Šíření KORONAVIRU ohrožuje ceny a dostupnost PC komponent. Hrozí zdražení a problémy? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 30 leden 2020
altEpidemie Koronaviru v Číně je reálná, ale prozatím se šíří spíše zbytečná panika. S reálnými důsledky.

 

 

 

Je samozřejmě všem jasné, že Epidemie Koronaviru není žádná legrace. Na druhou stranu panika kolem něj, zejména v tuto chvíli u nás na Západě, je v té obří současné míře, poněkud neopodstatněná. Běžná chřipka, jejíž výskyt je aktuálně i u nás na vzestupu, je mnohem nebezpečnější a smrtelnější. A zabila jen letos podstatně více lidí, než Koronavirus dohromady. Zbytečně bych tedy alespoň zatím nepanikařil. To se samozřejmě netýká těch, kteří cestují z Číny nebo jsou v kontaktu s někým kdo zrovna přijel s Číny apod. Určitá opatření jsou rozumná a na místě. Zejména když Číňané zrovna nevynikají ohleduplností a zdravým selským rozumem. Mnozí z nich cestují, ačkoliv sami mají příznaky a podezření na nemoc a vědomě tak vystavují riziku ostatní. U nás je navíc šíření této nemoci v nějaké velké míře mnohem menším rizikem, kvůli podstatně nižší hustotě zalidnění, výrazně větším standardům hygieny i zdravotní péče. Pokud chcete mít z nějaké nemoci aktuálně obavy, soustřeďte se na chřipku. Ta je mnohem reálnějším nebezpečím, v těchto dnech speciálně. Samozřejmě pokud někdo plánoval jet do Číny a okolí, cestu bych si určitě rozmyslel.

Ač nás Koronavirus osobně velmi pravděpodobně výrazně nezasáhne, přesto je velice pravděpodobné, že nás všechny nějak ovlivní. V Číně jde o velký problém a tam se také vyrábí spousta věcí, komponent, matriálů a dalšího, za což není náhrada. A to je problém. Šíření nemoci se totiž rozhodně hned tak nezastaví a nevěřte Číňanům, že prý nemoc bude kulminovat v následujících dnech. Nic tomu nenasvědčuje. Naopak se vše ještě výrazně zhorší, protože v Číně probíhají svátky nového roku, a to je spojeno s obrovskými přesuny obyvatel. Takže ideální podmínky pro šíření čehokoliv.

Čínský nový rok tradičně ovlivňuje i výrobu v Číně, která prostě v těchto dvou týdnech neběží a po skončení svátků se mnoho pracovníků ani do původní práce nevrátí a nastává tedy hledání nových lidí a rozjezd výroby nanovo atd. Díky šíření Koronaviru tohle bude ještě složitější. Čínská vláda rozšiřuje karantény atd. a v nich se ocitají i celé výrobní podniky, včetně významných výrobců a dodavatelů. V ohrožení je tedy výroba mnoha součástek i pro PC a komponenty, speciálně základní desky, součásti telefonů i telefony samotné, součástky HDD a SSD a spousta dalšího. S rozšiřujícími se karanténami, zákazy letů z Číny bude situace stále složitější. Samozřejmě budeme vše sledovat, více budeme vědět až tak kolem poloviny února, kdy se snad výroba a situace kolem vrátí do standardních kolejí po tradičních oslavách Čínského nového roku. A pak teprve uvidíme, jak moc to situace kolem nákazy Koronavirem ovlivní. Každopádně omezení až zákaz letů z Číny jsou již realitou, jak to ovlivní pohyb zboží, je zatím otázkou.

Mám však už náznaky od některých partnerů, že určitě problémy očekávají. Ačkoliv se drtivá většina zboží vozí kontejnery lodí. Ale i tady budou muset být přijata opatření proti šíření viru. Hlavní nezodpovězenou otázkou je ovšem ona situace v samotných továrnách s výrobou. Na to zkrátka v tuto chvíli nikdo přesnou odpověď nezná, ovšem nějaká omezení a problémy zcela jistě budou. To je všem jasné a připravují se na to. Ceny některých produktů, uvedení a zejména reálná dostupnost na trhu, negativně poznamenány budou. V jaké míře, však pochopitelně nikdo není schopen teď přesně říci. Všichni samozřejmě doufají v to lepší, ale problémy budou.

