EU chce nařídit výrobcům, dělat elektroniku tak, aby déle vydržela a dala se snadno opravovat. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Neděle, 15 březen 2020
altSpousta elektroniky by klidně vydržela fungovat mnoho let. Ale záměrně nevydrží.

 

 

 

 

Žijeme na vrcholu konzumní doby, kdy se plýtvá nesmyslně ve velkém a výrobci se předhánějí v nucení zákazníků co nejrychleji kupovat stále nové a nové věci. Nejsem žádný ekomaniak nebo ekofanatik, ale současná situace dávno překročila všechny meze únosnosti. Jako vzděláním konstruktér jsem občas v šoku, jaké šílenosti nacházím v konstrukci mnoha zařízení. To obrovské množství zbytečně znehodnoceného materiálu a zjevně záměrně vadného designu a záměrně rychlého zastarávání produktů, které se produkuje, prostě není pro zdravě rozumně uvažujícího slušného člověka pochopitelné a omluvitelné. Já rozhodně neříkám, že bychom měli přestat vyrábět věci natož vyvíjet věci, ale určitě se dají dělat tak, aby vydržely a případně se daly opravit.

EU se snaží nově dát dohromady a posléze zavést předpisy, které by tlačily výrobce elektroniky a dalších produktů k navrhování konstrukce přístrojů tak, aby vydržely déle a případně se právě daly snadno opravovat. Současně bude tlačit na používání recyklovaných materiálů, protože dosud je pro výrobce jednoduše výhodnější sáhnout po nově vyrobeném materiálu, a tak není divu, že moře jsou plné plastů atd. Dokonce se často neprodané zboží ničí, protože je to pro výrobce výhodnější, než jej prodat se slevou apod. Ničení neprodaného a funkčního zboží by mělo být úplně zakázáno.

Pro některé výrobce je to samozřejmě problém, protože některé zajímá pouze a jedině zisk. Ano všichni výrobci potřebují zisk, ale stejně jako lidé jsou různí i firmy jsou různé, protože je stále řídí lidé. Takže zatímco některým firmám stačí malá marže a přiměřený zisk, jiné jdou vyloženě (a často doslova) přes mrtvoly a maximalizují zisky, jak jen je to možné. Zejména pokud jde o konstrukci produktů, které jsou záměrně dělány tak, aby nešly opravovat, případně to nemělo ani smysl a nutili tak zákazníky k nákupu nových. Spousta výrobců záměrně klade překážky ať už cíleným designem, nebo následně neposkytováním možnosti oprav mimo autorizované servisy (tedy levnějším a smysluplným).

  • Jak donutit výrobce dělat produkty kvalitnější?

Před EU stojí rozhodně složitý úkol, protože ani sám moc teď nevím, jak by se dalo na výrobce zatlačit, aby dělali produkty skutečně tak, že vydrží znatelně déle a dají se snadno opravit. Bude to muset být určitě ošetřeno tak, aby pravidla platila pro všechny. Osobně si myslím, že by se tak dalo učinit zvýšením striktní povinné záruční doby u veškeré elektroniky a to výrazně. Třeba ze současných 2 let na 5 let minimálně a bez výjimek (tedy i pro firmy atd). Než někteří začnete, technologie, materiály i komponenty na tohle existují a není žádný problém takový produkt dnes navrhnout. Existuje elektronika a PC komponenty i s 5-10 lety záruky běžně. Ano, je to o ceně, ale pokud nařídíte že musí minimálně 5 let vydržet vše (a výrobci to už pro své dobro a své náklady budou muset tak navrhnout), tak zlevníte ty kvalitní komponenty, jelikož jich bude muset být produkováno více a současně skončí potřeba těch laciných.

Současně je tady rozhodně rozumná nutnost nařídit výrobcům využívat recyklovaných a snadno recyklovatelných materiálů. A samozřejmě na to navázanou povinnost starší a vysloužilou elektroniku sbírat a recyklovat. Ve velké míře už to nějak probíhá, v elektronice je spousta drahých kovů, takže se z ní zpětně těží. Problém je zase s plasty, kdy mnoho produktů používá plasty nízké kvality, které prakticky nelze znovu recyklovat (schválně). Ačkoliv existují ani ne nutně dražší alternativní plasty, které jsou bez problémů recyklovatelné. Opět materiály zkrátka existují, takže je evidentně nutné prostě nařídit výrobcům, aby je používali povinně.

