AMD Radeon RX 5900 se blíží! RDNA 2 bude jako ZEN 2 a míří na absolutní high end Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 15 leden 2020
altTajemný nový Radeon překonává v benchmarku o 17% nejvýkonnější NVIDIA RTX 2080 Ti.

 

 

 

 

Pár zajímavých nových informací se nám sešlo ohledně blížící se nové generace RDNA 2 architektury, kterou velmi pravděpodobně odstartuje už letos velké NAVI pro high end. Není otázkou, jestli velké NAVI přijde, to už snad AMD oficiálně jasně potvrdilo několikrát, otázkou je, kdy dorazí a jaké bude.

Vše zatím nasvědčuje tomu, že velké NAVI už bude právě prvním čipem na RDNA 2, tedy samotná druhá generace nové NAVI RDNA architektury. Nic jiného ani nedává smysl. RDNA 2 je totiž od počátku navržena pro vylepšený 7nm+ výrobní proces, který samotný je důležitý, protože umožní výrobu větších čipů, a hlavně podstatně zlepší efektivitu proti prvním 7nm čipům. Vše je zásadní pro výrobu velkého čipu, jakým má být velké NAVI. Navíc dle oficiálních roadmap AMD vychází RDNA 2 právě na tenhle rok.

  • RDNA 2 se blíží – bude „jako“ ZEN 2 vs ZEN 1?

O samotném RDNA 2 toho zatím moc nevíme, ale z toho mála, co víme, tak vše nasvědčuje tomu, že bude něco jako ZEN 2 na poli procesorů ve srovnání se ZEN 1. Výrazný nárůst IPC a zejména efektivity po všech stránkách. Jak energetické, tak výkonové a funkční. AMD v posledních letech na tomto poli dělalo obrovské pokroky, které jsou výrazně vidět třeba u RYZEN 9 3950X, tak zejména u nových mobilních RYZEN 4000 a jejich integrovaných grafik. AMD má speciální team, který se už několik let zaobírá jen tím, že optimalizuje jednotlivé návrhy čipů pro co nejlepší efektivitu a využití možností křemíku. A dělá to, jak v rámci návrhu CPU, tak v rámci návrhu GPU. První produkty, kde je vidět v praxi ten výrazný posun a zkušenosti, které AMD na tomto poli získalo a využilo, přichází právě na trh. 7nm RYZEN 3000 série, a především nové RYZEN 4000M, tedy APU s integrovanou grafikou.

Mnohé asi překvapilo, že nové mobilní 7nm procesory nemají RDNA a tedy integrovanou NAVI grafiku, ale stále „starou“ VEGA, jakou mají RYZEN 3000U a RYZEN 3000G. Důvod, proč tomu tak je, je prostý. V době vývoje a návrhu těchto čipů AMD, nemělo ještě kolem NAVI všechno hotové, takže padlo rozhodnutí použít VEGA, současně ale AMD již mělo k dispozici technologie, kterými mohlo VEGA návrh ještě výrazně vylepšit. A tady právě nastoupil optimalizační team a uvedl do praxe některé technologie a zkušenosti, které AMD získalo v posledních letech. První, co zaujme, že VEGA grafiky v nových RYZEN 4000M procesorech, mají méně výpočetních jednotek. Jen 8CU, zatímco předchůdci mají až 11CU. To je dost obrovský rozdíl, přesto jako celek jsou výrazně výkonnější, a to všechno navíc v čipu, který má stejné 15W TDP ale dvojnásobek procesorových jader/vláken! Takže té energie logicky na GPU část nemůže zbývat mnoho. Musí tedy dosahovat výrazně větší než dvojnásobné efektivity. Tohle prostě není jen o 7nm výrobě samotné, AMD muselo opravdu zásadním způsobem zapracovat na cílené optimalizaci celkového designu. Celkovým grafickým výkonem navíc naprosto drtí Intel a jeho nejvýkonnější 10nm Ice Lake Iris Pro varianty se superrychlými DDR4 3733 LPDDRX paměťmi. AMD RYZEN 7 4000U a jeho integrovaná grafika je v praxi zhruba o 20% výkonnější a to jen s DDR4 3200MHz RAM. Ve srovnání s RYZEN 3000U sérií se bavíme o mnoha desítkách % rozdílu. To není špatné na „starou VEGA s jen 8CU“ ;).

