Další úspěšné přistání na planetu MARS! Obří sonda Perseverance dosedla. Má i helikoptéru. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 18 únor 2021
altNASA úspěšně zopakovala nejsložitější přistání. Tentokrát s největší sondou v historii.

 

 

 

 

Krátce před 22 hodinou dne 18.2.2021 přistála dosud největší sonda na planetě Mars. Vozítko Perseverance má zhruba rozměry automobilu se 3m na délku, 2,7m na šířku a 2,2m na výšku. Vybavené je ještě více než 2m ramenem. Osazené je množstvím přístrojů, včetně rekordního množství celkem 25 super-kvalitních kamer i dvou mikrofonů. Celková hmotnost přesahuje 1 tunu.

Sonda byla vysazena raketovým jeřábem, který nejdříve brzdil na padáku a následně zažehl motory a na jeřábu lehce spustil sondu na povrch. Následně odletěl, co nejdále a po spálení paliva dopadl na Mars – sám byl vybaven kamerami, takže by z toho měly být zajímavé záběry.

Jedná se o nejsložitější způsob přistání, který ovšem NASA zopakovala už podruhé za sebou. Nikomu jinému než NASA, se přitom dosud úspěšně (už několikrát) přistát na planetě nepodařilo, a to už pokusů bylo mnoho. Mimochodem takhle bylo přistání naplánováno a podle všeho přesně takhle automaticky na miliony kilometrů vzdáleném Marsu skutečně proběhlo:  

Aktuálně je planeta Mars poměrně blízko, zhruba 206 milionů kilometrů od Země. I tak samozřejmě poslání zprávy trvá více jak 10 minut jedním směrem. V době, kdy jsme tak na Zemi sledovali zahájení přímé přenosu přistání, tak sonda už seděla na povrchu a posílala první obrázky. Později nám tak NASA nabídne i dosud nejkvalitnější záběry z povrchu i samotného přistání, a to včetně zvuku. Zajímavostí sondy je, že na její palubě je i druhý robot, a to malá helikoptéra. Tedy dron a poprvé by tak mělo podobné zařízení létat na Marsu. Snad se Marťani nebudou zlobit :).

Samotná sonda Perseverance je vybavena celkem 7 různými sadami vědeckých přístrojů/laboratoří. Bude zkoumat i chemicky horniny a atmosféru. Místo přistání bylo speciálně vybráno, kdy Sonda dosedla na hladké dno obřího „kráteru“ = velmi pravděpodobně bývalého moře, V určité hloubce pod povrchem je pravděpodobné, že se dočkáme odpovědi na otázku, zda na Marsu v minulosti existoval život. Sonda za sebou bude zanechávat vzorky z vrtů, které později jiná plánovaná sonda sesbírá a by následně by je měla dopravit k modulu, který z planety odstartuje a poprvé dopraví vzorky na Zem.

 Každopádně opět fenomenální úspěch, který dokazuje, co dnes část lidí dokáže, když opravdu chce. Bohužel vše za situace, kdy zpět na Zemi vidíme katastrofální selhání mnoha vládnoucích činitelů a značné části běžné populace. A to na řešení problému COVIDU nebo alespoň jeho nezhoršování, není zapotřebí zdaleka takového umu a inteligence, jaký potřebovali inženýři NASA k úspěšnému přistání více než tunové sondy na Marsu. Jaký to kontrast věcí. Každopádně pár zajímavých informací:

BTW: Kdyby mě teď někdo nabídl letět na Mars, asi bych to docela zvažoval ;). Ale vážně, čeká nás zajímavé desetiletí, kdy by se na Marsu měla střídat jedna sonda za druhou a dost možná, pokud by šlo opravdu všechno skvěle, by se tam mohl dostat první člověk. SpaceX se hodně snaží. NASA samotná ale s přistáním svého člověka počítá až v následující dekádě. Už v této by se ale chtěla vrátit na Měsíc. Já vím, že někteří nechápou, k čemu tohle je, a že je to vyhazování peněz, nicméně kosmický výzkum vždy akceleroval objevy a vynálezy a vděčíme mu za mnoho věcí, které dnes považujeme za běžné a ani drtivá většina lidí neví, že pochází z kosmického výzkumu. Takže pokud se do něčeho historicky vyplatilo investovat, je to právě výzkum Vesmíru a speciálně technologií kolem toho.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
maiob [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-19 07:03:39