  • Výrobci se brání neautorizovaným servisům

Zásadní spor, který už nějakou dobu ve světě probíhá, je zuřivý odpor některých výrobců o možnost oprav mimo originální servis. Asi nejvýraznější je spor APPLE v USA, který se tomu vehementně brání a nyní už je to před zákonodárci. Asi víte, jak extrémně drahé jsou některé pozáruční opravy v originálních servisech, ačkoliv k tomu není žádný dobrý důvod. Apple ale prostě brání tomu, aby jeho produkty mohl opravovat také někdo jiný nebo aby vůbec šly rozumně opravovat. Proč? Protože by to někdo jiný dělal levněji a stejně dobře a Apple by mu musel dodávat komponenty za férovou cenu. Pro Apple jsou opravy samozřejmě zdrojem příjmů a současně nechce, aby opravy byly výhodné pro zákazníky, protože se jim místo toho snaží prodat nový telefon či počítač. A už vůbec nechce poskytovat potřebné komponenty a manuály apod. Jenže to vypadá, že v USA tento spor prohraje a bude s tím muset začít.

A pokud to neprohraje v USA, tak v EU určitě, protože jedním z nových nařízení, které chce EU prosadit, je právě povinnost výrobců poskytovat materiály pro nezávislé opravny. Zejména však chce prosadit nařízení, které by na výrobce tlačilo, aby dělaly produkty opravitelnější. Tedy rozhodně ne jednorázové, jak některá i velmi drahá zařízení dnes jsou dělána. Příkladem může být opět Apple a jeho AirPod sluchátka, která stojí mnoho tisíc korun, přesto jsou na jedno použití, vyměnit se u nich nedá ani baterie, aniž byste produkt zničili! To je mizerný design a mnozí je přesto kupují.

Právě snadno vyměnitelné baterie jsou jedním z prvků, které by třeba EU viděla ráda u zařízení. Ne současný stav, kdy u mnoha telefonů selhávající baterie znamená vyhození celého jinak bezvadného přístroje, protože pro uživatele není ekonomické po záruce nechat baterii v servisu měnit apod. Zkrátka šílenost. A než někteří začnou, byly doby, kdy mobilní telefony měly všechny snadno vyměnitelné baterie a běžně jsme jich jako uživatelé vystřídali několik u našich telefonů za několik let a vše fungovalo. Současný design nevyměnitelných baterií neslouží k ničemu jinému, než ziskům výrobců, plýtvání materiálem, omezování uživatelů a nucení do nákupu nového přístroje co 2-3 roky.

  • Logická a správná cesta, která posune vývoj

Tohle není žádné omezování výrobců natož vývoje. Právě naopak. Někteří výrobci dnes nejsou nuceni vlastně k žádnému vývoji. Prostě vyrábí záměrně laciné, záměrně vadné produkty, které se spíše dříve, než později rozbijí a vyhodí, aby mohli vyrábět další stejné šmejdy dál a dál. Tlak na to, aby výrobci udělali design přístrojů odolnější, opravitelnější s maximálním využitím recyklovaných materiálů, bude znamenat tlak na vývoj.

Výrobci se tak začnou předhánět v tom, kdo to udělá lépe apod. Současně navíc budou muset dělat výraznější evoluce a vývoj, pokud budou chtít zákazníky přesvědčit ke koupi nové generace produktu, když už nebudou moci spoléhat na to, že se starší přístroj zákazníkovi prostě po 1-2 letech rozbije a bude si muset koupit nový.  Že to všechno bude znamenat dražší produkty pro nás uživatele a zákazníky? Ne nutně. A i kdyby o něco ano, tak to stejně bude ve výsledku pro nás výhodnější, protože nebudeme muset měnit co 1-2 roky produkt proto, že se rozbije a nepůjde opravit nebo se nám to ani nevyplatí.

