Philips Fidelio X3 – TEST a RECENZE pohodlných Hi-Fi sluchátek. Čistý zvuk v celém rozsahu. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Sobota, 24 říjen 2020
Přejít na obsah
Philips Fidelio X3 – TEST a RECENZE pohodlných Hi-Fi sluchátek. Čistý zvuk v celém rozsahu.
Sluchátka
V praxi - energie a kvalita zvuku
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Já si na kvalitu zvuku hodně potrpím. Přeci jen když si zvyknete na to, co dokáže zvuková karta ASUS Essence STX II, je škoda jejích schopností nevyužít. Měl jsem možnost testovat a používat mnoho dobrých sluchátek, kdy se samozřejmě soustředíme na běžnější modely. Je pravda, že zatímco mezi některými sluchátky za 2500 a 5000 je rozdíl třídy ve zvukové kvalitě, tak mezi opravdu dobrými sluchátky za 5000 a třeba 2x dražšími modely zdaleka takový rozdíl není. Tedy obvykle.

Pokud jste schopni slyšet větší rozsah, nemáte tedy ještě „zhuntované uši“, pak stále existují dražší modely, u kterých dokážete výrazně rozdíly zaznamenat a jsou pro náročné uživatele určeny. A Philips Fidelio X3 jsou jedním z nich. Je docela těžké na mě udělat dojem, kvalitních sluchátek nám do redakce chodí hromady a málokteré dokáží skutečně překvapit. Fidelio X3 na mě ale dojem udělat dokázaly. Což by ale také měly, když se aktuálně prodávají kolem nemalých 8,5 - 9 tisíc korun vč. DPH.

Prvním překvapením pro mě je, jak pohodlná jsou. Což jsem nečekal vzhledem k tomu, jak extrémně jednoduchá je jejich konstrukce. A to i ve srovnáním s předchůdcem, který teď působí poněkud těžkotonážně. Testoval jsem desítky sluchátek a headsetů, ale tohle je asi nejpohodlnější model, který jsme kdy měl na hlavě. Speciálně pro delší nošení. Komfortem je tohle absolutně TOP model. I volba materiálů je skvělá.

Druhým překvapením pro mě je zvuk. I když tady to budou mít u některých uživatelů těžké. Lidský sluch je problematická věc, spousta lidí je prakticky hluchá a neví o tom. Což souvisí s prostředím, ve kterém žijeme. Pak je tady přirozené zhoršení sluchu s věkem. Prostě spousta lidí nebude schopna ocenit rozsah a čistotu v jakém X3 dokáží zvuk nabídnout a hádat se, že nejsou lepší než třeba sluchátka za polovinu. Ale ony jsou. Úroveň detailů je absolutní špička toho, co jsem kdy slyšel, a i ve skladbách a filmech, kde bych přísahal, že znám každý tón, jsem dokázal najít nové. To ovšem neznamená, že jsou dokonalá.

Pokud jde o čistotu zvuku ve všech hladinách, jde o impozantní model. Bohužel celkové naladění zvuku do neutrality, zejména méně údernější basy, jej dělají v celku o něco méně barvitý než i u mnoha i levnějších headsetů. Je to velmi specificky zaměřený model pro hudební případně filmové nadšence. Pro hry spíše ne (ale pro některé žánry jsou naopak zajímavá). Rozhodně ale nejsou pro nikoho, kdo má rád hutnější basy.

Třetím překvapením bylo, jak moc jsou pro mě bohužel nepoužitelná :). Mě se opravdu líbí komfort Philips Fidelio X3, stejně tak čistota zvuku je excelentní, akceptovat bych i ty méně úderné (ale čisté) basy, ale jejich otevřená konstrukce je pro mě problém. Pokud používáte sluchátka, abyste nerušili okolí, je tohle snad nejhorší konstrukce a model, který existuje :). Protože zvuk uniká všude možně a hrají tak jasně slyšitelně do širokého okolí kolem vás. Takže je důležité, abyste o tom věděli. Tahle sluchátka zvuk do okolí netlumí, tu otevřenou konstrukci využívají k maximalizaci kvality zvuku pro posluchače, který ta sluchátka nosí, bez ohledu na jeho okolí. To není vyloženě výtka, prostě konstatování a upozornění na tohle specifické zaměření konstrukce.

