Velice zajímavé srovnání spotřeby herních konzolí je k dispozici. XBox360 a PS3 nejsou příliš úsporné.
Herní konzole vs PC je stále aktuální téma. Která herní platforma je lepší? Na to dnes neodpovíme, ale podíváme se na zajímavé srovnání spotřeby herních konzolí:
Jak vidíte, i herní konzole se vyvíjejí. Výrobci konzolí je během let vylepšují. Osazují je novými revizemi grafických i procesorových čipů. Spotřeba konzolí se tedy mění. Například PS3 v roce 2006 měla v zátěži spotřebu 181-189W. V roce 2007, což je současná verze ale spotřeba klesla na něco kolem 150-153W. Ještě větší vývoj prodělal Xbox360, který v roce 2005 měl spotřebu kolem 170W, letošní verze vyráběná od roku 2007 má ale už jen 120W. králem je ale Wii, které však neobsahuje tak výkonný HW. Její spotřeba je pouhých 16W v zátěži!

Když se nad spotřebou vyloženě herních konzolí srovnatelnými s PC, jako jsou Xbox360 a PS3 zamyslíme, tak 120W a 150W v zátěži není tak moc. Jenže k tomu musíte připočíst také spotřebu televize, která může několikanásobně převyšovat spotřebu samotné konzole, zvlášť u plazmových TV nebo LCD TV s velkými úhlopříčkami, které si většinou hráči na konzolích pořizují. Ve výsledku tak nejsou herní konzole o moc úspornější než herní počítač s LCD monitorem, který však má mnohem více výkonu, nemluvě o všestrannější využitelnosti. Například využívat PS3 jako multimediální přehrávač, při její spotřebě, se nejeví proti HTPC počítači jako nejlepší nápad. Překvapuje ale Nintendo Wii, které se od svého vydání v roce 2006 nezměnilo. Jeho spotřeba je minimalistických 16W v zátěži! Vzhledem k extrémní porci různorodé zábavy, kterou tahle nejprodávanější „velká" herní konzole nabízí, je to pravděpodobně nejefektivnější herní platforma současnosti.
PS: konzole vypínejte a vytahujte ze zásuvky. Jak vidíte, tak spotřebovávají nějaký ten Wattík i v klidu, pokud ji máte ve Standby režimu vždy tak to za rok už pěkných pár Wattů ve výsledku dá. Když to pak takhle má více lidí, je té zbytečně propálené energie opravdu hodně.
Zdroj: nrdc.org
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|