Takže v tomto EU plně podporuji. Ty možnosti, konstrukce, technologie a materiály, dělat produkty co vydrží, dávno existují. Dělat produkt tak, aby se rozbil, nešel opravit a nedal se ani recyklovat, je barbarství, mizerná práce a špatný design a hlavně nesmysl. Takže jsem zvědav s čím EU přijde. Nová pravidla a nařízení by měla platit na telefony, tablety, počítače a další elektroniku. Bohužel si na to ještě asi chvíli počkáme, ale včera už bylo později, to říkám na rovinu.

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Oldis [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-16 05:15:26

vývoj už asi nepotřebujeme
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-16 10:14:54
avatar
přečti si 3 poslední odstavce a zapřemýšlej ;)
ScreamCZE [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-16 06:41:29

Co se týče nevyměnitelných baterií. Určitě je zisk z jedním z důvodů. Ale další důvod proč se neměnitelné baterie rozšířili je ten, že lithiová baterie sama o sobě je hodně měkká a "křehká" (křehká možná není dobré slovo, ale teď mě jiné nenapadá), tak musí být v ochraném pouzdru, které baterii ochrání před manipulací, což ji zvětší skoro dvojnásobně. Což buď znamená větší telefon, nebo menší PCB=méně funkcí.

Co se týče laciných výrobků - kde je poptávka, tam je nabídka.
Fox_25 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-17 01:29:34
avatar
Dvojnásobně? Jak to krucinál ta Nokia dělala....
dakuhonoo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-17 18:23:19
avatar
akurát že v ekonomike netvorí dopyt ponuku, ale ponuka dopyt
Ten co čte [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Rozviň svůj klid plašane 2020-03-17 22:07:46

Jediný rozdíl mezi snadno vyměnitelnou a nesnadno vyměnitelnou baterií je počet pinů na napájecím konektoru a dva pásky s lepidlem, který kopytu prasknou při prvním zatažení. Snadno vyndávací baterie má od dvou do čtyř kontaktů. Konektor na který se právě koukám má těch pinů 10. Snadno vyndávací baterie by dnes měly stejnou kapacitu jako současné, protože technologie se poněkud posunuly. Řízení spotřeby je v ochranném obvodu, který je stále součástí baterie. Je to prostě levnější. A je to jen z důvodů bezpečnosti, protože snadno sundatelný kryt baterie bez pouzdra znamená, větší nebezpečí pro spotřebitele. O velikost PCB se bát nemusíš. Všechno je v čipu. Proto je to SoC. Na PCB máš paměti, sloty, konektory, pár diod a odporů. Jinak jsou to většinou jen cesty a ty PCB se liší jen proto, aby se výrobci neobviňovali z kopírování. Protože kdyby byly jeden jako druhý, bylo by to jedno. Je to jen a pouze z důvodů levnější výroby a vyšších zisků. Mobil se snadno vyndávací baterií má složitější konstrukci. Namáhání se přenáší v části, která pod krytem baterie a ještě musíš mít schované to PCB. Zadní kryt dnes je zárověň pevnostní prvek a tvoří skořepinu, na které drží pouze displej. Sundáš kryt a - máš to všechno rovnou před nosem.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-22 19:41:32
avatar
Vzhledem k tomu, jak tenké mobily s vyměnitelnou baterií existovali před touhle módou, tak opravdu nevěřím, že jde o něco jiného, než o cenu.
To pouzdro o kterém mluvíš jsem nikdy neviděl silnější než stěnu silnějšího igelitového pytlíku...to rozhodně nezvětší baterii dvojnásobně, to je holý nesmysl!