Současné paniky a "popularity" kolem Koronaviru už začaly využívat i hackeři a zločinci a šíří viry a podvodné emaily s touhle tématikou. Takže pozor na to. Celou situaci sledujeme, aktuálně už víme, že některé produkty, které měly v následujících týdnech vyjít, jsou odsouvány o týdny dál. Ruší se také některé plánované akce. Vše je samozřejmě v pořádku a správně. Přední je vyřešení situace kolem nákazy, výroba prostě počká, i když to ovlivní ceny, dostupnost a akcie. Dáme vědět, jakmile budeme vědět další podrobnosti.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 25
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
chobotnicka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-31 06:59:42
avatar
Bohuzel na snahu vyrobcu usetrit tet dojedou vsichni.
Kdyz musi vsechno delat v Cine, tak at se pak nedivi. Krome Ruska a severni korey maji zbytek sveta. Jen chybi tovarny. Pracovni sily by bylo dost...
S trochou nadsazky
ReveNCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-31 11:42:17

no v cine to je proste levny a bez ni by pc komponenty zdaleka tak cenove dostupny v zadnym pripade nebyli a pokrok by take byl mnohem pomalejsi. i intelu dela treba problemy a castecne jeho ceny jsou zpusobeny i tim, ze v jeho americkych tovarnach jsou naklady na zamestnance mnohem vyssi nez jaky ma treba tsmc nebo samsung obecne v asii.
Chimera [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-31 18:27:32
avatar
Jenže to je pravda jenom z části a spíš to ukazuje na špatný model uvažování, když si najmu bandu UK na rekonstrukci domu bude to sice levnejsi, ale nebude to na 90% mít tu kvalitu, žádné zdanění a příspěvek do společného a ve výsledku budu druhotně chudší i já, akorát se to neprojeví hned a tak nápadně. Když nebudeme věci vyrábět v Číně zpočátku budou asi dražší, ale koloběh peněz zůstane "doma" a tím zůstane více peněz třeba na vývoj a s vývojem poroste i životní úroveň... Stačí jenom nechtít věci hned a "zadarmo"
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-31 22:10:30
avatar
Váš názor se mi líbí. Bohužel vyžaduje hluboce uvažující jedince, kteří mají všeobecný rozhled, dávají věci do souvislostí a disponují alespoň elementární empatií.

Naproti tomu tu máme primitivy, co si myslí, že možnost se na úkor někoho/něčeho krátkodobě obohatit představují to "nejrozumnější" a jejich vlastní "vyjímečnost" či "inteligenci".

No a protože máme většinový volební systém a jedna z těchto dvou skupin lidí je větší než ta druhá, tak to na světe vypadá jak to vypadá.
Puchpotu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-01 14:47:31

Pánové, klobouček a oba bodík, pod obojí, co jsi napsal ty i Chimera se podepisuji.
Drewitz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-01 15:08:14

Tohle bohužel nemůže fungovat z jednoduchého principu. Mám v kapse stovku. A vidím v obchodě 2 televize. 1 čínská za 100 a druhá česká za 200 stovky. Jak to asi dopadne? Lidi si neumí odříkat. Neumí si zdroje rozdělit na to co opravdu potřebují a na rezervu. Neumí plánovat. Chtějí vše co nejdřív nejlépe hned. Ten konzumní kapitalismus v každém z nás nás všechny brzy zahubí. Ve výsledku je totiž ten problém ještě komplikovanější. Už bych mohl začít s tím kde vydělám tu stovku. A proč já vydělám stovku a soused vlevo vydělá 200. Zatímco soused v africe vydělá 10. Televizi však chceme všichni tři.
Coko [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-02 13:11:16

