Windows Vista v praxi – rady, zkušenosti, návody Tisk E-mail
Napsal Rebel44   
Pondělí, 10 září 2007
Přejít na obsah
Windows Vista v praxi – rady, zkušenosti, návody
Změny oproti XP a nové vlastnosti ve Vistě v praxi
Kompatibilita, ovladače, doporučení a jiné ...

 

 

 • Změny oproti XP a nové vlastnosti ve Vistě

Instalace Visty

Samotná instalace je celkem stejná, jako v předchozích verzích operačních systémů od Microsoftu s jednou obrovskou změnou. Nemusíte aktivovat vaší kopii hned a můžete tento krok přeskočit - poté máte na aktivaci 30 dní, přičemž v této době máte plně funkční systém bez jakýchkoliv omezení. Tento odpočet můžete 3x resetovat (nejedná se o žádný crack - vše je naprosto legální) postup je následující:

aktivace

 1.     Přihlašte se do uživatelského účtu, který má administrátorská práva
 2.     Zmáčkněte winkey(na klávesnici je vlevo dole mezi klávesami ctrl a alt) napište: cmd a následně současně zmáčkněte klávesy ctrl + shift + enter. Tím jste spustili příkazový řádek s administrátorskými právy - teď stačí napsat příkaz:   slmgr -rearm
 3.  restartujte PC - nyní máte dalších 30 dní na aktivaci
 4.  celý tento postup lze provést maximálně 3x - dříve šlo toto resetovat, tudíž byste mohli fungovat bez aktivace až 360 dní, ale později to Microsoft opravil. I tak ale máte na aktivaci maximálně 120 dní, což je podle mě na vyzkoušení dostatečně dlouhá doba. Samozřejmě je tu otázka, kde vzít legálně instalačku. To totiž nejde. Nicméně přístup Microsoftu k pirátství je všeobecně znám, Microsoft oficiálně potvrdil, že nemá zájem na důsledném potírání, protože je mu milejší, když uživatelé ukrátí jeho systém, než aby fungovali legálně na konkurenci. Přebrat si to prý máme, jak chceme ...

Zabezpečení

V porovnání s Windows XP je Vista mnohem lépe zabezpečená. Je zde několik úrovní ochrany, které mají počítač uchránit před hrozbami (před blbostí u klávesnice, však ochrana stále neexistuje;) ). Prvky zabezpečení jsou následující:

Řízení uživatelských účtů (UAC) - pokud se spouští instalace, tak všechno potemní(současně se pozastaví běžící procesy aby to nějaký skript nemohl odsouhlasit automaticky) a vás UAC vyzve zda chcete pokračovat nebo ne. To samé se stane při samotném spuštění aplikace pokud se ten program snaží přistoupit k věcem, kde běžné programy nemají co dělat.

ucty

Doporučuji UAC vypnout pouze na začátku, kdy instalujete spoustu věcí a UAC by vás zbytečně otravovalo a pak ho zase aktivovat. Moje zkušenost je, že UAC mě dvakrát zabránilo instalaci viru (někdo se naboural na firemní stránku a z ní šířil viry návštěvníkům webu) - pokud se spustí UAC,když zrovna nic neinstalujete/ nespouštíte, tak to zablokujte ;) .

Postup vypnutí UAC: Pokud chcete UAC vypnou, tak postup je:  Ovládací panely\Uživatelské účty a zabezpečení rodiny \Uživatelské účty \ tady zvolíte administrátorský účet a kliknete na "Zapnout nebo vypnout Řízení uživatelských účtů (UAC) - změna se projeví až po restartu systému.

Windows Firewall: Poměrně dobrý firewall. Není to žádný propadák, ale ani nic úžasného - pro 95% uživatelů však naprosto dostačující - pokud chcete skutečný high-end, tak za něj vždy budete muset zaplatit. Samozřejmě integrovaný Windows Firewall je trnem v oku mnoha společnostem vyvíjející vlastní řešení, běžný uživatel zkrátka nemá důvod hledat něco jiného.

Windows Defender: Antispyware - platí pro něj prakticky to samé co pro Windows Firewall. Systém vás vyzve, abyste si nainstalovali vlastní antivir (zkoušel jsem aktuální verze AVG, NOD32 a Kaspersky - všechny fungují - akorát musíte nainstalovat aktuální verze).

