AMD a NVIDIA uvedly „nové“ grafiky řady HD 7000Ma GF 600M – bohužel zatím jen přejmenováním Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 07 prosinec 2011
altAsi se obě firmy dohodly, jinak to není možný, ale přesně na den uvádějí stejným stylem „novinky“.

 

 

 

 

 

Na nové grafické karty AMD Radeon HD 7000 a NVIDIA GF 600 se těšíme. Mají být totiž vyráběny ne již 40nm, ale 28nm výrobním procesem a tedy mají přinést vyšší výkon atd. Bohužel na skutečné novinky si musíme ještě počkat. Ačkoliv 28nm výroba už běží a minimálně AMD vyrábí některé nové modely již tímto způsobem, uvedení nových HD 7000 a GF600 grafik se obešlo bez jediného skutečně nového modelu.

Jak to? No protože AMD i NVIDIA prostě jen přejmenovaly současné nižší modely na označení nových řad. V obou případech se to zatím týká výhradně mobilních modelů. Začněme u AMD:

  • AMD HD 7000M

Jako první přichází HD 7400M, HD 7500M a HD 7600M, což jsou přejmenované HD 6400M, HD 6600M a HD 6700M. Nicméně nejsou úplně jasné parametry. AMD posune frekvence čipů a na některé dříve jen GDDR3 modely nasadí GDDR5 a tak to vypadá, že přeci jen o něco málo budou nové některé modely rychlejší než ty starší, ale nečekejte nic zásadního.

V každém případě zatím jde technicky a schopnostmi stále o stejné 40nm grafiky. Také není jasné, zda se přeci jen v těchto řadách neobjeví i 28nm modely, protože AMD má jádra podobných velikostí a výkonových určení na nové architektuře. Bohužel se v tomto segmentu stává situace nepřehledná, protože existuje velké množství různě označovaných modelů s koncovkami xx30/xx50/xx70/xx90. AMD ale oficiálně zatím žádnou 28nm grafickou kartu neuvedlo. Neoficiálně mohu prozradit, že je má, ukazuje a první náznaky výkonů i spotřeby splní reálná očekávání. Tedy pokud nečekáte, že nové grafiky budou 2x výkonnější než současné a budou žrát 2x méně :).

  • NVIDIA GF 600

Společnost NVIDIA je v parametrech nových grafik více specifická. Zatímco u AMD přeci jen dojde k nějakému posunu výkonu nasazením GDDR5 a zvýšením frekvencí čipů, NVIDIA nechala všechny parametry naprosto beze změn. Takže se neposune nikam nic. Jediné, co se změnilo, je tedy pouze jméno.

Z GF 520MX máme GF610M, z velmi rozšířené  GT 540M bude GT 630M a z GT550/555 tu máme GTX 635. Žádné změny parametrů, žádné navýšení výkonu, či změna provozních vlastností nic. Pouze přejmenování. NVIDIA nemá v tuto chvíli žádnou 28nm grafickou kartu ani žádné 28nm GPU v ostré výrobě. Na ty si v jejím případě ještě pár měsíců počkáme. Na rozdíl od AMD nebude NVIDIA dělat skutečně novou generaci, ale vlastně jen zmenšení a vylepšení FERMI, což právě představuje KEPLER architektura. Zatím to ale vypadá, že se mainstreamových čipů nedočkáme dříve jak v Q2  a high endového nástupce GTX 570/580 (čip GF110) spíše až ke konci příštího roku (nebo taky nikdy) v závislosti na stavu a možnostech 28nm výroby vyrábět velká GPU.

  • 28nm nástup bude pomalý

Jak už vám opakuji skoro každou zprávou o nových grafikách, netěšte se na rychlý nástup 28nm GPU. Výroba je velmi kapacitně omezená a s dalším rozšířením se počítá až v průběhu Q1 2012. AMD má již 28nm GPU kompletně připraveny a jen se čeká na kapacity, NVIDIA zatím připravuje teprve nižší modely čipů pro zahájení finální testovací výroby. Pro oba výrobce jsou přitom stěžejní mobilní modely. U AMD je to ještě o něco složitější, protože výkon nejnižších low endových samostatných grafik je schopno nabídnout v podobě integrovaného GPU ve svých CPU. Přejmenovávání nejnižších modelů je evergreenem u každé nové generace obou výrobců, tak doufejme, že výše uvedené "novinky" jsou v tomto duchu poslední a následovat už budou jen skutečně 28nm grafiky. Zatím vám ale stále nejsem schopen říci pevná data vypuštění a dostupnosti nových grafik, mohu jen potvrdit, že minimálně u AMD už existuje fyzicky několik mobilních i desktopových 28nm HD 7000 grafik i v prvních samplech pro širší partnery AMD, které ale zatím nemají všechny finální parametry, takže zatím nikdo kromě pár lidí u AMD nemůže říci nic použitelného o skutečných schopnostech nových grafik. Letošní vánoce ale budou, jak už jsem říkal, zcela určitě bez nových 28nm modelů a první z nich pořídíme nejdříve v Lednu.

    

 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Need for Speed Heat – nová naděje upadlé herní série?!
Need for Speed Heat – nová naděje upadlé herní série?!Středa, 14 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1366x
Komentářů: 0
Více výkonu? Nataktujte si NINTENDO Switch.
Více výkonu? Nataktujte si NINTENDO Switch.Úterý, 13 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 961x
Komentářů: 0
GreedFall – nové velké RPG vypadá jako DragonAge, ale není.
GreedFall – nové velké RPG vypadá jako DragonAge, ale není.Pondělí, 12 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1336x
Komentářů: 0
Nejen rychlejší RAM dokáží navýšit výkon AMD RYZEN.
Nejen rychlejší RAM dokáží navýšit výkon AMD RYZEN.Úterý, 06 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3940x
Komentářů: 0
BORDERLANDS 3 se blíží – podívejte se na prvních 14 minut hry.
BORDERLANDS 3 se blíží – podívejte se na prvních 14 minut hry.Pondělí, 05 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1496x
Komentářů: 0
Samsung vydal nový Galaxy Tab S6
Samsung vydal nový Galaxy Tab S6Čtvrtek, 01 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1400x
Komentářů: 0