Jediné mobily, kde dává nevyměnitelná baterie smysl jsou ty voděodolné. Tam věřím tomu, že udělat to s vyměnitelnou baterií je opravdu tak náročné, že to nedává ekonomicky smysl. Ale jakmile přístroj nemusí být voděodolný, je to jen a jedině o penězích a o tom, že tam je další kurvítko, které tě donutí koupit dřív nový mobil.
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-16 06:56:40
avatar
Pravě z důvodu možnosti výměny baterie se jak klíště držím svého NOTE 4. To je totiž poslední přístroj od Samsungu, kde jde baterie snadno měnit. Byl by to po dlouhé době rozumný nápad co by přišel z Bruselu. Jsem však skeptický, viz jednotný konektor pro nabíjení telefonů. V Bruselu o tom více méně jen žvanili roky až se nakonec výrobci domluvili na USB bez nich. Že to nebylo na nátlak Bruselu je patrné z toho, že Apple si vesele vyrábí přístroje dle svého a na EU z vysoka kálí, protože mu nejsou ani sto zarazit v EU prodeje že se nepřizpůsobil. V Bruselu místo toho aby něco smysluplného dělali, tak horlivě předstírají že něco dělají. Jak se říkává u nás "Imitují činnost".
mXMach [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-16 13:15:38
avatar
To opravdu držíte takovou vránu jen kvuli tomu, ze nejde u novych modelu vymenit baterie kdy telefonu baterie vydrzi cca 4roky pouzivani? Za vymenu uzavreneho telefonu date kolik 800kč?.. navic diky tomu mate pevnejsi celý telefon, lepší prachu a vodě odolnost. Myslim, ze to drzite protoze pro vas nove mobilni telefony neprinasi užitek.. ne kvuli baterii. K jednotnemu konektoru mam take sve nazory - proc mit pouze jeden konektor a zabit vyvoj? At narizujou procenta recyklovaneho materialu na telefonu, z ceho je baleni - maximalni podil papiru.. zakazat igelit.. to vse chapu ale vyzadovat vyvoj a konstrukci urcitym smerem.. boze proc.
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-16 14:08:32
avatar
To není pravda, Při intenzivním používání nabíjím 3 X za 2 dny. není to ale pokaždé a tak budu počítat 1 000 nabíjecích cyklů za 2 roky.To už je baterka utahaná jak křeček po hodině v bubnu. Baterku mi nikdo na počkání nevymění. Dle přátel se na tu výměnu baterie vztahují termíny jako na servis a to je až 1 měsíc. Je tu i problém bezpečnosti, při závadě baterky nacvaknutý kryt mého telefonu odskočí u nového vám může explodovat do obličeje, protože tlak rozpínající se baterie se nemá kam uvolnit dokud nepovolí celá ta zpevněná konstrukce. Pokud si neměl dostatečnou z fyziky, tak nemusím vysvětlovat závislost exploze na tlaku. Můj NOTE 4 slouží stále dobře a žádná voda ani prach mi ho nevyřadily z činnosti. Pokud jde o jednotné nabíječky stačila by i univerzální křížová redukce na všechny typy používaných konektorů a i to by zamezilo tomu aby se ke každému přístroji balila nová vyrobená nabíječka. Což považuji za zrůdnost. Výrobci se ale dohodli na USB, protože je to levnější než přidávaná univerzální redukce.
mXMach [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-16 18:36:14
avatar
Prave proto rikam ze chapu ze ho drzite telefon stale funguje. Ja jsem majitelem iPhone (prosim o zachovani klidu diskutujicich) a vymena v Plzenskem express servisu cca hodina. Aktualne si myslim, ze nejvice zasazeny telefon vymenou baterie je iphone 6 a 6s. - tam je cena 890kc a osobni zkusenost je po zavolani vymeni druhy den na pockani do hodiny. Sam jsem v par iPhonech bsterii menil a je to otazka 20min 2sroubky zespoda a 5 sroubku na krytu kabelu. - odlepit baterku dvema tahy nalepit dva nove pasky oboustranne pasky, zasroubovat 7 sroubku a hotovo. Kdo na to nema talent tak mu to vymeni servis. Tak ze problem zadny. Ohledne bezpecnosti vam dam za pravdu u starsich telefonu. Dnes maji vsechny telefony zada z plastu nebo skla (QI nabijeni) ktere nafouknuti rozlomi a telefon nevybouchne.
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-16 22:48:21
avatar
To není přesné!! Všechny telefony co jsou vodotěsné jsou potencionální granát. A ty lepené se zadní stranou ze skla obzvlášť. Když baterie umírá, tak se nafukuje díky plynům které při tom vznikají a telefon se slušně natlakuje, protože díky vodoťěsnosti nemají plyny kam odejít. Telefon který není takto utěsněn si jen odfoukne a ani si nemusíte ničeho všimnout, pokud tedy nezačne samozřejmě i hořet, ale to už je bolest každého přístroje bez rozdílu který používá tyto baterie.
ps: já mám baterii vyměněnou za necelé 2 minuty. Z těch 2 minut trvá nejdéle než se telefon vypne a po výměně naběhne systém.
dakuhonoo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-17 18:26:45
avatar
Koľko?!
Neviem čo robíš s telefónmi, ale mne v žiadnom nevydržala dlhšie ako rok na uspokojivej úrovni
emko [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-16 15:50:27