No velice podobným způsobem prý vzniká RDNA 2 architektura. Těch pár informací, které o nové generaci GPU AMD unikly, tak hovoří o opravdu zásadním zlepšení celkové efektivity, jak výkonové, tak provozní. Víme také, díky úniku velikosti nového APU čipu pro nový Xbox, že je možné vyrábět více jak 400mm2 velké 7nm čipy. Velké NAVI tedy začíná nabírat reálné rozměry a nebude zdaleka tak malé, jak jsme si mysleli. A to některé úniky hovoří až o 500mm2 velkém čipu (zatím nepotvrzeno). A dokonce to vypadá, že už je vlastně hotové.

Unikají první úniky z benchmarků, kde například v OpenVR benchmarku se objevila tajemná nikdy neviděná grafika od AMD, která v tomto testu v rovnocenných podmínkách (HTC VIVE 90Hz v rozlišení 1512x1680) o 17% porazila NVIDIA RTX 2080 Ti! To je dost zajímavé, protože speciálně v tomhle testu mají NVIDIA grafiky vždy výrazně navrch a žádný Radeon se k 2080Ti nikdy ani nepřiblížil. Samozřejmě pořád to neznamená, že ten test je správně a je tedy věrohodný. Nicméně tak už to v situaci před vydáním nových grafik bývá. Berme vše s rezervou.

  • Velké NAVI dorazí letos

AMD zatím nechtělo říci nic podrobnějšího oficiálně a tajemní jsou i výrobci grafik, ale z mnoha jiných věcí můžeme říci, je velmi pravděpodobné, že se nové RDNA 2 grafiky dočkáme v Q3 nebo Q4 tohoto roku. Nejbližším reálným datem je podle mého právě léto, nejpozdějším pak zhruba listopad tohoto roku. Více napoví následující týdny a měsíce, nejvíce určitě COMPUTEX začátkem června. Nicméně objevuje se stále více věcí, které obvykle předcházejí uvedení nové generace a nové grafiky na trh, v horizontu několika týdnů maximálně měsíců. Kromě více a více důvěryhodných informací o architektuře, jsou tu právě první „nevysvětlitelné“ benchmarky a také výrobci registrují nové značky a připravují certifikace nových produktů, což dle zákona musí. Aktuálně se objevily registrace na Radeon RX 5800 a RX 5900 grafické karty.

Vše tedy nasvědčuje tomu, že letos bude veselo nejen na procesorovém trhu. Mobilní RYZEN 4000U/H to pořádně osolí už v tomto pololetí a 7nm+ ZEN 3 procesorů pro desktop se 100% dočkáme v druhé polovině roku (AMD oficiálně potvrdilo). Do toho vyrazí na trh po mnoha letech kompletní mobilní série Radeonů (RX 5300M – RX 5700M), které už byly oficiálně představeny. A s uvedením mainstreamové Radeon RX 5600 XT za několik málo dní, se tak otevírá cesta k uvedení očekáváného high endu. Protože ten je teď logicky na řadě, když AMD má na trhu už všechny RDNA první generace od Radeon RX 5300 po RX 5700 sérii. Je tak logicky řada na uvedení RX 5800 a RX 5900 grafických karet. Bude veselo …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-15 12:19:09
avatar
17% nad NVIDIA RTX 2080 Ti není zase tolik, když tady letos bude nejspíš RTX 2080 Ti Super (3080 Ti). Každopádně jsem hodně zvědavej, jaký bude hi-end od AMD.
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-15 13:09:34
avatar
Pokud přijmu, že se jedná o GPU AMD a není to nějaký podvod, tak to vidím asi tak, že to ještě nemusí být finální verze GPU. Je jasné, že na nějaké velké zásahy už není prostor, pokud chtějí jít sním ven ještě letos, ale na nějaký ten optimalizační zásah tu prostor ještě je. AMD navíc mohlo testovat GPU na stále ještě nefinálních taktech, s nevyladěným ovladačem a už vůbec nevíme zda se jedná o plnou konfiguraci výpočetních jednotek. Klidně si dokáži představit, že aby nevyplašilo konkurenci tak testují ořezanou verzi(něco jako Vega 56) a pak si výkon plné konfigurace z tohoto testu odvodí. Možností na spekulace je nepřeberné množství. Ať už v tomto souboji vyhraje AMD či NV, tak pokud to nebude o parník, bude hlavním parametrem cena. Protože ač AMD nyní má přijmi které už hodně dlouho nemělo, tak si plýtvání dovolit nemůže a mělo by mít cenovou politiku nastavenou tak, aby se vývoj tohoto GPU aspoň zaplatil, když už na něm nevydělají. Je samozřejmě jasné že poznatky při vývoji tohoto GPU použijí i později v levnějším segmentu, kde ten výdělek bude určitě lepší. AMD jde na to obráceně a trochu riskuje, zda mu ta pozdější levnější řada zaplatí tuto extrémě drahou.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-15 14:43:59
avatar
z těch 17% vůbec nic nevyvozuj ...

