Situace ve výrobě hardware a PC zůstává komplikovaná – náznaky zlepšení ale jsou. Co bude dál? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 16 červenec 2021
altMěl jsem možnost pohovořit s různými dodavateli a výrobci elektroniky. Jaká je a bude situace?

 

 

 

 

Na rovinu, situace se drobně liší mezi jednotlivými výrobci a značkami. Největší rozdíl je v tom, jak kdo byl odvážný před půl rokem a dokázal si zajistit patřičné objednávky. Někteří výrobci byli konzervativní ve svých odhadech poptávky po jejich produktech, takže zdaleka neobjednaly tolik, kolik by dnes potřebovali. Jiní si ale zajistili velké dodávky, i mírně nad očekávání. To byl risk ve smyslu toho, pokud by to neprodali, ale v současné situaci je to jen zisk, protože objednávali za mnohem lepších podmínek, než platí dnes, kdy zadáváte kapacity výroby pro následující téměř 2 roky.

  • Aktuální problém jsou vysoké ceny vstupů

Pokud mám shrnout informace od výrobců a dodavatelů, tak všichni se shodují, že situace se pomalu, ale jasně stabilizuje. Konkrétně v dodávkách produktů. Pokud jde o procesory, tak žádný problém není u Intelu, co chcete a objednáte, to dostanete. Horší je to u AMD, kde zejména u nejžádanějších 7nm čipů je stále jasný převis poptávky nad výrobou, i když AMD prý hodně zapracovalo a zvedlo dodávky čipů výrazným způsobem. Výrobci tak mají mnohem lepší přístup k RYZEN 5000 procesorům.

V případě grafických karet je situace komplikovanější. Na rozdíl od procesorů jsou grafické karty podstatně složitější celek. Podle všeho není ani tak problém s grafickými čipy. NVIDIA i AMD dokáží dodat tolik čipů, kolik je třeba. Všechno ale ztroskotává na dodávkách ostatních elektronických komponent. Opravdu velký problém jsou třeba napájecí soustavy, čipy obstarávající samotný přenos signálu na konektory atd. Zkrátka naprosto základní elektronika, která normálně není žádný problém a je otázkou centů nebo maximálně jednotek dolarů na grafikách.

Jenže v současné době tyhle věci prostě nejsou. Strkají se do všeho a výrobní kapacity jednoduše nestačí. A tak můžete mít GPU kolik chcete, ale bez mnoha dalších podstatně jednodušších čipů funkční grafiku prostě nevyrobíte. Problém vlastně tak není na straně AMD či NVIDIA, ale na straně výrobců napájecích komponent a další nutné drobné elektroniky, bez které to ovšem nejde. Situace na poli grafických karet tak zůstává napjatá, pokud ale vydrží prý tlak na těžaře, a tedy omezí se poptávka z jejich strany, mělo by to znamenat, že všeho bude dost. Největší potíž v současnosti jsou tak náklady, kdy třeba jen to VRM dnes stojí několikanásobek normálu, stejně tak další čipy. Takže náklady i na starší generace produktů, které jsou stále ve výrobě, zásadně stouply.

Problémy jsou i s dalšími čipy a drobnou elektronikou, řadiči a různými prvky, které jsou ale nutné pro USB výbavu, integrovaný zvuk, síťové prvky atd. kromě toho že zdražilo výrazně vše, co je, tak řada věcí a prvků není. A to je problém, když výrobce navrhl desku a systém s určitými čipy s určitými parametry a vlastnosti a ty prostě nejsou. Ale i tady se prý situace pomaličku zlepšuje, bohužel poptávka zůstává vysoká, takže bez zásadního navýšení kapacit problém zůstane a s ním i omezení dodávek, a především vysoké ceny. Obecně se očekává na tomto poli zlepšení v průběhu příštího roku s rozšířením kapacit výroby různě ve světě. Do té doby bohužel výrobci mají značné potíže, že některé konkrétní prvky a typy věcí, prostě nejsou. A to znamená buď nutnost udělat „horší“ verzi už vydaného produktu, což ale znamená další investice a čas, nebo prostě čekat a smířit se s omezenými dodávkami. Mohu potvrdit, že téměř každý výrobce má nějaký produkt, u kterého čeká na dodávky naprosto triviální základní elektrotechnické součástky, která normálně stojí pár centů či jednotek dolarů maximálně.

Situace je prý celkem klidná na poli pamětí a SSD, ale ani ty samozřejmě nebyly ušetřeny, pokud jde o růst cen nutné elektroniky, kterou potřebujete k funkčnímu paměťovému modulu či SSD disku.

