Už se to blíží! Máte poslední 2 týdny na levný nákup z Číny. Pak balíčky výrazně zdraží. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 16 červen 2021
altLegendární díra/výjimka v pravidlech se uzavírá. Na všechny zásilky se bude DPH a poplatky.

 

 

 

 

DPH i CLA jsou uměle vytvořené nesmysly, a jedním ze zásadních příjmů stále více se zadlužujících států, takže jejich zrušení a s tím i zrušení obrovské administrativy a byrokracie s tím spojené, se určitě nechystá. Jak moc si státy na daních a poplatcích berou, to poznají nyní všichni, kteří objednávali zboží z Číny a prakticky všichni (zne)užívali výjimky. Na zboží do hodnoty 22 EUR se totiž DPH a standardní celní řízení nevztahovaly. Jenže toho prostě v obřím měřítku všichni zneužívali. Za těch 22 Eur tak byly deklarovány věci mnohem vyšší hodnoty a většinou to procházelo.

Od 1.7.2021 tahle výjimka v celé EU končí. Na všechny zásilky z Čínských obchodů do států EU se bude nově vztahovat DPH a nutnost proclení. Jen u zásilek do 150 EUR zůstává osvobození od cla samotného, ale vyžadovat nově budou vždy elektronické prohlášení, a tedy poplatky za odbavení. Tato pravidla budou platit pro celou EU, tedy včetně ČR.

Prodejci v Číně tak budou podstatně méně zvýhodněni, než tomu bylo doposud. Dnes vám třeba za zboží, které si tam objednáte nebylo účtováno 21% DPH, CLO a dokonce často ani poštovné. Nyní sice poštovné v mnoha případech zůstane takříkajíc „zdarma“ (což vzhledem k náročnosti a dopadům dopravy těch věcí většinou letecky je samo o sobě diskutabilní), ale po 1.7.2021 vám za tu zásilku bude vždy naúčtováno DPH a celní poplatky (případně CLO u zásilek od 150 Eur). V praxi to tak znamená, že balíček, který vás stál doposud se vším 1000 korun, vás nově vyjde na zhruba 1452 korun. Těch 452 korun jde na daně (252 korun DPH) a byrokracii (200 korun poplatky).

Samozřejmě čím levnější zboží, tím u něj zdražení bude znatelnější. 21% DPH tu bude vždy. Ovšem u dražších zásilek mimo jasně daných poplatků, může být celkové CLO maximálně 10% hodnoty zásilky. Takže u výrazně dražších věcí nebude mít CLO až takový dopad. Ovšem speciálně u stokorunových objednávek se zdražení díky DPH a základních poplatků, projeví výrazně.

  • Končí tedy éra levného nakupování z Číny?

Ano i ne. Už to nebude zdaleka tak levné. 21% DPH a celní poplatky to opravdu zásadně prodraží, jak jsem uvedl na příkladu. Z 1000 korunového balíčku dnes bude od léta téměř 1500 korunový. Může vás ale těšit, že těch téměř 500 korun, které zaplatíte v tomto případě navíc, půjde do našeho státního rozpočtu k dalšímu přerozdělování. Jako je tomu u všech věcí, na které se výjimky nevztahovaly. Z velké většiny tedy hlavně na platy úředníků, co ty cla a daně vyřizují :). Také někteří čeští prodejci (překupníci) přijdou o velkou část zisků, protože díry efektivně využívali, v Číně sice za Čínské ceny nakupovali, nedanili a neclili, ale prodávali jako za téměř české ceny ;). Čínští obchodníci ze změny také nemají radost, protože přicházejí o největší „reklamu zadarmo“ a důvod proč u nich nakupovat. Tedy zásadní zvýhodnění. Na druhou stranu na situaci se připravovali. Speciálně v ČR má vybudováno hned několik firem obří sklady, takže se snaží vyhýbat se daním a celním poplatkům tímto způsobem, i když osvobozeni úplně nebudou. Pochopitelně výběr zboží dostupného ze skladů u nás, bude výrazně menší, než při nakupování a výběru přímo z Číny. A vše tu prostě nebude. Uvidíme, jak moc se situace v Červenci změní.

