AMD Radeon RX 570 POLARIS dokáže být stejně efektivní jako zbrusu nová NVIDIA GTX 1650? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 16 květen 2019
altEfektivita je hraní si s čísly. POLARIS RX 500 má pověst neefektivní grafik, opak je však pravdou.

 

 

 

 

NVIDIA GTX 1650 je jednou z nejhorších grafik nové generace v historii. Je to fail z mnoha úhlů pohledu, zejména z toho, že firma, která vydělala miliardy dolarů čistého za posledních několik let a nachází se v nejlepších letech své historie, naservíruje tuhle kartu jako skvělou novinku pro podstatnou část svých zákazníků, kteří mají nejhlouběji do kapes. Protože co si budeme povídat, karet kolem 150 – 200 dolarů, se prodává ohromné množství, pravděpodobně i více, než všech dražších RTX karet dohromady. Z naší recenze víte, jak na tom GTX 1650 je:

Ano, z pohledu přínosu výkonu vůči GTX 1050 Ti to není zase tak špatné, ale není to ani žádný zázrak, protože mezi těmi kartami jsou 3 roky a několik miliard dolarů, stejně tak nová GTX 1650 TURING má mít efektivnější a lepší architekturu a čip na 12nm výrobě, zatímco GTX 1050 Ti je stará 14nm (Samsung) PASCAL architektura. Jenže GTX 1650 má sice o 27% lepší výkon než GTX 1650 Ti, ale současně má o 51% větší GPU (200mm2 vs 132mm2) a o 42% více tranzistorů (4,7 miliardy tranzistorů proti 3,3 miliardám). V některých ohledech je prostě skoro krokem vzad. Navíc má starou multimediální výbavu, ne tu novou, která by TURING náležela, což je další z podivných prvků této novinky.

Hlavním argumentem některých, kteří se snaží NVIDIA a její GTX 1650 zoufale bránit, je efektivita, tedy že je úsporná. Problém je, že je to hraní si s čísly. GTX 1650 žere málo, protože její výbava je mizerná a výkon je prostě nízký. Proti levnějšímu lépe vybavenému Radeon RX 570, který má třeba i dvojnásobnou sběrnici (256bit vs 128bit), je o kategorii níže výkonem. AMD a jeho prakticky 3 roky stará POLARIS karta RX 470 v podobě před 2 lety modernizované, tedy RX 570, je o 25% výkonnější. A proto žere také více. Ten výkon a výbava prostě něco stojí. Znamená to, že je POALRIS neefektivní? Ne! POLARIS dokáže být velmi efektivní, dokonce stejně efektivní, jako zbrusu nový TURING v na GTX 1650. Nevěříte? Stačí si „pohrát s čísly“:

Hardware Unboxed si s tím pohrál. Jednoduše vzal RX 570, v jeho případě od Gigabyte a snížil voltáž, ale také takty. Karta tedy ztratila mezi 20-25% výkonu, čímž se dostala na úroveň nové dražší GTX 1650, ovšem pokles spotřeby je brutální:

Ano, jsou hry, kde je RX 570 stále výkonnější než GTX 1650, přitom spotřeba je velmi podobně nízká! A to je ono. POLARIS je a vždy byl velmi efektivní architekturou, je starý 3 roky, přitom konkurenční NVIDIA na tom není ani s novou mladší generací o moc lépe. A to se bavíme o efektivitě ve hrách, které málokdy skutečný výkon grafických karet (daný v GFLOPS, TFLOPS apod.) využívají. Pokud byste začali tu efektivitu počítat z toho skutečného výpočetního výkonu, který ty karty mají:

Rázem by POLARIS byla o třídu až dvě efektivnější, než cokoliv, co dnes má NVIDIA. Celé to srovnání efektivity je prostě komplikované, a když někdo tvrdí, že NVIDIA je efektivnější, protože je úspornější a AMD je neefektivní, protože více žere, nemusí to být, a v mnoha případech ani není, pravda. Je to vždy otázkou podmínek a který výkon bereme v potaz. Zda skutečný nebo ten herní, kde je ovšem otázka ne výkonu karty, ale to, jak moc hra výkon karty využívá.