Já si z tohoto důvodu držím Galaxy Ace 4. Má to AMOLED, vyměnitelnou baterii a když to vezmu kolem a kolem, tak mi to stačí.
Akulacz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-16 20:00:28

To dnes bohužel není "in" a znám lidi co pořizují nové věci po pár měsících aby měli stále top stroje...
Já se snažím telefon držet tak 3-4 roky a i tak většinou jeho éru ukončí nějaká nehoda. U ostatního hw se snažím ve chvíli kdy už pro mě není vyhovující posunout dále do rodiny kde na nenáročné využití dalších spoustu let vydrží.
Jediné čeho se bojím v tomto případě že výsledkem bude zase nějaká kravská směrnice která nic nevyřeší.
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-16 20:18:24
avatar
První věta je smutná a právě díky tomu je tu takový kapitalismus a mrhání zdroji.
Dost lidí jede na vlastní EGO, být "in", mít palce nahoru a další kraviny...prostě snaha o tom, aby na oko vypadali pro ostatní dobře. A to je z mého pohled špatně, hodně špatně.
Jednak je to snad vždy lež a druhak je to právě ono mrhání zdroji. Prostě smutné. Z části tomu pomáhají výrobci a jejich design výrobku aby vydržel záruku a basta.
Výrobce, který dává 5-10let záruky si na zvým výrobkem stojí a tak by to mělo být.

Mám to stejně. Koupil jsem RX 5700XT, původní RX 580 jde bráchovi který má předchozí R9 380X, ta půjde sousedovi, atd. atd. Až upgraduji desku a CPU, tak současná půjde bráškovi, jeho současné zase někam jinam. Mobil držím co to jde. Když klekne nebo budu muset denně nabíjet (bohužel už mám pájenou baterku) tak do spšel sběrného dvora...když už tak aspoň toto.
Tygrous [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - souhlas s článkem 2020-03-16 07:10:21

S článkem souhlasím, nejsem ekomaniak, ale vadí mi takhle cíleně plýtvat zdroji, jen abych si to další věc pořídil ideálně hned po záruce.
Otázka na autora: kde se "študuje" na konstruktéra? :-)
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-16 10:15:17
avatar
třeba na strojárně?
Tygrous [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - ok 2020-03-16 17:21:56

Děkuji :-)
EuGenio [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-16 11:10:11