Každopádně nejde jen o ty peníze, ale také o komplikace s celním řízením. Nakupování z Číny už nebude prostě až tak výhodné, a hlavně rychlé a jednoduché. Speciálně když si necháte proclení vyřídit Českou poštou apod. Máte tedy posledních necelých 14 dní. Upozorňuji, že rozhodující je datum kdy balíček dorazí na hranice EU. Nikoliv kdy ho objednáte a vyrazí z Číny. Pokud tedy teď něco objednáte, ale na hranice EU to vaše zásilka nestihne do 30.6.2021 a dorazí až 1.7.2021, už si zaplatíte DPH a musíte podat elektronické celní prohlášení. A případně to tedy proclít, kdy tak každou „podezřelou“ zásilku budou pravděpodobně rozbalovat a důkladně posuzovat.

Docela by mě zajímalo, kolik těch balíčků do hodnoty 22 EUR, bylo do současnosti skutečně zásilek s touto hodnotou a výrazně ji nepřekračovalo. Na druhou stranu osobně nečekám nějak obrovský pokles objednávek z Číny, protože mnoho věcí stále bude znatelně levnějších než oficiální nákup v EU. Rozdíl by se ale měl prostě výrazně zmenšit. A nutno říci, že ta výjimka, podobně jako mnoho dalších výjimek v pravidlech, byla prostě hloupá a zneužívaná. Pravidla mají být prostě stejná a jednoduchá pro všechny. Tak co, končíte s nákupy z Číny?

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
anakinka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-17 14:44:16

Jen jednou jsem zneužil této výjimky, když jsem koupil z Číny vysavač xiaomi za 6300 Kč (v té době tady stál 10 0000 Kč). Ale asi v 50 případech jsem ji pouze využil, když jsem kupovat nějaké velmi levné kraviny do 100 Kč.
Nevadí mi zavadení DPH. Vadí mi fixní 200 Kč poplatek, který je nesmyslný.
Rád bych našel nějaké zboží, které je velké a levné a pak nevyzvedl ho. Jen ať jim to hnije ve skladu. Nehledě na ekologii. No co nas*ali mě.
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-17 15:25:03
avatar
Hlavně některé věci ani u nás neseženete. Stejně se nějak vymyslí jak to alespoň trochu ošulit. Hlavně balíčky za pár dolarů na tom budou asi trpět nejvíc díky výpalnému..., pardon paušálu.
Richi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-17 17:44:54

Pokuta formou DPH a byrokratické výpalné nepokryje náklady na celní byrokraty ani byrokratický provoz celého toho šaškecu.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-17 20:05:37
avatar
Což byl přesně důvod existence této výjimky.
Ale chápu, že díky zneužívání to je problematické...
Scionius [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-17 18:43:27
avatar
V době, kdy se na světě čím dál víc prosazují zóny volného obchodu mezi zeměmi, je EU naopak ruší. Bravo. Asi potřebujeme ještě menší konkurence schopnost, kdy se malý byznys nemůže ani pořádně rozjet.
Ono to totiž neplatí jen pro Činu, ale pro většinu zemí mimo EU. Takže ted, když máte rozpracovaný projekt bez neomezených zdrojů a potřebujete si postupně odzkoušet, jaká součástka bude nejlepší na realizaci, už si ji z Japonská za 100kč neobjednáte. Ani tu další, když nebude pasovat.. ale rovnou to bez dostatečných financí může zabalit.

Jediní, kdo z toho budou těžit, budou zase různí mezi obchodnicí, kteří ty nepotřebné cetky do EU, proti kterým to je zřejmě mířeno, stejně dostanou, jen si na tom nasadí přirážku, jako to děla ve sféře obchodu každý zbytečný mezičlánek.
Geniální strategický tah by EU. *thumbs up*
HoCh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-18 09:21:42

Myslis treba tu nove vzniklou americkou zonu volneho obchodu mezi firmami Huawei a TSCM?