Spíše bych napsal, že obě TV jsou vyrobeny v číně. Jedna nese čínskou značku a druhá českou značku. To více odpovídá realitě.
martin.666 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-31 11:45:39
avatar
Není to sranda, nechápu jak je možné že u nás ještě nezakázali všechny lety z Číny a tak to zlehčují, stejně jako tomu bylo v Číně když to tam v prosinci vypuklo dělali jako že nic a více to začali řešit až skoro v polovině ledna když už bylo nakažených několik tisíc lidí reálně i když říkali ze začátku jen pár potvrzených případů ( aktuálně skoro 10 tisíc) ale oni neměli ani testy v místní nemocnici a posílali všechno na analízu do Pekingu a výsledek testu měli třeba až za týden a teprve před několika dny mohli začít testovat ve Wuchanu i když na to stále nemají ani zdaleka potřebné kapacity a spousty lidí s příznaky zůstává nevyšetřených a může šířit vir dál + vir můžou šířit i lidi kteří ho v sobě mají a nemají zatím žádné příznaky ( horečka, kašel atd.) protože inkubační doba může být i více než týden takže pouhé měření teploty na letišti opravdu šíření viru k nám nemůže zastavit, ještě přidám odkaz na mapu kde jsou každý den třeba i 2x aktualizovaná data o počtu potvrzených případů v jednotlivých zemích Odkaz
Sina [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-31 16:09:32
avatar
No jo není to žádná sranda. Mortalita je 2%, asi tak jako u sezónní chřipky. Tak rychle do lekárny pro roušky
martin.666 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-31 17:55:25
avatar
je dobré nezapomínat že čísla z většiny pochází z komunistické Číny kde je těžká cenzura internetu a informací celkově takže věřit 2% úmrtnosti i počtu reálně nakažených a mrtvých je naivní, je to pravděpodobně několikanásobně více, kdyby ten vir byl na stejné úrovni jako sezónní chřipky tak by kvůli němu nezavřeli celé 11 milionové město ( Wu-chan) a další, nestavěli by nové nemocnice, Světová zdravotnická organizace by nevyhlašovala globální stav nouze, stačí ale trochu googlit a dají se najít i informace které naznačují že realita může být od oficiálních čísel dosti odlišná, jako že krematorium jede ve Wu-chanu 24 hodin denně poslední dobou a podle jeho kapacity tedy musí vzládnout minimálně 112 těl denně...Odkaz
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-31 19:47:09
avatar
Až jich umře 50 miliónů, tak to začne být malý problém. Při 500 miliónech střední a při 1000 miliónech teprve větší problém.
nenazranej [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Made in China 2020-01-31 13:37:35
avatar
Stejně by mě zajímalo, kde soudruzi udělali chybu, že jim Korona utekla z laborek.
Trace4x10 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-31 21:10:31
avatar
Jedinej virus, kterej kdy utekl z laborky, byl T-virus. A Anthrax, což je ovšem naprosto v pořádku.

Edit: poznámka:Anthrax je bakterie, ale to na situaci nic nemění
nenazranej [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Ale... 2020-02-01 19:19:07
avatar
Snílku : D. Na takové situace nenajdeš jen tak pravdivou odpověď.
Trace4x10 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-02 10:15:46
avatar
Na to příznivci konspiračních teorií spoléhají
nenazranej [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Konspirace 2020-02-02 12:26:50
avatar
Ano, například má fanzaie je otevřená všemu, co nelze logicky vyvrátit. Berme v potaz samotné UFO, před léty bych řekl, že je to hloupost (přímo konspirace), dnes je mi jasné, že na UFO je toho přeci jen víc (koneckonců, potvrdili to i různí vládní činitelé). A takový únik bakterií z laborek, to je proti tomu absolutně reálné. Samozřejmě nevím jak to bylo, ale mutace virů vznikají každý den, po celém světě, holt výzkum.
slabam [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-31 21:23:05

sezrali nejakou krysu
Bady29 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Každý výrobce by měl mít snahu 2020-01-31 14:17:38

Upřímně to není ani tak snaha výrobců jako snaha zákazníků ušetřit. Což je přirozené a logické. Pokud má zákazník dvě varianty které jsou stejné a jsou jen jinde vyrobené a jedna z nich je 2x dražší tak si vybere tu levnější a udělal by to tak každý. Vyrábět v Japonsku nebo v Evropě je prostě drahé a lidi to nechtějí platit, o to víc když konkurence zvládne vyrábět v Číně několikrát levněji (viz na co dojela původní Švédská Nokia).
Současně výroba je v Evropě drahá protože chceme taky nějaký plat za naší práci. Kdyby lidi pracovali za hrst rýže a zaměstnávali jsme děti tak to tu bude taky levné, ale to nikdo nechce.
Za vzestup Číny jsme vinni všichni.
ReveNCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-31 16:15:10

nejde ani tak o to ze lidi nechcou platit nebo se snazi usetrit, spousta lidi, no klidne reknema cela stredni a nizsi tridy, na to jednoduse nemaj prachy aby si zaplatily 2x (realne klidne 5-10x) drazsi vec vyrobenou v evrope/japonsku/usa, kdyz cina to dokaze proste mnohonasobne levneji a u nekterych veci i stejne kvalitne.
Akulacz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-31 17:48:40

No korporace nic absorbovat nehodlají, to už by jsme pak neměli zázračný růst až do nebe a většina akciových (přefouklých) trhů by šla do kopru. Ono to časem přijde tak jako tak a to bude teprve mazec...
dakuhonoo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-31 16:31:26
avatar
Podľa mňa skvelá príležitosť donútiť výrobcov vysťahovať sa z číny, ten totalitárny režim mal dávno byť odstrihnutý od globálnej ekonomiky.

Ešte keby tak poniektoré štáty donútili väčšie korporáty absorbovať náklady a max im tak udelili dočasnú úľavu od daní, aby sa to nemuselo celé preniesť na koncového zákazníka.