  • Radeon POLARIS je jednou z nejlepších GPU generací vůbec

Každopádně ano, Radeon RX 570 na 3 roky staré architektuře dokáže být minimálně stejně efektivní jako zbrusu nový NVIDIA TURING GTX 1650. Pokud +/- srovnáte výkon, tedy snížíte takty u RX 570 a tomu odpovídající napětí, výrazně klesne spotřeba RX 570. A ta je pořád levnější než GTX 1650. Pokud jde o Hardware Unboxed test, byl navíc prováděn na asi nejhorší nereferenční Radeon RX 570 modelu na trhu. Se vší úctou ke Gigabyte, mám přesně tuhle RX 570 v redakci také a proti všem ostatním nejvíce topí apod. Sám tak radši používám Sapphire Nitro+ RX 570 anebo unikátní maličký Sapphire RX 570 Mini-ITX, který je zdaleka nejefektivnějším a také nejlevnějším modelem RX 570 na trhu a dokáže být ještě efektivnější. Já jsem s ním dokázal dostat se na úroveň spotřeby GTX 1650 při jen o 18% snížení výkonu v základu, což znamená, že tak zůstal o 7% výkonnější než GTX 1650 přitom stále stojí o 1500 korun méně a žere stejně.

 Je možná škoda, že AMD neprodává extra úspornou variantu RX 570, když o ni někteří tak stojí. Ale je to možná proto, že ve skutečnosti drtivou většinu lidí spotřeba grafiky vůbec nezajímá. Navzdory některým diskutérům, podle kterých je spotřeba grafiky nejdůležitějším aspektem grafické karty a každých 50W je obrovský diametrální rozdíl, dělající trhliny v časoprostoru. Sice 100W vs 200W je rozdíl, ale ne takový, aby to 99% uživatelů nějak vytrhlo. Varná konvice zapnutá několikrát denně udělá v rozpočtu a spotřebě energie uživatele podstatně větší díru. Lidi v této cenové hladině, a ve všech ostatních, zajímavá prostě hlavně výkon a cena za to. Proto RX 570/580 apod. jsou naladěné zejména na vyšší výkon. Snížit se dá přeci vždy, výměnou za výrazné snížení spotřeby. Nástroje na to jsou, AMD na to má dokonce automatické funkce v ovladačích („Chill“ apod.), takže ta možnost tady stále je a vždy byla.

Je opravdu ostuda, že Radeon RX 570/580 série se prodávala podstatně hůře než GTX 1000 konkurenční modely, které se dnes výkonem výrazně propadají a zaostávají i o desítky % - ano GTX 1060 6GB je dnes výkonem na úrovni RX 570 a prodá se dále. Proč? Protože vždycky byly slabší, hůře vybavené, zastaralejší a objektivně jsme na to mnozí recenzenti upozorňovali. POLARIS série byla prostě vždycky lepší než NVIDIA PASCAL, pokud jde o technologickou pokročilost apod., rozdíl byl v marketingu a penězích kolem. Prostě se podařilo přesvědčit mnohem více lidí, že ten horší produkt je ten lepší. Nicméně pravda nakonec vyšla najevo, ale už je pozdě. Situace se ale bude opakovat. TURING je mizerná grafická série, některé karty vypadají ve srovnání se starší konkurencí dobře, ale na tom vlastně vůbec nezáleží. POLARIS grafiky RADEON jsou na trhu třetím rokem a přežily tak PASCAL a dokáží konkurovat i o tři roky mladší zbrusu nové TURING. Co konkurovat, RX 570/580 jsou stále nejlepší a nejvýhodnější grafiky v mainstreamu a pro velkou část zákazníků. Jediný problém je, že nemají za sebou peníze a marketing, který mají karty NVIDIA, a tak se nebudu vůbec divit, kdyby se ukázalo, že nová slabá a předražená NVIDIA GTX 1650, se bude prodávat lépe, než levnější, výkonnější a lepší AMD Radeon RX 570 … divit se tomu nebudu, protože už jsem ztratil všechny iluze o současných zákaznících. Problém nejen grafického trhu, kde jsme se dostali z vyrovnaného do takřka monopolního prostředí se všemi negativy, které to přináší, není nabídka grafik a jejich ceny, ale samotní zákazníci, kteří si svými špatnými nákupy vyloženě škodí v krátkodobém i dlouhodobém horizontu.

