Za balíčky z Číny budete doplácet DPH. Skončí zneužívána výjimka, kdy 22 eur stálo kde co. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 05 březen 2020
altDPH je vysoká daň, o kterou státy nechtějí přicházet. Ale na mnoho čínského zboží se nevztahovala.

 

 

 

 

Velmi široce zneužívaná výjimka, podle které zásilky hlavně z Číny, které byly deklarované do hodnoty 22 eur (550 korun), nepodléhaly DPH. Samozřejmě se toho široce zneužívalo, kdy i v reálu mnohem dražší produkty byly takto deklarovány. Samozřejmě to ale ublíží mnoha věcem, drobnostem za pár dolarů, které po skončení této výjimky, budou mnohem dražší. Kromě DPH samotné bude připočítán i poplatek za vyřízení.

Samozřejmě celá tahle výjimka byla trnem v oku obchodníkům v EU, kteří tak byli silně znevýhodněni proti Čínským, ta výjimka tedy očividně nedávala moc smysl. Samozřejmě můžeme se bavit a téma, zda DPH je smysluplnou daní, než jen prostředek, jak nás státy okrádají, problém je ale spíše jak s těmi penězi nakládají, než DPH samotná. Každopádně výjimka končí. EU to odsouhlasila na 1.1.2021, tedy na začátek příštího roku a jednotlivé státy to teď tedy začleňují do svých právních struktur vč. České republiky. Novela je již připravena.

  • Znamená to konec levného Čínského zboží? Ne nutně …

Samozřejmě už bude nevýhodné nakupovat v Čínských obchodech a nechávat si to sem individuálně posílat a řešit CLO, DPH atd. Stejně tak pro čínské obchody to bude složitější. Jenže mnohé na tohle už dávno vyzráli. Velké obchody, jako AliExpress nebo Gearbest mají v ČR své sklady. Takže zboží sem posílají ve velkém a řeší si proclení a dopravu sami. Samozřejmě nemají tu všechny produkty jako v Číně, takže nabídka je omezenější, ale to populární zde je, zásilky bývají tak doručeny rychleji. Cena je ale přeci jen o něco vyšší (za dopravu a nějakou daň apod.) ale odpadají veškeré starosti pro vás jako zákazníka s tím individuálním clením a DPH. Takže některé levné zboží, které nebývá v českých skladech čínských obchodníků běžně dostupné, může s koncem té výjimky citelně prodražit a stát se tak naprosto nezajímavé. Ale mnoho těch nejčastěji prodávaných věcí to nejspíše už nezasáhne.

Rozhodně ale kvůli tomu skončí ty několika dolarové nákupy, protože přičtení CLA, DPH a poplatků za vyřízení, protože se to už nikomu nevyplatí. Stejně tak nejspíše o něco zdraží i ten zbytek zboží, protože ta výjimka na těch maximálně 22 eur se ohromně zneužívala i na mnohem dražší zboží. Nákupy v Číně každopádně budou o něco méně výhodné, ale že by to byl jejich úplný konec? To si nemyslím.

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
shadowmage [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-05 18:19:32
avatar
Tak budu nakupovat méně často, ale ve větším. Pořád se mi to proti zdejším obchodníkům-nenažrancům sakra vyplatí, tedy u některých věcí. Kupříkladu nedávnou jsem potřeboval redukci pro PC Lenovo na běžný zdroj (dělají tam jakýsi 16 pinový nesmysl, aby si to zákazník nemohl vyměnit). Cena po přepočtu Ali cca 27 korun, Ebay 42 korun, cena v Čechách začínala na 599 korunách. Nemám nic proti běžné marži, ale víc jak 1000 procent?
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Nemam problem 2020-03-05 19:07:18
avatar
Nakupuji ze zahranici dlouhodobe a pravidelne, uprimne tohle ani moc neresim - dost si myslim, ze prave ti smelinari co vydelavaji jen na tom preprodeji a volaji po tom, tak prave jim se to vymsti ze vsech nejvice. Uz ted mame slusne mnozstvi EU meziskladu, dokonce i ceskych. Jsem velmi rad ze mam moznost nakupovat zbozi primo u vyrobce a je mi uplne jedno odkud je. To ze se dany druh zbozi v zapadnich zemich treba vubec nevyrabi neni muj problem a platit prekupnikum peti a vicenasobek cen (ano, mam exaktne overenou identicnost nekolika ruznych druhu zbozi na vlastni kuzi a to vcetne praktickeho nasazeni a trvanlivosti) nemam zadny zajem - je mi uplne ukradena politika te ktere zeme, ja nejradeji nakupuji co nejblize u zdroje, idealne primo u samotneho vyrobce. Prodejci se na tuto upravu taky uz dlouhodobe pripravuji a dost verim, ze vysledkem bude jeste mnoho novych eu meziskladu a dalsi priliv kapitalu do nich - cimz nam tady akorat vzniknou obrovske site s Chinskym zbozim a mistni ubreceni smelinari se proti tomu teprve nebudou schopni uzivit.