Zabránění spuštění dat: Pokud systém zjistí, že se něco snaží provést něco potenciálně nebezpečného popřípadě podezřele upravit samotný systém nebo nějakou aplikaci, tak to rovnou zablokuje a hodí hlášku, že byl zablokován aplikací Zabránění spuštění dat - nejčastěji se tohle týká různých cracků (mam originálky, ale nebaví mě měnit DVD každou chvíli), avšak systému se povedlo zablokovat i moje (originální) Nero. Moc spolehlivě to tedy nepracuje.

DEP

Výjimku (povolení můžete vytvořit následovně:  Ovládací panely/ systém a údržba/ systém/ upřesnit nastavení systému/ - v tabulce výkon klikněte na nastavení/ na horní liště zvolte Zabránění spuštění dat(DEP)/ dejte přidat/ dohledejte cestu k tomu, co vám to zablokovalo. Jak vidíte, tak i když mam tuny programů tohle jsem musel vypnou jen u 2, takže to rozhodně není nijak zvlášť otravné.

Windows Update - klasické aktualizace OS - můžete si je nastavit, jak se vám to hodí popřípadě jednotlivé aktualizace odinstalovat.

Digitálně podepsané ovladače (týká se pouze 64bitovích verzí):

64bitové verze Visty standardně akceptují pouze digitálně podepsané ovladače. Aby mohl ovladač získat příslušný certifikát, tak musí splnit určité podmínky (musí splňovat příslušné standarty a musí být jak 32bitová, tak i 64 bitová verze ovladače). A musí se zaplatit za certifikát (neplatí se Microsoftu, jak si někdo mylně myslí, ale jedné ze dvou certifikačních společností) cca 500 dolarů. Pokud se na tématiku ovladačů podíváte podrobněji, tak zjistíte, že je to z bezpečnostního hlediska velmi dobrá věc.

Pokud potřebujete používat nepodepsané ovladače, tak zde je postup jak tohle vypnout:

 • 1. Odinstalujte aktualizace KB938979 a KB932596
 • 2. Přihlaste se do uživatelského účtu, který má administrátorská práva
 • 3. Zmáčkněte winkey(na klávesnici je vlevo dole mezi klávesami ctrl a alt) napište: cmd a následně současně zmáčkněte klávesy ctrl + shift + enter. Tím jste spustili příkazový řádek s administrátorskými právy.
 • 4. napište: bcdedit /set loadoptions DDISABLE_INTEGRITY_CHECKS a zmáčkněte klávesu enter.
 • 5. restartujte PC

obnoveni

Obnovení Systému: Provádí zálohu klíčových částí systému v pravidelných intervalech a také při každé významnější události. Pokud se vám tedy stave, že se systém zhroutí, např. když smažete systémový soubor nebo zakážete kritickou službu, chyba v registrech apod. A pokud jste nevypnuli Obnovení systému, tak vám tahle věcička umožní vrátit se do bodu, než problém nastal. Základní nastavení je, že si Obnovení systému vezme 15% volného místa a jakmile se toto zaplní jednotlivými body obnovení, tak začnou ty nové nahrazovat nejstarší body obnovení. Podle mě je 15% příliš moc pro tuhle věc (Z mého 320GB disku to je celých 45GB a to je podle mě přemrštěné) takže zde uvedu návod jak tuto hodnotu snížit na vámi určený limit.

 1.     Přihlaste se do uživatelského účtu, který má administrátorská práva
 2.     Zmáčkněte winkey(na klávesnici je vlevo dole mezi klávesami ctrl a alt) napište: cmd a následně současně zmáčkněte klávesy ctrl + shift + enter. Tím jste spustili příkazový řádek s administrátorskými právy - napište:   vssadmin resize shadowstorage /on=C: /for=C: /maxsize=2GB  a zmáčkněte klávesu enter. Pokud nemáte systém na disku C tak na příslušná místa dejte správné označení disku. Místo 2GB které zde uvádím dejte velikost, kterou chcete funkci přidělit.

obnoveni-2

Windows Aero: Jde o nový vzhled uživatelského prostředí ve Vistě. Na rozdíl od toho, co se říká, tak nároky na počítač jsou veškeré žádné a i úplně slabá grafická karta tohle v režimu 2D zvládne levou zadní. Přičemž jakmile zapnete nějakou hru, tak se efekty vypnou do té doby, než se vrátíte na plochu.