  • Doprava je velký problém – situace se hned tak nezlepší

Když už všechno vyrobíte, kdy drtivá většina všeho probíhá v Asii, hlavně v Číně, tak stojíte před jiným problémem. Jak to dostat k zákazníkům v USA či EU apod. Normálně to problém nebyl, prostě naložíte kontejner, ten vyzvedne loď a už to jede. Narvané lodě a kontejnery z Číny tam a z USA či Evropy většinou prázdné kontejnery zpět. A koloběh fungoval. Pandemie a uzávěry to ale rozbořily. Nedávná blokace průplavu tomu také nepomohla.

Výsledek je, že v Asii jede výroba více než naplno. Tam v současnosti řeší problém skutečně s nedostatek energie a materiálů, výroba ale dávno jede na plné obrátky a trhá rekordy. Potíž je, že všechno to zboží je narvané v přístavech a skladištích. Jenže lodní přeprava je stále omezena a zkrátka nestíhá. Mnozí se pokouší nahradit ty obří lodě částečně kamiony či vlaky. Ale infrastruktura na to není zařízena. Dopravovat kamionem z Číny do Evropy věci jde hodně omezeně, stojí to balík, o ekologii nemluvě. Vozit kamionem věci z Číny do Ameriky je pak samozřejmě prakticky nemožné. No a situace s loděmi se nelepší.

Takže výsledkem je, že vyrobené zboží v Asii se hromadí, doprava prostě nestíhá, to znamená že lhůty jsou různé a nikdo prakticky není schopen nic garantovat. Běžné zpoždění jsou týdny. No a navrch samozřejmě ceny přepravy co je, tak jsou na několikanásobku normálu. A to samozřejmě musíte promítnout do cen produktů.

  • Velký problém je plánování výroby

A problémy nekončí u současných produktů a výroby. Velký problém, který dnes výrobce trápí, je plánování věcí. Tedy výroba budoucích produktů. Ty jsou samozřejmě ve vývoji a už teď pro ně musíte objednávat kapacity výroby atd. teď, když nikdo neví, co bude, situace je značně nestabilní, ceny trhají rekordy a množstevní slevy či volné kapacity jsou mrtvé neexistující pojmy dnes. Kapacity výroby jsou dnes obsazené na 2 roky dopředu.

Takže pokud plánujete nový produkt na příští rok a nemáte už zajištěnu výrobu, máte smůlu. Plánovat tak za současné situace něco, je hodně obtížné. Zejména ceny, kdy pochopitelně objednaná výroba dnes je za hodně vysoké ceny. Pokud by ale náhodou klesla poptávka a produkty by tak musely být levnější, může to být pro mnohé výrobce najednou potíž. Řekněme že dělat dnes plánovače, by mnoho z nás nechtělo.

  • Přes problémy je tu i řada pozitiv

Největší pozitivum je z hlediska výrobců samozřejmě zájem zákazníků, kdy mnoho oblastí trhá rekordy prodejů a tomu odpovídají i příjmy. Drtivá většina výrobců výrazně překračuje své plány a očekávání. Ostatně ten, kdo to vše platí, je zákazník. Všechny firmy promítají zvýšené náklady do cen produktů, takže prostě mají větší tržby. Pokud samozřejmě mají zákazníci o ty produkty zájem. Negativum je, že vzhledem k situaci tak někteří výrobci těží ze situace a prodávají své jinak nekonkurenceschopné až špatné produkty bez potíží za ceny, za které prostě nestojí. Zákazníci ale nemají moc na výběr. Současná situace tak hodně pomáhá produktům, které by za normálního stavu věci byly propadáky.

Nicméně obecně jsou vidět větší výdaje na vývoj novinek, takže technologické posuny u dalších generací produktů by měly být hodně zajímavé. Takže přes špatné zprávy ve smyslu omezené dostupnosti některých produktů a vysoké ceny, situace není celkově vlastně špatná, PC jsou stále na vzestupu a herní PC trhají všechny rekordy zájmu o ně. A na obzoru je mnoho nových generací produktů, které vypadají velmi zajímavě …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - RE: Narvané lodě a kontejnery 2021-07-16 15:33:30

Citace:
Narvané lodě a kontejnery z Číny tam a z USA či Evropy většinou prázdné kontejnery zpět.


To je blud špeciálne pri čipoch

Citace:
China Now Produces One Billion Chips a Day 16 hours ago
Chinese semiconductor makers (including makers of memory and logic components) produced 30.8 billion chips in June,Without any doubt, 30.8 billion chips made in a month is a lot. Yet China imported 51.9 billion semiconductors in June, which means that the country could fab around 37% of its semiconductor needs


Odkaz


čiže len do Číny sa doviezlo 52 miliárd čipov za mesiac a Čina spotrebuje 2,75 mld. čipov denne, alebo 81,7 miliardy mesačne, čo je


992 400 000 000 čipov ročne spotrebuje Čína áno skoko bilión (nemecký, nie anglický)
raduz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-16 15:34:53

Myšlen byl zřejmě nepoměr obchodu mezí Čínou a třeba EU.

