AMD Radeon RX 6000 – unikly dílčí parametry nových NAVI RDNA 2 karet. Zajímavá strategie. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 28 září 2020
altEfektivita až na prvním místě. Platí to pro procesory RYZEN a bude to platit i pro grafiky Radeon.

 

 

 

 

Považuji za téměř zázrak, že se AMD podařilo dobře zakamuflovat parametry, výkony a vůbec RX 6000 grafiky až doteď, kdy jsme přesně měsíc před jejich oficiálním odhalením. Touhle dobou už jsme o NVIDIA RTX 3000 kartách dávno všechno věděli, tedy s výjimkou cen, které se obvykle stanovují až na poslední chvíli. O AMD RX 6000 ale stále koluje jen halda dohadů, které AMD zcela záměrně a úmyslně přiživuje falešnými informacemi, jež podstrkuje některým leakerům. Musím ale také říci, že spousta informací speciálně od dvou zdrojů, je velmi přesných. Jinými slovy, zase tak dobře se AMD utajit RX 6000 nepovedly :). Nicméně jen velmi málo lidí ví, které ty dosavadní spekulace opravdu nebyly jen spekulace ;).

Ovšem některé věci lze utajovat jen do určité chvíle. A ta chvíle nedávno nastala. Firma ještě nedávno poskytovala informace jen velmi malému okruhu lidí, prakticky vyjma výrobce referenčních karet a Sapphire, co by dvorního výrobce Radeon grafik, nikdo jiný nebyl o RX 6000 informován. Ale v těchto dnech a týdnech už není zbytí. AMD musí informovat partnery všeho druhu o tom, co chystá, aby ti byli připraveni a současně informace dostávající všichni výrobci Radeon grafik, tak aby mohli plně pracovat na svých nereferenčních modelech. K tomu jsou zde informování OEM výrobci a další partneři pro vývoj SW a aplikací atd.

Jsme přesně měsíc od představení RX 6000 série a dosavadní naprosté utajení některých informací je už tedy nemožné. Speciálně proto už konkurenční NVIDIA ví, co AMD má a chystá, proto na poslední chvíli posilovala výkon RTX 3090 s vyhnáním maximálních limitů výše, proto uvedla 10GB RTX 3080 „jen“ za 699 dolarů a chystá její 20GB verzi a také 16GB edici RTX 3070, krátce po představení nových Radeonů. NVIDIA ví, co si proti ní AMD připravilo …

  • AMD RADEON jde stejnou cestou jako AMD RYZEN

V hlavní roli je efektivita. A teď nemluvíme jen o provozní, tedy vysoký výkon s co možná nejnižší spotřebou, kdy asi málokdo pochybuje, že AMD díky 7nm+ EUV procesu u RDNA 2 převálcuje 8nm NVIDIA AMPERE v provozní efektivitě na celé čáře. Ne, řeč je hlavně o funkční a výrobní efektivitě. AMD proti NVIDIA nasadí mnohem menší čipy a mnohem jednodušší karty. A nebude to znamenat, že by byly snad automaticky slabší.

Je to stejný styl, jaký používá AMD u RYZEN procesorů, kde proti obřím až 28jádrovým monolitům Intelu, nasazuje malé jednoduché čipy, které jsou ve výsledku mnohem výkonnější, a především výrazně efektivnější, pokud jde o výrobní nároky, náklady atd. Ano, očekávané a ohlášené BIG NAVI je větší čip než NAVI 10 na RX 5700 sérii, ale není to stále vyloženě obří čip. Bude rozhodně výrazně menší než 8nm GA102 jádro na RTX 3080/3090, které má 628,4 mm2 a mnohem menší než 7nm AMPERE A100 s 826mm2. Velké NAVI známé jako NAVI 21 má mít maximálně 505mm2, spíše se očekává, že bude ještě o něco menší. Na rozdíl od AMPERE, která je dělaná jako pro hry, tak hlavně pro HPC a výpočty, je NAVI RDNA 2 čistě herní řešení. Na výpočty a HPC má AMD nově speciálně oddělenou CDNA architekturu. Na něm bude postaveno velké GPU „ACTURUS“, které bude mít mnohem větší FP32 výkon a na kartě Radeon MI100 se představí také velmi brzy.

Rozdělení vývoje herní a výpočetní architektury je jeden krok v rámci efektivity výroby i provozu herních grafik. Druhým je fakt, že RDNA 2 vznikla přímo na míru hrám a herním technologiím nové generace. Je to poprvé, kdy nová generace GPU vznikla přímo ve spolupráci s herními vývojáři (SONY, MICROSOFT). A to je jedna z největších zbraní nových Radeonů. Jednoduše řečeno, neobsahují zbytečné věci! Až doposud všechna GPU, jak od AMD, tak od NVIDIA, obsahovaly prvky, které teprve potom objevovaly vývojáři her a často se ukázalo, že je to k ničemu a než se ty technologie začaly používat (pokud vůbec), byly na trhu dvě další generace GPU, takže ty starší GPU byly jen zbytečně složitější. RDNA 2 je jiné, nemá nic zbytečně a má vše přesně tak, jak to budou hry a vývojáři používat. Proč? Protože si to vývojáři sami tak přímo navrhli. Včetně akcelerovaného Raytracingu, včetně spolupráce GPU s SSD, akcelerací zvuku atd.

Současně AMD pokračuje ve své staré strategii menších, ekonomičtějších, ale velmi rychlých čipů. Strategii, kterou kdysi trápilo v minulosti NVIDIA (jistě pamatujete na Radeon HD 4000 generaci a další). Bohužel tuhle úspěšnou strategii rozbouraly problémy Radeon divize v roce 2014 a dál, kdy na vývoj mnoha čipů, které měly být a prostě nebyly, AMD nemělo peníze, lidi ani klid. Nicméně v posledních pár letech, jak jistě víte, se věci u AMD poněkud změnily. Hodně změnily. RDNA 1 (RX 5000) bylo takové rozkoukání se a prakticky vzato bylo to podobné jako s RYZEN 1000. Nová RDNA 2 je minimálně jako RYZEN 2000, ne-li v některých ohledech jako RYZEN 3000. A počkejte až uvidíte, co si AMD připravilo jako RDNA 3, která je jako architektura nyní těsně před dokončením ;). Každopádně úzká spolupráce s procesorovou RYZEN divizí, se SONY s Microsoft atd. je úplnou novinkou, pokud jde o vývoj klasického GPU. Ale díky tomu všemu bude RDNA 2 tím, čím je. Tedy zásadní grafickou generací, na které jsou již vyvíjeny a postaveny prakticky všechny zásadní hry a herní engine pro následujících několik let.

  • Parametry nových NAVI RDNA 2 grafik RX 6000

Jednou z věcí, které se nedaří už moc utajit, jsou základní rámcové specifikace GPU a některé specifikace karet samotných. Jednoduše venku už obíhá příliš mnoho vzorků k různým schválením a testům, a pro ně se ladí SW podpora a ze všech těchto zdrojů tedy unikají informace. Neříkám, že jsou 100%, nicméně odpovídají některým starším únikům, ale i těm nedávným a pocházejí z důvěryhodných a prověřených zdrojů. Takže AMD chystá tohle:

(zdroj: videocardz.com)

Víme, že AMD má 3 nové čipy postavené na RDNA 2 architektuře. Největší NAVI 21 má podle všeho skutečně těch očekávaných 80CU, což pokud by zůstal zachován počet SP na jednotku, znamenalo 5120SP. Menší NAVI 22, které má 40CU, tedy stejně jako aktuální NAVI 10 (RX 5700). A úplně nejmenší jádro NAVI 23 má údajně 32 CU, nicméně tenhle malý čip je zatím zahalený větším tajemstvím, protože karty s ním určitě dorazí až v průběhu příštího roku. Jako první jdou na trh NAVI 21 již za pár týdnů, následované NAVI 22. A to buď současně, nebo spíše až začátkem roku. A teprve poté dorazí NAVI 23, pravděpodobně co by nástupce RX 5500 série apod. Samozřejmě čipy budou použity každý na minimálně 2 (či spíše více), různých modelů karet s různou specifikací a nastavením těch čipů, jak je tomu vždy.