Omlouvam se, ale nejak jsem nepochopil, jakou ze to zonu volneho obchodu EU rusi.

Zony volneho obchodu nejsou projev dobrocinnosti. Nerusi bezne zdaneni, jen brani zavadeni dodatecnich obchodnich barier. Vznikaji jen tam, kde to je pro nekoho z ucastniku vyhodne. Ale nutne to nemusi byt vyhodne pro vsechny.

Casto vznikaji tam, kde chteji mocnosti prosadit svuj vliv a prodeje sveho zbozi do cizich zemi, nebo si z nich zlevnit sve dovozy surovin a vyrobku. Nebo naopak tam, kde se slabsi ucastnici snazi celit tlaku vlivnych mocnosti tim, ze posiluji vzajemnou spolupraci a obchod. Jsou i sdruzeni (relativne) rovnopravnych clenu (usa+kanada, eu), ale i tam hraly pri vzniku roli zajmy mocnych. Treba v eu velke firmy tezkeho prumyslu ("unie uhli a oceli"). A taky strach z rozsahu a důsledků dvou světových válek.

Mimochodem EU je, co do poctu a rovnopravnosti ucastniku i efektivity odstraneni barier, dost unikatni zona volneho obchodu. A hrala zasadni roli v premene regionu pravidelntch sporu a valek na oblast klidu a spoluprace. Byt to nekteri zaslepeni eurofobove nechteji videt.
Scionius [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-18 03:17:28
avatar
Taky Vašemu příspěvku zcela nerozumím.
Každopádně tady nejde o eurofobii. Nekritizuji EU jako takovou, jen toto konkrétní rozhodnutí a ty, co tak rozhodli. Velmi zpátečnický krok.
HoCh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-18 09:17:34

V pohodě, nikdo nejsme dokonalý a schopný plně uspokojit potřeby a zájmy všech . Dokonce ani EU .

Taky si nemyslím, že by většina Čechů byly opravdu bytostní eurofobové. Snad až na pár pitomců, co na tom staví svou politickou kariéru. Jen máme, na rozdíl od Američanů, kteří se snaží (až přehnaně) chválit, spíš tendenci na všechno zbytečně nadávat. A jen málokdo je ochoten jít proti společenskému a mediálnímu tlaku a říct, že všechno není tak špatné, jak se všeobecně tvrdí.

Naše sklony k nadávání mají určitě víc důvodů. Třeba pocit národní i osobní bezmocnosti, pár desetiletí vlády politiků, kteří se místo budování silného, funkčního státu řešícího problémy a potřeby občanů věnovali ideologickému žvanění a vymezování se vůči jiným. Své přidala i bulvarizace médií, nebo třeba zničení, rozkradení a rozprodání českého průmyslu v devadesátých letech. Ale nemyslím si, že jsme ve sklonu k nadávání nějaká moc velká rarita, jak někteří tvrdí. On pohled zevnitř s detailní znalostí problémů vypadá většinou mnohem hůř, než povrchní pohled zvenku.

Ale zpět k zrušení bezcelních dovozů. Jejich rozsah i ekonomické dopady už byly (asi) tak velké, že mělo smysl je začít řešit. Jako u každé změny dojde po nějakou dobu, než se účastníci a procesy přizpůsobí, k problémům. To je normální a nedá se tomu vyhnout. Ostatně i podle teorie řízení jsou chyby nutnou součástí procesu řízení.

