360/H370 za podobnou cenu nedokáže kombinaci AMD RYZEN procesoru + B350 příliš konkurovat. Ovšem ne všichni zákazníci to vědí.

AMD B350 je tak stále zdaleka nejvýhodnější mainstreamovou platformou. V případě Intelu je ovšem B360/H370 očekávané a vítané povinné doplnění nabídky, kdy sice rozhodně vylepšuje výhodnost platformy, ale konkurenci úplně dohonit nedokáže. Snad jedinou věcí, kde má Intel navrch, je ten nový prvek připravené pozice pro WiFi, kterou mohou mít některé desky v základu (ovšem zdaleka ne všechny), což B350 desky nemají. AMD ovšem brzy vydá B450 čipset a výrobci desek tedy nové desky, které určitě budou podobné těm pro Intel.

  • Gigabyte AORUS Gaming 3 WiFi – B360 a H370

Dnes jsme vám nabídli test hned dvou desek Gigabyte s těmito čipsety, které odlišuje cena, a tedy i některé prvky zpracování. Oba modely ale patří k tomu nejlepšímu, co s těmito čipsety na trhu najdete, takže ceny desek jsou o něco vyšší, než bude průměr u základních desek s těmito čipsety, ale i tak nejsou nezajímavé. B360 verze bude stát něco kolem 2900 korun, H370 verze pak kolem 3400 korun. Obě prodražuje ten WiFi modul, který samozřejmě není zadarmo a každá stokoruna v této cenové relaci je prostě znát. Samozřejmě Gigabyte bude mít v nabídce i několik levnějších modelů a bez WiFi. Mimochodem k tomu H370 je možnost mít Far Cry 5 dnes jako bonus za určitých podmínek.

Musím říci, že se mi více líbí H370, která má v podstatě vše, je obecně kvalitnější hlavně má mnohem lepší integrovaný zvuk, kdy ALC889 u levnější B360 je vážně ostuda a pokud byste ho museli používat jako primární, budete z něho nešťastní. Pokud budete používat jakékoliv USB řešení, nemusí vás to ale zajímat. U H370 AORUS ale máte velmi solidní integrované zvukové řešení. H370 je také hezčí a cena za ten komplet je velmi dobrá, protože v podobném provedení Z370 deska, která navíc prakticky umí jen to taktování, vás vyjde o 1000 korun dráž minimálně. Výhodou H370 je i vyšší počet PCIe linek, takže při osazení grafiky, dvou M.2 a další přídavné karty k tomu nejste nijak omezováni, což u B360 už by nastat mohlo.

Novinky využívají také vylepšení čipsetů, kdy mají WiFi přípravu v základu (a GB přímo dodává Intel WiFi kartu do té M.2 pozice v balení). Z hlediska výkonu proti Z370 deskám je zde jasné omezení zejména z hlediska optimalizací a využití hlavně pamětí. Výkon je tedy v některých aplikacích o něco nižší, ale nijak zásadně. Samozřejmě se bavíme o srovnání procesorů a pamětí v nepřetaktovaném stavu. Z370 pochopitelně díky možnosti přetaktovat CPU i RAM, nabídne nakonec více. Ve všech ohledech v defaultním nastavení však H370 i B360 nabízejí v podstatě stejný výkon jako Z370, a to to samozřejmě jde. Výkon se liší hlavně obecně nižší kvalitou desek s nižšími verzemi čipsetů, horším vyladěním BIOSů apod. Ale jde v praxi o rozdíly od 1 po 10% a to ještě případ od případu. Hlavní je tak hlavně nižší cena desek samotných, kdy u procesorů, které nejdou taktovat nemá prostě Z370 žádný smysl.

  • Závěr

Celkově tedy velmi očekáváné základní desky, kdy Intel současně s vydáním levnějších čipsetů doplňuje nabídku procesorů o další levnější modely a také úspornější 35W „S“ edice. Výrobci desek postupně do obchodů uvedou své novinky, počítám že během tohoto týdne. S nabídkou těchto levnější B360/H370 desek tak konečně dává trochu smysl o levnějších COFFEE LAKE procesorech vůbec uvažovat. Přesto konkurenční RYZEN + B350 platforma nabízí za stejné peníze ve střední třídě přeci jen objektivně o něco více. Intel má nadále i mezery například v nabídce procesorů s integrovanou grafikou, kdy výkon jeho grafik je o třetinu nižší, než co za stejnou cenu nabízí RYZEN G s VEGA, nemluvě o možnosti přetaktování všeho i na B350. Každopádně H370/B360 jsou konečně tady a s nimi dává nabídka levnějších Intel procesorů alespoň nějaký smysl. Takže hurá :).

Osobně si myslím, že většina uživatelů ocení spíše cenově dostupný B360 než dražší H370, který ale je vhodnější, pokud více že budete mít více než jeden M.2 a k tomu i další přídavné PCIe karty (zvukovku, střihovku apod.) ve svém PC. Má více PCIe linek. U testovaných Gigabyte AORUS Gaming 3 WiFi desek mě mrzí, že B360 verze má tak mizerní integrovaný zvuk, jinak by byla velmi dobrá. H370 je tedy určitě lepší, ale rozdíl v ceně je znatelný. Pořád cenově zajímavé a celkově dobře vybavené desky, zejména proti většině Z370 modelů. Brzy se podíváme na další desky.