Co se týče principu, je to správná cesta. Na druhou stranu bude strašně těžké to implementovat správně. Aneb je velká šance, že z toho vzejde regulace buď bezzubá (kde kdo dostane výjimku nebo z toho nějakou kličkou uteče), nebo naopak přílišně tvrdá (budou se muset opravovat věci, kde je objektivně oprava 10x dražší než výroba nové věci)
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-16 11:10:46
avatar
souhlasím
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-16 13:40:09
avatar
Hledíš na to moc zjednodušeně. opravy jsou v drtivé většině drahé z důvodu maximálně zoptimalizované výroby. Zní to divně že? Vysvětlím. Inženýři navrhují produkt tak, aby jeho výroba byla co nejméně náročná a tedy nejlevnější. To ale ještě vůbec nemusí znamenat, že použije nekvalitní součástky a je jedno zda z důvodu že jsou vyrobeny z nekvalitních materiálů, nebo jsou navrženy tak aby byla jejich životnost menší. Dnešní výroba se pokud možno automatizuje jak to jen jde, hledí se aby robot či pracovník musel provádět při montáži co nejméně úkonů a tím se zvyšovala produktivita. jak se toho docílí? Tak že montáž na lince se neděje tak, že se kompletují součástky, ale kompletují se moduly, chcete li bloky. Bloky dodávají subdodavatelé kteří jsou tlačeni k co nejnižší ceně a tak ty bloky se snaží také vyrábět co nejjednodušeji. Jako příklad dám příklad automatické pračky. Dříve klasická závada že teče pračka kolem ložiska bubnu, protože bylo opotřebované gufero. Nepříjemné bylo už jen to že teče a tak se gufero vyměnilo a s ním i ložisko, protože do něj pronikla voda a vymyla jeho náplň maziva a mohl se do něj dostat i písek který bývá v oděvu dětí. Oprava cca 500 Kč ložisko s guferem a 500 Kč práce. Dohromady tedy 1 000 Kč. Dnes kvůli optimalizaci je ložisko zalité v prací vaně pračky a tak se stane že ložisko s guferem + vanou + pracím bubnem je jedním nerozebiratelným dílem. Výrobce tomu říká bezúdržbová koncepce. Problém je, že když povolí gufero, tak se voda s pracím práškem dostane k ložisku a vyplaví mazivo a případně dopraví zmiňovaný písek. Pračka neteče protože je ložisko zalité v prací vaně a tak nemáte ani tušení že započal rychlý odpočet životnosti toho ložiska a když definitivně odejde. Tak opravář mění u pračky prací vanu s pracím bubnem a tím samozřejmě novým ložiskem bratru za 3 500 až 4 500 Kč + 1 500 Kč práce A to se vyplatí. V horší variantě 6 000 Kč v hajzlu a to je polovina ceny nové průměrné pračky.
emko [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-16 15:54:56

Většina oprav čehokoliv stojí obvykle cca 50% nového výrobku. A jako na potvoru se to vždycky vysere v cca 50% životnosti.
Takže není o čem přemýšlet.

Moje zkušenost praví, že opravy nejsou reálně až tak drahé, jak se to tváří. Cenu oprav navyšuje doprovodná režie (vstupní administrativa, komunikace se zákazníkem atd.) dále hlavně zakázky, které z nějakého důvodu zkrátka nevyjdou (provedete diagnostiku, řeknete cenu a majitel řekne, že za tu cenu opravu nechce - nebo zkrátka zjistíte, že to opravit nedokážete nebo se to nevyplatí), a nikdo vám je nezaplatí.

Už se mi pár věcí podařilo opravit a většinou to dopadá tak, že to buď lze opravit velice levně (ale člověk musí vědět co) a nebo vůbec. Např. se mi podařilo opravit zcela mrtvou sušičku prádla od AEG, kde stačilo na základní desce vyměnit (odpájet-připájet) jeden integrovaný obvod a rezistor. Celá investice byla 70 Kč a 2-3 hodiny mého času. Kdyby to dostal do pracek "profík", tak to bude logicky za 3500 - 4500 Kč a ještě tu sušičku budete muset někam tahat.
emko [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Pocketbook 2020-03-16 15:56:23

Přihodím taky svou zkušenost do mlýnka. Znáte ebookčtečky Pocketbook?
Tak je prosím nekupujte...
Dám vám hádanku - jak si myslíte, že je řešena "interní paměť" v této čtečce?
Nějaké SSD? Nebo aspoň eMMC? Nee... Horší. Velice humpolácky - uprostřed základní desky je normálně napájená microsd čtečka a v ní zalepená (zakápnutá lepidlem nebo nějakým voskem) 8GB microsd kartička... Takže kdo má reálnou zkušenost s mizernou životností flash karet, tak musí zaplakat. No a aby nebylo vší srandě konec, tak pokud vám ta "interní paměť" odejde, tak to musíte poslat do "autorizovaného" servisu, kde vám za 6-8 stovek vymění tu microsd kartu. Sami si ji totiž vyměnit nemůžete, protože základní deska je naklíčovaná na ID číslo té microsd karty...
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-22 19:53:19
avatar
To je dobrá zhůvěřilost!
Za takové věci by měly firmy dostávat obrovské pokuty z titulu záměrného poškozování spotřebitele.
Bady29 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - LG G6 2020-03-17 10:42:47