  • Závěr

Pokud chcete skutečná Hi-Fi sluchátka, a především skutečně křišťálově čistý zvuk, který není jen marketingovým slibem, je tohle jeden z mála modelů, který jsem za ta léta testoval a který opravdu bez kompromisů ten čistý zvuk nabízí. Je jen na vás, zda vy jste ochotni kompromisy udělat vzhledem ke konstrukci. Ta je ale současně extrémně komfortní a skvěle materiálově zpracovaná.

Cena zhruba 8,5 až 9 tisíc korun vč. DPH je docela vysoká, podle mě by jim slušela cca 7 tisíc, kdy by byly extrémně těžkým soupeřem pro tu malou konkurenci, kterou takhle kvalitní sluchátka mají. Ale vzhledem ke kvalitě ergonomie a hlavně zvuku, nebudu říkat, že za to nestojí. Myslím si, že by možná Philips mohl zauvažovat o nějaké uzavřené variantě a také o variantě s údernějšími basy, tedy živějším zvukem. Pokud ale máte rádi neutrálnější zvuk a máte kvalitní zvukovou kartu či jiné zařízení, je Philips Fidelio X3 velmi působivým Hi-Fi modelem, který ergonomií i zvukově patří k tomu nejlepšímu, co na běžném trhu za slušnou cenu vůbec existuje. Rozhodně je mohu doporučit, ale na jejich specifické vlastnosti vás jasně upozorňuji.

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-26 07:37:33

Prave včera som riešil sluchatka a nevedel som sa rozhodnuť čo kupiť napokon som objednal Beyerdynamic DT 990 PRO že vraj v tejto cenovej kategorii 100€ to hraje slušne.
Zaujimalo by ma aky je rozdiel medzi sluchatkami, za 100€ a touto X3 za 400€.
PS: V tejto oblasti sa fakt neorientujem.
Česlo Česlič [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-26 08:18:06

... s těmi Beyery jsi asi chybu neudělal... sice jsou laděné trochu do V (zvýrazněné výšky a basy), ale o to může být "jejich" zvuk zábavnější a to právě často lidem vyhovuje (hodně záleží na vkusu každého a také na stylu hudby, kterou poslouchá)...
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-26 10:25:42

Tak ja rad počuvam hause, dobreho Dj a tak.
Mne pri testoch sluchadiel všeobecne audia vadi, že nemam sa čoho chytiť. Malo kto zverejnňuje vyrobcu sluchatkovych reprakov kto ich vyrobil ( Čina Bocvana), nejake meranie vystupneho signalu a nejake porovnanie s vystupnym signalom s nejakeho kvalitnejšieho mikrofonu cez osciloskop.
Keď som vyberal sluchadka prešiel som dosť recenzii a nepomohlo, musel som isť na fora a zberať subjektivne nazori uživatelov, kto ako bol spokojny a s čim to porovnaval. Chcelo by to vymyslieť nejaky hmatatelny spôsob testovania audia. Lebo teraz je to len, že su kvalitnejšie ako čo, genius za 15€?
Kym sa to nejak nezačne testovať cez osciloskop s porovnanim vstupneho a vystupneho signalu bude to len o subjektivnych nazoroch modrookej blondinky
Česlo Česlič [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-26 12:51:07

...tak to je téma, o kterém se v oblasti HiFi vedou dalekosáhlé diskuse bez konce (je směrodatné měření, nebo poslech, čili subjektivní pocit?)...jinak metodika i výstupy měření existují...
Akulacz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-26 20:04:15

Bohužel to je jen o subjektivních názorech každého soudruha... Spousta lidí nedá dopustit na elektronkový zesilovač, ze kterého rozhodně neleze to, co do něj pustíš. Má specifické zkreslení a šum, který jim prostě vyhovuje. Podobně obraz nebo třeba manželku si taky nebudeš vybírat podle tabulky...
Musel by jsi nejdříve zjistit jaká přesně charakteristika ti vyhovuje a pak podle toho vybírat a nebo prozkoumat recenze a ty nejlepší kusy si jít někam poslechnout...
Česlo Česlič [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-26 20:38:13