Klobuk dole pred NASA ... ale ked sa tak zamysli clovek tak zijeme zvlastnu dobu, ludstvo dokaze poslat sondu na mars a dva krat s nou uspesne pristat ale dodrziavat disciplinu v boji proti virusu je premnohych vacsi problem
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-19 11:46:13
avatar
Disciplínu :-D ... to uplně nepobírám. Tady už celý rok zasraná neschopná vláda včele se slovenskym hovadem mučí lidi sračkama, který jsou uplně k ničemu a ničí lidem životy a k čemu ? Disciplínu dodržují všichni jak magoři, sedíme rok doma, nemůžem nic a svede se to na lidi. Ne za tohle opravdu obyčejný lidi nemůžou a vsadil bych krk, že za tím vším co se děje pod záminkou koronaviru jsou vyšší cíle a zájmy. A můj názor je ten, že tohle je furt teprve začátek, že to zdaleka nekončí. Uvidíme, těžko říct jak to všechno je a co je pravda, co je lež, ... ale to co předvádí naše vláda je totální vrchol všeho. Na ksicht a debilní kecy toho estébáka jsem už vyloženě alergickej.

Jinak NASA dobře, ... miluju vesmír, vědu, techniku. Borci
Don_F3K3T3 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-19 12:37:43
avatar
vyšší záujem tam kľudne môže byť, ale čuduješ sa? drancujeme planétu, ekonomiky sú prepálené, všetko rastie do neba - dlhy, HDP, životný štandard a po novom aj nezmyselná ťažba kryptomien a marenie energie - takto to pokračovať proste nemôže.. rútime sa do záhuby, ľudí je strašne veľa a všetci sa máme čoraz lepšie vďaka medicíne, objavom atď, aj keď sa to nezdá a mnohí len nadávajú...

Ľudstvo sa ešte nikdy tak dobre nemalo ako teraz, globálne vojny v podstate ani nie sú (len "drobné" - lokálne) a ani nemôžu už nikdy byť, lebo hociktorý štát zahnaný do kúta pri konvenčných zbraniach sa uchýli ku kroku zúfalosti a koncu sveta - jadrovým zbraniam a ostatní budu len nasledovať. Inak z tohto titulu stojí aj za zamyslenie, že USA pumpujú do armády už blízko k biliónu dolárov ročne a k čomu ? keď sa dnes spustí globálna vojna, tak proste príde kvôli jadru koniec, dnes už proste globálna voja nemôže ani byť.

Možno že niekomu došlo, že ľudí treba obmedziť, priškrtiť alebo ako to povedať, ja nie som zástanca konšpiračných teórií, ale u tohto COVIDu som si nie istý tým, čo nám média servírujú a ako vlastne COVID vznikol (pozor - nijako ho nepodceňujem)
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-19 14:43:37
avatar
Já s tím souhlasím, ale co s tím má společnýho zrovna taková Česká republika ? Já si myslim, že se tu snažíme žít docela v pořádku, třídíme odpady, nemnožíme se jak kobylky, naše populace se drží kolem 10-11 miliónů již dlouho a některé roky je i úbytek. Tento problém co tu řikáš se týká přelidněných států, kde každý vidlák má 10 dětí, kterým nemá dát co do huby, který pak nemají vzdělání a nic a jediný co umí je dělat bordel a pouštět to všechno do řek a následně oceánu. Indie, Čína, Pákistán, africké země jako Nigérie, ... tam by měly být pořádný zákony proti růstu populace a tím samozřejmě ničení a drancování planety. Myslím, že civilizovaná Evropa zdaleka takový problém není.
maiob [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-19 17:55:37