(zdroj: videocardz.com)

Nicméně nové úniky prozrazují více. NAVI 20 série mají být pekelně rychlé! Ostatně to už naznačily konzole Microsoft a SONY, které Radeon RDNA 2 grafiky používají. PlayStation 5 má NAVI 2x GPU s aktivními 36CU, kdy je prakticky jasné, že jde o částečně uzamčenou odvozeninu varianty NAVI 22 (40CU). V případě SONY ale těch 36CU běhá na 2,23GHz stabilně! SONY ale hledí také na efektivitu, protože její řešení je vlastně SoC, takže nežene věci „na krev“. Lze předpokládat, že samostatné NAVI 22 s těmi až 40CU, které se nemusí ohlížet nutně vždy na spotřebu a omezené chlazení, bude moci jet na samostatné grafické kartě ještě rychleji. To potvrzují aktuální úniky, které hovoří o boost taktu údajně 2500MHz! Ano, čtete správně. 2,5GHz u GPU z bez přetaktování.

(zdroj: videocardz.com)

Radeon RX 6700XT, který by mohl být 40CU verzí NAVI 22 vybaven s tím 2,5GHz boostem, by tak měl o šílených 600MHz vyšší boost takt, než jaký má dnes Radeon RX 5700 XT s jeho 40CU verzí aktuálního NAVI 10.  To navrch faktu, že RDNA 2 má vyšší IPC než RDNA 1 a další úpravy. Já mohu ze svých zdrojů potvrdit, že ten boost takt u nové karty bude opravdu vysoko nad 2GHz, ale 2,5GHz je opravdu hodně a beru to s rezervou. Na druhou stranu, když má SONY se 36CU 2,23GHz, tak minimálně 2,3GHz u klasické samostatné grafické karty považuji za reálných. Těch 2,5GHz v boostu je vážně mazce, zejména když úniky hovoří o tom, že samotné GPU má spotřebu 170W, celá karta by se tedy mohla vejít do 200W, což je méně než současný RX 5700 XT s 225W.

Každopádně je myslím na místě se domnívat, že Radeon RX 6700XT bude mít proti RX 5700XT znatelně vyšší výkon. Ale NAVI 22 není to „velké NAVI“ na které se všichni těší :).

  • Velké NAVI (NAVI 21) v několika verzích

Je prakticky jisté, že NAVI 21 má těch až 80CU tedy teoreticky 5120SP pokud zůstane architektura RDNA 2 v tomto podobná jako RDNA 1. Bavíme se tedy o dvojnásobku proti menším NAVI 10 a NAVI 22. I tak by mělo dosahovat frekvence 2,2GHz! Pokud jde tomu tak, pak věřím tomu, že dvojnásobný výkon proti RX 5700 XT je jasně na stole. Co to znamená ve srovnání s RTX 3000 asi víte.

V tuto chvíli víme, že AMD testuje hned několik variant NAVI 21 karet, včetně jedné s HBM paměťmi. Nicméně ta údajně nebude určena pro hráče. Je velice pravděpodobné, že AMD vydá NAVI 21 s plnými 80CU a pak třeba se 60CU. Tedy něco jako Radeon RX 6900 XT (s údajně až 2,2GHz) a Radeon RX 6800 XT (s boostem prý až 2,05GHz). Power limit pro GPU je údajně jen 238W a 200W. Výkon RX 6900 XT verze by tak při plných specifikacích činil 22,5TFLOPS, což nelze srovnávat s NVIDIA RTX 3000 sérií kvůli zcela odlišným architekturám, ale lze to alespoň přibližně srovnat s RX 5700 XT, která dosahuje 9,754 TFLOPS při 1,9GHz boostu. Nový Radeon RX 6900 XT by tak byl 2,3x výkonnější! Což by ve hrách mělo znamenat alespoň dvojnásobný výkon proti RX 5700XT.

A velmi spolehlivé zdroje tvrdí že AMD tak prý připravuje jednu verzi s výkonem v úrovni RTX 3080 10GB a druhou verzi s výkonem lehce pod úrovní RTX 3090! Což považuji za hodně optimistické, vzhledem k tomu, že RTX 3080 10GB je přesně ve hrách 2x výkonnější než 5700XT a RTX 3090 to pak posouvá někam na 2,3 násobek. A bylo by to šílené vzhledem k tomu, že RX 6900 XT má mít jen 256-bit sběrnici a 16GB normálních GDDR6 pamětí. Tedy žádných 320 a 384-bit v kombinaci s ultra rychlými GDDR6X, které mají NVIDIA karty. Současně spotřeba AMD karet by mohla být o 50 až 100W nižší. Pokud by AMD v některých hrách proháněla RTX 3090, považoval bych to za nejoptimističtější výsledek. Nicméně že bude poblíž výkonu RTX 3080 je podle mě prakticky jisté, nic jiného by ani nedávalo smysl.

  • Paměťová konfigurace je velkou zbraní RDNA2?

Někteří se teď asi diví, jak by mohla 256-bit grafika se 16GHz GDDR6 dosahovat téměř výkonu 384-bit s 19,5GHz GDDR6X?! Inu to je ten důvod, proč AMD tak dokladně a dlouho RDNA2 tajilo. AMD zkouší velmi chytrý a extrémně efektivní přístup. Součástí nejen GPU čipů vždy jsou poměrně malé, ale extrémně rychlé paměti (cache), které přes svou velikost dokáží zpracovat velmi rychle obrovské množství dat, ke kterým má GPU okamžitý přístup. Obvykle se bavíme o kapacitě několika jednotek MB. Aktuální NAVI 10 má například L2 o velikost 8MB. Ale nové NAVI 21 má údajně 128MB „Infinity Cache“. 128MB je obrovská kapacita na cache v křemíkovém čipu. Grafika ale tak nepotřebuje super širokou sběrnici a super-rychlé paměti. Díky tomuto systému je údajně výkon a vlastnosti tohoto paměťového systému srovnatelné jako by karta měla 384-bit s GDDR6X. Jenže 256-bit sběrnice a normálně GDDR6 jsou mnohem levnější, mnohem efektivnější na výrobu i provoz.

To by současně vysvětlovalo, proč třeba v případě toho menšího NAVI 22, které má teoreticky „stejných“ 40CU jako NAVI 10, tak NAVI 22 přes lepší výrobu je větší. NAVI 10 měří 251mm2 na 7nm výrobě, NAVI 22 má údajně přes 330mm2 na 7nm+. Proto si ale prý také RX 6700 XT má vystačit jen se 192-bit sběrnicí.

  • Proč už o Radeon RX 6000 AMD nemluví?

Vše výše uvedené samozřejmě stále berte jako spekulace, nicméně pocházejí z ověřených zdrojů a něco už jsou vyloženě úniky z SW a ovladačů, takže řada věcí správně bude. To s tím výkonem je samozřejmě otázka. Nicméně protože víme, že NVIDIA ví a chystá také RTX 3080 20GB verzi, velmi brzy po vydání RX 6900 XT 16GB, tak to asi nebude úplně náhoda ;).

Někteří se i proto diví, proč AMD o nových grafikách nemluví, když NVIDIA už své RTX 3000 modely vydala? Že prý tím AMD přichází o zákazníky, kteří by třeba mohli počkat s nákupem apod. AMD ale ví moc dobře, co dělá. A teorie o tom, že mlčí proto, že výkon nových karet je nic moc, nemá žádnou oporu v žádné spekulaci ani relevantním úniku o nových Radeonech. AMD stejným způsobem dosud nemluví o ZEN 3 procesorech, které představí už příští týden, tedy 8.10.2020. A mohu vás ujistit, že jejich výkon je více než zajímavý. AMD prostě nemá co získat tím, že by teď začala o Radeon RX 6000 mluvit. Mohla by jen ztratit, když o nich začne mluvit předčasně.