... přesně tak... měření může být vždy pouze vodítkem, ale stejně nakonec rozhodne vlastní dobrý pocit a zážitek (tedy, pokud nezaúřaduje psychoakustika mocná to čarodějka a dotyčný si nevsugeruje : "měří to super, takže mi to i zní super")...
Max_ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-26 10:07:36

Taky jsem se před X lety rozhodoval mezi DT990Pro a AKG K701 a ještě nějakými, už nevím jakými. Nakonec vyhrála AKG kvůli neutrálnímu a detailnímu zvuku, DT990Pro hrají víc úderně a líbivě, přesně jak píše Česlo.
ku.ba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-26 10:24:27

Mně dorazily DT 990 PRO minulý týden. Používám na mix a master, první věc kterou s nimi mám rozdělanou:
https://soundcloud.com/nightvisions-1/in-the-night

a musím říct, že líp asi vybrat nešlo
Dreip [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-26 11:05:36

Podle mého jsi udělal moc dobře, já blbec jsem podlehl hypu a pořídil si Audio-Technica ATH-M50X, celkem si potrpím na kvalitu zvuku, no bohužel není to taková špička jak bych očekával ve střední cenové kategorii, naopak spíše jsou pro mne zklamáním, ať podáním zvuku, tak i komfortem, po chvilce z přítlaku bolí hlava, za to DT 990 jsou na tom mnohem lépe. Pohodlnější a i zvukově jsou bohatší, i když částečně to také bude dáno i tím, že jsou otevřená.
Na druhou stranu oproti mým ještě předchozím - HyperX Cloud jsou i ty M50x velký skok dopředu. Ty HyperX je přehypovaná tragedie.
StahlGAMING [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-26 14:32:00

Beyerdynamic DT 990 PRO za 100€_??? KDE???
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-26 14:28:11
avatar
a máme tu další "kvalitní" recenzi audioproduktu.
Vzhledem k ceně by mě (když už nic jiného) zajímalo alespoň komparativní srovnání s mými Sennheisery HD660s. Dobrá cenově asi odpovídají HD650 tak alespoň těmi, ale když neumíte srovnat ani s těmi nejprofláknutějšími sluchátky v dané cenové kategorii, které asi má nejvíce lidí, tak už fakt nevím... Ale vzdávám to,nebudu vysvětlovat někomu kdo má za cíl dělat recenze aut, že se sedá obvykle za volant
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-26 15:13:35
avatar
je těžké vám zas a znovu vysvětlovat, že děláme uživatelské recenze a srovnání a hodnocení každého modelu je děláno ve srovnání s těmi desítkami jiných modelů, které testujeme vždy. Jen o tom pořád nemluvíme.

Pokud jde o přímo HD660S, měl jsem možnost je také vyzkoušet asi před rokem, řekl bych že hudebním zaměřením a projevem jsou na tom hodně podobně, asi nejbližší model k těmto X3, i když u HD660X záleží ještě více na tom, k čemu je vlastně připojíte. Oba dva modely mě přijdou zvukově přísně neutrální bez výrazných basů, ale extrémně čistý zvuk ve velmi širokém rozsahu skvěle zapadající do celku. Hlavní rozdíl je tak ve zpracování, HD660S je o něco propracovanější v některých detailech a hlavně robustnější, ale Philips mě přišel pohodlnější (extrémně pohodlný na delší nošení) ale X3 je také o něco novější. Cena je pak jasně lepší u X3, které nejsou vyloženě levné, ale HD650S jsou ještě dražší běžně kolem 10 500 ...

osobně bych si kvůli ceně a pohodlnosti vybral X3, ale mohutnější zpracování HD650S má své výhody. Jinak pro mě nejsou použitelné ani jedny, co by otevřený design netlumí zvuk do vašeho okolí a já musím používat sluchátka právě abych okolí nerušil ...
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-27 21:35:15
avatar
no vida, tak děkuji za srovnání, to jsem nečekal. Za mě palec nahoru
bobysix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-26 16:59:20