kromě toho už jen to že něco vedle 2080ti bude je velká událost tím spíše, že to nejspíše nebude stát 32 tisíc ;)
Puchpotu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-15 14:56:49

Doufejme, kdyby měla srazit high end někam na 20.000, bylo by to ideální.
martin.666 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-15 18:34:59
avatar
možná že se jí to i povede, otázkou je na jak dlouho, aby to nebylo třeba jen na 2 měsíce ? jestli ta karta vyjde někdy v červnu/červenci a překoná 2080Ti o 15-20% třeba tak věř že Nvidia nejpozději koncem srpna na Gamescom něco představí i dkyž třeba jen "papírově" aby na sebe upoutala pozornost a uklidnila akcionáře a bude to fakt SUPER takže to nebude jen za 20 bohužel, taky se mi to nelíbí ale přecejen v srpnu už bude 2080Ti 2 roky stará a tak se dá očekávat že ji něco nahradí a levnější to nebude, možná trochu jo ale zase až tak určitě ne, vyrobit na 7nm(+) velký čip pro nástupce 2080Ti nebude levné a Nvidia si bude chtít zachovat víceméně stejný profit takže asi tak
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-15 21:19:44
avatar
To by bylo hezké, ale moc nevěřím tomu, že o 17% výkonnější kartu by prodávali o 1/3 levněji, než konkurence.
Každopádně pokud něco takového vydají, tak i kdyby to bylo v relaci kolem 30000 (2080 Ti stojí min. 29000), tak se ceny začnou sunout dolů.
Dudo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-15 15:23:42
avatar
nezabôdaj, že prvé vzorky sú nevyladené, ovládače detto, takže kým to vydajú výkon môže narásť aj o 10 - 30 % hore, takže nádej na super kartu tu je. Naviac hi end je určitý rozptyl výkonu, nie len jedna najvýkonnejšia karta. Ani v kategórii supercars nenáš iba veyrona, dokonca je to len pár predaných kár, skutočných supercars sa predávajú tisíce.... a patria k high endu.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-15 16:43:34
avatar
2080Ti SUPER nebude o 17% výkonnější než non-super, tolik vypnutých bloků už jádro nenese = nebude na takový Radeon stačit a vdobě uvedení ještě 3080Ti nebude. Převzetí titulu "nejvýkonnější herní grafika" je tedy ze strany AMD pravděpodobné.

Osobně ale honbu za takovým nesmyslným titulem nechápu - když kupuji Fabii, proč by mě měl zajímat Superb? Prostě demence, ale lidé bez mozku takto fungují
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-15 17:31:55

Presne tak Nvidia sa dušuje že terajšiu generaciu svojich GPU prekona o 50% a je to celkom realne keď prejdu s 16nm procesu ala nvidia 12nm ale nanometre nepustia a rovno skočia na 7nm+ tak narast vykonumaju zaisty len vyrobny proces a to nehovorim že ani Nvidia nespi a vylepšuje architekturu.
Na druhej strane taka RX6800 s 4096 SP 16GB HBM2 a spotrebou 200W za 20 000Kč s vykonom 17% nad 2080Ti by potešila
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-15 13:41:35
avatar
Kdyby tu kartu, která je o 17% nad rtx 2080 ti, AMD prodávalo za 20K,tak by to byla bomba a vůbec by nevadilo, že nebude tak výkonná. Potom by mohli mít ještě nějakou výkonnější verzi třeba do 25K. Ceny, který nastavila Nvidia, když neměla konkurenci jsou totiž nesmyslný.
Pitrs [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-15 14:19:16

Krotil bych nadšení.
Nejprve musí AMD RTX 2080 Ti alespon dorovnat.
Protože aktuálně je realita taková, že nejvyšší model AMD nedosahuje výkonu ani RTX 2080 Super, natož Ti.