Ostatně jak to vypadá, když začnete s novými grafikami předčasně, než je vše řádně otestované, než jich je vyrobeno dostatek atd., tak to přesně vidí teď u konkurence. To, jakým způsobem NVIDIA vydala, a jaká je situace RTX 3000 grafik, je varovným příkladem, proč si radši dát na čas, než vše uspěchat. NVIDIA evidentně věci uspěchala, a to je něco, čemu se chce AMD za každou cenu vyhnout. Mám potvrzeno, že AMD by bylo schopno vydat a oznámit karty klidně teď v září, ale dopadlo by to podobně, jako s RTX 3000, tedy týdny naprosto minimální dostupnost karet, spousta čekání, spousta rozmrzelých uživatelů a možné potíže všeho druhu při nedostatečném otestování a zbytečně uspěchaném uvedení. AMD tak pro svoje dobro a dobro nás zákazníků, zvolilo strategii, že karty vydá až je bude mít skutečně připravené. A to v množství, které má smysl vydat.

Tím spíše, že se očekávají velmi zajímavé ceny. AMD nemá co získat tím, že teď začne o RX 6000 mluvit, odhalovat jejich výkon i proto, že v současné situaci na trhu prodá i později vše, co vyrobí. Takže nemá smysl se „snažit odlákávat“ zákazníky od RTX 3000, protože až těch bude dostatek, budou na trhu už i RX 6000 ;). A pokud by skutečně byly RX 6900 XT tak dobré a potenciálně ještě výhodnější než RTX 3080, bylo by strategicky výhodné do budoucna, kdyby se teď pár lidí, co nepočkalo, spálilo. Poučení pro všechny do příště.

Především ale AMD teď nechce zbytečně drolit pozornost zákazníků, protože v následujících 3 týdnech chce, aby všichni věnovali zaslouženou pozornost novým ZEN 3 procesorům RYZEN 5000 ….

  • Poznámka by DD:

Já osobně neočekávám, že by to na grafickém trhu dopadlo v dohledné době jako na procesorovém trhu, kde RYZEN 3000 převálcoval Intel prakticky všude a nový RYZEN 5000 ho na nějakou chvíli dorazí úplně všude. RDNA 2 ale není žádné ořezávátko a žádná nouzovka vzniklá na koleni při svíčkách za pár šupů. Jeho hlavní výhoda bude spočívat ve faktu, že na rozdíl od AMPERE, které je jako VEGA orientované univerzálně a výrazněji na výpočty, RDNA 2 je jen a pouze herní architektura. Kterou navíc od začátku vyvíjeli s AMD také SONY a Microsoft, pro své herní konzole a své hry. Ale ano, je to stále jen začátek, grafická divize AMD se rozjíždí se zpožděním za tou procesorovou. Řekl bych, že Radeon divize je teď v tuto chvíli tam, kde byla procesorová divize, když vydávala RYZEN 2000. Stojím si za tím, co jsem řekl už dříve. AMD Radeon je v současnosti každopádně ve stavu, v jakém jste ji v případě AMD ještě nikdy neviděli. Tohle je úplně jiná Radeon divize, než ta, která před lety uváděla VEGA a POLARIS. A produkty tomu budou odpovídat. Je možné, že v souboji Radeon RX 6000 vs RTX 3000 nebude ani jasný vítěz (vím jen už teď, že minimálně v této generaci zvítězí hlavně zákazníci, na rozdíl v předchozích několika letech) a obě firmy budou každá v něčem lepší než druhá. Ovšem tentokrát bude souboj ve všech cenových hladinách, což už jsme dlouho neměli. A vůbec bude následujících několik let velmi zajímavých.

Já vím, že někteří mají předsudky vůči AMD, vzniklé jednak naprosto nepochopitelnými chybami samotného AMD v minulosti, ale také akcelerované už roky nezdravou jednostrannou marketingovou masáží, díky naprosté dominanci NVIDIA zejména na marketingovém poli. Prakticky každý, kdo řekne něco proti NV, pochválí AMD za něco, či nepapouškuje to, co říká marketing NVIDIA, je považován za blázna, fanATIka apod., protože na faktech dnes záleží stále méně, speciálně v marketingu.

Můžeme jen doufat, že kromě dobrých produktů dokáže AMD zapracovat i na tom marketingu a přestane to být na trhu tak jednostranná záležitost … ať se tomu někteří brání, jak chtějí, marketing bohužel funguje. Proto na něj NVIDIA tak moc sází, a tak moc do něj investuje. Ví, že i horší produkt prodáte s dobrým marketingem lépe a ve větším množství, než sebelepší produkt bez marketingu … je to smutné, ale je tomu tak. Osobně tedy nemám ani tak obavy o Radenn RX 6000 samotné, jako o to, aby je AMD dokázalo konečně propagovat, jak si zaslouží.

A především aby nepoužívalo nás nezávislé novináře, testery a nadšence k tomu, abychom dělali za ní (a zadarmo) prakticky opozici marketingové mašinérii NVIDIA jen tím, že se snažíme být objektivní a říkat, jak věci jsou. Přál bych si, abychom mohl psát o AMD produktech, tak jak píši a nikdo mě přitom neustále hloupě a nesmyslně neosočoval z nadržování AMD apod. Jinými slovy, aby AMD dělalo opozici marketingu NVIDIA a já a mnozí další jsme nebyli terčem marketingem zmanipulovaných ovcí jen proto, že AMD je neviditelné a mnozí tedy ani neví, jak se věci mají díky té jednostranné masáži.

Že NVIDIA projdou věci, které by AMD nikdy neprošly, vidíme ostatně i na naprosto objektivně ve všech ohledech zpackaném vydání RTX 3000, a to nevíte zdaleka všechno co kolem toho v zákulisí je za humbuk. Takže já osobně doufám s nástupem RX 6000 hlavně v to, že AMD konečně začne něco dělat i na poli marketingu a podpory. To, že své novinky nehypuje a nemluví o nich předčasně více než je nutné, a jak to nyní předvádí, je dobré znamení ….

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Pemora [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-28 19:29:34
avatar
Verim ze tieto parametre su real lebo amd musi byt vykonejsie nez 3080 ak chce byt uspesne......a teda AMD KONEČNE!!!!! TOTO je cesta robit mensie a efektivne gpu a nie žrave hebeda....kde su tie casy 5870 male cipy ako prehanali tie velke. Uplna pecka by bola ak by sa opakovala aspon efektivita gtx 1080 vs vega64. Verim ze nas amd poriadne sokuje s 6900xt lebo ma k dispozicii pokrocilejsi proces a vyvoj so sony. Velka skoda 256bit ale rozhodli sa ist cestou cache tak uvidime ako to dopadne. Hoc nic radsej by som videl 512bit ;)
Dubik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-28 19:34:26
avatar
Ja čekam na novy amd karty a jsem fakt zvědavej. RTX 3080 ma sice super vykon, ale velkou taky spotřebu. Jelikož mam 650w zdroj rozhodně chcu aby i po par letech neměl s kartou problem, tak chcu počkat na AMD a uvidim co bude mit lepši poměr cena-vykon-spotřeba. Pokud bude žrát highend amd míň s podobnym vykonem, rozhodně pujdu do něj
Pemora [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-28 19:40:14
avatar
Presne to aj mne vadi lebo posledne roky nv valcovala amd efektivitou a preto som im kupovat a aj turing boli velke ale nezrali. Ale amper je uplne mimo ako absolutny vykon ma poriadny aj efektivita sla hore o cca 10per ale 310w je 310w Ober edicie kludne pojdu aj na 350w co je chore!!