btw. u drazsiho zbozi se mi mnohdy nakup z ciziny vyplati mnohonasobne vcetne vsech deklaraci a celnich poplatku + dph. U maleho zbozi je problem jenom to vypalne za zastupovani (coz je mozna to jedinne, ocem tohle vsechno doopravdy je), coz budou do budoucna delat samotni Chinani s celymi kontejnery a nicmoc se nezmeni, lehce se podrazi, tot vse. Vsem tem prekupnikum se smesnou nekolikanasobnou marzi preju jenom to nejhorsi - a je mi uplne jedno i kdyby to byli Martani..
Trace4x10 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-05 19:02:27
avatar
A mám po futrálech a sklíčkách na telefon Včera jsem na Ali objednal kryt na Xperii XA2, nabídka u nás je tristní, byla i když byl telefon běžně v prodeji. Cena tedy nebyla hlavní důvod, ale i široký výběr. Čína se mi většinou vyplatila jenom na cetky, třeba když jsem sháněl airbrush kompresor nebo aibrush stříkací box, tak tam ta cena byla plus mínus stejná jako u nás.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-05 20:32:40
avatar
Přesně tak.
U spousty dražších věcí se vyplatí nákup tady, protože i bez DPH to není z Číny nějak významně levnější. Rozhodně ne a tak, aby se vyplatilo přijít o záruku.
Ale pak je bohužel zboží, kde místní obchodníci mají stovky procent marže a tam se pak ta Čína vyplatí i s DPH a výpalným za vyřízení.
Kdyby tam nebylo to výpalné a systém byl jednoduchý = elektronické vyřízení, tak klidně za všechny balíčky budu DPH platit. U většiny věcí je pro mě mnohem větší zátěž výpalné a cesta na tu jedinou poštu, která to vyřizuje.
Obzvlášť u elektroniky typu IOT, kabely, redukce, díly na RC modely, apod. by výpalné bylo často násobkem ceny objednávky :-(

Jsem fakt na to zvědavej, jak to dopadne. Pokud začnou nabízet i takovéhle drobnosti z evropských skladů, tak místní šmelináři se stovkami procent marže asi rychle vyhynou.
Pokud by byl cenový rozdíl jen DPH + doprava + marže v řádu 10-20% tak si to rád koupím od Českého obchodníka, ale takových je jako šafránu...
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-05 20:50:27
avatar
Ano, nemam zadny problem, kdyz si mou konkretni zahranicni objednavku celni sluzba sparuje s mym jmenem a vypisem z platby (pokud podstupuji celni rizeni, tak jim to stejne sam musim dokladat tak jako tak). Klidne at prodejce automaticky odesle jeji kopii mistnim celnim organum a ja nereknu pul slova za domerene dph (clo) a milerad si ho obratem doplatim. Jenom mam vazne pocit, ze neco takoveho rozhodne neni to, proc se tohle doopravdy deje..
raduz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-05 22:12:42

Problém to prostě bude: To vyřízení cla je extrémně drahé a časově náročné právě u těch malých položek. Takže si pak dvakrát rozmyslím objednat si baterii do foťáku z Číny za stovku+celní zastoupení+kopírování dokladů objednávky/úhrady. Nebo jestli ji koupím za sedminásobek od místního překupníka-zloděje. Ani já nemám jediný problém z toho odvést DPH/clo, ale měli by vymyslet, jak se zbavit toho drahého zastoupení a papírování. To asi je opravdu o tom, že to tak někdo chce. A nevěřím, že to vykryjí evropské sklady. Zrovna teď jsem objednával DC UPS asi za 500 Kč a jelikož se to neprodává po stovkách, jedině Asie.
Mak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-06 14:01:34

Ten limit 22 euro s zdůvodňoval tím,že pod tuto částku se nevyplatí to vyměřovat, protože náklady s tím spojené jsou vyšší než vybraná daň.

Takže když se to teď zruší, budeme všichni doplácet z našich daní na soudruhy,kteří budou vyměřovat clo a DPH, a z našich peněz co nám zbydou po odebrání daní, zaplatíme další DPH a Clo.