Zdravím všechny, už nějakých pár let se mimo jiné bavím poslechem a k tomu, co tady někteří píší, že je třeba srovnávat v podobné cenové kategorii a pod., tak to si dovolím oponovat. Jakkoli porovnávat audio je silně subjektivní a moje zkušenost s recenzemi je taková, že jsem se často svým názorem po poslechu recenzemi hodně vychválených produktů vůbec neztotožnil. Recenze je třeba brát s velkým nadhledem (tipy na to co poslechnout) a jít si to poslechnout se svojí hudbou. Může se totiž snadno stát, že i TOP vychválený produkt těžce nebude sedět vašim uším a zvukovým preferencím... Mě spousta lidí doporučovala Beyerdynamic T1 (měl jsem je), ale díky dalšímu poslechu jsem šel nakonec jednoznačně do HD800. Měl jsem doma všude opěvovaný převodník Chord Hugo, ale pro mé uši to byla prohra, takže NEJ rada je, spolehnout se jen na vlastní poslech Tak ať vám to hraje
Surda [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Pravdu díš, Bobíku ;) 2020-10-28 11:46:01

Když jsem vybíral sluchátka, povedlo se mi díky kolegovi poslechnout si Sennheiser HD800, Audeze LCD-2, Shure SHR1840 a byl jsem překvapený velkými rozdíly ve zvuku. Shure šly stranou hned, Audeze nakonec také díky zastřenějšímu zvuku, kdy větší pokles horní části spektra měl vliv i na prostorovost poslechu. Takže vítězem byly jednoznačně Sennheisery, a proto jsem si je nekoupil Vadila mi u nich jediná věc - použití plastů, kdy po delším používání dochází k otěru barvy a nemám dobrý pocit (u všech sluchátek obecně) pokud je hlavový most (byť částečně) z plastu. Takže jsem srovnával do úmoru a vsadil na Hifiman HE-560. Tyhle "levné" magnetoplanáry se od Sennheiserů lišily minimálně, alespoň já jsem při několikerém srovnávání nezaznamenal výrazné rozdíly mimo jediného - Hifimany, asi i díky principu magnetoplanární technologie zahrají o něco hlubší basy, Sennheisery jsou naopak možná malinko prostorovější. Následně jsem dokoupil D/A Schiit Modi Multibit a zes Schiit Asgard 2, a teď už jen poslouchám. Má to jednu velkou nevýhodu - člověk si uvědomí, že je jeho mp3 archiv k ničemu Je to neskutečný rozdíl, co dobrá sluchátka odhalí. Najednou jsou slyšet i rozdíly u jednotlivých alb, kdy např. původní nahrávka z prvního vydání zní nic moc, pak to za pár (i desítek) let vezmou do ruky machři z KronStudioLab nebo MFSL a vtisknou nahrávce dynamiku a živost.
bobysix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - To rozhodně dím Surdíku:) 2020-10-30 08:57:34

Surda>
Konečně nějaká zajímavá, věcná reakce! Ještě než něco písnu k audiu, musím říct, že si obvykle s chutí čtu reakce lidí. Ale z nějakého důvodu si na ddworldu pořád všichni poměřují pinďoury a bombardují adminaDD snad za všechno co písne. Mám k jeho psaní milion výhrad, ale jeho psaní mě často i baví, takže proč se furt hádat o kravinách? Já jsem si svými "pravdami" docela jistý a nepotřebuji k tomu přece DDho verifikaci. On má ty svoje a nikdy z nich neustoupí, to je přece jasné Ty Hifimeny mě z Tvého psaní zaujaly. Vím o nich, ale nikdy jsem je neslyšel, to budu muset změnit. Co se týče mojí volby pro HDčka, to byla jasná věc. Hrají skoro tak dobře jako moje repro a hlavně, ani po 3h poslechu o nich na hlavě nevím, to je pro mě po zvuku to nejdůležitější. Každopádně díky za tip na hifimany
Surda [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Tohle není test ani recenze 2020-10-27 15:32:40

