AMD NAVI 3x série – jak to bude s čiplety a velikostí čipů na Radeon RX 7000 kartách? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Neděle, 24 červenec 2022
altZ toho, co víme AMD chystá minimálně 3 různé RDNA 3 čipy, ovšem v různých variacích.

 

 

 

Nadcházející generace grafických karet AMD přinese doslova revoluci. Stejně jako před pár lety byly revolucí AMD procesory složené z více malých čipů, to samé přinese i RDNA 3 architektura na pole GPU. Což otevírá zajímavé možnosti.

 

  • NAVI 33 – 6nm mainstream pro masy

                                 (Radeon RX 7600 série grafik pro 300 – 400 dolarů)

To by se zatím ovšem nemělo týkat čipu NAVI 33, který má být mainstreamovým řešením pro Radeon RX 7600 sérii. NAVI 33 je jediné RDNA 3 řešení, které by podle všech dosavadních informací mělo být nadále „klasickým“ monolitem. Navíc na rozdíl od všech ostatních RDNA 3 NAVI 3x čipů, bude vyráběno starším 6nm procesem u TSMC. Důvodem je pochopitelně cena a také kapacita výroby. Novější 5nm produkce je velmi drahá (a žádaná), a na rozdíl od 6nm kapacit, které stojí polovinu, jich má AMD opravdu hodně (protože velkou část uvolní právě přechod procesorů a části GPU na 5nm). Takže NAVI 33 může AMD sekat s velkou výtěžností v obrovských počtech, pokud na to přijde, a to bude mít pozitivní vliv na nízkou cenu.

V případě mainstreamového řešení navíc zatím nedává čipletové GPU moc smysl, protože prozatím jsou čiplety poměrně drahé řešení na výrobu. Vyžaduje extra kroky a stále drahou/kapacitně omezenou technologii pouzdření apod. Do budoucna se čipletů dočkáme i v mainstreamu, ale u RDNA 3 generace to podle všeho ještě nebude (i když NAVI 32 je takovou přípravou a testem cenově dostupnější čipletové varianty). NAVI 33 na 6nm přitom není vyloženě malý čip.

Prakticky všechny zdroje hovoří o velikosti 360 až 400mm2. Což ale není vůbec špatné, pokud vezmeme v potaz, že NAVI 33 by mělo mít značných 4096 výpočetních jednotek a 128MB Infinity Cache, tedy téměř stejné parametry, jaké má high endové 7nm NAVI 21 (až 5120 jednotek/128MB na 520mm2). Jistou úsporou zde bude poloviční sběrnice, tedy 128-bit místo 256-bit. Nicméně bavíme se o kartě středního mainstreamu, kdy i současná generace Radeon RX 6600 s NAVI 23 čipem, má 128-bit. A přitom i tak je zdaleka nejvýkonnější ve své cenové hladině. NAVI 33 s novou RDNA 3 architekturou a až dvojnásobkem výpočetních jednotek (2048 vs 4096 a rovnou 128 vs 32MB infinity cache) by v případě nasazení na doposud spekulovaný Radeon RX 7600 XT 8GB, mělo disponovat prakticky herním výkonem současných RX 6900 XT a RTX 3090 v 1080p/1440p rozlišeních. Což by jako nástupce RX 6600 XT 8GB s podobnou méně než 200W spotřebou a cenou pod 400 dolarů, byla naprostá pecka.

 NAVI 33 má být hlavní zbraní AMD na trhu, alespoň co do množství karet. Půjde o střední mainstream v desktopu a vyšší segment v případě mobilní platformy, a tedy cílí na tu zdaleka největší část trhu a zákazníků. A to je jeho určení. Tou skutečnou technologickou revolucí budou tedy až jeho čipletoví příbuzní.

 

  • NAVI 31/NAVI 32 a NAVI 3x – čipletová GPU revoluce

Nutno říci, že první čipletové GPU na trhu už dávno je. AMD a jeho CDNA 2 na modelech Radeon Instinct Mi200 je tvořeno dvojicí hlavních čipů + paměťových HBM čipů vše na jednom čipletu těsně vedle sebe. Nicméně jde o výpočetní GPU, nikoliv herní. První podobnou konstrukcí na poli herních GPU bude NAVI 31.

