Windows Vista v praxi – rady, zkušenosti, návody Tisk E-mail
Napsal Rebel44   
Pondělí, 10 září 2007
Přejít na obsah
Windows Vista v praxi – rady, zkušenosti, návody
Změny oproti XP a nové vlastnosti ve Vistě v praxi
Kompatibilita, ovladače, doporučení a jiné ...

 

 

 

Windows Vista v praxi - rady, zkušenosti, návody

31. Ledna 2007 vydal Microsoft po pěti letech od vydání Windows XP nový operační systém Windows Vista. V tomto článku si Vistu představíme po delší době v praxi, rozebereme různé verze, rozdíl oproti XP, potenciální problémy a další věci, tak jak jsem je zjistil po delším užívání.

 • Různé verze

Windows XP byly původně pouze 2 verze - Home a Professional. Později ještě přibyly 64bitová verze Home i  Professional, které však byly na okraji zájmu.

windows-vista-verze

 • Windows Vista má tyto verze:

Starter - Je určena pro rozvojové země a v Evropě na ní nenarazíte. Tahle edice obsahuje pouze samotný operační systém (OS) a nejnutnější doplňky. Existuje pouze 32bitová verze

Basic - Základní běžně dostupná verze. Kromě samotného OS, zde najdete Internet Explorer 7, Windows Media Player 11 a pár dalších základních aplikací - není zde Windows Aero. Prodává se 32 i 64 bitová verze.

Home Premium - Oproti verzi Basic obsahuje navíc Aero, Fotogalerii, Media Center, program na vypalování CD/DVD a podporu pro Tablet PC. Prodává se 32 i 64 bitová verze.

Business - Tato verze je hlavně pro firmy a oproti edici Basic má Aero, podporu pro Tablet PC, zálohovací program, zjednodušené připojení k firemní síti a vzdálený přístup. Prodává se 32 i 64 bitová verze.

Ultimate - Obsahuje vše, co můžete ve Vistě Home Premium a Business najít a navíc BitLocker který umožňuje zašifrovat data na disku. Prodává se 32 i 64 bitová verze přičemž krabicová verze obsahuje 32 i 64bitovou verzi. Současně bych rád upozornil na to, že pro 99% lidí, je Ultimate verze zbytečnost a naprosto jim bude stačit Home Premium.

windows-vista-verze-2

Všechny edice Windows Vista se prodávají v krabicové verzi a ve verzi OEM. Rozdíl mezí nimi je v ceně, licenci a přenositelnosti licence  - OEM verze stojí méně než 50% ceny krabicové verze, ale je pro ni Microsoftem oficiálně technická podpora pouze pro prvních 90 dní (v praxi i když jim zavoláte později tak vás neodmítnou, pokud je to něco jednoduchého, ale nečekejte, že s vámi budou půl hodiny nastavovat a spravovat nějaký nesmysl. 

ceny-vista

Druhou nevýhodou OEM verze je přenositelnost: není povoleno systém instalovat na jiný počítač než na který to bylo původně nainstalováno - v tomto PC můžete při zachování licence, běžně upgradovat všechno, s vyjímkou základní desky (licence se váže na MAC adresu základní desky) jejíž výměna je povolena pouze v případě, že ta původní umře (v tom případě bude nutné provést aktivaci přes telefon která trvá cca 5 minut - může se stát že po vás bude chtít systém reaktivovat i za jiných okolností a v takovém případě budete muset taky aktivovat přes telefon). Krabicovou verzi můžete nainstalovat i na jiný počítač pokud ho předtím odstraníte z původního PC. Jedna licence je totiž na jeden počítač.

srovnani

        Upřímně po delší době užívání si myslím, že je až moc verzí Visty a hlavně byla podle mého názoru chyba vůbec 32bitovou verzi vydávat neboť v 64bit verzi funguje téměř vše, co jede v 32bit verzi ale hlavně dochází k obrovskému tříštění úsilí a zvýšeným nákladům protože se musí podporovat obě verze (ovladače pro hardware jsou toho příkladem - kdyby se dělala jen 64bit verze tak by byly ovladače hotové podstatně dříve) přitom 32bit verze je už na hranici svých možností -  co se týče využitelného množství RAM tak omezení ve velikosti adresované paměti (podrobnosti rozeberu později). 

 • Hardwarové nároky Windows Vista

Minimální:

 • Procesor s rychlostí 800Mhz
 • 512 MB operační paměti
 • Pevný disk s kapacitou 20GB - z toho volných alespoň 15GB
 • Podpora grafiky Super VGA
 • DVD mechanika

sestava-rebel

Doporučené:

 • 32bitový (x86) nebo 64bitový (x64) procesor 1Ghz
 • 1GB operační paměti
 • Pevný disk s kapacitou 40GB - z toho volných alespoň 15GB
 • Grafická karta DX9 s ovladači pro OS Vista, 128MB paměti a Sharder Pixel 2
 • DVD mechanika
 • Internet

Tohle jsou sice minimální a doporučený hardware, ale podle mých zkušeností bych rozhodně nedoporučil Vistu nikomu, kdo má méně jak 1GB operační paměti. Pokud máte 2jádrový procesor, 2GB RAM a slušnou grafiku, tak vám počítač poběží nastejno nebo o něco lépe s Vistou než s XP. Ponechejme stranou operační systém Linux.

Pozn. by DD: Ze zkušenosti také nemohu doposud příliš doporučit Windows Vista na notebooky. Prozatím to vypadá, že nejsou tak dobře řešeny různé šetřící utility a notebook s Vista má nižší výdrž než ten samý s XP. Úplná zprzněnost je pak Vista naroubovaná na levných noteboocích s pomalými procesory malou pamětí apod. To je pak počítač užívaný za trest.    

Změny oproti XP a nové vlastnosti ve Vistě v praxi, rady a návody.... 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Wasteland 3 se dočká prvního DLC The Battle of Steeltown
Wasteland 3 se dočká prvního DLC The Battle of SteeltownPátek, 16 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 312x
Komentářů: 0
Rychle a zběsile 9 se hlásí s novou ukázkou
Rychle a zběsile 9 se hlásí s novou ukázkouČtvrtek, 15 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 494x
Komentářů: 2
AMD SAM vs NVIDIA BAR – jaký je přínos v praxi?
AMD SAM vs NVIDIA BAR – jaký je přínos v praxi?Středa, 14 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1216x
Komentářů: 5
Army of the Dead – trailer ze zombie filmu Zacka Snydera
Army of the Dead – trailer ze zombie filmu Zacka SnyderaStředa, 14 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 893x
Komentářů: 2
NVIDIA RTX 4090/4090 Ti otestovány
NVIDIA RTX 4090/4090 Ti otestoványÚterý, 13 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2105x
Komentářů: 4
Age of Empires 4 se představuje v herních záběrech!
Age of Empires 4 se představuje v herních záběrech!Pondělí, 12 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1672x
Komentářů: 9