Ale nepochybuji, že si to sedne docela rychle, protože na pokračování těch obchodů mají zájem všichni. Nejvíc provozovatelé těch virtuálních tržišť. A ti mají pro zajištění efektivního výběru daní a cel i nejlepší předpoklady. Ani bych se nedivil, kdyby to firmy jako třeba Aliexpress už měli v systémech připravené, protože se o ukončení bezcelních dovozů vědělo dost dopředu.
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-18 11:00:21
avatar
Nemyslím si že zrovna projekt EU ukončil válečné konflikty evropských mocností. I když se to tvrdí jako prapůvod vzniku EU tehdy ještě Evropské společenství uhlí a oceli, jelikož tehdy měla západní Evropa starost spíš soupeřením s východním blokem/Evropu, než soupeření mezi sebou nebo starosti s pokořeným a "rozparcelovaným" Německem. To že se neválčí je důsledek druhé světové války a později pádu železné opony a nejspíš i dnešní neschopnost Evropských států vést vojenské konflikty bez Američanů.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-17 20:30:40
avatar
Kdyby byla možnost zaplatit DPH a případně CLO nějakým elektronickým způsobem, např. nahráním faktury z e-shopu do celního systému, tak by mi to vůbec nevadilo.
Ale takhle je to fakt na přesdržku.
Nejčastěji z Čínských obchodů kupuju elektronické a jiné součástky za jednotky korun, protože tady se buď vůbec neseženou a nebo tu stojí několikanásobně více. Pokud tedy takové věci nebudou na evropském skladě, mám ve spoustě případů smůlu, páč za věc v hodnotě 20-50Kč platit 200Kč výpalné fakt smysl nedává :-(

Chápu, že zneužívání té výjimky je problém, ale ta výjimka měla svůj dobrý důvod. Vsadím se, že výběr DPH z těchto malých zásilek je pro stát nákladnější, než kolik vybere...
Kdyby raději vymysleli systém, který by tomu zneužívání zabránil, udělali by líp.
Výše navrhovaný systém, kdy by buď zákazník, nebo přímo e-shop nahrál fakturu do celního systému, by šel zkombinovat s nějakým pravidlem "třikrát a dost" a s tučnými pokutami. Vzhledem k tomu, že by měli fakturu s obchodním subjektem, tak by stačili už jen namátkové kontroly a pokud by někdo podváděl dostal by pokutu a případně i kompletní ban na dovoz zboží.
Celníkům by to taky zjednodušilo práci, páč by jen načetli čárový kód z balíku jak pokladní v supermarketu a rovnou by jim ze systému vyskočilo co že za zboží a v jaké hodnotě v balíku je.
Dnes si tam Číňan často vycucá popis i cenu z prstu a celník aby měl křišťálovou kouli...
TOW [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-18 14:27:56

Webová aplikace bude, otázka je, jak dlouho bude trvat než ji uvedou do použitelného stavu (a jak moc budou házet klacky pod nohy)
HoCh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Asi to neni tak cernobile;-) 2021-06-17 23:23:17

Rekl bych, ze nejenom dph a clo, ale i penize, nebo, pokud budu trochu ustepacny , tak i pc a grafiky jsou umele vytvorene nesmysly .

Myslim, ze se cela problematika (nejen tady) zbytecne demonizuje. Vsichni by chteli dokonaly, pecujici stat, krasne silnice, bezpecna mesta a spoustu dalsich vymozenosti, ale platit za to se chce malokomu. A tak ti, kdo se snazi vytvaret a ridit vetsi uzemni celky a staty, uz po dlouha tisicileti vybiraji dane. A dph je z toho, co se zatim vymyslelo, asi nejspravedlivejsi, protoze je umerna spotrebe. Tedy v duchu "hodne jezdis, hodne platis".

A dph se plati (az na vyjimky) u vseho. Treba i u zvykacek za par kacek. Jen to neni moc viditelne a obtezujici, protoze to neresi kazdy jednotlivy nakupujici a za kazdou polozku samostatne. Za klienty to vuci financnim uradum resi obchodnik a plati za vsechno zbozi najednou na mesicni bazi. Nebo ti opravdu mali ctvrtletne.