V jeho případě stále neexistuje 100% potvrzená finální konfigurace. A jsou poměrně velké rozptyly v některých informacích a spekulacích. Důvod toho je ale údajně nejen v tom, jak dobře si AMD hlídá úniky, ale především ve faktu, že AMD má hned několik variant čipletů, které testuje. Právě variabilita a flexibilita je hlavním přínosem čipletové konstrukce a není tedy žádné překvapení, že AMD logicky testuje různé konfigurace. Která ale půjde na trh?

V tuto chvíli se má obecně za to, že AMD vyrábí tři čipy, z kterých bude skládat jednotlivé modely. Prvním z nich je NAVI 31, druhým NAVI 32. Oba obsahují odlišný ten hlavní GCD čip na 5nm výrobě, který se liší velikostí (tedy počtem jednotek atd.) NAVI 31 a 32 ovšem obsahují ještě třetí druh čipu, kterým je 32MB MCD se 64-bit připojením. Tento mnohem jednodušší čip (jde vlastně jen o cache a sběrnici) už je na starší 6nm výrobě, protože není důvod aby byl 5nm. Jediným přínosem by byly o něco menší rozměry, což by ovšem nevyvážilo výrazně vyšší cenu. Funkčně by tam rozdíl nebyl. A tak ten 6nm MCD má 44mm2 a je pro NAVI 31 a NAVI 32 stejný. Liší se jen jejich počet.

 

  • Výhody čipletů v praxi

Výhodou čipletu je, že můžete oddělit věci, které prostě netěží z přínosů lepšího procesu, za to v případě monolitu dělají tu výrobu mnohem složitější a snižují výtěžnost. Jinými slovy místo toho, aby se AMD snažilo na 5nm výrobě dělat 600+mm2 monolity, udělalo NAVI 31 tak, že jen ten základní čip se všemi věcmi které opravdu těží z výhod lepšího procesu, je na 5nm. A díky tomu má prý „jen“ 369mm2. Věci jako ta velká Infinity cache, sběrnice atd. jsou pak v tom jednodušším MCD, které může být vyráběno mnohem levnějši a výnosněji. No a když to všechno složíte, máte z toho prý cca 633mm2 křemíku v případě NAVI 31, ovšem s výtěžností, která může být i násobně lepší, než pokud byste se snažili těch stejných 633mm2 vyrábět jako jeden čip.

A to není jediná výhoda. Druhou je fakt, že menší čipy mohou dosahovat obvykle i vyšších taktů = výkonu. Jednou z hlavních výhod čipletu samotného, je možnost větší variability. Takže NAVI 31 má údajně ten hlavní GCD s 12288 jednotkami a kolem něj je 6x MCD, tedy 192MB Infinity cache a 384-bit sběrnice. Naproti tomu NAVI 32 má menší GCD o rozměrech pouze 263mm2, které nese 8192 jednotek a má kolem sebe 4x MCD, tedy 128MB infinity cache a 256-bit sběrnici.

Právě tyto dvě výše zmíněné konfigurace mají jít na trh jako první. NAVI 31 na Radeon RX 7900/7800 sérii ještě letos kolem října nejpozději v listopadu, a NAVI 32 na Radeon RX 7700 na začátku příštího roku. Nicméně údajně existuje ještě minimálně jedna verze. Tzv. NAVI 3x.

 

  • AMD NAVI 3x jako ultimátní RDNA 3?

