Strana 1 z 3 
- Kioxia Exceria Plus G4 2TB – TEST a RECENZE
cenově dostupného NVMe Gen5 SSD disku
Kioxia nabízí hned několik modelů SSD disků NVMe s rozhraním PCIe 4.0, skoro všechny jsme si zde na DDworldu stihli za poslední roky otestovat. A však na nějaký model s Gen5 jsme si museli počkat dlouho. Teprve až nyní totiž výrobce vydal na trh první SSD a to s rychlostí 10GB/s. Nejedná se o disk, který by se snažil využít na maximum potenciál tohoto nového rozhraní, ale spíše o model soustředící se na co nejlepší poměr cena/výkon, jak je u této značky obvyklé.

Kioxia Exceria Plus G4 2TB by měla stát kolem 5000 korun, čímž by rozhodně patřila mezi cenově nejdostupnější řešení Gen5 SSD s 2TB v současnosti. Pokud byste se zeptali, jak dokázal výrobce srazit výrobní cenu, tak nízko, aby mohl tento model prodávat za jednu z nejnižších na trhu, je vysvětlení celkem jednoduché. Disk nemá žádnou DRAM vyrovnávací paměť a spoléhá se jenom na malou 64 MB HMB, to sebou zákonitě přináší horší výsledky lineárního zápisu a práci s velmi malými soubory. Další úspora je v použitém řadiči Phison PS5031-E31T. Ten totiž umí dosáhnout jenom na rychlost kolem 10GB/s, a je výrobně levnější než dnešní TOP řadiče schopné dosahovat těch 15 GB/s. Jeho výhodou by také měla být menší spotřeba a díky tomu tedy není ani disk vybaven žádným chladičem.

Pokud jde o použité paměťové čipy, disk se spoléhá na 218 vrstvé NAND BiCS8 čipy vlastní výroby, což je na dnešní poměry celkem průměr, řada konkurenčních modelů už dneska využívá 232 vrstvé čipy, ovšem nějaký zásadní rozdíl to rozhodně není. U testovaného 2TB modelu se na PCB nachází celkem dva čipy, nic tedy nebrání do budoucna uvézt na trh modely až s 8TB, což je maximum použitého řadiče Phison.

Disk je dodáván v jednoduchém balení, na kterém je vyobrazen samotný disk. Na přední straně krabičky na jejím spodním okraji se pak dozvíte veškeré parametry. Disk je velmi dobře chráněn vůči poškození a je uložen v plastovém výlisku.

U tohoto modelu se paměťové čipy nachází jenom z jedné strany PCB, což rozhodně přispívá k lepšímu chlazení, pokud využijete integrovaného pasivu na základní desce. Pojďme tedy k samotnému testování v praxi …
|