Uplna pecka ak by amd nebolo chamtive a cenu by dali 599us
Akulacz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-28 19:39:22

Zní to pěkně a pokud nasadí i pěknou cenovku, můžeme se těšit, že zase začne pořádně fungovat konkurenční prostředí, kde vyhrává zákazník.
Jen by mě zajímalo jestli "Workstation" karty budu postavené také na rdna, těm by to úzké zaměření mohlo uškodit...
Pemora [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-28 19:42:49
avatar
Ja nato pozeram z pohladu sales cize ak amd dorovna vykon 3080 tak cena musi byt rapidne nizsia. Ak by ale bol vykon vyssi co si myslim ze pre amd jedina cesta tak aspon o 10per. A cenu su mozu dat kludne 699us. Hoc uplne hit by bol 10per plus vykon a 599us
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-28 20:54:40
avatar
Nejsem si jistý, jestli byste po AMD nechtěl už trochu moc - stejný výkon a o 100$ levnější, nebo výkon téměř na úrovni RTX3090 a cena jako RTX3080?
Samozřejmě, bylo by to úžasné, ale držme se radši při zemi.
Akulacz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-28 20:59:55

Tak ale 10+ už je skoro 3090 a tam by si mohli nasadit víc. Je otázkou za kolik a kdy bude 3080-20G tam bych čekal 799$.
Pokud bude na úrovni 3080 tak mi těch 599 přijde ok.
Já vystačím s nějakou 6600, kdy bych rád fHD bez kompromisů ale tak 150W před UV.
Aktuálně mám uškrcenou 1060 na 70W tam už ty fps nejsou úplně ok.
Pemora [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-28 21:11:10
avatar
Nv ma poriadnu rezervu medzi 3090 a 3080 pokial ide o jadra. 3090 vnimam ako produkt pre pracu al nemate prachy na quadro. Lebo 24gb vram je pre hraca overkill. 3090 je zrava karta ktora je brzdena cpu a power limitom.

3090 si obhaji cenu stale pretoze ma 24gb vram hoc pre hraca je to zbytocny produkt ale ze absolutne.

AMD nemoze vydat produkt rovnakeho vykonu a ceny lebo sa zabije. Proste teraz je sanca vyuzit zvahanie konkurencie.
Akulacz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-29 17:14:58

Tak pokud ve hrách překoná 3080, bude mít 6G navíc a srovnatelný výkon v poloprofesionální sféře, tak by si zasloužila minimálně stejnou cenovku (699$). AMD kdesi říkalo že už se za každou cenu nebude cenově podbízet. Samozřejmě trochu lepší poměr cena/výkon bude muset nabídnout, ale pokud bude lepší efektivita a provozní vlastnosti, dobré ovladače tak by mohlo tak 5-10% dolů proti NV stačit.
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Práveže nemusí 2020-09-29 14:02:29

AMD získa pomerne slušnú výhodu tým, má konzoly
na tej istej architekúre a teda hry SW optimalizované na RDNA2- to je podobné ako použitie iMKL , ktoré neumožňuje využiť AMD CPU a tým, že sa hackom umožnilo využiť časť funkcií AMD (bez optimalizácie pre AMD) narástol výkon AMD o 20-200%. V CPU svete bude na prelome rokov 2020 a 2021 deafultom optimalizácia pre Intel, ak kod beží na Inteli (čoi je aj teraz) a optimalizácia pre AMD, ak to beží na AMD (čo teraz nie je). Ale v GPU je už teraz optimalizácia na RDNA2 pri nových hrách a aj pri HL

Citace:

Nov 18th, 2019 10:53
MATLAB is a popular math computing environment in use by engineering firms, universities, and other research institutes. Some of its operations can be made to leverage Intel MKL (Math Kernel Library), which is poorly optimized for, and notoriously slow on AMD Ryzen processors. Reddit user Nedflanders1976 devised a way to restore anywhere between 20 to 300 percent performance on Ryzen and Ryzen Threadripper processors, by forcing MATLAB to use advanced instruction-sets such as AVX2. By default, MKL queries your processor's vendor ID string, and if it sees anything other than "GenuineIntel...," it falls back to SSE, posing a significant performance disadvantage to "AuthenticAMD" Ryzen processors that have a full IA SSE4, AVX, and AVX2 implementation

Odkaz

Citace:
30 July 2019 at 069 AM EDT.
Valve's interesting ACO shader compiler alternative to AMDGPU LLVM currently for the RADV Vulkan driver as well as for RadeonSI OpenGL in the future now can handle vertex shaders.

Valve developer Pierre-Loup Griffais shared last night that their ACO shader compiler now has vertex shader compiler support and thus cuts down shader compile times even more with not having to do any fall-backs.

Odkaz
Citace:

Mesa 20.2 Released With RADV ACO By Default, Initial RDNA2 Graphics Support
29 September 2020 at 06:25 AM EDT.

ACO is used by default on the RADV Vulkan driver and all-around should be in great shape and faster than AMDGPU LLVM for RADV.

- Preliminary support for Navi 2 / GFX10.3 (Navy Flounder and Sienna Cichlid).

Odkaz
Dollars1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-28 19:51:51

stakovou nvidia se konečně probere jako intel !!!
Pemora [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-28 20:03:13
avatar
Tha skor amd nech sa prebere nv az teraz zacala kktony robit. Turing je este ok
Dollars1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-28 21:37:29

Jo jo Intel 2-3 roky zpet dělal to samé chvála že mají malou spotřebu velký výkon kde jsou dnes CPU 10 jader 250w konkurence 140w a to 12 a 16 jádra , uvidíme co bude tvrdit NVIDIA za nové bludy třeba že to budou mít lidé místo primotopu
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Lenže Intel ešte nemohol reago 2020-09-29 14:50:40

mohol iba vyťahovať návrhy zo zásuvky (česky šuplíku)


Vývoj CPU architektúry x86 trvá 4-4,5 roka a 420 dní (to vychádza na 6.10.2020 pre Zen3) nábeh a optimalizácia výroby+ dodávky partnerom. (5,5 roka od uvedenia Zen-u bude 2.9.2022) A to, či sa Intel prebral vďkaa Zen-u uvidíme najskôr vtedy. Mimochodom medzi Bulldozerom a Zen-om je bez 5 dní 5,5 roka..Citace:

AMD Ships First "Bulldozer" Processors
September 07, 2011 7:45am EDT

Odkaz


Citace:
AMD Ryzen(TM) 7 Desktop Processors Featuring Record-Breaking Overclocking Performance Available Worldwide Today
March 02, 2017
After four years and thousands of hours of development, AMD today released the first three models of its highly anticipated, high-performance AMD Ryzen™ desktop processor
Odkaz

Citace:
Návrh Zen 3 byl dokončen, pracuje se na Zen 4
13. 8. 2019

Odkaz


a Edit A to už bude na trhu Zen4 a Zen5 vyvinutý

Citace:
Architekt Zenu zmínil vývoj Zen 5
11. 4. 2018
Mike T. Clark, šéfarchitekt Zenu, v rozhovoru uvedl, že již pracuje na Zen 5. Jde vůbec o první zmínku o architektuře páté generace, která od AMD přišla…

Odkaz
Dollars1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-29 17:27:24

Děkuji za rozsáhlou odpověď ale Intel má obrovsky rozpočet a jenom lehce zvyšoval výkon a jediné co kutí jsou kolik pinu bude mít nový procesor aby to nesedlo do starší desky je to hnus prostě
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Lebo to nie je o rozpočte, 2020-09-30 12:34:46

ale o ľuďoch vo vývoji
To sú stále tie isté mená
Odkaz


Keller nastavil nejaké procesy

Jim Keller nebyl šéfinženýrem Zenu
24. 2. 2017

Co se x86 architektury, tedy Zenu, týče, svěřil Keller sestavení a vedení vývojového týmu do rukou Suzanne Plummer, která v té době v AMD působila zhruba 10 let. Plummer jako šéfinženýra týmu Zen vybrala inženýra, který v AMD záhy dovršil druhou dekádu - byl jím Mike T. Clark.
Odkaz


Rozbor: AMD prý chystá „grafický Zen“. Raději ale nejásejte
16. 4. 2018
Loni (2017) v říjnu byl sestaven nový tým grafických inženýrů v čele se Suzanne Plummer. Jeho dílem má být grafická architektura, která půjde na trh po Navi, v roce 2020.
Odkaz
Akulacz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-28 20:59:43

Vedle...
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Není nic černobílé 2020-09-28 20:02:33
avatar
Ono se tu do tebe lidé nestrefují protože by neměly přehled, ale jednoduše proto, že když si přečtu recenzi na třeba Radeon VII tak ano jsou tam určité vítky k ovladačům a něco ke chlazení, ale jinak je to celé veskrze pozitivně laděné se spoustou vizí do budoucna a důvodů a "omluv" proč to AMD nemohlo udělat lépe. Zatímco třeba Steve z Gamers Nexus kartu vzal zrecenzoval a jednoduše označil zaslouženě za jeden z nejhorších produktů roku 2019 hned vedle GTX 1650 a Intelu 10980XE. Tohle jsou ty rozdíly, proč tu potom čteš co čteš.