Za výbavu pro testování děkujeme společnosti Gigabyte

a našim dalším partnerům

 

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
tryas [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Pekná recenzia 2018-04-04 09:38:53
avatar
Zdravím ďakujem za recenziu dobre sa to čítalo. Avšak nerozumiem týmto predraženým intel B/H doskám, stačí malý príplatok a mám z370 a nie som obmedzený v taktovaní. Najlacnejšie z370 dosky s pasivom aspoň nad cpu vrm začínajú od 100€, nerozumiem tomu prečo by som mal dať prednosť týmto cca rovnako drahým uzamknutým B/H doskám, z môjho pohľadu by museli stáť aspoň o 30% menej aby som o nich uvažoval. No aj potom by som si to tri krát rozmyslel lebo kupovať odomknutý procesor do uzamknutej dosky je trochu zbytočne, takto sa vyplatí uvažovať len o non-k procesoroch. Keby dovolili aspoň RAM taktovanť alebo aspoň na H chipsetoch povoliť taktovanie do určitého limitu (napr. limitovať maximum napätia, ktoré by bolo možné poslať do cpu aby sa neuškvarilo VRM). Tieto umelé Intel obmedzenia sú zúfalé.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-04 11:52:56
avatar
malý příplatek zase není tak malý na technicky a výbavově srovnatelnou desku, nicméně u testovaných Gigabyte desek jde o to, že jsou to TOP modely na B360/H370 s nejlepší výbavou i zpracováním samozřejmě GB má i mnohem levnější varianty ....

Pro Intel je to business, jde mu o to, aby sis nemohl z procesoru za 5000 udělat výkonově procesor za 20 tisíc což v minulosti šlo a AMD to dnes stále víceméně nabízí .... prostě Intel ti nedá nic zadarmo a za všechno si musíš připlatit, za PCIe linky, za taktování za všechno ...je to jeho business model a funguje mu roky ...
tryas [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-04-04 13:03:54
avatar
Samozrejme, že ide o biznis tomu rozumiem.

Ak by som však porovnal cenovo a výbavou H370 Aorus, ktorá je v teste, s napríklad Asrock z370 extreme4 tak výber je jednoznačný.
Podľa recenzie bude cena za Aorus cca 3400 Kč čo je po prepočte cca 134 €. Extreme4 stojí od cca 145€ (za takú cenu som ju kupoval do jedného PC, čo som staval). Neviem kto by pri porovnaní týchto dosiek vôbec uvažoval o tej H370.
Na toto som narážal v mojom prvom príspevku, že nerozumiem týmto predraženým B/H doskám keď za cca podobnú cenu mám o niekoľko tried lepšiu dosku. Napr. tá extreme4 je hodnotená ako jedna z naj dosiek pod coffee lake v danej cenovej kategórii (Robustná a kvalitná napájacia kaskáda, Japonské 12k kondenzátory, príprava na wifi, kvalitná zvukovka, podpora sli/crossfire ak to niekoho ešte zaujíma, a podobne. vo všetkom je lepšia ako tu uvedená Aorus h370) . Tu si k tomu človek môže niečo prečítať : http://www.overclock.net/forum/6-intel-motherboards/1638955-z370-z390-vrm-discussion-thread-177.html

Moja pointa je v tom ak už za dosku vyvaliť viac ako 100€ tak pre mňa neexistuje jediný dôvod brať B/H dosky (limitujem sa tým na výber RAM a prípadný upgrade CPU). Tieto dosky majú svoj zmysel v cenovej relácii do 80€ čokoľvek nad považujem za veľmi zlú a nevýhodnú kúpu.
(V prípade ak chcem lepší audio chip a podobné veci si myslím, že je lepšie investovať do samostatných zariadení)
JirkaH [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Oprava 2018-04-04 23:07:34

Prosím opravte si:
str.3 B360 ALC 892 (v dnešní době fakt ostuda!)
str.6 B360 ALC 889
Jinak dík za pěknou recenzi
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Série ANNO se dočká remasterů: 1602, 1503, 1701 i 1404!
Série ANNO se dočká remasterů: 1602, 1503, 1701 i 1404!Čtvrtek, 28 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 982x
Komentářů: 2
Epic rozdává zdarma Borderlands 2 a Borderlands: Pre-Sequel
Epic rozdává zdarma Borderlands 2 a Borderlands: Pre-SequelČtvrtek, 28 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 988x
Komentářů: 0
Saints Row: The Third Remastered vydáno! Pecka.
Saints Row: The Third Remastered vydáno! Pecka.Středa, 27 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1260x
Komentářů: 3
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.Pondělí, 25 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2426x
Komentářů: 5
Space Force – nový seriál tne do živého
Space Force – nový seriál tne do živéhoSobota, 23 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2103x
Komentářů: 0
Civilization VI zdarma na PC!
Civilization VI zdarma na PC!Pátek, 22 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1220x
Komentářů: 1