V zahranicnim obchode to byvalo podobne. Administativu resili obvykle jen dovozci, protoze lidi v zahranici bezne nenakupovali. Nanejvys nejake ptakoviny behem dovolene. A prave na ty byly bezcelni limity.

Jenze nakupy na dalku umoznily velky narust individualnich preshranicnich obchodu. A kdyz zacaly cinske weby jednotlivcum nabizet zbozi za ceny podobne tem, za ktere od vyrobcu brali obchodnici, tak se velke mnozstvi zasilek opravdu veslo do bezcelniho limitu. A objemy rychle rostly, protoze za ty nizke ceny spousta lidi vubec neresila, ze zbozi je v podstate bez realne uplatnitelne zaruky.

Tak ekonomicke dopady tech bezcelnich dovozu zacaly byt vetsi, nez se predpokladalo u puvodne turistickych a jen prilezitostnych dovozu. Zruseni te kdysi pro vsechny strany vyhodne vyjimky je jen logickym a spravnym krokem.

Potiz je, ze individualni reseni dovozni administrativy u kazde prkotiny je pro nakupujici slozite a otravne. Jenze ta vsude pretrasana varianta, ze to bude za poplatek delat ceska posta, pripadne jina dopravni firma, neni jedine a uz vubec ne nejjednodussi reseni.

V rade velkych webu prodavajicich do celeho sveta se po zadani cilove adresy pripocte k zakladni cene zbozi dan a pripadne clo podle pravidel priskusne zeme a obchodnik sam (nebo pres danoveho zprostredkovatele) na konci mesice zuctuje a zaplati te zemi cely objem dani a cla.

Jde jen o to, najit co nejefektivnejsiho prostrednika. Tim bude nejspis primo firma provozujici to virtualni trziste, ktera ma v datech vsechny potrebne udaje o zakazkach. Jsem presvedcen, ze tuhle sluzbu danoveho zprostredkovani zacnou nabizet cinske obchodni servery vsem ucastnikum svych trzist a jejich klienti to nebudou muset resit.

Mimochodem sklady v Evrope nejsou kvuli neplaceni dani, ale hlavne proto, aby netrpelivy klienti nemuseli cekat nekolik tydnu na dodani zbozi. Zvlast toho vetsiho, ktere se neda hodit s dopisy do postovniho pytle a poslat letadlem. Posilani z evropskeho skladu bude asi nakladnejsi z hlediska baleni a pripravy zasilek, ale dovoz ve velkem bude administrativne jednodussi a levnejsi. A mozna se da usetrit i na dani a clu, kdyz se jako vstupnibod do eu prostoru zvoli zeme s nizkymi sazbami.
Fox_25 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-17 23:42:51
avatar
A dph se plati (az na vyjimky) u vseho. Treba i u zvykacek za par kacek.

A taky tě někdo nutí platit 200kč za „zprostředkování“ prodeje když si kupuješ třeba jednu žvýkačku?
HoCh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-18 07:57:33

Zda se mi, ze jsi prehledl jednu drobnost. Ze tak jednoduše tu zvejku kupujes proto, že je to od lokalniho obchodnika. Kdyz si ji nechas poslat pres pul sveta, tak tam asi nejake dodatecne naklady budou.

Ale nikdo te nenuti vyuzivat sluzeb ceske posty. Muzes si treba pro ty veci zajet do ciny sam jako turista a poplatek za zajisteni celniho rizeni usetrit . Krome toho posta je jen jeden z moznych celnich zastupcu. Muzes si to nechat poslat treba pres dhl nebu ups a mozna ti to zajisti levneji .

Docela by mne zajimalo, za kolik by to celni odbaveni byli pro jine ochotni a schopni zajistovat ti, kteri tu fnukaji, ze maji za poskytnuti sluzby platit.