Nemluvě o nekonzistenci výkonu, kdy RX 5700 XT kolísá mezi 2070 Super a RTX 2060. Navíc nesmíme zapomínat, že tyto modely od NV jsou na 12 nm. RTX 3080/3080 Ti na 7 nm budou masakr.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-15 16:55:43
avatar
Aktuální realita je taková, že známe rozměr jádra i herní výkony čipů RDNA1 architektury. Rovněž již víme jak je cca velký čip konzolového APU, které je vyrobeno tímto procesem.
Taky víme, že konzole jsou mainstream a tedy jádro v hiendu může být větší, protože se v tomto segmentu zaplatí.
A protože máme navíc k tomu všemu mozek a dedukce nám není cizí, tak si dovedeme hypotetický výkon velké NAVI představit.

Vy a Vám podobní si na tu porážku 2080Ti holt budete muset počkat v přímém přenosu (recenzích)
ReveNCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-15 18:31:27

2080ti bude v dobe vydani tohoto radeonu skoro 2 roky stara karta...kdyby je neprekonali tak to bude ostuda. konkurentem pro rx5900 bude az nejaka nova rtx3080/ti, jen zalezi kdy s ni nvidia prijde..
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-15 23:46:15
avatar
však hej. Tady je možná dobré vysvětlit, že Nv a AMD pozicuje své produkty trochu jinak. Karta za 32+ tisíc není pro AMD priorita a věřím, že cílem "velké" NAVI nebyl čip na hranici možností (takovou filozofii mělo u AMD naposledy Fiji). 17% nad 2080Ti se může tedy zdát na novou generaci "málo", pokud ale takový výkon zvládnou s mnohem menším čipem, který mohou se stále dobrou marží prodávat na kartě třeba za 20 tisíc, tak jim může být nějaká 3080Ti ukradená, neboť ta bude cílit opět někam jinam a bude kategorií sama pro sebe (50tis+?)
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Nejde na hranu jo? 2020-01-16 07:35:38
avatar
Ty seš dobrej klaun. Vdyť AMD tlačí na hranu každou kartu co aktuálně prodává/nedávno prodávala.

RX 590
RX 5700XT
R VII
Vega 64

Všechny jedou na hraně svejch možností, což prokazuje i nízké snížení frekvence a s tím velké snížení spotřeby. OC potenciál je defakto nula, pokud tedy nechceš přihodit dalších 100W navíc.

Dokonce i třeba 5700. Ano ta se dá přetaktovat, ale ten nárust spotřeby to je více impozantní jak nárust výkonu.

Pokud by tomu bylo jak tady píšeš tak by ty karty měly OC obvyklých 10-15%.

Tak jakýpak naposled u Fiji.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-16 07:27:55
avatar
"Tlačit na hranu" malý čip takty není totéž, co "tlačit na hranu" výrobu k tomu, aby byl čip co největší. Já mluvil o tom druhém, ty o tom prvním. Nechápeš-li rozdíl, nereaguj. Neznáš ani základní parametry těch jader, jinak bys například věděl, že Vega je menší jádro než Fiji, nebo že se zúžila šířka paměťové sběrnice na polovinu. Vzdělávat tě tu nebudu. OC potenciál je něco úplně jiného a o tom jsem už nemluvil vůbec
P.S: lepší klaun než imbecil
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-16 07:48:46
avatar
Aha. A AMD tu VEGU udělalo menší z důvodu, že asi docházel křemík ne? (Sakra mohli říct bych jim tam pár Tater písku poslal) A nebo že nechtělo udělat výkonnější kartu než konkurence i když s ní cílilo primárně na výpočetní trh, kde by se jim prodala i tak dobře.

Je absolutně fantastické jak si pokaždé dovedeš najít argument byť sebevíce stupidní aby jsi ospravedlnil nějaké své tvrzení, rozhodnutí nebo nákup. Viz stále legendární tažení za mini ITX kartou které nakonec skončilo nákupem radeonu VII protože "něco", kdy do té doby žádná karta nebyla dost dobrá protože "něco" (ve většině případů spotřeba).


