Výrobci PC a hardware složitě plánují produkty – nejistá situace. Jistá je pozice AMD a Intelu. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 15 červen 2020
altPo mnoha letech, kdy situace byla jasná, vstupují výrobci PC a komponent do nejisté doby.

 

 

 

 

Průmyslové zdroje hlásí, že v zákulisí je teď hodně dusno. Výrobci se potýkají se situací, jakou nikdo nepamatuje a mnoho z jejich zaměstnanců ani nezažilo. Sešlo se více věcí najednou a všichni si stěžují, že je teď extrémně složité plánovat budoucí produkty a výrobu. Do toho výroba současných produktů je stále komplikována s vyskytujícími lokálními problémy s dodávkami některých komponent. Největší problém je pak v současnosti celosvětová doprava, která nestíhá a když už náklad dostanete do fronty, tak musíte počítat s výrazným nárůstem cen. Výrazné zdražení dopravy tak pocítíme a už vlastně pociťujeme v cenách novinek a nově dodávaných kusů produktů na trh.

V čem naopak mají výrobci zdá se jasno, že v dohledné době a minimálně 2 letech, bude hodně věcí jinak. Všichni hlavní producenti základních desek, počítačů i serverů počítají s dalším růstem podílu AMD platformy. Nejde jen o to, že zákazníci si začínají stěžovat na absenci AMD variant počítačů v některých segmentech, kde jim je stále nabízen jen Intel, ale sami výrobci si stěžují, že nemají absolutně žádnou představu, kdy Intel uvede na trh něco skutečně konkurenceschopného. Ale nepočítají s tím v dohledné době.

Všichni očekávají, že první 10nm desktopové procesory Intel spolu s novou paticí a platformou, společnost nepředstaví dříve, jak v závěru roku 2021, či spíše reálně až v průběhu roku 2022. Jinými slovy, následující 2 roky nebude mít Intel nic, a výrobci potvrzují, že s tím mají problém. Jednoduše byli zvyklí na jistotu jménem Intel. Jednoduše se tak plánovaly základní desky a celé PC, prostě nebylo z čeho vybírat a prakticky tak všichni dělali to samé za stejné ceny. Tahle jistota je však pryč a teď tak mnohem složitěji plánují výrobu, nové produkty atd. Stačí aby jeden z výrobců byl trochu agresivnější než jiný, vsadil více na AMD než Intel a rázem můžete mít jako konkurent problém udat své produkty a přijdete o podíl na trhu. Přitom není jisté, že 10nm procesory Intel v tom roce 2022, kdy by se měly konečně dostat v desktopu na trh, budou něco řešit. Tedy že budou skutečně konkurenceschopné více, než dnešní 14nm procesory Intelu vůči AMD RYZEN.

Výrobci také potvrzují, že nové COMET LAKE procesory (Core 10000) a LGA1200 platforma, zůstávající daleko za očekáváním, speciálně pokud jde o prodeje a vůbec zájem zákazníků jako takový. Očekávání obecně nebyla velká, ale ten nezájem o nové procesory a desky Intelu v retailu, je opravdu rekordní. Nutno říci, že žádný z výrobců se nediví a nové procesory Intel označují v nejlepším případě hodně diplomaticky za „velmi průměrný produkt“. Jenže neočekávají žádné zlepšení a nevidí ani, že by se sám Intel snažil něco výrazně zlepšit. A tak se obecně očekává, že podíl AMD v desktopovém segmentu, vystoupá na 30% už do konce tohoto roku. AMD pak může počítat s růstem podílu i na poli serverů a mobilních počítačů, kde všichni výrobci plánují znatelně rozšířit nabídku AMD variant. A tahle situace ovlivní hodně věcí v dalších několika letech.

  • Nejistoty dalšího vývoje

Do toho všeho samozřejmě promlouvá celosvětová hospodářská situace, která v některých segmentech výrazně omezuje zájem uživatelů o nové počítače, kdy je ale velmi těžké předpovědět, jak velké a jak dlouho a kde přesně to omezení bude. Tohle komplikuje také uvádění nových generací produktů AMD, Intel a NVIDIA na trh, což samozřejmě ve výsledku ještě více komplikuje práci pro výrobce počítačů a komponent a jejich plánování.