Situaci GTX 1650 ve srovnání s RX 570 považuji za technicky zajímavou, poměrně zábavnou, ale v důsledku smutnou, ovšem zcela odpovídající situaci, kam jsme se dostali. NVIDIA ví, že si podobnou kartu a celou nepříliš povedenou ale předraženou TURING sérii, může dovolit takhle nabídnout, protože většina zákazníků fakta v souvislostech ignorují. Vše, co jim marketing nalže a napovídá, sežerou i s navijákem. Žijeme v době post-faktické, alternativní fakta (=lži) vládnou světu a tohle je jen jeden z mnoha případů. AMD a NVIDIA se extrémně liší v přístupu, pokud jde o marketing, je naprosto legitimní, investovat místo do technologií a lepších výhodnější karet, do marketingu, jak to dělá NVIDIA už roky a dostalo ji to tam kde je. Marketing prostě funguje, kdyby nefungoval, nedělal by se. To je hlavní rozdíl proti AMD, který ten marketing prostě nemá (tedy má, ale minimální). Z některých úhlů pohledu je to dobře, nepotřebujeme expanzi dalších lží apod. Na druhou stranu pak se nemůžeme divit, když vychází objektivně špatné předražené a nevýhodné produkty, protože podmínky jsou takové, že vycházet mohou a zákazníci je stále kupují. Situace GTX 1650 a RX 570 je jen jedním z křiklavějších případů, kdy se NVIDIA nepodařilo zamaskovat mizernost její nabídky, popravdě se ani moc nesnažila, její chabý pokus se zdržením ovladačů, aby recenze nevyšly, když kartu oficiálně oznamovala, ji spíše jen uškodil a na situaci přitáhl pozornost. Jinak je klid. Pro nás pozorovatele je to prostě zajímavost, sám jsem docela zvědav, jaké jsou prodeje, zda se RX 570 prodává dnes skutečně lépe než GTX 1650, nebo prostě už mám v zákazníky definitivně přestat věřit :).

Každopádně pokud jste chtěli vědět, zda je Radeon RX 570 možné udělat podstatně úspornější, tak ano a výkon bude pořád slušný a cena stále skvělá. Je to jedna z nejlepších běžných grafik v historii, bohužel její prodeje tomu zdaleka neodpovídají, zejména ve srovnání s konkurenčními NVIDIA modely …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
LadIQe [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-16 14:29:25

ono to zasa neje az taka pravda, ak si vezmem taku 580 vs 1060, tak vykonovo su si velmi podobne +-10% mozno (ak ratam aj najnovsie tituly) a tam ta spotreba je zasa uplne niekde inde

cize polaris je efektivny, ale iba do urcitej hladiny, kedy su frekvencie a voltage na rozumnej hladine, akonahle sa tato hladina prekroci, ako v pripade 580, tak ta spotreba ide razantne hore

zasa na druhej strane ak sa clovek pohra s voltage a znizi to na nejaku nizsiu hodnotu s tym, ze frekvencie mu ostanu (co sa neraz stalo), tak ta spotreba vie velmi pekne klesnut s tym, ze vykon ostane velmi podobny, ale zasa obycajny zakaznik na take nepozera
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-16 14:50:08
avatar
Ano to je problém AMD a jeho Polarisu. Mají blbě rozložené portfolio GK proti NV a často musí hnát GPU na tech GK za hranici efektivity aby výkon dorovnaly a nebo byly lepší a nebo aby ždímaly výtěžnost a rvaly do nich vyšší napětí aby tu frekvenci ustálo co nejvíc čipů. Tohle se o AMD ví a dělá mu to špatnou pověst. A je jim to stejně houby platné GK se kupují od NV
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-16 22:04:27

Ten podíl se trochu zlepší, tedy aspoň doufáme už za pár měsíců ...