S tym slovenskym hovadom suhlasim ... a nemam potrebu sa s tebou dohadovat, ja tak isto chodim do prace a domov max na nakup ked treba, ale to ze my, par jedincov tu disciplinu mame to z biedy nevytrhneme
petronias [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-20 10:26:57

Třídění odpadů je jedna věc, co se s těmi odpady děje pak, je věc druhá. Je veřejným tajemstvím, že se obecně recykluje defacto pouze kov a sklo (cca 80+%), zbytek jen výjimečně, jelikož se jedná v zásadě jen o druhotné využití (nikdy z materiálu A+ neudělám opět materiál A+, ale o level horší, tj. B, a z B pak C nebo D, atp.
Důležité je radikálně snížit množství odpadu na osobu, a tím myslím veškerého odpadu, tj. i toho domněle "recyklovatelného".
freakyfriday [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-20 19:01:33

Vďaka medicíne? Šak nevedia vynájsť liek na HIV, rakovinu a pod ...alebo vedia len ho nechcú dať von ...vid neustále články o nanotechnológiách, o vyliečení pacianta na hiv, o pochopení prísunu energie a jeho následnom odstrihnutí pre nádorové bunky .....

Kryptomeny no tu si trošku dosť mimo ...toto je pravdepodobne posledná kryptohorúčka pretože top coin eth prechádza na POS, všetky vyspelé coiny budúcnosti používaju nejakú formu stakingu a delegácie, farmenia atd ....
další velký coin (ETC) padne lebo je to proste shitfork ... monero? ak cena nevystreli o 2 cifry vyššie tak sa nebudú mať kam preliať mineri ...

Dlhy? Myslíš tie čo vytvárajú vo Washingtone a Bruseli? Šak už teraz porušujú ekonomické princípy, fed a ecb tlačia biliony usd/eur do obehu, príde nejaký reštart , globálna mena a na všetko sa zabudne ;)

COVID je výmysel z labáku, šak tolko forkov čo má (juhoafrický, britský, brazílsky, originál čínsky) to by priroda nezvládla ani za 1000 rokov ....sám som bol zodpovedný, do obchodu raz týždenne, ffp2 respirátor na hube, do roboty, to isté partnerka a som oddnes pozitívny ;)

Chcú nás prečistit , kto je slabý umre alebo si značne skráti život, silný prežije ....
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-19 19:51:12
avatar
No ono je to trochu i o tom, že kdyby měli lidi disciplínu, tak nepotřebujeme tu bandu neschopných idiotů v čele s STBákem, aby nám nařizovali co máme dělat...
Na jaře když lidi chtěli, tak jim nemusel nikdo nařizovat aby vyráběli roušky, propagovali jejich nošení i do světa a snažili se jeden druhého nenakazit. To rozhodně nebylo zásluhou té bandy idiotů ve vládě...
Ale lidi to přestalo bavit se snažit a jelikož má u běžných lidí vláda autoritu spíš zápornou, tak si může přikazovat co chce a i kdyby to nakrásně dávalo smysl (jako že většinou moc nedává), tak pokud lidi nechtějí, tak se na to stejně vykašlou.
Kdyby radši udělali nějaký ten funkční systém chytré karantény, jak slibovali loni na jaře, tak by udělali mnohem líp, než vymýšlet co všechno lidem plošně zakázat
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-22 15:00:31
avatar
Jednoduchá otazka. Kolik lidí byste ve svém okolí označili za kretény a kolik lidí za rozumné?
Pak se nedivte, že se s většinou kreténů prostě nedají řešit věci rozumně.
Jo a zapomněl jsem dodat, že nejvíce kreténů máme ve vládě.
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-19 08:28:13
avatar
Tak na Mars s lidma to bude spíš až k polovině tohoto století, protože i tak to bude majlant to tam vyslat. Pokud je tedy budeme chtít i poslat zpět živé. Na jednosměrnou jízdenku nedostane povolení k odletu. První lidé stejně Mars jen obletí a pofrčí zpět.
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-20 04:08:08
avatar
To je hovadina, když už by takovou dálku letěli, aby tam nepřistáli. Jak jít do kina na film, koupit si popcorn a stát před sálem, ovšem se zaplacenou vstupenkou. Určitě by tam ty astronauti chtěli takovou dobu letět, aby se pak jen podívali na planetu a letěli zpátky Naprosto absurdní.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-20 22:19:48
avatar
plán prvních lidských letů je znám. A ano, půjde o "one-way-trip" a to ještě dlouho potom, co tam přistane první. S dobrovolníky nebude problém. Jen doufám, že se dožiju alespoň toho historicky prvního člověka na Marsu.

