Společnost Fractal Design netřeba představovat, její počítačové skříně speciálně patří už roky k tomu nejlepšímu, co na trhu vůbec je. Funkční a kvalitní design za solidní cenu, kdy firma neustále rozšiřuje nabídku, ale také vylepšuje generaci za generací své hlavní modelové řady. Dnes se tak podíváme na třetí generaci jedné ze dvou hlavních řad, konkrétně Meshify 3.
Ta původně měla vyjít už začátkem roku 2025, nakonec kvůli chybě ve výrobě bylo uvedení odsunuto. Nešlo o nijak vážnou věc, prostě v oblasti rozšiřovacích slotů (GPU atd.) bylo na zadním panelu v určitém bodě méně místa, než by mělo ideálně být a bylo to tam hodně tzv. natěsno. Šlo však doslova o milimetr. Použít se to pořád dalo, ale nebylo to při osazování komponent tak „příjemné“ jak by mohlo a mělo být. Fractal místo toho, aby vše prostě poslal na trh, což by udělala většina výrobců, tak nechal vše upravit a odložil výrobu a tím i uvedení tohoto pro něj důležitého nového modelu hned o několik měsíců. Nyní už je tedy vše vyřešeno. Fractal Design tak tedy nyní oficiálně uvádí dvě verze. Standardní Meshify 3, která je menší (hlavně kratší) s rozměry 433 x 229 x 507 a pak opravdu velikou Meshify 3 XL, která má rozměry 575 x 245 x 515 mm. Právě na tu XL se dnes podíváme v naší recenzi.
Ty tam jsou také doby, kdy Fractal byl čistě a jen o funkčním jednoduchém designu a vrcholem byla možná nabídka šedé verze vedle standardní černé s plechovými panely. Meshify 3 série přichází rovnou tedy v černém a bílém provedení. V základu můžete mít čistě černou verzi, bez svítících ventilátorů i s plechovým panelem kromě skleněného. Nicméně v nabídce je také základní RGB TG verze s jen běžnými podsvícenými ventilátory. Vrcholem nabídky u novinky je pak exkluzivní „Ambience Pro RGB“ varianta. Ta vedle podsvícených ventilátorů, má extra podsvícení kolem celého předního mesh panelu a také vnitřní boční podsvícení. Vše lze navíc ovládat přes webovou aplikaci. V našem případě máme k dispozici onu nejvyšší variantu s tím vším podsvícením. Ta má tedy jiné ventilátory proti nižším verzím. Ventilátory mají speciální nestandardní kabely a je zde také extra modul pro propojení všeho. Ostatně dvě verze mají standardní ventilátory s běžnými univerzálními konektory a nemají ten komunikační modul. Což se samozřejmě velmi projevilo na ceně. O tom ale až v závěru.
Fyzický základ, a tedy samotná skříň je pro všechny verze jinak úplně stejná. V našem případě se tedy podíváme na velkou Meshify 3 XL dnes, což je opravdu velká skříň s hromadou prostoru i pro ty největší současné PC komponenty a velký vodní okruh k tomu.
Designově navazuje na předchozí generaci Meshify 2, ale jen předním vzhledem. Všechno je úplně nové a rozhodně posunuté na vyšší level. Novinka má tak v některých věcech spíše blíže novější TORRENT sérii, nicméně ta je o něco jednodušší zpracováním a odlišná vnitřním uspořádáním. Obě série ovšem kladou velký důraz na dobré chlazení, a tedy hlavně přístup vzduchu. Což před příchodem TORRENT řady byla právě cíleně doména MESHIFY v nabídce skříní Fractal, proti ikonické DEFINE řadě.
Meshify 3 se tedy od Torrent liší vnitřním uspořádáním (pozicí zdroje) a kvalitativně a některými extra detaily. Je tak o třídu výše. Meshify 3 XL (575 x 245 x 515 mm) je navíc ještě o kousek větší než i jinak největší verze Torrent (544 x 242 x 530mm). Meshify 3 série je také vybavena vpředu v základu 3x 140mm ventilátory proti 2x 180mm u Torrentu. Řekněme, že Meshify 3 je zkrátka modernizovaný klasický Fractal design a běžného uspořádání skříně. V případě testovaného XL modelu navíc bez kompromisů, co se týká nějakých „rozměrových“ omezení osazených komponent. XL verze pojme nejen E-ATX desky, ale i SSI-EEB či SSI-CEB formáty apod. Stejně tak se sem vejdou i půl metrové grafické karty, největší CPU věže a třeba i až 475mm výměník (nebo hned několik „menších“ 360mm najednou). A stále ještě bude hromada místa uvnitř.
Podívejme se tedy na pěknou Meshify 3 XL podrobněji …