To je také malé mínus v čekání a pověsti AMD, ale na druhou stranu AMD GPU vydrží podstatně déle a konkuruje pro laiky hlavně cenou, pro tech usery i technologicky. Ty časové prodlevy vůči konkurenci se vynahradí na pokročilosti a tím pádem "trvanlivosti" AMD GPU.
Ovšem NVIDIA ví a zná jak na konkurenci...
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-16 19:24:31

Mě bere RX580 4GB na střední detaily+ (limit VRAM) v 1080P ultra wide 80W, Forza Horizon 4. O kolik méně ti žere 1060ka?
LadIQe [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-16 19:54:40

ja nemam 1060, popravde ani nevem ci vobec niekedy v buducnosti budem kupovat pc

len porovnavam to co je v testoch
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-17 08:38:03

No já jen, že furt čteme, jak je 1060 značně úspornější. Rok porůznu postuju svou spotřebu RX580 s dodazem, kolik tedy 1060 a nikdy jsem nedostal odpověď. Divné...
shipo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-18 15:52:02

Není to divné, blbě se ptáš. Nvidia si tohle nastavuje z druhého konce.
Odpověd na špatně položenou otázku je: žere 60W (75% plného výkonu GTX1060)
janpsar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-16 23:10:25

V průměru je RX580 o 70W žravější, než 1060.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-17 00:17:46
avatar
což odpovídá faktu, že má širší sběrnici a o 2GB více paměti a mnohem vyšší výkon jako takový (v TFLOPS) ...
MTB.Petr [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-17 08:00:48

Zajímavé, ale výkon ve hrách který zajímá 99% uživatelů tomu absolutně neodpovídá. Kde udělali soudruzi z NDR chybu?
Kert [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-17 08:31:25

No jo, to je jako výkon PMPO u reproduktorů :-)
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-17 08:38:52

Tak pokud takto, tak už vůbec není co řešit. RX580.
Lawliet [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-17 08:08:24

O efektivite 14nm kariet sa toho veľa vie, veď Adored TV spravil k tejto téme hneď niekoľko videí. Problém by som videl niekde inde. Karty od AMD sú hnané nad hranicu efektivity aby mohli výkonnostne konkurovať. Na efektivitu sa môžme pozrieť aj z iného hľadiska, gtx1650 potrebuje na dosiahnutie podobného výkonu (áno, je o 20% nižší, ide skôr o ten princíp) skoro polovičný hrubý výkon v Tflops. Architektúra GCN je zastarala a súrne potrebuje obmenu za niečo s ďaleko vyšším výkonom na CU. A musí sa jednať o masívny skok, podobný tomu v prípade zen architektúry.
Payne003 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - vs. RX560 2019-05-20 08:41:55

Mňa by celkom zaujímalo, ako si stojí GTX1650 proti niektorej OC edícií RX560 (tiež bez externého napájania) z pohľadu výkonu a efektivity
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Space Haven – zajímavá vesmírná strategie
Space Haven – zajímavá vesmírná strategieČtvrtek, 04 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 304x
Komentářů: 2
Konečně pořádné SSD - až 29GB/s pro čtení
Konečně pořádné SSD - až 29GB/s pro čteníÚterý, 02 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1471x
Komentářů: 5
Série ANNO se dočká remasterů: 1602, 1503, 1701 i 1404!
Série ANNO se dočká remasterů: 1602, 1503, 1701 i 1404!Čtvrtek, 28 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1114x
Komentářů: 2
Epic rozdává zdarma Borderlands 2 a Borderlands: Pre-Sequel
Epic rozdává zdarma Borderlands 2 a Borderlands: Pre-SequelČtvrtek, 28 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1151x
Komentářů: 3
Saints Row: The Third Remastered vydáno! Pecka.
Saints Row: The Third Remastered vydáno! Pecka.Středa, 27 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1356x
Komentářů: 3
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.Pondělí, 25 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2600x
Komentářů: 5