No zpět k podstatě. AMD i Nvidia určitě vždy dělá své návrhy na maximu toho co odhadnou jako reálné k vyrobení v daném období kdy chtějí s daným GPU přijít na trh. Takže ne že je netlačí na hranu.
Dráček [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-15 14:34:44

Nikdo neceka, ze AMD porazi nV.
Takze bude zalezet jen na cene, vykonu a spotrebe.

Ja se bojim, ze to AMD tak jako vzdy zabije vysokymi takty a silenymi provoznimi vlastnostmi.
Super referencni chladic k nezaplaceni...

Jeste par let jim to potrva, nez se dotahnou na nV.

Do te doby musi nabidnout lepsi pomer ceny a vykonu. Jen na 7nm to nebude moc realny, vzhledem k az 500nm.

Kazdopadne nV nas zdima radne a zacinam si myslet, ze poprve v historii by mohly konzole pc hrace ohrozit, pokud se potvrdi vykon a cena novych konzoli.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-15 14:46:12
avatar
... kde jsem to jen slyšel ... 2016: "AMD nikdy nedotáhne natož překoná Intel" ... AMD v roce 2019: "říkal někdo něco?" ...

takže s tím jak AMD nedotáhne NV bych byl opatrný ... už teď je v některých ohledech lepší ....
lukeDD [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Smelo do toho AMD 2020-01-15 16:30:01

Ja by som osobne RDNA 2 architektúru hodil ako Radeony RX 6000, no aj takto to môže byť.

Je načase, aby sa dianie aj na grafickom trhu vydali správnym smerom a verím AMD, že sa im to podarí podobne ako na CPU trhu.

Ak je pravda čo sa potvrdí, tak sa teším na RDNA 2 grafiky a to až tak, že svoj Radeon VII zamením za pravdepodobne RX 5900 možno RX 5900 XT. - závisí od ceny.
dakuhonoo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-15 15:18:07
avatar
no už sa teším ako si o rok kúpim RX 6700 XT a hádam ešte za vcelku dobrú cenu predám 5700 XT, možno to potom utiahne nejaky 1440p ultrawide
lukeDD [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-15 16:21:25

Radeon VII ťahá 1440p ultra wide len nie komplet všetky hry na 144 Hz pri všetkých hrách najčastejšie som v 80-120 fps. Logicky volím správny pomer medzi hlukom resp. tichom a výkonom.
sandy55 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-15 15:26:46

Ja som vo "vzkriesenie" AMD pred pár rokmi ani nedúfal. Potom som si tu počas leta 2017 prečítal článok o vydaní ZEN a už to šlo
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-15 15:35:16
avatar
Já tomu překonání 2080ti pořád až tak moc nevěřím. Pokud to bude, jedině dobře. Ale tohle už tu bylo 2x a jak to vždy nakonec dopadlo.
martin.666 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-15 16:10:44
avatar
Citace:
v tomhle testu mají NVIDIA grafiky vždy výrazně navrch a žádný Radeon se k 2080Ti nikdy ani nepřiblížil.

co třeba takový dvoučipový Radeon Pro Vega II Duo, vím že je jen v Macu Pro ale na Macu je také možné nainstalovat Windows a hrát tak hry nebo překonávat v benchmarcích score 2080Ti, nebo se pletu ?
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-15 20:38:48
avatar
Nepleteš, ale má to dva velké problémy.
1.vzhledem k tomu, že ta karta pro Windows neexistuje, tak neexistují ani ovladače
2.i kdyby existovali, tak her, které podporují CrossFire dvou Vega čipů je nespíš nula
martin.666 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-15 22:16:41
avatar
1) ovladače pro bootcamp existují, oficiálně od AMD: Odkaz
2)nemám s tím zkušenosti ale stačilo trochu googlit a našel jsem pár testů a videí na youtube např. kde je vidět že CrossFire dvou Vega 64 nebo Radeon VII funguje např. ve hrách: Tomb Raider, Strange Brigade, GTA V, Battlefield 1, Witcher 3, Dirt Rally, Thief, Far Cry 5, Watch Dogs 2, Battlefield 4, Ashes of the Singularity ... ale jak funguje nebo nefunguje CF v případě toho OpenVR benchmarku nevím
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-28 02:59:40
avatar
OK. To jsem nečekal ani jedno.
Vzhledem ke stavu ovladačů pro Radeon VII nečekám nějaký zázrak..ale na druhou stranu už jen to že takové ovladače vůbec existují je malý zázrak;-)
Stapor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-15 16:25:36
avatar
Nechci tady polemizovat jestli AMD trhne, nebo netrhne 2080Ti, i když si myslím že jo :-). Spíš mi zaujmula jiná věc v článku. Pokud se AMD povedlo vyladit starou integrovanou Vegu tak, že při menším počtu CU, je úspornější a přesto o 50% výkonější, jak by v tomto světle asi vypadala vyladěná Vega64 ? To by byl docela nářez.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-15 16:52:50
avatar
tak když to vezmeme kolem a kolem, tak VEGA 64 má 64CU, aktuální NAVI 5700XT má 40 CU a také je o desítky % výkonnější a výrazně úspornější ;) a to má VEGA lepší HBM paměti .... i Radeon VII má co dělat s RX 5700 XT ....

