ASUS ukazuje RADEON RX 5700 (XT) ROG STRIX a TUF Gaming X3 nereferenční karty. Kdy dorazí? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 02 srpen 2019
altNa nový STRIX Radeon RX 5700 (XT) nebudeme čekat tak dlouho. První karty odhaleny.

 

 

 

 

Asi nikdo dnes nepochybuje o tom, že nové AMD Radeon RX 5700/5700XT grafiky jsou velmi povedené, dobré a rozhodně lepší a výhodnější než konkurenční RTX 2060/2070 série NVIDIA. AMD se podařilo s novou architekturou RDNA a NAVI odstranit slabiny předchozích generací, dohnalo, nebo dokonce předehnalo NVIDIA v efektivitě, výrazně navýšilo IPC i takty, a to přes přechod na komplikovanější 7nm výrobu. Současně má mnohem větší denzitu, tedy může mít mnohem menší čipy než NV se stejným výkon, kdy rozdíl je prakticky dvojnásobný. To se odráží v agresivnější cenové politice atd. 

Nicméně nebylo by to AMD, aby si to něčím nepokazilo. Kvůli marketingovému rozhodnutí potahat NVIDIA ohledně cenové politiky, AMD zdrželo nástup nereferenčních modelů, aby udrželo překvapení do poslední chvíle. Nereferenční grafiky se tak teprve připravují na trh a reference s blower chladiči samozřejmě kvůli vyšší hlučnosti nejsou pro mnohé ideálním řešením. Jak ale bylo opakovaně slibováno, situace se má rapidně zlepšit v polovině srpna, na kdy AMD a výrobci karet slíbili příchod prvních nereferenčních modelů. A vypadá to, že i tentokrát sliby dodrží. Své nereference odhalují další a další výrobci a všichni mluví právě o polovině Srpna, jako start prodejů. Aktuálně se odhalují i novinky ASUSu.

  • ASUS ROG STRIX Radeon RX 5700 série

Pozornější si jistě všimnou toho, že ASUS nenazval novinku „AREZ“. Tím je tak snad potvrzeno, že NVIDIA GPP je alespoň pro ASUS opravdu mrtvá. Novinka se tedy jmenuje ASUS ROG STRIX RADEON RX 5700/5700XT a má důvěrně známý špičkový design.

V tomto případě je kompletně nereferenční PCB osazené ne 8+6 ale rovnou 8+8pin napájením a dalšími extra prvky výbavy, náležející ASUS ROG STRIX edici. Obří je samozřejmě chladič, který zabírá 2,5 slotu a jen pasiv s heatpipe má 2 sloty.

 Ventilátory jsou samozřejmě hned 3 a mají funkci 0 hlučnosti, kdy se nezapnou, pokud GPU nedosáhne určité teploty. Karta tak zůstává v klidových stavech naprosto tichá a samozřejmě ani v zátěži nebude prakticky slyšet. Co nás zajímá, jaké bude mít takty, protože jak víme, nové 7nm NAVI dokáže 2GHz úplně klidně, přičemž reference zejména RX 5700 běhají podstatně níže. Ale i RX 5700 XT v reference nedosahuje běžně těch nejvyšších udávaných max. 1,9GHz, právě kvůli chlazení. To nebude o nového ASUS STRIX problém.

Jak vidíte, kartu už získali první novináři. Údajně by měla být na trhu a v obchodech od 16.8.2019. Otázkou je tedy cena, kdy ASUS STRIX je obvykle jednou z nejdražších edic. Ale je zde docela slušná rezerva, protože RX 5700XT za 399 dolarů má výkon jen o několik % horší než RX 2070 SUPER za ceny od 499 dolarů. Díky OC a chlazení nejspíše STRIX edice RX 5700 XT vyrovná výkon RX 2070 SUPER, která ani v OC edicích není o moc lepší než základní verze, protože už ty mají dobrá chlazení a takty vysoko. A ve stejném provedení tak stojí ASUS ROG STRIX RTX 2070S aktuálně 17 990 korun vč. DPH. Refereční ASUS RX 5700 XT stojí nyní 11 990 korun, takže v každém případě bude STRIX RX 5700 XT výrazně levnější než jinak zpracováním i výkonem podobná STRIX RTX 2070S. Ale nebude jedinou edicí …

  • ASUS TUF GAMING X3 RX 5700 série

Kromě ROG STRIX edic produktů ASUS tlačí i „cenově dostupnější“ sérií TUF GAMING. Komponenty i periferie ladí do stejného stylu, a tak asi nikoho nepřekvapí, že se chystá i TUF GAMING nereferenční edice grafik. A už dokonce víme, jak vypadá:

Kupodivu má novinka hned 3 ventilátory, pod nimi je vidět masivní pasiv a co do velikosti si je tedy o něco menší než STRIX. Není tak okázalá, nebude mít samozřejmě extra prvky ROG série, což by se ale mělo odrazit ve výrazně dostupnější ceně. Tohle by tedy měla být prostřední edice RX 5700 série karet od ASUS. Na trhu se má objevit údajně od 23.8.2019.

  • ASUS RX 5700 DUAL EVO série

Základní edicí by pak měly být dvou-ventilátorové modely se skromnějším chlazením i zpracováním. To by mělo tak udržet cenu poblíž referenčních hladin. Půjde tedy o nejvýhodnější a nejdostupnější ASUS RX 5700/5700XT edice karet. Zatím máme jen jednu fotografii, viz níže (ta karta úplně vlevo). DUAL EVO Radeony mají na trh dorazit údajně 30.8.2019.

Samozřejmě na DDWorld.cz můžete počítat s recenzemi novinek. Od poloviny srpna bude spousta nových nereferenčních Radeonů, takže se nudit nebudeme :).

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 45
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Phoenix Point – skvělá tahová strategie ala X-COM!
Phoenix Point – skvělá tahová strategie ala X-COM!Pátek, 06 prosinec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 286x
Komentářů: 3
Nový JAMES BOND v první ukázce: NO TIME TO DIE
Nový JAMES BOND v první ukázce: NO TIME TO DIEČtvrtek, 05 prosinec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 528x
Komentářů: 4
BLACK WIDOW v samostatném filmu v první ukázce!
BLACK WIDOW v samostatném filmu v první ukázce!Úterý, 03 prosinec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 891x
Komentářů: 6
CODEMASTERS kupilo Slightly Mad Studios
CODEMASTERS kupilo Slightly Mad StudiosPondělí, 02 prosinec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 670x
Komentářů: 2
Nechcete čekat? Udělejte si RTX 2080 Ti SUPER doma!
Nechcete čekat? Udělejte si RTX 2080 Ti SUPER doma!Středa, 27 listopad 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2001x
Komentářů: 3
Nový HALF LIFE: Alyx představen – většina si ho nezahraje
Nový HALF LIFE: Alyx představen – většina si ho nezahrajePátek, 22 listopad 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2792x
Komentářů: 10