A kdybys docetl to, co jsem psal, videl bys, ze to nejspis dopadne stejne jako u tech zvykacek. Ze zdaneni a pripadne clo bude se statem resit obchodnik. Tedy spis za obchodniky provozovatel virtualniho trziste. Stejne jako dneska zajistuje vraceni penez u nedodani zbozi. Jen to asi nebude hned od 1. cervence.
pevan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-18 14:53:01

A on tě někdo nutí používat služby České pošty? Od 1.7. má být v provozu aplikace celní správy, kde si proclíš sám a zadarmo. Jen to dá práci.
rumpeak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-18 08:22:41

Občas něco vyjde zajímavěji na německém Amazonu (i když je v češtině, je to německý server se servisem zbož v Německu, když se pokazí (sám jsem si vezl AV receiver do servisu ve Stuttgartu,a le jen proto, že jsme tam zrovna měl cestu, pošta by vyšla na raketu)) a ten automaticky přepočítá na konci košíku DPH na vyšší českou. Stejně to podle mě dopadne i s Ali expresem.
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-18 11:10:00
avatar
Sklady v Evropě jsou i kvůli neplacení DPH a CLA takhle blbě zákazníkem. Pokud zboží jede ze skladu Aliexpresu z EU, už nic z toho neřeším, zaplatím jen cenu kde je připlácnuto DPH a nazdar. To že dnes fungovaly jen jako rychlý transfér zboží neznamená že tak budou fungovat i po zrušení bezpoplatkového nákupu z Číny.
Enduras [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-18 12:54:25

Citace:
Myslim, ze se cela problematika (nejen tady) zbytecne demonizuje. Vsichni by chteli dokonaly, pecujici stat, krasne silnice, bezpecna mesta a spoustu dalsich vymozenosti, ale platit za to se chce malokomu.


No jasně, že to chceme všichni tvl. A proč to můžeme chtít? protože to je prostě technicky možný. Máme technologie, máme znalosti. To není o tom, že chceme utopii jako lítat bez letadel, nebo nestárnout apod. Chápeš, že to, co chceme, je efektivní řízení? Mě nevadí platit daně. Vidím v tom smysl kolektivního přispívání na lepší život nás všech. Mě sere, že ti, co pak platí ty účty z našich daní (politici, úředníci), se chovají nezodpovědně... To je ta pointa
Enduras [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-18 12:56:49

Kdyby se se zavedním CEL a DPH z produktů zvýšila efektivita odbavení, zkrátil čas, zjednodušila byrokracie, tak jim tam snad klidně i přihodim stovku navíc... Mě sere, když někdo rozhodně nějak, a v důsledku to ještě více zkomplikuje a zhorší. Místo, abychom rozhodnutím zvýšili produktivitu tím, že na kola použijeme lepší mazivo, my si tam nasypeme písek a pak řešíme, jak provozovat stroj s pískem v kolech, aby to ustál...
HoCh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-20 08:39:00

Sedi dva chlapi v cekarne u doktora a koukaji na napis MUDr Jan Novak na dverich. Pak jeden z nich promluvi: Sakra, kdyz si uvedomim, jaky ja jsem inzenyr, tak se bojim do tech dveri vlezt .

Ja bych tu moznost jednoducheho dosazeni dokonalosti tak ruzove nevidel.
nenazranej [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - To je na žalobu 2021-06-17 23:40:50
avatar
Takže jako poplatník daní budu platit 200 za úředníka, směšné. Tak ať neplatíme daně....
Derryk [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-18 08:31:09

Nebudeš platit za úředníka, ale za zaměstnance ČP, kteří to proclí za tebe. Stále je tu možnost si to vyřídit zdarma osobně, ale to se vyplatí jen pražanům a v okolí bydlícím.
HoCh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-18 09:35:03

Clít se bude elektronicky (viz příspěvek PET5 níže), tak to nejen pro Pražáky.
Derryk [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-18 14:41:24

A jak to bude s dopravou pro proclení?
pevan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-18 14:54:10

Dopravu po procelní zaplatil prodávající, takže žádný problém. Ona to pošta zadarmo nedělá ani teď.
Derryk [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-18 16:15:01