Za úplně zásadní bych považoval, aby test (opravdový test) obsahoval měření, resp. porovnání s jedním, dvěma modely od konkurence. Opisovat v článku marketingové přehánění výrobce jen poškozuje někoho, kdo si na základě podobných textů výrobek koupí. Udává-li výrobce frekvenční rozsah "5 až 40 000 Hz" bez udání poklesu (dB), který v tomto rozsahu sluchátka mají, má pro to jistě důvod. Osobně od takových výrobků prchám pryč.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-27 22:14:02
avatar
Je to uživatelský test hodnoceny jsou vždy v kontextu s desítkami jinými modelů, které testujeme ....
Surda [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-28 11:18:53

Tak znovu, dát do nadpisu TEST a RECENZE, aby to dobře googlilo, a mluvit o tom, že porovnáváte s "desítkami jiných modelů" - kde? O to se jedná, pokud se v opravdovém testu srovnávají vlastnosti (nejen) sluchátek přímo proti sobě, nejlépe za použití referenčních nahrávek, které autor dlouhodobě k tomuto účelu používá. Pak se hovoří o čistotě přednesu, zdůrazněných nebo naopak potlačených částech frekvenčního spektra, citlivosti na různé typy zesilovačů, potažmo D/A převodníků a v neposlední řadě srovnání komfortu nošení. Ne každý má možnost měřit frekvenční charakteristiku, ale to se dá částečně nahradit právě subjektivním posouzením s nějakým referenčním modelem sluchátek a stejnými nahrávkami. A používat na testy hifi sluchátek zvukovou kartu, byť značkovou, to nemá smysl komentovat. Takže článkům tohoto typu náleží nadpis "Představení pohodlných sluchátek XXX", to že jsou hifi bych se odvážil tvrdit až po následném měření. Nebuďte alibista a nezaštiťujte se slovem "uživatelský". Soudný čtenář Vašeho webu už ví, že tyhle články jsou pouhé marketingové PR, ať už z toho máte jakýkoli profit. Vašich hodnocení procesorů a grafik si vážím, je vidět že víte, o co jde, čtu je pravidelně, ale tyhle "testy" spotřební elektroniky jsou vůči čtenářům nefér.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-28 11:42:45
avatar
nesouhlasím, ty sluchátka poctivě používáme a testujeme v praxi jako uživatelé v redakci. V používání kvalitní zvukové karty ASUS Essence STX II nevidím žádný problém, naopak je to extrémně kvalitní kus zvukovky a všechna sluchátka tak mají stejné podmínky.

nejsem alibista a vyprošuji si, abyste tomu říkal PR. Sluchátka která jsou špatná dostanou odpovídající hodnocení, stejně jako ocením ta dobrá ...

jsou to uživatelské testy a nikdy jsem neříkal nic jiného a vzhledem k tomu že mám možnost srovnávat desítky modelů mezi sebou, stojím si za tím že jde o test a recenzi ...
Fox_25 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-11-01 16:31:34
avatar
A ty sluchátka máte změřené a nebo jde o subjektivní dojmy na základě poslechu?
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Far Cry 6 – kdy si zahrajeme nový díl s podporou AMD?
Far Cry 6 – kdy si zahrajeme nový díl s podporou AMD?Středa, 25 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1737x
Komentářů: 8
XBOX X rozborka. Opravy komplikují SW zámky.
XBOX X rozborka. Opravy komplikují SW zámky.Pondělí, 23 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2028x
Komentářů: 1
Cyberpunk 2077 se blíží – nebude tak náročný na PC
Cyberpunk 2077 se blíží – nebude tak náročný na PCSobota, 21 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1873x
Komentářů: 14
Elite Dangerous – výborný vesmírný simulátor je zdarma
Elite Dangerous – výborný vesmírný simulátor je zdarmaPátek, 20 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1662x
Komentářů: 4
Wonder Woman 1984 jde rovnou na HBO!
Wonder Woman 1984 jde rovnou na HBO!Čtvrtek, 19 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1806x
Komentářů: 4
Nový rekord na Nürburgring pro Mercedes
Nový rekord na Nürburgring pro MercedesStředa, 18 listopad 2020
Vložil: Kevin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 1236x
Komentářů: 0