samozřejmě různé architektury a výrobní procesy ale už teď je RDNA lepší ... takže spíše bude zajímavé co právě nabídne vylepšená RDNA 2
martin.666 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-15 16:57:27
avatar
taková karta tu již byla, říkalo se jí Radeon VII, tam byl lehce osekaný čip z Vega 64 vyrobený na 7nm díky tomu mohl běžet na vyšší frekvenci + rychlejší paměti, stejný princip jako v případě té integrované grafiky u které je vyšší frekvence díky 7nm výrobě + další výkon navíc díky rychlejší CPU části + podpoře vyšších frekvencí RAM = vyšší propustnost VRAM
Dubik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-15 18:05:30
avatar
Byl bych docela opatrnej ohledně té ceny AMD Highendu.. taky mě to napadlo výkon RTX 2080Ti za 20táců.. ale to je dle mě nereálný.. Vývoj se musí zaplatit, marže jsou další věc a když je tam prostor , tak tu kartu dají minimálně za 25tisic ve finále budou stejně pak ceny dost podobný..
Proč prodávat něco za 20 s výkonem konkurenční karty , která stojí 30, dají to minimálně za 25 klidně 27,28 ať na tom taky vydělají.
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-15 21:25:57
avatar
IMHO by mohli dát klidně cenu 30000 a prodalo by se to. Je to jen otázka výrobních nákladů, marže (aspoň 35%) pro AMD a samozřejmě něco musí vydělat i výrobci grafik. A že se na tom přiživí i distributoři, o tom nepochybuji.
Ale to jsou všechno spekulace a samozřejmě též doufám v nižší ceny.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-15 23:59:36
avatar
to je přesně ono, i když bude mít "jen" 17% nad 2080Ti, bude za 30 tisíc stále výhodnější. Dále už je to jen na konkurenčním boji - Nv by šla s cenou 2080Ti ihned dolů + uvedení 2080Ti SUPER (nejspíš obojího). Nakonec by záleželo na AMD jak hodně by chtěla být agresivní, podle mě moc ne i kdyby marže byly dobré při prodeji za 20 tisíc, není důvod na ty ceny jít, dopadne to jako vždycky. 2080Ti SUPER bude mít +- stejný výkon za stejnou cenu, která se ustálí na nějakých 25 tisíc za obě karty. Nv s tím svým velkým čipem bude nyní vydělávat méně na každé kartě a AMD naopak více. Ani jeden však nebude tlačit cenu dolů
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-16 11:29:53
avatar
Stejne je strasne smutne v tech diskuzich videt, kolik uzivatelu si preje vyssi modely amd karet vylozene jen proto, aby jim slevila ta jejich vysnena invidia. Myslim ze amd svou strategii zvolilo dobre - tyhle modely nechat az jako ty s nejnizsi prioritou, nic jineho si trh v sumari bohuzel opravdu nezaslouzi.
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-15 22:00:08
avatar
Jasne, ale kdyby prodavalo AMD grafiku, ktera bude vykonnejsi nez rtx 2080 ti nebo stejne vykonna a nasadili by cenovku treba 20K, tak by to byl super marketing, protoze by Nvidii totalne zesmesnili. Psalo by se o tom vsude. Kdyz muzou prodavat procesor za 3990 dolaru a intel potrebuje na to samy dva procesory za 20000 dolaru, jako ukazali na te prezentaci. Neco podobnyho by to chtelo i u grafickych karet.
Jakim [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-15 21:48:23