Pokud si říkáte, jestli AMD nemůže udělat čiplet, kde by byla dvě ty 5nm GCD vedle sebe, tak odpověď je, že může. Ostatně existující Radeon Instinc MI200x přesně takové řešení má už dnes. A tak právě to je důvodem, že některé spekulace hovořily o mnohem větším počtu jednotek. To má právě ono NAVI 3x řešení, které údajně disponuje dvojicí GCD z NAVI 32 …

Tedy 2x 8192 jednotek (16 384 celkem) a 2x 256-bit sběrnice a tedy 2x 16 (nebo 2x 32GB) paměti. Ovšem má to fungovat jako jeden čip, tedy žádné SLI/CF dual GPU řešení. Ovšem pro použití jako herní GPU to zatím může být funkčně výzva, a tak údajně zatím není jisté, že dorazí i na herní model. Je prý ale prakticky jisté pro profesionální verzi Radeon PRO, kde s využitím „multi GPU“ dávno není problém. Možná si říkáte, proč AMD neudělalo ten čiplet z toho většího NAVI 31 řešení, což by znamenalo ve výsledu GPU s 24 576 jednotkami, 2x 384-bit sběrnicí a 2x 24(nebo 2x 48GB paměti.) Technicky to udělat pochopitelně jde, ale údajně je tu problém jménem spotřeba a chlazení. Pro HPC použití by to problém nebyl, ostatně chystané HTPC CDNA 3 GPU by mělo být podobně extrémní. Ovšem jako „normální“ GPU ať už pro profesionální nebo „jen“ herní použití? Kolik by to mělo v takové konfiguraci 700+W? AMD do toho zatím nepůjde, ale oficiálně v dalších generacích takhle náročné herní grafiky nevyloučilo.

Navíc je tu prostě ten fakt, že RDNA 3 bude první čipletové běžné GPU. Takže kolem toho bude ještě práce a je určitě lepší začít s jednodušším čipletem, stejně jako tomu bylo u procesorů. Tam také první generace běžnějších high end CPU měla 4+1 čip (ThreadRipper 1000 série), až další generace jich měla 8+1 atd. To samé u Mainstreamu, RYZEN 9 se také objevil až v druhé generaci procesorů s 2+1 čipem, první generace byla „jen“ RYZEN 7 s 1+1 konfigurací. Dává tedy smysl, že AMD začíná i u herních grafik, zatím u jednodušších NAVI 31 a NAVI 32. A možná tedy uvidíme i NAVI 3x. V dalších generacích pak 100% na složitosti čipletové konstrukce přidá a dvě nebo i více GCD nebudou výjimkou.

A ještě jedna zajímavá informace. AMD už u RDNA 3 experimentuje s vrstvením. Tedy stejně jako u ZEN 3D procesorových variant, mají ty MCD cache čipy připojení pro možnou druhou vrstvu dodatečné cache a 6nm čipu nad ně. Nicméně i když AMD tyto prototypy má, a tedy další verze NAVI 3x, není v tuto chvíli jisté, že se dostanou na trhu v této generaci. Nicméně technicky to možné je a NAVI 31/32 3D verze by tak mohly mít rovnou 2x tak velkou infinity cache. Pokud by AMD chtělo.  

 

  • Je na co se těšit …

Každopádně AMD rozhodně chystá revoluci. Samotná RDNA 3 architektura má být po všech stránkách posílená a vylepšená RDNA 2. Zásadní novinky jsou snad jen v určitých výpočetních jednotkách, speciálně pro posílení RT výkonu apod. Mluví se o něčem jako jsou „tensor“ jádra která známe z RTX grafik. Nicméně je evidentní, že hlavní změny budou hlavně na poli konstrukce samotných čipů. Ne tedy u NAVI 33, které z důvodů maximální fyzické a cenové dostupnosti, zůstává monolitem, ale v případě NAVI 32 a 31 půjde o revoluční konstrukci a design na poli herních GPU, který otevře dveře k mnohem mohutnějším čipletům v budoucnu.

