TEST: ASUS Strix RAID Pro 7.1 - Kvalitní herní zvuková karta se vším všudy za slušnou cenu? Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Pátek, 08 duben 2016
Přejít na obsah
TEST: ASUS Strix RAID Pro 7.1 - Kvalitní herní zvuková karta se vším všudy za slušnou cenu?
Zvuková karta
Zvuková karta v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

 • Zvuková karta v praxi

Začněme instalací. Jistě mnozí známe trable s ovladači u různých zvukových karet. Největší problémy jsou u nových operačních systémů, kdy jsme dříve bezmocně zjišťovali, že perfektně funkční a kvalitní zvukovou kartu nemůžete používat, protože nejsou ovladače.

 

 • Instalace

Instalace zvukové karty je bezproblémová. Normálně kartu osadíte do příslušného slotu v desce. Nezapomeňte připojit napájecí PCI-E 6pin kabel od zdroje, bez něj zvuková karta nefunguje.

Pro instalaci karty můžete použít ovladačů a SW na přiloženém CD, nebo si je normálně stáhnete z webu ASUSu u příslušného produktu. Aktuální verze je V1.1.2 z 3.2.2016. Celý balíček má 106,4 MB a instaluje se to na jedno dvě klinutí samo. Spolu s ovladači se nainstaluje i základní SW (Sonic Studio).

Instalace je velmi jednoduchá, vložíte instalační CD do mechaniky, spustíte setup.exe a v prvním okně kliknete na „next“. Poté již instalace běží až do konce, kde kliknete na „restart“. Celé to zabere zhruba 1-2 minuty.

Strix Sonic Studio je jednoduchý, nenáročný a přehledný program a jednoduše umožňuje nastavit vše, co potřebujete. Nic nechybí.  A jaká je tedy po stránce zvuku?

 

 • Kvalita zvuku

Jak jsem řekl v úvodu, tohle je test pro běžné, i když náročnější uživatele. Používáme k testům periferie běžné kvality. V případě reproduktorů jsou to nedávno testované BenQ Trevolo. Protože jsem ale chtěl vyzkoušet i kvalitní HIFI reproduktory, připojil jsem i Tannoy Revolution DC6T Signature v hodnotě 60 tis s DPH. Otestoval jsem samozřejmě i kvalitu zvuku na sluchátkách a to na herních sluchátkách Strix Pro. Tedy krom Hifi beden žádná ultra drahá audiofilní výbava. Zkrátka běžná slušná kvalita za rozumné peníze.

Asus Strix Raid Pro má tedy plnou podporu pro tyto formáty:

 

Vzorkovací frekvence a rozlišení analogového přehrávání:

 • 44.1K/48K/88.2K/96K/176.4K/192KHz @ 16 bitech/24 bitech

Vzorkovací frekvence a rozlišení analogového záznamu:

 

 • 44.1K/48K/88.2K/96K/176.4K/192KHz @ 16 bitech/24 bitech

Digitální výstup S/PDIF:

 

 • 44.1K/48K/96K/192KHz @ 16 bitech/24 bitech

Podpora ovladače ASIO 2.0:

 

 • 44.1K/48K/96K/192KHz @ 16 bitech/24 bitech s velmi nízkou latencí

 

 

 • Testování - Ticho :)

První čeho si po připojení některých reproduktorů všimnete, je ticho! Ano, jednoduše jsem testoval ticho, tedy hlasitost šumů a ruchů. Zdrojem rušení, šumů mohou být samotné reproduktory (tedy zdroj). Stejně tak je ale rušením samotná zvukovka a její zdroj, anebo je zdrojem rušení základní deska počítače a její obvody a tak dále.

Většina to asi znáte. U některých zvukovek, hlavně těch integrovaných, je slyšet v reproduktorech doslova každé "zabrání procesoru", různé pištění, svištění atd. Právě různá odstínění, stejně jako komponenty a kvalitní extra napájení má tomuto základnímu problému zabránit. Asus Strix Raid Pro překvapila už při připojení kvalitního recieveru a HIFI reproduktorů. Žádný šum! Jinými slovy naprostá paráda.

