Windows 7 – První seznámení. Je lepší hezčí a rychlejší? Tisk E-mail
Napsal Rebel44   
Úterý, 02 prosinec 2008
Přejít na obsah
Windows 7 – První seznámení. Je lepší hezčí a rychlejší?
První zkušenosti s Windows 7
První zkušenosti s Windows 7

 

 

 

 

  • První zkušenosti s Windows 7

    Zhruba před měsícem dal Microsoft k dispozici účastníkům na vývojářské konference k dispozici pokročilou alfa verzi Windows 7. Instalačka je cca stejně velká jako Windows Vista Ultimate a systém je nainstalovaný během cca 12 minut. Zde se sluší pozastavit, protože jedním z vylepšení Windows 7 má být i rychlejší instalace a vůbec rychlejší systém, což by se mělo dít díky lepší správě a optimalizaci využívání paměti a také vylepšení grafického rozhraní díky využití DirectX10.1 pro rozhraní. Zátěž na grafický systém by se díky DX10.1 měla snížit prý až o polovinu. Samozřejmě platí jen na moderních grafických kartách s poslední verzí  API DX10.1. Podobné sliby o rychlejším systému však slyšíme u každého nového Windows, a z testovací dostupné dnes není zatím možné hodnotit. Nicméně osobně věříme, že zrychlení nastane, protože prostor pro optimalizace tu rozhodně je.

windows-7-start 

   Hned po spuštění je zřejmé, že základní uživatelské prostředí je velmi podobné tomu ve Windows Vista. I když změny jsou.  Lehce přepracovaný byl uživatelský panel, kde se objevila lišta s náhledem otevřených oken. Také zmizel postranní panel. Miniaplikace z něj se však přesunuly na plochu. (pozn. by DD: mě osobně se líbí více ten postranní panel, snadněji se manipuluje s miniaplikacemi). Změny se také objevily v AERO efektech a změn doznala i práce s okny samotnými.

windows-7-bar

   Teď možná někteří řeknou, že Windows 7 je pěkná omalovánka, ale mě osobně (DD) se nové Windows 7 líbí ještě o něco více než Vista. Myslím si, že graficky pěkné a na efekty bohaté prostředí rozhodně zpříjemňuje práci se systémem. Samozřejmě ale pochopím, že ne každému se to bude líbit. Proto je i ve Windows 7 možnost volby vzhledů, takže si jej budete moci nastavit klidně tak, že to bude vypadat jak Windows 95, pokud vám to udělá radost.  

windows-7-start-2

    Za těch několik dní, které jsem zatím strávil testováním Windows 7 jsem zjistil, že tento operační systém si lépe dokáže poradit se slabšími PC, které mají 1GB RAM a slabou integrovanou grafiku jakou jsou v poslední době velmi populární netbooky. Na prvním počítači, který jsem k testování použil (Intel E4400 @2,0GHz 1GB RAM) byl systém s Windows 7 rychlejší než čistá instalace Vista Ultimate. Na mojí hlavní sestavě (Q6600 @3,11GHz 8GB RAM) nebyl žádný rozpoznatelný výkonový rozdíl, ovšem to se u současného rychlého počítače dá očekávat.

windows-7-uac

     Jednou z věcí, kterou určitě spousta lidí ocení je možnost upravit nastaveni UAC Řízení uživatelských účtů, které ve výchozím nastavení způsobuje méně dotazů na povolení spouštěné akce (změny v systému, instalace apod.). Zajímavostí také jistě je, že na obou počítačích jsem použil ovladače k hardwaru určené pro Windows Vista. Jedinou výjimkou byla grafická karta ATI Radeon HD4870, která už má k dispozici betaverzi ovladačů pro Windows 7 a za dobu testování jsem s nimi neměl problém. Po této stránce se tedy nebojím, že by s Windows 7 byly nějaké větší problémy, co se hardwaru týká, což je po zkušenostech s Windows Vista po jejich vydání jistě dobrá zpráva.

windows-7-2

   Nepatrný problém byl, že stávající verze systému Windows 7 nedokázala rozeznat některé programy (například mnou používaný antivirus Avira), ale i tak nebyl problém je spustit. Jediná skutečně protivná věc byla různá upozornění a oznámení, která několikrát vyskakovala ze systray i poté, co sem je odkliknul, což už prý bylo v novější verzi systému opraveno. Pokud se týká kompatibility programů obecně, tak Microsoft slibuje 100% kompatibilitu všeho, co je kompatibilní s Vista. Vzhledem k tomu, že Windows 7 je upravená Vista, tak se to logicky předpokládá. Je možné, že v současnosti na aktuálních testovacích verzích Windows 7 nemusí vše fungovat bezchybně, ale do vydání plné verze ještě nějaký ten čas zbývá. Nějaké velké potíže s kompatibilitou aplikací bychom tedy neočekávali.

A jaké jsou naše celkové dojmy z Windows 7? 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Série ANNO se dočká remasterů: 1602, 1503, 1701 i 1404!
Série ANNO se dočká remasterů: 1602, 1503, 1701 i 1404!Čtvrtek, 28 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 982x
Komentářů: 2
Epic rozdává zdarma Borderlands 2 a Borderlands: Pre-Sequel
Epic rozdává zdarma Borderlands 2 a Borderlands: Pre-SequelČtvrtek, 28 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 988x
Komentářů: 0
Saints Row: The Third Remastered vydáno! Pecka.
Saints Row: The Third Remastered vydáno! Pecka.Středa, 27 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1260x
Komentářů: 3
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.Pondělí, 25 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2426x
Komentářů: 5
Space Force – nový seriál tne do živého
Space Force – nový seriál tne do živéhoSobota, 23 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2103x
Komentářů: 0
Civilization VI zdarma na PC!
Civilization VI zdarma na PC!Pátek, 22 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1220x
Komentářů: 1