RDNA 3 je jinak stejně jako RDNA 2 především herní architektura. Na výpočetní výkon má AMD svou CDNA architekturu. Takže opět je v případě NAVI pro Radeon sérii na prvním místě herní výkon a efektivita při něm. AMD zatím neřeklo o RDNA 3 oficiálně mnoho, ale už slibuje minimálně 50% zlepšení účinnosti/efektivity ve srovnání s RX 6000 sérií. A podle zákulisních informací těch 50% je vlastně nejhorší případ. A konkrétně platí pro to méně vyspělé jen 6nm NAVI 33 ve srovnání se současným NAVI 23. Jinými slovy zhruba stejná spotřeba, ale třeba 2x lepší výkon? NAVI 31/32 však údajně mají mnohem lepší efektivitu než současná generace. Ostatně v případě nové Radeon RX 7900 XT s NAVI 31 se hovoří o kartě, která má rasterizační výkon až 2,5x lepší než RX 6900 XT. Ovšem při spotřebě kolem 375 – 425W, tedy jen s o 25% až 40% vyšší spotřebou než má 300W model dnes, což by znamenalo mnohem, ale mnohem větší skok v efektivitě než jen 50%.

(údajný render nové Radeon RX 7900 XT)

Každopádně uvidíme. AMD se chce novinkami brzy pochlubit. Nicméně v současnosti chce záměrně maximum pozornosti věnovat nové AM5 platformě a ZEN 4 generací procesorů, která dorazí jako první už na konci září. Teprve poté oznámí Radeon RX 7000 grafiky, které mimochodem budou mít PCIe 5.0 rozhraní (možná v nové generaci jako jediné). Jako první by mělo jít na trh NAVI 31 pravděpodobně na RX 7900 XT a RX 7800 XT modelech, a to asi na konci října začátkem listopadu. Následovat by jej mělo mainstreamové NAVI 33 na RX 7600 sérii v listopadu/prosinci a v Q1 by se pak mělo přidat NAVI 32 na RX 7700 sérii. Nicméně všechno tohle, stejně jako výše uvedené parametry a rendery, jsou spekulací.

 Skutečně ověřených informací je velmi málo, AMD si je dobře hlídá. I když mohu prozradit, že minimálně jeden zdroj je poměrně přesný, většina informací kolem NAVI 3x jsou prostě jen odhady. Co však mohu říci, že AMD od RDNA 3 čeká hodně a pracovalo na něm hodně. Jde o generaci, do které bylo investováno více zdrojů, než několik generací Radeon dohromady. AMD s ním nemá jinou ambici, než nabídnout celkově nejlepší herní GPU na trhu v kombinaci s nejlepší PC platformou na trhu. Ostatně dokázalo to fakticky už s RDNA 2 v kombinaci s RYZEN 5000, takže ještě o poznání modernější a silnější RDNA 3 v kombinaci s RYZEN 7000 by měl být obrovský posun. A čekat nebudeme muset dlouho. Za 2 měsíce dorazí procesory a desky, za 3 měsíce první Radeon RX 7000 grafiky … alespoň v tuto chvíli tomu vše nasvědčuje.

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-07-26 00:20:18
avatar
Tak si to shrňme. NAVI 33 velikost 360 až 400mm2. 4096 výpočetních jednotek
NAVI 32 velikost 263mm2, 8192 výpočetních jednotek
NAVI 31 12288 výpočetních jednotek
Nyní k NAVI 33: Ještě si pořád Ziik myslí že se na něj nevejde 192 bit. sběrnice aby karta mohla mít 12 GB VRAM?
Nyní k NAVI 32: Už podle nastíněných parametrů a čipletovému uspořádání je jasné že mezi NAVI 33 a NAVI 32 bude přímo obrovská cenová díra tipuji nejméně 5 000 Kč spíše 6 000 Kč. To bude NV přímo vybízet se trefit do této cenové díry.
AMD nám tímto sděluje, Kdo chce hrát FulHD, tak NAVI 33 a kdo chce hrát 2K a 4K Navi 32, NAVI 31. Buď si AMD myslí že se bude hrát na FulHD na věčné časy a nebo je to cílené vmanévrování potencionálního zákazníka v případě hraní v 2K do mnohem dražší NAVI 32, protože bude mít více VRAM. Pokud jde o hraní v 4K, tak tam už nákup NAVI 32, NAVI 31 dává smysl.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-07-25 09:30:23
avatar
NAVI 33 má a bude mít 128-bit nedává smysl, aby mělo víc pro RX 7600 sérii ....