Je vidět,že se soudruzi v Bruselu neflákaj a usilovně pracujou na vybudování těch světlejch zítřků co nám slibovali ti soudruzi v minulym režimu.
Trace4x10 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-06 15:02:47
avatar
V tom případě nechápu to časový omezení.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-06 20:47:26
avatar
ve skutečnosti je to ještě horší. Státu se vyplatí celní řízení až od položek 150+ dolarů, tzn. hranice která tu byla před deseti lety.

Celní poplatek 200,- kč zdaleka nepokrývá náklady na celní řízení. Z pohledu člověka co clí věc za 1 dolar to přijde strašně mnoho, ale celník to musí fotit, vytvářet dokumenty, komunikovat s Vámi jako deklarantem atd. Náklady zaměstnavetele na tohle všechno jsou daleko vyšší než ony dvě stovky!

Z toho tedy plyne další daňová zátěž na naše hlavy - stát si bude muset najmout stovky nových celníků, kteří se z celních poplatků nezaplatí a tedy budeme je doplácet my!
Mak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-07 15:53:52

Takže se nbízí otázka proč to dělaj a komu to prospěje.
Státní kase asi ne.Ale na tu s.re pes.
Vládě asi ano. Proč? No protože až do příštích voleb budou vykřikovat,že zlepšili výběr daní. To že je to vlastně provar cudně zamlčej.
Velkopřekupníkům to prospěje určitě. Nová daň se jich netýká a konkurance bude potlačena.
No a ovce? Ty to všechno zasolej a ještě budou blaženě hýkat, že se to stejně vyplatí.
Přeju jim aby si to užily, další kolečko salámu bude úplnej zákaz. "pro vyšší dobro"
emko [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-08 13:04:52

Nemám problém s tím, zaplatit DPH, nemám problém ani s tím, připlatit např. poště např. 20-30 Kč za běžnou dopisní zásilku (když furt brečí, jak to musí roznášet).
Mám problém s tím, platit za zboží 2x až 3x násobek běžné (rozuměj v Číně) ceny za vysloveně cetky. Proč je to tak drahý, kdo má zapotřebí na to narážet 100+% marži?

Onehdá jsem např. potřeboval koupit 2složkový epoxidový tmel, jelikož doma občas prorezne ve švu trubka na vodu - a nejjednodušší řešení je, opatlat postižené místo kroužkem z takového tmelu (vím, že nejlepší by bylo to vyměnit celý, ale prorezne to jen ve švu a jen výjimečně, takže to nechci řešit). V Číně 4 dolary, tady kolem 3 stovek.
Mak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-09 01:16:17

To je jednoduchý.
Víš kolikrát to nenažranej stát zdaní, než se to dostane k tobě?
Překupník to taky koupí v číně, ale než to smí dát na pult tak na zaplatí x daní + několikrát zdaněnou mzdu pro svoje zaměstnance + další daně za energie + povinná dvouletá záruka atd. atd.
Na tohle taky jednou dojedem i s celou evropou. Každej kdo by chtěl něco vymyslet a podnikat je okamžitě zardoušenej daněma a nesčíselnejma kontrolama státních úředníků.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Logika současných her v praxi – vývojáři her vs realita!
Logika současných her v praxi – vývojáři her vs realita!Čtvrtek, 13 srpen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1537x
Komentářů: 5
Cyberpunk 2077 - Pořádná nálož záběrů a informací!
Cyberpunk 2077 - Pořádná nálož záběrů a informací!Pondělí, 10 srpen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1181x
Komentářů: 1
Vyšlo Horizon Zero Dawn pro PC – zajímavá, ale na 10/10 nemá.
Vyšlo Horizon Zero Dawn pro PC – zajímavá, ale na 10/10 nemá.Neděle, 09 srpen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2954x
Komentářů: 17
LibreOffice 7.0 – bezplatný kancelářský balík v novém
LibreOffice 7.0 – bezplatný kancelářský balík v novémČtvrtek, 06 srpen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1367x
Komentářů: 7
Nástupce McLaren F1 je tu. GMA T.50 je ještě úžasnější!
Nástupce McLaren F1 je tu. GMA T.50 je ještě úžasnější!Středa, 05 srpen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 1137x
Komentářů: 10
Závodní DIRT5 se připomíná – arkádové akční ježdění
Závodní DIRT5 se připomíná – arkádové akční ježděníPondělí, 27 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1241x
Komentářů: 4