V současnosti už je prakticky jisté, že se letos nedočkáme 14nm Intel ROCKET LAKE procesorů, dorazí až někdy příští rok. Do toho AMD a jeho ZEN 3, kde ovšem komplikace jsou spíše příjemnějšího rázu, protože jak víte, AMD dostalo možnost využít 5nm výrobu dříve, než se čekalo. A firma to prý opravdu vážně zvažuje s tím, že by tak prodloužila život RYZEN 3000 procesorům a RYZEN 4000 uvedla místo letošního roku, až začátkem roku příštího. Je to prý velmi reálná možnost. AMD už prý udělalo i všechno proto, aby případně mohla vydání RYZEN 4000 odsunout. B550 desky dorazí na trh 16.6., následované budou A520 čipsetem. 7.7. pak AMD vydá RYZEN 3000XT procesory a na konci července prý dorazí RYZEN 4000G v čele s 8jádrovým modelem s integrovanou VEGA grafikou.

 V tuto chvíli je prý jisté jen letošní vydání zbrusu nové architektury ZEN 3 procesorů jen v rámci serverů, které půjde podle plánu. Nutno dodat, že AMD nikdy specificky neřeklo, že v letošním roce dorazí ZEN 3 procesory i na desktop. A podle průmyslových zdrojů se prý nedočkáme nových RYZEN ZEN 3 procesorů letos, ale až začátkem příštího roku, kdy zatím stále nebylo vyjasněno, zda budou 7nm EUV, jak být měly, nebo AMD skutečně využije již 5nm výrobu, do které ji TSMC tlačí. Současná situaci dává AMD možnost výběru.

AMD se pak také hodně činí na grafickém poli, kde její nová RDNA 2 architektura má výrazně zamávat s trhem, kde dosud dominovala NVIDIA. Není tajemstvím, že AMD označuje RDNA 2 za „grafický ZEN“ a má za cíl udělat na grafickém trhu to samé, co na tom procesorovém. Zda tomu bude NVIDIA „asistovat“ stejným stylem jako Intel, ale nevíme :). Nutno říci, že komunikace s NVIDIA prý v poslední době docela vázne, protože firma přišla o jednoho velmi uznávaného a významného inženýra, který prakticky udělal mnohé technologie, a hlavně technickou komunikaci firmy, tak jak mnoho let fungovala. A nahradit ho je zdá se nemožné. Očekávat tedy můžete, že některé věci budou prostě jinak. NVIDIA ale také chystá nové produkty a výrobci grafik tak mají v současnosti už plné ruce práce s přípravou novinek a očekávají velmi zajímavý konec tohoto roku.

Dostupnost prvních Radeon RDNA 2 a NVIDIA AMPERE herních grafik v podobě TOP modelů, se očekává v říjnu nejpozději listopadu tohoto roku. V dalších měsících se pak očekává nasazování nových generací do nižších cenových hladin, tedy v průběhu celého Q1 2021 bude také veselo.

  • Poznámka na závěr

Za zcela legitimní beru „nářky“ výrobců nad současnými komplikacemi ve výrobě, a především doprava je docela peklo. Ceny dopravy jsou teď šílené a do finálních cen produktů se prostě projeví. Potíž je, že bude trvat měsíce, než se situace stabilizuje, protože řada věcí je prostě mimo kontrolu výrobců.

Rozhodně pochopitelné jsou také „nářky“ nad tím, že je těžké v současné hospodářské situaci plánovat novinky, kdy máte problém s prodejem stávající produktů a prakticky všechny plány pro letošní rok už jsou úplně mimo. Nestandardní situace na trhu způsobila, že o některé komponenty byl mnohem větší zájem, než obvykle bývá, takže se vyprodaly, doplnění zásob je problém a když výrobce zvýší výrobu, riskuje, že pak bude muset odsouvat uvedení nové generace produktů, protože prodeje PC a komponent jsou nejisté v dalších kvartálech.  

