Poslední testy společnosti Neal Nelson & Associates zjistily, že v 36 z 57 testů účinnosti serverových sestav vítězí ty, které jsou založeny na AMD Opteron procesorech před konfigurací s procesory Intel Xeon.
Věřím, že už nadpis nutí některé stálé přispěvatele k zalogování a napsaní dalšího komentáře, že web je nakloněn na jednu (dvě) strany. Ovšem nenechte se mýlit, informace pocházejí jako vždy z věrohodného zdroje. Společnost Neal Nelson & Associates je nezávislá firma na posudky v oblasti IT. Programuje software k testování výkonnosti počítačů, na kterých běží business aplikace (testování prostupnosti databází, internetových serverů apod.). Dlouhou dobu již spolupracuje v oboru IT poradenství s U.S. Army, U.S. Navy a Mc`Donalds...

Důležité také je, že testy nebyly sponzorovány žádnou firmou nebo skupinou. A proč by tedy na své náklady dělal Neal Nelson & Associates testy obou servrových platforem? Jedná se o reakci na výroky výkonného ředitele (CEO) společnosti Intel Paula Otelliniho, který 18. července na konferenci prohlásil, že serverová řešení Intelu vedou ve své energetické účinnosti nad AMD. To se ale moc nezdálo Nealu Nelsonovi a tak se rozhodl použít firemní benchmark k zjištění, zda jsou slova pana Otelliniho pravdou.
Testy proběhly na konfiguracích se 2, 4, 6 a 8 GB paměti s různými úrovněmi zatížení systému. Výsledky ukázaly, že pro některé konfigurace a pro některá zatížení byl základ s Intel Xeon 2.4 až 11.2 procenta více účinný zatímco v ostatních případech byl základ s AMD Opteron o 9.2 až 23.1 procent účinnější. Nejvíce se účinnost sestavy s AMD projevila při klidovém stadiu čekání na zpracování dat, v té chvíli byla sestava Opteron o 30.4 až 53.1 procent efektivnější.

Spotřeba energie při nečinném (idle) stavu systému je zvláště důležitá položka, neb většina serverů tráví hodně času činností (nečinností J) - čekání na data pro zpracování. 16. listopadu 2006 uvolnil IBM Press citaci, z níž plyne, že průměrný server je nečinný 80 až 85 procent času!
Teď se dostaneme k tomu hlavnímu. Co vlastně z testů vyšlo za zajímavé poznatky? To, že 36 testů z 57 v účinnosti vyhrála sestava se základem v AMD Opteron už víme. To je však jen základní informace shrnující skutečnost. Dále se přišlo také na to, že:
- 1) Konfigurace s větší operační pamětí u obou zvyšují výkon (propustnost) a zároveň účinnost.
- 2) Výhoda větší účinnosti u Intelu se snižuje světší velikostí pamětí.
- 3) Výhoda větší účinnosti u AMD se zvyšuje světší velikostí pamětí.
- 4) Ve výpočtovém pracovním zatížení přinesl Xeon o 8.0 až 14.0 procent větší maximální propustnost.
- 5) Při plném zatížení disku přinesl Opteron o 11.3 až 19.4 procenta větší maximální propustnost.
Výsledky těchto testů byly sbírány z druhé generace Server Power Efficiency Benchmarku od Neala Nelsona.
Námět na článek je odtud. Více informací v angličtině naleznete přímo na stránkách této společnosti. Odkaz na test je přímo tady. Čerpalo se také odsud.
|