Takže místo 200kč za proclení, doslání a dobírky za zaplacení CLA budeme platit jiných 200Kč za doslání z celního skladu. A to se vyplatí.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-18 22:36:58
avatar
Ne, možnost vyřídit to zdarma není. Když tam jdeš osobně, tak poště zaplatíš místo 200Kč "jen" 100Kč...
Kryptortor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-18 00:36:50
avatar
Nekončím s nákupy z Číny. Končím s EU..
Trace4x10 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-18 08:55:14
avatar
Kam se stěhuješ?
PET5 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Poplatek 200 Kč není nutný 2021-06-18 08:25:28
avatar
Možná by chtělo vysvětlit, že ten poplatek 200 Kč si účtuje pouze Česká pošta v případě, pokud ji pověříme, aby nás zastupovala v celním řízení.

Jenže poplatek platit nemusíme a celní řízení si můžeme zdarma vyřídit i sami osobně nebo pomocí elektronického formuláře. Bude nutné nastudování problematiky (jsou tam různá kódová označení kategorie zboží apod.), ale poté už by neměl být problém se zvládáním všech obdobných zásilek.

Já opět hodlám nakupovat tu spoustu jednodolarových položek jako doposud. Jen to bude trochu problém pro celní správu, že mně bude muset ke každému balíčku zvlášť posílat dopis: „Oznámení o příchodu zásilky ze zahraničí“. Asi nebudou mít radost

Návod zde: https://celnicka.cz/navody-ecep
petronias [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-18 10:11:32

Já si pěkně počkám na reálné zkušenosti. A dost pochybuji o tom, že stav (při maximální součinnosti adresáta, který popisujete) bude takový, že bude stačit někam uhradit +DPH. Už teď poslední rok ty "korunové" balíčky chodily natřikrát přelepené a přebalované různými štítky od kdejakýho celního pičičmunda v ČR, a pochybuji, že to vyjde až takhle lehce/levně, jak doufáte.

Aliexpress (dosud jsem nakoupil zpoza let stovky drobných položek) jsem čerstvě pruboval, a na ony "korunové" záležitosti nikdo žádnej mezisklad v EU nevede (v aliexpressu jde nakliknout zemi pro shipment). A to ani v Polsku nebo jinde v EU. Skladem v EU maj jen finální výrobky v řádu min. stovek Kč (poštovné kolem 6-12 USD), píčovinky typu DC-DC měniče nebo různé gadgety na cokoliv za doláč nebo jednotky doláčů, nikdo.

Ale zase bych tolik nebrečel. Pořád bude spousta lidí, co se s tím bude snažit překupničit na Aukro (a vyplatí se jim tedy objednat z Číny stovku kusů i s tím DPH a pičpoplatkem poště), jen to holt bude o něco dražší a člověk bude k tomu muset připlatit 30 Kč za "psaní".
Díval jsem se např. na moje oblíbené mikro DC-DC step-down měniče. 5 ks freeshipping koupíte za necelý 2 dolary z Číny, borec na aukru za 1 ks chce 17 Kč + 22 Kč poštovný (tj. 5 ks i s poštovným je za 107 Kč) a GME za 1 ks chce 25 Kč (5 ks tedy 125 + 29 Kč při odnesdomů).
Každopádně novej stav bude děsná vzpruha pro veškerý maloobchod, hlavně s drobnou elektronikou a součástkami. GME nebo GES si musí lebedit. Moje zkušenosti jsou takové, že všechno položkově drobné z aliexpressu, bylo/je v ČR zhruba 2x-3x dražší. Např. USB3.0 PCI-E řadič koupíte na ali za 6 dolarů něco, ale tady v ČR za tu samou věc chtějí min. 329 Kč s DPH.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-18 22:39:24
avatar
Pokud to teď nezměnili, tak vyřídit to osobně sice jde, ale ne zdarma. Stojí to 100Kč namísto 200Kč, když to pošta vyřídí za tebe celé...
net.Xtreme [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-19 05:21:30
avatar
Tuším, že před týdnem to stálo pár korun přes 100, navíc se to nově vyřizuje dost daleko (pro mě) a s většími frontami. Prej zdarma
pcmaker [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Nákupy z číny 2021-06-18 17:04:20