Nebude tam velká díra. Bude to 300-400 dolarů pro NAVI 33 ... 550 - 650 dolarů pro NAVI 32 a 800 - 1400 dolarů pro NAVI 31 (můj odhad)
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-07-25 22:27:36

Moc to hrotite Rafane. Konkurence bude až až. A když ne hned při vydání, tak později v podobě karet super/xx50 XT určitě. Trh se o to postará i bez nás. Bude se hrát hlavně o spotřebu/výkon.
No a hlavně bude záležet na každém zvlášť jak bude upgradovat z předchozích generací. A že těch generací je.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-07-27 06:48:53

Tieto informacie o NAVI 31-32-33 sa mi zdaju stale ako totalna hluposť.
Taky priklad ZEN3 AMD vyraba len dva varianty CPU s GPU a BEZ GPU tu bez GPU tlači všane od low end CPU až po najdrahšie serverove CPU proste čiplet. Mam taky pocit že ani u GPU to nebude inak AMD bude virabať len jedno normalne monoliticke GPU a potom len jedno čipletove tak ako to je u terajšich CPU.
Nechajme sa prekvapiť
Preto monolit ostava len rada RX7600, čiplet rada začina RX7700-7800-7900-7950 divne je len to že jedine čo sa meni je počet tych takzvanich pamati kolo tej velkej veci v strede
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-07-25 10:37:04
avatar
Nezlob se na mě ale 250 dolarů rozdíl plus navýšené DPH z vyšší ceny a jsi na 5 000 Kč. To odhaduji jako tu lepší alternativu. S cenou si mohou ještě pohrát obchodníci a bude to víc.
pepezdepa [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-07-25 22:12:30

RX 7800 XT má mít čip NAVI 31? Původně jsem myslel, že NAVI 32, který má vyjít až příští rok.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-07-27 07:10:17

čiplet, ten čip bude všade od RX7700-7800-7900-7950...
Monomiticka ma biť len RX7600 a nišie.
Pri čiplete sa bude meniť len velkosť pamate + aj tu chcu dat 3D pamať.
To iste ako u CPU 5600-5800 ma jednu pamať, 5900-5950 ma druhu pamať a serveri dalšiu, ale CPU sa použiva stale to iste.
Podla toho ako sa tvari Nvidia asi to bude pecka, ked svoju 18000SP GPU krmi až 800W aby bola konkurencie schopna
pepezdepa [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-07-27 07:27:55

Mě jde hlavně o to, jestli má rx 7800 xt vycházet letos nebo až z kraje příštího roku.
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-07-28 01:56:22
avatar
Už i RX7700 bude čiplet jo. Myslel, jsem, že to u této 1. generace bude akorát u navi 31.
Dubik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-07-25 22:36:06
avatar
Nemá někdo info kolik bude žrát ta Navi 32?? či odhad? bude to tak 300-350w max asi ne?
Davamir [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-07-26 21:29:00

Navi 31 má být okolo 400W tak navi32 by se mělo vejít mezi 300-350W, selským rozumem určeno.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
The Last of Us – Seriál podle hry v ukázce!
The Last of Us – Seriál podle hry v ukázce!Úterý, 27 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 463x
Komentářů: 0
PC verze Uncharted: Legacy of Thieves Collection brzy!
PC verze Uncharted: Legacy of Thieves Collection brzy!Pondělí, 26 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 595x
Komentářů: 2
Spider-Man: Miles Morales dorazí na PC ještě letos!
Spider-Man: Miles Morales dorazí na PC ještě letos!Pátek, 23 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 547x
Komentářů: 0
Sledujte představení NVIDIA RTX 4000 grafik
Sledujte představení NVIDIA RTX 4000 grafikÚterý, 20 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1380x
Komentářů: 2
GTA 6 – ukradeny detailní záběry z nové hry!
GTA 6 – ukradeny detailní záběry z nové hry!Neděle, 18 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2220x
Komentářů: 2
Secret Invasion – trochu jiný MARVEL seriál představen!
Secret Invasion – trochu jiný MARVEL seriál představen!Čtvrtek, 15 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1249x
Komentářů: 0