V Číne je nejaký ten mor bežná vec pri ich hygienických návykoch a s tým jednoducho mali rátať, SARS ani vtáčia chrípka nie sú ták ďaleko.
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-03 09:07:23

Tak oni se už houfně stěhují. Čína už dávno není perspektivní, je drahá, plná byrokracie a jedinou výhodou je dopravní infrastruktura.
Ale obecně dnes všechno směřuje už jinam. Ve velkém frčí Vietnam, tam to jde neskutečně nahoru. A v podstatě všechny země kolem Číny jdou nahoru.
Proto taky jdou v poslední době čísla u Čínské ekonomiky dolů a Čína teď musí řešit obrovské vnitřní zadlužení, protože celý růst za poslední roky, to všechno jelo na dluh.
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-31 18:56:32
avatar
Co jsem četl, tak běžně na těch tržištích, kde prodávají maso, vykonávají potřebu. Jsou to pr*sata, nic jinýho! I to byl důvod proč se na těchto místech jako první objevil koronavirus. Kdyby ti nahoře dělali co mají a starali se i o nejnižší vrstvy, pomohl jim s hygienou, všichni mohli být v klidu. :/
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-31 19:49:56
avatar
Ti nahoře kašlou na ty dole tak nějak z principu všude a teď jim to kašlání vrací .
Odkaz
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-31 20:51:47
avatar
Amíci jsou taky úplně pošahaní, když nechají bezdomovce spát na chodnících uprostřed města nebo ve Venice Beach, kde ve stanech normálně vaří drogy. No jo, když zvolí Trumpa, kterej je z nejvyšší vrstvy, tak co čekat. Stará se hlavně o sebe a svoje kamarády. Střední Evropa je na míle daleko co se týče hygieny. K tomu videu, stačí se podívat na jednoho českýho youtubera, kterej v Americe bydlí několik let a takových videí tam má několik, kde projíždí tyhle oblasti.
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-03 09:01:17

Obecně v celé Asii kromě Jižní Koreje a Japonska je úroveň hygieny naprosto tristní a pro nás Evropany naprosto nepředstavitelná. Navíc tam sežerou doslova vše včetně hadů a netopýrů. Řada těchto virových onemocnění se na člověka přenese právě díky tomu, že tam sežerou doslova cokoli a bez potřebné tepelné úpravy.
A co se týká Číňanů ... stačí se poslechnout turistické průvodce nebo majitele hotelů a zjistíte, co je to zač. Při návštěvě památek vykonávají potřebu do truhlíků s květinami. Na hotelech nechápou princip sprchy, bivakují pak různě po chodbách, aby se navzájem mezi pokoji slyšeli, pokoušejí na pokojích vařit a dělají všude jen bordel.
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-03 08:57:13

Koronavirus stále není u konce. Ono z jednoho pátku na druhý se počet nakažených podle oficiálních čísel zvýšil 10x a dále to roste a roste. Takže za týden se počet nakažených může dostat na úroveň 100 tisíc lidí.
A bohužel životní styl, úroveň hygieny, schopnost pozřít vše, co se hýbe nebo někdy hýbalo téměř v syrovém stavu, plus napěchovanost jejich měst ... to vše dělá z Číny naprosto ideální místo pro šíření podobného viru.
Takže je klidně možné, že to nakonec dosáhne úrovně, kdy to citelně začne omezovat ekonomiku Číny a jelikož ta je celkem úzce provázaná s USA a EU, takže je klidně možné, že koronavirus bude právě ten očekávaný spouštěč ekonomické krize, která nakonec zasáhne většinu světa.
Prostě pokud Čína nebude vyrábět a obchodovat, tak na západě nebude co prodávat a půjde to celé dolů.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Half Life Black Mesa je konečně hotov!
Half Life Black Mesa je konečně hotov!Středa, 26 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1757x
Komentářů: 6
Corruption 2029 – další zajímavá hra ve stylu XCOM
Corruption 2029 – další zajímavá hra ve stylu XCOMPondělí, 24 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 812x
Komentářů: 3
Sonic the Hedgehog drtí kina a je skvělý!
Sonic the Hedgehog drtí kina a je skvělý!Středa, 19 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2187x
Komentářů: 7
Jak to vypadá uvnitř skládacího telefonu RAZR?
Jak to vypadá uvnitř skládacího telefonu RAZR?Úterý, 18 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 965x
Komentářů: 2
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!Sobota, 15 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2818x
Komentářů: 26
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?Sobota, 15 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 5657x
Komentářů: 4