Aktuální stav:
Od 1. 7. 2021 měly na základě legislativy EU platit nové podmínky pro dovoz zásilek v hodnotě nepřesahující 150 EUR. Parlament ČR zatím neschválil novelu zákona o DPH, která je nutná k vybírání daně z přidané hodnoty v České republice u zásilek nepřesahujících hodnotu 22 EUR. Související celní legislativa EU, která upravuje podávání celního prohlášení však od 1. 7. 2021 platí. Tím vzniká poměrně komplikovaná situace.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-18 17:19:10
avatar
jsme v ČR, v komplikované situaci žijeme neustále
net.Xtreme [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-19 05:18:03
avatar
Já nechápu, proč DPH a clo nemůže řešit přepravce ve spolupráci s odesílatelem. Už jsem řešil několik absurdních situací, ne vždy vyřešeno k mé spokojenosti. A ne vždy jsem měl všechny doklady. Nejhorší jsou vyděračské poplatky přepravců (DHL, pošta) za nezasupování v celním řízení. Chápu, že chtějí poplatek, že mě zastoupí, ale platit za to, že si musím vystát fronty a hádat se s celníky sám je hnus.

Před lety jsem narazil na celníky, co nejen, že neuměli anglicky, ale pletli si i zeměpis a Korea i Japonsko pro ně byla Čína. Další lahůdkou byl nákup v Evropském obchodě včetně DPH, který to poslal z Číny a DHL se s celníky dohodlo, že můžu platit DPH ještě jednou, i s ceny z DPH a ještě jim dám 550 za zastoupení… měl jsem všechny doklady i informace o tom, že DPH bylo odvedené v UK, ale bylo to marné, buď zaplatím, nebo se zásilka vrátí a možná si to po půl roce budu moci zopakovat… pak tu byl obchod, co mi objednávku rozdělil, protože ne vše bylo skladem a část poslal z Japonska. Naštěstí výjimečně celníkům stačili informace na zásilce a já musel jen zaplatit. Pak tu byla kombinace elektronických a fyzických odměn na kickstarteru, a úplně nejlepší nakonec, vyhrál jsem dvě soutěže v Americe a poslali my fyzickou výhru. Musel jsem poště opakovaně vysvětlovat, že doklad o zaplacení nemám a s cenou musí věřit odesílateli. Takových byrokratických překážek se jen tak nevidí.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Cowboy Bebop – originální žánrovka na NETFLIX
Cowboy Bebop – originální žánrovka na NETFLIXČtvrtek, 25 listopad 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1307x
Komentářů: 7
Men of War II – realistická válečná RTS se dočká pokračování
Men of War II – realistická válečná RTS se dočká pokračováníÚterý, 23 listopad 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 883x
Komentářů: 2
Arcane – dospělý animák na NETFLIX nadchl
Arcane – dospělý animák na NETFLIX nadchlPondělí, 22 listopad 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1680x
Komentářů: 6
SKYRIM slaví 10 let! Pokračování se hned tak nedočkáme.
SKYRIM slaví 10 let! Pokračování se hned tak nedočkáme.Neděle, 21 listopad 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2088x
Komentářů: 4
Outriders – aneb jako to vypadá, když tvůrci poslouchají hráče!
Outriders – aneb jako to vypadá, když tvůrci poslouchají hráče!Sobota, 20 listopad 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1839x
Komentářů: 1
ELEX II – pokračování skrytého herního RPG pokladu se blíží
ELEX II – pokračování skrytého herního RPG pokladu se blížíSobota, 20 listopad 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1077x
Komentářů: 0