Takže ano, máš pravdu jakmile AMD vydá něco co je opravdu ke chválení a budeš to chválit tak tyhle reakce zmizí, takže tvé přání aby tomu tak bylo je více než relevantní a opravněné.

Já AMD přeji aby vydalo herně co nejvíce konkurenceschopné karty i když vím, že si žádnou nekoupím, protože rendering, ale zase rád klidně těm co chtějí kartu na hraní rád doporučím pokud je co. A popravdě za poslední roky se to smrsklo jen na RX570 což není zrovna široký záběr...

Takže GO AMD
Pemora [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-28 20:14:29
avatar
V tomto musim uplne suhlasit lebo vseobecne sa tu preslapy amd nejak, no neriesia az tak silno ako je to pri nv. Taktiez ak ma nv problem tak sa neriesi preco, alebo ked zdrazie neriesi sa preco. Tu sa riesi ze nv nepodporuje to a to, alebo nv ma taku a taku cenu. Vnimam to ako spravny pristup ale uz nepochopím ako sa diametrálne zmeni pristup ak ide o amd. Mne je jedno aj keby to bolo naopak ak by sa tu hatovalo amd prpste nie je to objektivny pristup... tu ide o princip!!!

Autor pise dobre len tie omacky a hate okolo sa iz niekedy neda citat. Na tom by som zapracoval.

Kazdopadne mam po xrokoch velmi dobry pocit z 6900xt a ak to bude fakt take dobre tak pojdem do amd jednoznacne. Alfa omega je pre mma vykon a efektivita
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-28 20:24:57
avatar
jenže přešlapy AMD se řeší zde úplně stejně, jako přešlapy NV, bohužel přešlapy NV se zdaleka neřeší tak, jak by měly, protože marketing NVIDIA je dokáže zakamuflovat a každý kdo o ich píše je rázem označen za fanatika a hajtován protože si dovolil o problémech NV psát ...

ten dvojí metr je krásně vidět dnes, kdy RTX 3000 jsou sice výkonné karty, ale se šílenou spotřebou, byly evidentně uspěchané, na trh dorazily uspěchané, v nesmyslně malém počtu aby to mělo smysl vydávat atd. Kdyby cokoliv z toho předvedlo AMD, lidi by ho hnali s vidlemi a pochodněmi ... jenže protože je to NVIDIA, najednou je 350W spotřeba v pohodě, najednou jsou nedoladěné a nedostatečně otestované karty malý problém o kterém je prakticky hřích vůbec psát a všechno je to prý jen hate na NVIDIA ... ten váš dvojí metr je evidentní a bohužel to je jádro pudla. Jste tak zblbnutí tím jednostranným marketingem a silou značky že nevidíte to co děláte ...
Pemora [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-28 20:35:43
avatar
Suhlasim s rtx3000 tie maju absolutny vykon ale efektivita a spotreba je uplne mimo to je bezprecedentne a pripomina mi vegu64. Neviem ale ja jednoznacne stale pisem ze spptreba je mimo a 310w pre 3080 je chore!

AMD tu par rokov predvadza to co teraz nv a preto 6900xt musi vyuzit zaváhania nv!

Btw uvediem priklad:
1. 2070 a 2060 predrazena....5700xt nie....pricom zdrazeli rapidne obe
2. Nv neppdporuje async amd ano.....amd nepodporuje dx12u nv ano a nejak som si nevsimol zeby v kazdom clanku ste to písali.
3. Gtx480 zrala jak svina a prisla neskoro ( 6 mes
Po amd ) a pride vega64 ktora zrala o takmer 100w viac ako 1080 a 15mes po nej a tu nic....

Neviem ci sa my dvaja chapem v tomto lebo mne je jedno aj keby ste velebili nv a amd hatovali tak ci tak by som toto pisal ze je tu 2 meter
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-28 20:19:31
avatar
jenže já hrubě nesouhlasím s tím, že ta karta byla špatná. Podle mě a mnoha další Radeon VII byla dobrá karta. Já ho používal, vím o čem mluvím.

a bohužel si vůbec nepochopil na co jsem tou poslední pasáží narážel. protože právě to že mě tu vykládáš, jak je R7 podle tebe mizerný produkt, což nebyla pravda a ty "mluvy" nejsou omluvy ale reálná fakta, je to co je problém. AMD prostě dovolilo šíření těch hejtů vůči R7 .... přitom to vůbec nebyla špatný produkt, samozřejmě jej nedotáhla ideálně, ale rozhodně to nebyla špatná karta a do špatného produktu měla hodně daleko ...
Pemora [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-28 20:24:48
avatar
Ja si myslim ze vega7 bola schopna karta ale prisla velmi neskoro a pre hracov to bol zbytocny a drahy produkt. Pre tvorcov to uz nie. Tp iste plati pre vegu64. Preto KONECNE amd pride s viac ako 64 cu a poriadnou efektivitou a vyuzije to ze nv vyuziva ppriadne neodladeny proces. Lebo amper je exceletna architektura a skocila poriadne vykonovo ale je na obsolutne chorom procese. A vidno o pekne na spotrebe a taktoch. Lebo ak by bol amper na 7nm euv tak by amd velmi nemalo co ponúknuť voci 3080. Ale nastastie to tak nieje a pride karta ktora rozbije 3080....proste musi!
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-28 20:34:41
avatar
ale nebyla zbytečná ani hloupá ani drahá!!!

AMD žádnou podobnou kartu v nabídce neměla, na trhu nebyla 16GB herní/neherní grafika za 20 tisíc a ten výkon za ty peníze měla skvělý pro hry a vynikající pro vše ostatní ...

byl to skvělý produkt, který přišel v nevhodnou dobu z objektivních důvodů. Nic špatného na něm ale nebylo provozně ani výkonem a rozhodně ne cenou ... prostě načasování blížzko RDNA 1 nebylo ideální, ale bylo technicky jedné možné, bylo to první 7nm GPU na světě první běžná grafika se 16GB HBM na světě a technologický odrazový můstek k RDNA 2 a CDNA ...
Pemora [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-28 20:41:51
avatar
Ano cenu a vykon mala ako dobru ak by prisla o 2 roky skor tj v dobe 1080ti lebo taky vykon a cenu mala. Spotreba bola o 50w vyssia.

Problem bol ten ze vega7 prisla pol roka po 2080 ktora mala o 10 az 15per vykon vyssi a stala taktiez od 700us.

Preto je to zbytocny produkt pre hracov
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - RVII = 3090? 2020-09-29 00:35:19
avatar
Jo, nenapsal jste že to byla "dobrá" karta, jen že nebyla "zbytečná ani hloupá ani drahá" - já jen že to má pořád do dobré karty daleko

Vybral byste si za přítelkyni jakoukoliv ženskou, která by jen nebyla "zbytečná, hloupá a drahá"? Já jen že alespoň pro mě je to trochu málo. Možná že z podobných důvodů byl pro mnohé "málo" i ten RVII

A teď jen na okraj... proč mě jen RVII připomíná v mnohém 3090... z trochou představivost by se o 3090 dalo prohlásit to samé, že tedy není zbytečná, hloupá ani drahá (ok v tom "drahá" to už chce mít pořádně naditou šrajtofli tohle prohlásit). Shodneme se snad alespoň na tom, že v tomto případě to taky z 3090 "dobrou" kartu nedělá. A pro hráče už vůbec ne. Já teda měřím stejným metrem a nebudu chválit ani jedno

Citace:
A počkejte až uvidíte, co si AMD připravilo jako RDNA 3, která je jako architektura nyní těsně před dokončením ;).

Zde jste btw "tajemný" jako nějaký školáček, chiplet design je už veřejné tajemství
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-28 20:39:29
avatar
Já k tomu řeknu jen to, že plně v tomto sdílím názor Steva.