 

 • Testování - Hudba

Tohle sice není hlavní disciplína této zvukovky, kterou ASUS prezentuje jako spíše herní zvukovou kartu, ale přesto by byla škoda ji na toto neotestovat. Testoval jsem tedy jak horší kvalitu MP3, tak tu lepší, ale také hudbu ve formátu FLAC. Zajímala mě ale i velmi běžná kvalita 320kbps. Testoval jsem většinu dnešních žánrů od Popu k Rocku, ale i vážnou hudbu. Také doporučuji na poslech strunové nástroje, kde opravdu vynikne kvalita jak zvuku, tak i možnosti reproduktoru.

Nejdříve jsem otestoval hudbu na sluchátkách Asus STRIX PRO, které mám delší dobu doma a provozoval jsem je na Sound Blaster XF-i Titanium Fatallity. Musím uznat, že s touto ASUS je zvuk takový příjemnější a vyváženější. V přiloženém SW jsem ani nemusel nic moc ladit a většinu věcí jsem nechal na default nebo úplně vypnul. Poté jsem vyzkoušel reproduktor BenQ Trevolo, který s touto zvukovou kartou také příjemně ožil. Pouze bassy nemá tento reproduktor tak dobré, ale to je dáno jeho konstrukcí. Ve finále jsem připojil zvukovou kartu na reciever Onkyo a otestoval zvuk na kvalitních HIFI reproduktorech Tannoy Revolution DC6T Signature. Zvuk byl doslova luxusní a zde se konečně ukáže možnost zvukové karty na 100%. Samozřejmě je ale důležité použít zvukovou stopu ve formátu FLAC, aby to mělo nějaký smysl.

 

 • Testování - Filmy

Zde jsem se soustředil hlavně na prostorový zvuk, včetně podpory 5.1. Pro tyto účely jsem zvukovou kartu připojil k domácímu kinu složeného z recieveru Onkyo a 5.0 reproduktorů Tannoy. Vyzkoušel jsem BluRay verzi filmu TRON a musím uznat, že zvuk byl hodně slušný, ASUS udělal opravdu kus práce na nové STRIX řadě.  U filmu TRON doporučuji scénu na světelných motorkách, kde je spoustu prostorových efektu, nebo předchozí scénu s boji s diskem. Ještě jsem vyzkoušel film Batman Dark Knight, kde je také hodně povedených scén. Dále jsem shlédl další akční filmy s hromadou zvukových efektů typu Star Wars apod.

 

 

 • Testování  - Hry

Hry jsem testoval hlavně na sluchátkách téže řady a to v pěti hrách - World of Tanks, Far Cry 4, Zaklínač 3, Fallout 4 a GTA5. Po zvukové stránce nemám výhrad. Všechny hry získaly na skvělé atmosféře a dokonce lze využít funkce Sonic Radar Pro, která pomáhá indikovat směr, odkud se ve hře zvuk ozývá. Což může pomáhat v 3D akcích, nebo třeba hororový hrách.

Dále tu hráči her mohou využít tlačítko RAID, které se nachází na hlavním externím panelu. To slouží k okamžité aktivaci uložených zvukových profilů nebo třeba nastavení mikrofonu. Toto zřejmě ocení hráči třeba her jako je CS nebo různé online 3D akce, kde jde o každou vteřinu.

Takže pojďme k závěru. 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Další herní remaster: Saints Row 3 už brzy!
Další herní remaster: Saints Row 3 už brzy!Úterý, 07 duben 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 457x
Komentářů: 3
ASUS dává tekutý kov na procesory v noteboocích
ASUS dává tekutý kov na procesory v noteboocíchPondělí, 06 duben 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1103x
Komentářů: 9
Wasteland 3 bylo také odloženo
Wasteland 3 bylo také odloženoPátek, 03 duben 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 543x
Komentářů: 1
Mount & Blade II: Bannerlord konečně vyšlo!
Mount & Blade II: Bannerlord konečně vyšlo!Úterý, 31 březen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1105x
Komentářů: 2
World War Z zdarma na EPIC Games Store
World War Z zdarma na EPIC Games StoreSobota, 28 březen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2264x
Komentářů: 3
Wonder Woman 1984 odložena! Jako další filmy.
Wonder Woman 1984 odložena! Jako další filmy.Čtvrtek, 26 březen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 879x
Komentářů: 3