Každopádně zajímavé, i když by mě zajímalo, odkud Čína ty čipy dováží-pokud třeba zrovna z Taiwanu, tak to moc lodní dopravu neovlivní.
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Aj z EÚ 2021-07-16 16:22:05

hlavne z nMmecka t Bosch pre automobily a Japonska od Renesasu, to sú top výrobcovia čipov pre automotive.
,a ten dovoz nemusí byť high end


Citace:
Na výrobu jedného auta je totiž potrebných približne 1500 čipov.


Odkaz

Citace:
18.01.2021 o 11:52
Výroba áut na Slovensku klesla o 11 percent, šéf zväzu hovorí o vynikajúcom výsledku

Na Slovensku sa vlani vyrobilo približne 985-tisíc vozidiel.

Odkaz


1 477 500 000. čipov len pre automobilový priemysel v SR ročne.

na svete je 7,5 ľudí teda 1363x viac ako obyvateľov SR2 014 772 727 000 čipov ročne na svete v automotive


Citace:
01 Feb 2009 | 050 GMT
This Car Runs on Code

All that software executes on 70 to 100 microprocessor-based electronic control units (ECUs) networked throughout the body of your car.

Even low-end cars now have 30 to 50 ECUs embedded in the body

Odkaz

A ECU mená len jeden čip


Citace:
Čína je pro výrobce čipů stále významnější zákazník
20. 10. 2020

ObrázekOdkaz

Čina spotrebuje 22% svetovej produkcie čipov


Teda ročne sa predá 4 510 000 000 000 čipov

A to ešte fabriky nestíhajú a prijímajú lne 70% objednávok


teda svet chce ročne 6 444 000 000 000 čipov.
fagot [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-18 14:51:36

Je treba pri psani prispevku take trochu premyslet. Ze je v aute 1500 chipu je zjevny nesmysl i kd,z je to napsano v clanku. Myslet si, ze pocet chipu spotrebovanych v automotive lze ziskat spotreba v SR*pocet lidi na svete/pocet lidi v SR ...tak na to je take treba neskutecny intelekt ;-) celosvetove se vyrobi 80 mln aut a ne 1300 mln jak predpokladas z toho vypoctu ty. Atd. Zkratka jeden blud za druhym.
blackgray [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-16 14:54:23
avatar
To mi připomíná The Settlers. Stačil jeden slabý uzel a zboží se pěkně hromadilo na cestách v rukou peonů a u vlaječek na zemi, a ta zatracená strážnice se ne a ne dostavět --> Nepřítel obsadil vaše území.
JirkaH [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Balení 2021-07-16 21:25:18

Problém při dopravě je také otázka balení produktů. I při zajištění potřebné ochrany produktu se mnohdy bohužel vozí balený vzduch. A tyto rezervy nejsou nijak malé.
feroch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Tlak na těřaře ? 2021-07-17 02:05:02
avatar
Žádný není, nebo přinejmenším ne reálný. Do tří let bude v Digitální měně fungovat vetšina bank - vlád (vtip). Takže bránit se Kryptu, je jako bránit se zavedení elektřiny. Otázka je, jestli vůbec potřebujeme banky v takovém formátu jak jsou.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Fairphone 4 – plně modulární rozebíratelný telefon
Fairphone 4 – plně modulární rozebíratelný telefonPátek, 15 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 268x
Komentářů: 1
Vychází Back 4 Blood – fakticky třetí díl Left 4 Dead!
Vychází Back 4 Blood – fakticky třetí díl Left 4 Dead!Pondělí, 11 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 717x
Komentářů: 0
Potvrzeno! GTA 3, Vice City a San Andreas dorazí v Remaster verzích!
Potvrzeno! GTA 3, Vice City a San Andreas dorazí v Remaster verzích!Pátek, 08 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1715x
Komentářů: 5
Jak vypadá STEAM DECK uvnitř? Nejlepší kapesní konzole?
Jak vypadá STEAM DECK uvnitř? Nejlepší kapesní konzole?Čtvrtek, 07 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 882x
Komentářů: 1
Vychází FAR CRY 6 – povedená klasika?
Vychází FAR CRY 6 – povedená klasika?Středa, 06 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1139x
Komentářů: 14
První ukázka z House of the Dragon – navazuje na Hru o trůny!
První ukázka z House of the Dragon – navazuje na Hru o trůny!Úterý, 05 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1210x
Komentářů: 11