Karta s výkonem 1080ti/2080 s velkým časovým zpožděním a velice špatným a hlučným chladičem. Ovladače v době vydání na hraně použitelnosti a dostupnost mizerná jako teď 3080.
Kterou herně a cenově o 3 měsíce později srazil 5700XT jako takovej poslední plivanec všem co si RVII koupili na hry.

No a teď ten praktický výkon, ano je obrovský a paměť velká, ale těžko využitelný, podpora SW zvláště z počátku problematická.

Jako těžko si představit, že to mohlo dopadnout o moc hůře. Proto to hodnocení jako jeden z nejhorších v roce 2019. Ono se zase tolik věcí za rok neposere, takže mnohdy stačí i drobnosti, který když se dají k sobě udělají velkej průser a v zohlednění konkurence to je špatný produkt stejně špatný jako procesor od intelu nebo 1650 atd. atd.

Odkaz
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-29 08:15:17

Ta 1650 ma zmysel jedine v zostavách, ktoré nemajú prídavné napájanie pre grafiku. Ja som napríklad takto odkúpil z prace za pár EUR vyradený comp s i7 4790 a potreboval som do neho grafiku (výmena zdroja nepripadala do úvahy, keďže aj matičná mala neštandardne napájanie). Napokon som zohnal 1050ti a PC som predal ďalej. Ale ak by som si ho chcel nechať pre seba, tak by som siahol asi po tej 1650. Predsa je karta asi 30% nad 1050ti. Čiže áno 1650 je vo všeobecnosti zlý produkt, ale nie je zbytočný
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-28 20:23:33

DD chapem že je ešte mesiac pred nami a ešte je čas vyložiť karty na stvol, lenže tu tvoju teoriu o NAVI 22 dosť naburava prave Xbox ktory si asi zamerne vynechal Dajme tomu že PS5 ma RDNA2 s NAVI 22 40CU potom odkial ma Xbox tych 54CU? NAVI22,5? alebo žeby NAVI21 a orezana na 54CU? potom by nesedela velkosť čipu aj s CPU len 360mm2 a mimochodom aj Xbox ma RDNA2 54CU, v sebe ZEN2 8 jadro a len 360mm2? Nejak mi tu chyba ta pamať kam sa podela s RDNA2
Nejak v tom je velmi vela premennych, ktore do seba nezapadaju Dosť silne pochybujem žeby AMD vyrabalo dva masky 32CU a 40CU, ked vieme že jedna maska vyvoj a vyroba masky na vypalovanie waferov stoji cca 100-200 milionov dolarov, tolko azda AMD penazi na rozhadzovanie nema aby si toto mohla dovoliť Ekonomicky by bolo určite efektivnejšie použiť časť chybnych čipov a orezať 40CU na 32CU tak ako to AMD roby vždy.
a k tym HBM2E na NAVI21, si myslim že AMD nieje až tak bohate aby si mohlo dovoliť vyvinuť dve varianty NAVI 21 s a bez HBM2E, ked zalistujem 5 rokov do historie ani AMD furi nemalo GDDR a HBM len HBM, ani VEGA64 nemala GDDR6 a HBM len HBM a ani Radeon 7 nemal GDDR6 a HBM len HBM, preto silne pochybujem žeby NAVI 21 malo dve alternativi, a hlavne ako by to vyzeralo TOP GPU od AMD bez HBM2E hlavne ked sa AMD tolko trapilo s Hynix na vyvoji ktore su teraz fakt božie maju skoro 2x vačši vykon ako HBM2 aj su uspornejšie, to by bolo smutne keby napokon do svojho TOP modelu ich nepoužilo a nedalo možnosť svojim fanušikom si ich oskušať ako krasne s NAVI21 vedia nakopať prdel aj 3090
Je ešte mesiac do oficialneho vyhlasenia, ale moje špekulacie su krajšie
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-28 20:33:53
avatar
Xbox to nijak nenabourává ... Xbox má 52Cu na částečně deaktivovaném GPU, které je ale součástí CPU! Jde o SoC, kdy GPU divize je nepochybně odvozeno od většího NAVI 21.

A je velmi pravděpodobné, že co by menší řešení má i proprocionálně menší tu velkou paměť. SONY i MS si na své verze RDNA 2 kladly různé požadavky, je možné že SONY sází na infinity cache více než MS.

Naopak je výhodné dělat GPU se 40CU a pak s 32CU, kdy to menší GPU může mít menší tu cache atd. 7nm výroba je drahá, takže se vyplatí mít čipy menší, než musíš mít ...

AMD má NAVI 10 ve verzi s GDDR6 a verzi s HBM2 (existuje u Apple jako RX 5600M) označeno jako NAVI 12 ;) takže proč by nemohlo existovat NAVI 21 ve verzi s GDDR6 a HBM?
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-29 07:21:37

Neviem si pomoct ale stale mi tam nečo nesedi, taky Xbox a jeho rozmer 360mm2, 7nm. CPU a radič DDR4 v nom zabera cca 100mm2 tak že pre GPU ostava 260mm2 a na tych 260mm2 tam AMD dokazalo narvať 54CU jednotiek RDNA2, 7nm+ je o 20% hustejši proces
tak že keby to sa vyrabalo na 7nm+ tak tych 260mm2 obsahovalo 65CU jednotiek no a NAVI 21 ma cca dvojnasobnu velkosť 505mm2 to znamena že 130CU jednotiek konkretne cez 8000SP by musel ten čip obsahovať, to su len mechanicke vypočty s dostupnych informacii. Ako počitam tak počitam nijak raz mi čisla nesedia.
Len ked si zoberiem NAVI 10 ta ma na 7nm a čipe 256mm2 2560SP 40CU pri použiti 7nm+ 20% hustejši proces by ten čip 256mm2 obsahoval cca 50 CU jednotiek a na ploche 505 mm2 by ich bolo 100CU jednotiek keby len sa použila RDNA1 a podla Xboxu to tak vyzera že AMD v RDNA2 odstranilo dalšie nepotrebne veci s archytektury aby sa tam vmestilo viac vypočetnych jadier ktore potrebuju na hry. Nič v zlom ale tej pohatke že 1/3 7nm+ čipu GPU nechali pre RAM... hlavne ked sa pozriem na Xbox a PS5 kde nič take nevidim
Na jednom sa zhodneme, fakt zatial ani približne nevieme ake ma ta NAVI realne čisla, lebo tak to vyzera že zatial nik nezverejnil pravdu.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-30 19:37:39
avatar
Prosím tě jak Tě vůbec napadlo porovnávat čipy z Xbox a PS5 s Navi 21/22? :-O
Vždyť ty kromě architektury výpočetních jednotek nemají nic společného! Čipy pro konzole jsou samostatné designy celého APU a srovnávat je se samostatnými GPU nebo CPU čipy je nesmysl. Pokud už bys to chtěl s něčím srovnávat, tak nejblíž k tomu bude mít Renoir APU. U toho také víme, že srovnání CPU části s R7 3700X kulhá na obě nohy, přesto že je to oboje Zen 2. A o GPU části APU v konzolích platí to samé. Dokonce se nedá vyloučit ani to, že tam jsou zásahy do samotných výpočetních jednotek, natož aby tam byla podobná konfigurace sběrnic a pamětí uvnitř čipu.
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Ale Fiji a HBM stálo peniaze a 2020-09-29 14:39:23

Citace:
GPU Fiji: 596 mm2, interposer: 1011 mm2 a 8,5 roku práce navrch
18. 6. 2015

Odkaz


Citace:
Radeon Fury, tak by se měla jmenovat karta s GPU Fiji
1. 6. 2015

Odkaz
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-29 18:52:00

No prave nevyužiť ten interposer by bola velka škoda a premarnena šanca.
Ked si to tak vezmeš HBM su dosť usporna a vykonna vec. Napriklad
NAVI 10 7nm 2560SP 40CU GDDR6 8GB 251mm2 225W
NAVI 12 7nm 2560SP 40CU HBM2 8GB 209mm2 50W
Použitim HBM sa uspory hromada miesta na čipe, napriklad CDNA čip ma velkosť oficialne len 420mm2 7nm+ a obsahuje 128CU 8192SP jednotiek s toho ma aktivnych 120CU kvoli pripadnym chybam.
AMD len keby zdvojnasobilo NAVI 12 s RDNA1 a len 7nm tak by na 420mm2 malo 5120SP 80CU 16GB HBM2E, preto mi čisla vobec nesedia,lebo ak je pravda ze AMD na NAVI 21 požije 7nm+ a velkosť toho čipu bude 505mm2 a použijem čisla o RDNA2 s Xbox, proste mi tie čisla vobec nesedia.
Akulacz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-29 19:32:31