Vy tomu tady vážně věříte? Viděli jste vůbec ten tajemný benchmark? Pamatujete ještě Volta poor? Nvidia není Intel, a ani nikdy nebude, Nvidia má trochu jiný generální štáb, ale snít můžete.
emko [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-15 22:36:45

Někde jsem četl, že to vylepšení Vegy v zásadě není natolik dramatické, jak se na první pohled zdá.
Velká část z těch +x desítek % jde na vrub tomu, že je:

a) obecně o hodně výkonnější CPU část, což zvedá mimoděk i grafický výkon
b) o +pár stovek MHz zvednutá frekvence CU
c) možnost pružného balancování TDP limitu mezi CPU a GPU

a pouze relativně velmi malá část zvýšení toho úderného výkonu GPU jde na vrub nějakým skutečným architekturním vylepšením Vegy.
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-16 06:47:40
avatar
Nevím kde jsi to četl, ale bylo jasně zděleno, že kromě toho co jsi napsal, nylo využito "tajné vylepšení GPU části". O žádném malém či velkém relativním vylepšení napadlo ani slovo. Ten co to napsal si to dle přání otce myšlenky doplnil.

ps: takto to bylo napsáno na DIIT.cz

Lidé, domnívám se, přehlížejí, o kolik může být integrované GPU zrychleno zvýšeným výkonem jádra Zen 2. CPU a GPU jsou v rámci APU výrazně provázané.
[Maximální] takt je o 250 MHz (17 %) vyšší díky 7 nm.
Vylepšení ovladačů pomáhá.
Lepší průběžné vyhodnocení zátěže pro zlepšení boostu GPU a výkonu (pro jednoznačnost: snaha o zvýšení průměrné taktovací frekvence pro danou zátěž).
Tajná vylepšení výkonu a spotřeby pro situace nízké spotřeby.
emko [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-16 09:04:09

Tu architekturu nemohli výrazně vylepšit, jelikož to se pak rovná prakticky návrhu nové architektury. To "tajné vylepšení" je tedy nejspíše pouze klasické zkapacitnění (zvětšení) různých caches, pipelines a bufferů.
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-16 11:38:52
avatar
Já zírám ty víš víc jak Robert Hallock, který se k tomu vyjadřoval. Nebo snad pracuješ v AMD? Ty totiž své dohady prezentuješ jako fakta. a přitom to důkazy podložené nemáš.
emko [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-15 22:52:15

Sám jsem zvědav, jak budou poměry na maloobchodním trhu vypadat až vyjde kupříkladu ona RX 5600 XT (protějšek RTX 2060) nebo tahle RX 5900 XT (protějšek RTX 2080 Ti Super). Nepochybuji o tom, že nVidia briskně dorovná případný chybějící deficit v poměru cena/výkon pro danou výkonnostní kategorii GPU.

Jak už bylo řečeno mnohokrát, AMD musí být povděčni všichni bez rozdílu, paradoxně i ti, co si nakonec koupí kartu s nVidia čipem, jelikož bez AMD (bez cenového tlaku konkurence) by tu kartu koupili o moc dráže.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Crysis Remastered - 8K kvalita dá našim PC zabrat!
Crysis Remastered - 8K kvalita dá našim PC zabrat!Čtvrtek, 17 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2299x
Komentářů: 23
Mandalorian Season 2 – první ukázka vypadá skvěle!
Mandalorian Season 2 – první ukázka vypadá skvěle!Středa, 16 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1141x
Komentářů: 2
Další remake - Prince of Persia: The Sands of Time
Další remake - Prince of Persia: The Sands of TimeSobota, 12 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1451x
Komentářů: 7
Nové filmové zpracování DUNE v pořádné ukázce!
Nové filmové zpracování DUNE v pořádné ukázce!Středa, 09 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2219x
Komentářů: 22
AMD jasně poráží Intel: RYZEN 7 4800U drtí Core v testu 15W CPU
AMD jasně poráží Intel: RYZEN 7 4800U drtí Core v testu 15W CPUSobota, 05 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2877x
Komentářů: 12
NVIDIA představila RTX 3090, 3080, 3070!
NVIDIA představila RTX 3090, 3080, 3070!Úterý, 01 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3461x
Komentářů: 24