Ahoj,
mám LG G6 cca 3 roky. Apka na baterii ukazuje 70% životnost (místo 3300 mAh cca 2700). Občas musím nabíjet i 3x denně, záleží. ale víc jak 1 den telefon nedá. Nicméně je super že se při teplotách okolo nuly dokáže vypnout i při 29% a nejde zapnout. Baterka vyndat nejde, viz video na youtube - jerryrigeverithing https://www.youtube.com/watch?v=KX0nd8VwiVw&t=56s.
Ok, je vodotěsný tak chápu že to nejde vyměnit snadno, ale přilepená být nemusela.
Co se týče nevodotěsných telefonů a konstrukčních omezení. Mrkněte na LG G2 - tenké rámečky, pevná konstrukce a šlo to rozebrat doma. Trochu tam haprovaly nějaké kšandy ale šlo to běžnými nástroji vyměnit. Takže to jde když se chce. To stejné Xiaomi Redmi 4X, pevný telefon u kterého jde vyměnit baterie doma.
Pokud telefon není vodotěsný tak by měl mít snadno vyměnitelnou baterii.
Ten co čte [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - No a nebylo na tom videu 2020-03-17 22:32:11

že byl ten kryt sundaný celkem rychle? Já třeba lepící pásky nepoužívám. Lepím na Zhalindu 7000. Akorát to chce trochu praxi, aby se displej moc nepropadl. A myslím, že vodotěsné to bude i pak.
Derryk [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-17 17:56:46

To jsou ale chytrolíni. Napřed nakážou bezolovnatou pájku a teď chtějí, aby elektronika něco vydržela. To je jako někomu říct zazpívej, ale nevydávej při při tom zvuk.
Ten co čte [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Výrobci ... 2020-03-17 22:52:59

Pakáž je to. A neautorizované servisy zrovna tak. Přinesl mi známej Xiaomi RN4 a neměl jsem čas, tak to dal do servisu. Druhý den mi to přinesl, že mu nejde proximity senzor a nesvítí podsvit tlačítek. Když to byl reklamovat, tak mu řekli, že to se někdy u měněných displejů stává. Tak jsem tam šel s ním, že to je neoriginální sračka z AliExpresu za 19 dolců. Číňani neposílají skla s tou světlovodivou páskou a pokud se objedná i s krytem, je to 50:50 a s tím senzorem zrovna tak. S jedním sklem funguje, s jiným ne. 950 Kč si darebák účtoval za to sklo a 8 kil za práci, která trvá i lepením displeje hoďku a půl. Když mám sklo v rámečku, rekord mám 16 minut. Skončilo to debatou s vedoucím a vyhrožováním ČOIkou. Strčil jsem před nos jedno lehce prasklý sklo s tím, že mu to zítra přinesu s prasklým sklem v mobilu a s jeho "originálním" v sáčku a že všechno fungovat bude včetně podsvitu, protože oni mají obyčejnou lacinou náhradu. Vzal si ten mobil jako reklamaci a až za 4 dny si kluk došel pro mobil, který fungoval. Blbce z nás nedělají jen výrobci, ale každý, kdo na nás může vydělat.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Far Cry slaví 20 let! Také si přijdete staří?
Far Cry slaví 20 let! Také si přijdete staří?Čtvrtek, 14 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 862x
Komentářů: 3
PUBG slaví 7 let – přechází na Unreal Engine 5!
PUBG slaví 7 let – přechází na Unreal Engine 5!Úterý, 12 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1658x
Komentářů: 1
The Night Wanderer a Thorgal – RPG od bývalých tvůrců z CDPR
The Night Wanderer a Thorgal – RPG od bývalých tvůrců z CDPRPondělí, 11 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1528x
Komentářů: 0
Fallout seriál je tu! Famózní atmosférická ukázka
Fallout seriál je tu! Famózní atmosférická ukázkaStředa, 06 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1905x
Komentářů: 2
Ghost of Tsushima vyje na PC. Už brzy!
Ghost of Tsushima vyje na PC. Už brzy!Úterý, 05 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1641x
Komentářů: 0
WB zničí Hogwarts Legacy 2! Má jít o live service službu.
WB zničí Hogwarts Legacy 2! Má jít o live service službu.Pondělí, 04 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1868x
Komentářů: 0