Aspoň porovnávej stejnou kategorii, jedno je desktop, druhé mobilní čip.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-29 20:56:33

Aj ked sa ti to nezda, ale obe su RDNA1 7nm, jediny rozdiel je napajanie, nižšia frekvencia a samozrejme GDDR6 u NAVI10 Odkaz a HBM2 u NAVI12 Odkaz
Ked si to pozrieš GDDR6 zbernica na NAVI10 ma velkosť 65,28mm2 čo je viac ako štvrtina čipu. Preto s HBM je podstatne menši.
Akulacz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-29 21:56:37

No mě šlo hlavně o ty spotřeby. Také si myslím že by byla fajn HBM varianta ale ta najde cenové opodstatnění pouze u top modelu nebo štrůdlu, kde příplatek 500€ mezi 5500 a 5600 není problém. On ten interposer, náročnější pouzdření a HBM bude něco stát.
Uvidíme co udělá za Infinity cache, ta tam bude zabírat dost místa a je možné že v konzolích není, to by ti mohlo házet vidle do výpočtů... A někde byly zmínky, že je tam hlavně jako příprava na čipletovou architekturu.
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-28 21:02:32
avatar
"Ovšem tentokrát bude souboj ve všech cenových hladinách, což už jsme dlouho neměli."
Doufejme. Zdravou konkurenci potřebuje trh s grafikami jako koza drbání
martinhr70 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Karta pro 500w zdroj 2020-09-28 22:07:46

Vyjde letos u AMD/NVIDIA nová grafárna, kterou mě utáhne 500w zdroj a bude mít o minimalne 30% vykonu vice nez GTX1660ti?
Procesor mám AMD 5 3600 nepretaktovany.
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-28 22:12:48
avatar
2070S to nemusis cekat na novou )
martin.666 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-29 13:49:06
avatar
15.10. RTX 3070 ta by měla mít TDP nějakých 220W což by v kombinaci s 65W procesorem měl 500W zdroj zvládnout pokud má účinnost 85+, případně RTX 3060Ti která by měla vyjít koncem října s tím že bude mít ještě o několik desítek W nižší spotřebu, cca 180W podle Odkaz ovšem reálná dostupnost může být až někdy v listopadu nejdříve a to už by mohli být v nabídce i karty od AMD ale i u nich to asi nebude s dostupností úplně ideální, takže pokud budete nějakou novou kartu chtít do konce roku tak to bude chtít se rychle pro nějakou rozhodnout a objednat ji a doufat že do konce roku dorazí
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-28 23:06:03
avatar
možná RTX 3060 ... kolem listopadu/prosince

možná RX 6700XT ale ta je možná taky až kolem ledna ...
StahlGAMING [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-28 22:20:06

chrumkave informacie, mna este zaujima priepustnost pamati.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - village idiots 2020-09-28 23:58:23
avatar
lol, musím se smát, jak se místní "village idiots" do mě naváželi a teď najednou otočili, když mají to samé od redakce , jeden to ještě zkouší alespoň s Radeonem VII, protože už nic lepšího nemá a ani mít nebude

A kde máme ty hlasy podle kterých 256-bit nebude stačit a "infinity cache" neexistuje? Prej HBM2... Kde máme ty hlasy co nám tu říkali jakej je Red Gaming tech blb, přitom to leaknul? . Proč už pod tímhle článkem nikdo neříká ať si koupím hned Nvidii?
AlmightyCraft [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-29 01:32:11
avatar
kup si hned nVidii !!!
archecon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Radeon VII 2020-09-29 03:59:28

A tušíte jaké parametry má ta karta dnes? Ne s ovladači, které se testovaly krátce po vydání? Protože třeba moje VEga Frontier edition se chová na aktuálních profi ovladačích dost zajímavě. Až mne to udivilo. Hry moc nehraju, ale při běžné zábavě na webech, čtení recenzí . Si prostě na pozadí spustím mining.. Karta se vytíží na 100 procent jenže vůbec nepapá 220W, ale kolem 117 a to krmí 4k monitor. Když ho vypnu a sleduju to z online konzole odjinud tak ještě méně. Sice to jede 30 MHs a ne jako vymazlený minimg rigy na 45. Jenže s malinkou spotřebou. A na defaultních hodnotách. To že sama u 100 procentního vytížení se podvoltovává na 0,8V i níže mne dostalo do kolen. Ovšem funguje to jen když se rychlost chlazení nechá na automatice která jede max. 2400/min. Takže to ani není extra hlučné.
Při herním benchmarku se to samozrejmě rozjede naplno se vším všudy.. na těch 220W, ale při výpočtech ne.. A to se mi fakt líbí.
Takže jak se asi Radeon VII chová dnes?
maiob [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Trochu OT ale 2020-09-29 07:22:52

Bolo by mozne ze by si autor clanok po sebe aj precital? Tolko chyb - preklepov co tam je tak to je neuveritelne, ja viem ze su to "bombasticke" informacie ale profesionalovi by pri pisani clanku nemali ruky predbiehat hlavu. Jedine ze by sa krv v pripade noviniek hrnula niekam inam
StahlGAMING [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-29 10:28:55

na preklepy tu sereme my chceme podlozene fakty a parametry, gramaticke sracky chod riesit na jazykovednu stranku
maiob [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-29 12:25:35

tak to ti potom gratulujem ked to takto beries ... ja si len myslim ze pokial sa niekto snazi priniest mega novinky ktore aj tak preberie z inych zdrojov kde sa daju nasjst uz teda ovela skor a este aj to napise zle tak je to trochu na zamyslenie ... napr: netreba chodit daleko Odkaz ale cakat podlozene info a fakty dnes mozes ozaj len ty ...pokial tie karty nebudu oficialne vonku bude to len dohad a clanky na urovni bulvaru
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-29 12:44:24
avatar
Jako v první řadě když něco kritizuješ, tak si to přečti po sobě, vždyť je to příšerný, žádné čárky ve větách, žádný čárky, háčky, prostě žádná diakritika, ... po tobě se to evidentně nedá číst. Zamysli se nad sebou !
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-29 14:05:46
avatar
Mě spíš bijí do očí chyby v článku, než v diskuzi.
Navíc maiob je "pouhý diskutující", kdežto DD je "redaktor" tohoto webu.
Některé redakce české IT scény dokonce poděkují za upozornění na gramatické chyby.
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-29 14:28:52
avatar
To ale neznamená, že když něco kritizuješ, sám můžeš dělat ještě větší prasárnu ... Alespoň by se měl tedy sám ukázat, jak je na tom s pravopisem a ne tady machrovat a sám psát přitom jak hovado
Akulacz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-29 17:43:44

Mám to podobně, bohužel většina webů, včetně velkých zpravodajských už na češtinu také rezignovala...
Kdysi jsem měl nabídku pracovat, v jedné regionální redakci, ale radši jsem to odmítl... A to bylo ještě v době, kdy existovala funkce korektor.
Ano informace jsou to zásadní, ale pokud je dobrá i forma, čte se to o kus lépe...
LordDave [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-29 12:42:58
avatar
"na preklepy tu sereme"

Chtěl jsem napsat něco podobného, jen mnohem mírněji. Nicméně plně souhlasím,..
lukeDD [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Radeon RX 6900 2020-09-29 10:10:42

Čas na výmenu Radeon VII sa blíži. Pravdepodobne Radeon RX 6900, ktorý mňa osobne najviac zaujíma. Už aby tu prvé Big Navi karty boli.
bib$ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - X670 ? 2020-09-29 11:33:48
avatar
čaute, v článku som sa dočítal že nové RYZENy tu budú cca za týžden, resp. za týždeň budú predstavené, dostupné asi nie. príde s nimi aj nový čipset X670, prípadne nejaký iný?
díkes,
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-29 11:37:50
avatar
Ano, 8.10.2020 se očekává formální ohlášení procesorů, ale jako obvykle recenze a dostupnost v obchodech bude později, počítám že tak kolem poloviny října.

ne, X670 pokud bude, tak až příští rok ... ale technicky tam nebude nic nového (jen by X670 měl vyrábět ASMedia) současné A520, B550 a X570 jsou zcela aktuální a AM4 platforma s nimi již dožije ;)
Pemora [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-29 13:13:28
avatar
Neviete stale plati ze x470 podppri Zen3?