vykon

   Jak vidíte, tak si můžete všechny efekty v Aeru nastavit tak, jak vám to vyhovuje. K tomuto bych měl jednu připomínku - toto na obrázku je moje současné nastavení (jak vidíte je toho spousta povypínaného) proto, že animované prvky a pozvolné zobrazování nabídek má takový nehezký efekt, že pak vše vypadá, jak ve zpomaleném filmu (ale systém to nijak nezatěžuje zkrátka se to tak chová), další položky jako průhledné sklo se mi prostě nelíbily (pozn. DD: A to mě zase jo, je to správně úchylný ;) ). Pokud dáte Optimalizovat pro vzhled, tak se zapnou úplně všechny efekty, zatímco Optimalizovat pro výkon (stejně vám to žádný výkon nepřidá takže celkem zbytečnost) vypne úplně všechny efekty a pak to vypadá doslova jak Windows 95.

Indexování: Zatímco hledat cokoliv v XP trvalo skoro věčnost, pokud máte zapnuté indexování tak stačí kliknout na start a napsat začátek vyhledávaného souboru a za 2-3 vteřiny se vám zobrazí výsledky. Samotné indexování probíhá postupně, zatímco je systém v klidu, takže v prvním týdnu používání Visty bude disk pracovat často i když zrovna nic neděláte - je to naprosto v pořádku a vůbec si toho nevšímejte.

indexovani

Jak vidíte, tak já mám indexovaných 139 tisíc souborů a kterýkoliv z nich můžu dohledat během 5ti vteřin pokud vím, co hledám ;). Indexování je hodně aktivní pokud přidáte nové soubory na disk, ale pouze pokud zrovna neděláte nic náročného na systémové prostředky, takže zhruba týden po instalaci Visty si pravděpodobně všimnete toho, že je disk aktivnější, než jste nejspíš zvyklí.

SuperFetch: Tahle věc je jedním z důvodů proč mam Vistu tak rád. SuperFetch má na starosti práci s pamětí k níž přistupuje mnohem lépe než XP, kde vám do části volné paměti nahrály poslední spuštěné aplikace. Ve Vistě se do veškeré volné paměti nahrají programy, které často spouštíte - současně systém analyzuje, kdy co spouštíte a podle toho načítá data do volné paměti. Pokud si nějaká aplikace vyžádá víc paměti, tak ji superfetch okamžitě uvolní.

vykon-2

Jak vidíte, tak mi toho na pozadí běhá docela dost. Po nastartování systému chvíli trvá než si Superfetch načte potřebná data z disku, takže po startu očekávejte že bude disk chvíli hrabat - to jak dlouho záleží na velikosti vaší RAM a na rychlosti pevného disku.

feat_UX_09

Sidebanner a rotace oken: postranní banner je užitečný, jak pro koho, nejsou s ním žádné problémy, tak si tam ty hodiny a kalendář nechávám zobrazovat. Další služby osobně nevyužívám, ale některé vypadají zajímavě - RSS/počasí, kurzy měn, hledání atd. Rotace oken také není nic, bez čehož by se člověk neobešel, o mnoho více se mi líbí vylepšení přepínání oken pomocí alt+tab, kdy už jsou vidět náhledy co, které okno obsahuje (vynikající). Stejně tak se mi líbí, že zmenšená aplikace na liště, když nad ní najedu kurzorem, tak se objeví zmenšené okénko co tam probíhá. To je vemi užitečné.

Kompatibilita, ovladače, doporučení a jiné ... 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!Sobota, 15 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1523x
Komentářů: 15
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?Sobota, 15 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 4286x
Komentářů: 3
Division 2 nás vrací do New Yorku s novým DLC
Division 2 nás vrací do New Yorku s novým DLCStředa, 12 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 646x
Komentářů: 0
Příběhové DLC pro Metro Exodus: Sam’s Story
Příběhové DLC pro Metro Exodus: Sam’s StoryÚterý, 11 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1472x
Komentářů: 2
Mercedes přetáhl AMD od Ferrari!
Mercedes přetáhl AMD od Ferrari!Čtvrtek, 06 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 2443x
Komentářů: 8
Fallout 76 Wastelanders – vrací se NPC a dialogy!
Fallout 76 Wastelanders – vrací se NPC a dialogy!Úterý, 04 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1552x
Komentářů: 1