Bohužel s hloupými zájmy lidstva a jeho sobeckosti v prioritách jedinců tam ještě dlouho nebudeme, přitom bychom už mohli, technologicky na to máme. Je mi z toho smutno - až si říkám, že na něco ta studená válka byla. Dnes všichni propadli spotřebě a chtějí jen žrát, všichni, včetně číňanů, takže až si sobečtí aparátčíci z komunistické strany zaplatí své luxusní životy, až si američtí podnikatelé utratí majlant za své prezidentské kampaně atd. až se zaplatí za všechny ty drahé hračky pro armádu s kterými se můžeme sofistikovaně zabíjet a až se zaplatí spousty dalších věcí, tak potom něco málo zbyde na takovýto skutečný progres lidstva.

Jinak to bohužel neumíme, jsme primitivní stvoření mající prostě jiné priority (většina).

Jestli nás kdy navštívili mimozemšťané a prozkoumali, tak nejspíš zjistili, že nemá smysl se před těmito "divochy" prozrazovat a už vůbec se s nimi dělit o technologie atd.
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-21 00:09:31
avatar
Spíš bych tvrdil, že odjeli na dovolenou a že nemají ani páru co jsme tu natropili
S tím jednosměrným letem na Mars si stojím za svým. Pokud nepřesvědčí NASA a ta daňové poplatníky, že mají šanci žít a přežít, tak nepoletí. To že tam vyšleme lidi znamená, že se tam budou vysílat pravidelně konvoje se zásobami potravin, kyslíku a dalšího materiálu pro rozrůstání kolonie, což je spousta peněz. Samozřejmě by hodně ulehčilo, že by se Čína rozhodla to udělat dříve. Jak víme studená válka v tomhle byla hodně nápomocná takže by to znamenalo mohutnou expanzi na Mars
Kisch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Je to pecka 2021-02-19 16:45:40
avatar
Díval jsem se včera živě a držel jsem palce. Je úžasné, že vše klaplo.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
GRID Legends oznámeno – CODEMASTERS hra poprvé pod EA!
GRID Legends oznámeno – CODEMASTERS hra poprvé pod EA!Neděle, 05 prosinec 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 587x
Komentářů: 4
Raised by Wolves se připomíná s druhou sérií!
Raised by Wolves se připomíná s druhou sérií!Sobota, 04 prosinec 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 541x
Komentářů: 5
Dying Light 2 je prý hotové a servíruje ukázku
Dying Light 2 je prý hotové a servíruje ukázkuČtvrtek, 02 prosinec 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 950x
Komentářů: 2
STARFIELD se představuje – na PlayStation nedorazí.
STARFIELD se představuje – na PlayStation nedorazí.Úterý, 30 listopad 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1008x
Komentářů: 1
Cowboy Bebop – originální žánrovka na NETFLIX
Cowboy Bebop – originální žánrovka na NETFLIXČtvrtek, 25 listopad 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1603x
Komentářů: 7
Men of War II – realistická válečná RTS se dočká pokračování
Men of War II – realistická válečná RTS se dočká pokračováníÚterý, 23 listopad 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1096x
Komentářů: 2