Lebo si brusim zuby na 5800x
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-29 13:43:20

Musis urobit update biosu, aj ja na 570 som musel inak by ZEN3 nešla ani na 570 čipsete. Pravdu povediac 5800 ma tak nelaka, lebo je to len OC verzia 5700 a OC si viem urobiť aj sam. Ale taka 5900 za 500€ to by som do toho šiel radšej, 5950 na nej asi bude priliš vysoka vysokohorska priražka.
Teraz mi 3700 beha na 4,2-4,3GHz, že vraj ZEN3 ma narast IPC 15% a takty mu behaju na 4,8-4,9GHz v mojom pripade to znamena narast vykonu cca 30% na jadro. O par dni budem predavať 3700 ešte s ročkou zarukou
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-29 16:17:47

On asi myslel, jestli pořád platí, že X470 chipset bude mít tu neoficiální podporu ZEN3 CPU. Je jasné, že na X570 musíš udělat update BIOSu, aby ti na tom ZEN3 jel. Ty desky vyšly dřív, než ZEN3. Takže potřebný BIOS k nim ještě neexistoval/neexistuje (možná už existuje). Jenže B450 a X470 jsou něco jiného. Tam oficiální podpora ZEN3 není. Je to jen na výrobcích desek, jestli vydají potřebný BIOS.
Pemora [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-29 19:03:08
avatar
Hm zabudol som este na 5700x. Aj ta je v hre. Zalezi aka cena bude pri oboch ale tieto cpu pojdu jak rozky.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-29 13:27:16
avatar
tak to je škoda, protože ASmediácký regulérní čipset s podporou pcie4.0 bych preferoval před x570 kvůli spotřebě, snad i pasivnímu chlazení a možná nižší ceně oproti x570. Teď nevím jestli počkat nebo se spokojit s tím co nabízí b550, nakonec mě to stačí.

Jde o to, že když už čekat,tak raději na AM5, kde se dá opět očekávat dlouhá podpora
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-30 19:46:43
avatar
Ehm. DD čtu správně mezi řádky, že už se ví, že X670 nebude AM4? ;-)
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-30 19:55:53
avatar
nedávno tu na to byl článek .... je docela možné že X670 bude prostě PCIe 4.0 čipset od ASMedia, protože X570 vyrábí AMD (je to vlastně kus RYZEN procesoru) a ASMedia dělá A520/B550 ale ani jedno zatím není PCIe 4.0 řešení ....

současně se domníváme, že AMD zhruba za rok vydá první AM5 desky /nevím jaké jméno ponesou čipsety) a prvními procesory pro ně budou ty nové ZEN3 ale upravené pro AM5 a DDR5 ....¨

každopádně AM5 bych neočekával dříve, jak na přelomu Q3/Q4 příští rok .... prostě rok po tom co AMD představí za pár dní
Petrs01 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - infinity cache 2020-09-29 14:11:16

Mám docela pochybnosti, jak by mohla údajná 128MB cache suplovat několik GB GDDR RAM. Vždyť se do toho nevejde ani jeden 4K snímek z frame bufferu.

Další otázkou je zabraná plocha na čipu. Například Ryzen 3950X má celkem 72MB cache a ta zabírá odhadem tak polovinu celkové plochy křemíku, takže rozhodně to není "zadarmo" a pochybuju, že v případě GPU je to levnější řešení než širší paměťová sběrnice.

Najde se tu nějaký expert, který by to uměl vysvětlit?
Ziik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-29 14:36:52

Jedno z hledisek je, že pro velkou šířku paměťové sběrnice potřebuješ určitou minimální velikost čipu. Umisťuje se na okraj čipu a co vím, tak nejde zmenšovat úměrně výrobnímu procesu.
Takže teoreticky může nastat situace kdy máš malý čip tak výkonný, že potřebuje širší sběrnici než se na něj, ale fyzicky vejde.
Petrs01 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-29 16:51:12

To je mi jasné, že širší sběrnice potřebuje víc kontaktů na čipu a jejich minimální vzdálenost od sebe je limitovaná jejich pájením do pouzdra.

Já se ptám jak 128MB cache v GPU pomůže pomalému přístupu do hlavní grafické paměti, ale chci odpověď od někoho kdo rozumí tomu jak GPU renderuje obraz a ne nějaký obecný blábol.
shipo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-29 19:15:48

"ani jeden 4K snímek z frame bufferu"
3840 x 2160 x 3B ~ 24MB
a DXT textura o 4096x4096 zabere pod 11MB VRAM
Begy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-29 16:06:54
avatar
když čtu některé komentáře, prostě mi pocukává koutek
Neví jestli vyhodí 18tis nebo ať to má koule radši 25tis za grafiku - ale brečí nad zdrojem za 2000
Petrs01 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-29 17:08:55

Úplně normální věc. Je to stejné jak když si někdo koupí luxusní ojetinu aby naštval souseda, ale pak nemá ani na základní servis. Nebo si vezme obří hypotéku na barák a pak jezdí s rodinou na dovolenou pod stan po českých rybnících.

pořád platí, že kdo chce opici, tak musí mít na banány. Spousta lidí se tím ale neřídí.
Akulacz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-29 18:01:56

Tak dnes jsou k tomuto přístupu i vedeni, "když je to tak snadné" a na banány se pak vezme další půjčka...
pcmaker [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-29 18:42:50

Doufám, že u AMD vědí s jakými problémy se potýkají výrobci nových RTX karet, poučí se z toho a použijí kvalitní kondenzátory. AMD v minulosti někdy ignorovalo dění v reálném světě a o některých problémech se udivení zástupci AMD dozvěděli až na různých veřejných brífincích, po dotazech z novinářského pléna. Úplná uzavřenost před okolním světem taky není dobře.
LubiQus [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-01 13:26:21

Ja mam na grafiky od AMD zatim cela leta smulu. Pokazde, kdyz jsem si ji chtel koupit, tak vzdy neco negativniho prekvapilo. Kamos snil o Vega grafikach a kdyz to prislo, tak... skoda mluvit. Pak jsem byl nadrzeny na RX5700XT a proste teploty a hlucnost me odradili. Ted cekam na 6900XT, tak se uvidi.
Jinak AMD mam moc rad, delam prodavace elektra a na krame mam vsechny PC a Notebooky s AMD procesorama, uz ani jeden kousek s Intelem. Jsem vlastne moc rad, ze Intel dostal na zadek, zaslouzene. NV mi celkove nevadi, ale ty ceny co napalil u RTX2000 serie, to byl masakr.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
FINCH - Hanks v dalším filmu podle skutečnosti? Z budoucnosti
FINCH - Hanks v dalším filmu podle skutečnosti? Z budoucnostiÚterý, 21 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1177x
Komentářů: 4
Vychází Gamedec je klasické izoRPG pro fandy žánru
Vychází Gamedec je klasické izoRPG pro fandy žánruPátek, 17 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1983x
Komentářů: 1
Hawkeye – nový seriál MARVEL nám představí Kate
Hawkeye – nový seriál MARVEL nám představí KateÚterý, 14 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1185x
Komentářů: 2
Total War: Warhammer III odložen
Total War: Warhammer III odloženPondělí, 13 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 914x
Komentářů: 1
Far Cry 6 je hotové a slibuje „to samé jako vždycky“?
Far Cry 6 je hotové a slibuje „to samé jako vždycky“?Neděle, 12 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1885x
Komentářů: 8
¨Nebaví vás focení v praxi? Zkuste simulátor fotografování
¨Nebaví vás focení v praxi? Zkuste simulátor fotografováníSobota, 11 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1214x
Komentářů: 9