Naopak ale rozhodně neberu nářky nad tím, že Intel najednou není jistota a že výrobci musí brát AMD v potaz. Jednoduše jen skončilo to šílené období stagnace a vysokých cen pro zákazníky, kdy výrobci prakticky všichni vyráběli to samé, jen v jiných barvách a ve stejné době ty samé věci uváděli na trh. Prostě v počítačích všeho druhu byly ty samé procesory Intel a ty samé grafiky NVIDIA a prakticky jediné, čím se počítat výrobce A lišil od výrobce B, bylo logo na šasi. Všichni měli podobné ceny, prostě plánování nových produktů bylo extrémně jednoduché. Tohle skončilo a jednoduše výrobci počítačů a komponent nejsou zvyklí, že Intel není nejlepší a musí dělat také něco jiného. Ano, v těch firmách jsou i lidi, kteří tohle ani nikdy nezažili, tak se nedivím, že s tím mají problém. Pro nás zákazníky je to ale jedině dobře a situace, která tu prostě dlouho nebyla, a to všemu straně škodilo. Najednou se musí výrobci snažit, někteří musí riskovat a výsledkem tak mohou být zajímavé produkty a zajímavé přesuny podílů. A vypadá to, že minimálně další 2 roky tak budou poměrně veselé a různorodé.

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-15 19:26:41

Že by byla doprava drahá? To se mi nezdá teda. Naopak. Doprava celkem slevila. Spíš vidím problém v plánování výroby. Protože aktuální "krize", která ještě není skutečnou krizí, už dává tušit, že se začne dosti šetřit na horší časy. A vzhledem k tomu, že se předpovídá příchod horší krize než v roce 2008, tak se ani nedivím, že výrobci si s tím neví rady. Případná změna poměru AMD vs Intel do tohoto samozřejmě může taky promluvit. Ale osobně si myslím, že to je až to druhé, čeho se výrobci mohou obávat.
Yamaha [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-15 19:47:42

Tak Intel asi proděláva takovou obrobu společnosti.Jako prodáva ale z vesela furt.Prachy se mu stále hrnou..Tak má vlastně čas na restrukturalizaci.Néé že bych mu fandil..nekupuju jeho CPU...preju ale úspěch v novém Grafickém odděleni.Maj prave ty PRACHY a prachy muzou prinest UPGRADE A to Já tuze rád
Akulacz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-15 21:15:27

Jde o to jak k té restrukturalizaci přistoupí, bohužel v poslední době se rozum vytrácí ve všech oblastech...
Pokud nová Gpu divize přinese nový vítr tak z toho budeme samozřejmě těžit mi zákazníci a to by bylo fajn...
pavel.pavol [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Pěkný shrnující článek 2020-06-15 22:59:22

Pěkný shrnující článek. Poslední čas na nákup levných akcií AMD .
Přeji všem krásný den.
hor410 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-16 08:48:23

Že by DELL už přestal ignorovat AMD a uvedl Latitude, Precision a OptiPlex i v AMD variantách?
sevos [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-16 10:00:09

no chtělo by to. Jako nabídka notebooků s ADM je opravdu tristní... (nejen od Dellu)
lukeDD [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Výrobci notebookov určite nieč 2020-06-16 10:02:38

Paráda, tak dúfam, že v nasledujúcich 2 rokoch, ktorýkoľvek výrobca uvedie notebook s výkonným Zen 3 procesorom a výkonnou RDNA 2 mobilnou grafikou a s aspoň 1 displayportom/mini displayportom a 1 usb-c portom, výbornými reprákmi a s IPS HDR 144Hz displejom.
Ak to zabalíte do pekného dizajnu, máte odo mňa istú kúpu.
Kert [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-16 10:45:20

Ono se není čemu divit. Zažíváme Idiocracy v přímém přenosu. Když čtu články kde se řeší, že v IT by se neměly používat výrazy master/slave, tak je mi jasné že celé to odvětví musí projít hlubokou krizí aby z něj vylezlo zase něco kloudného.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
FAR CRY 6 oznámeno. První záběry. Kam se vydáme?
FAR CRY 6 oznámeno. První záběry. Kam se vydáme?Neděle, 12 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 951x
Komentářů: 12
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnu
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnuPondělí, 06 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 5595x
Komentářů: 34
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!Neděle, 05 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1058x
Komentářů: 5
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!Sobota, 04 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1924x
Komentářů: 16
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!Čtvrtek, 02 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2957x
Komentářů: 23
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatným
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatnýmStředa, 01 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 893x
Komentářů: 0