Grafiky Radeon R9 FURY (bez X) se blíží stejně jako Radeon R9 NANO - parametry, výkony a ceny Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Tuesday, 07 July 2015
alt14.7.2015 dorazí nereferenční Radeon R9 FURY grafiky. Jaké budou?

 

 

 

Radeon FURY X už známe a máme a jedná se o grafiku, která donutila nabídnout konkurenční NV své GTX 980Ti modely výrazně pod plánovanou cenou. Navíc přes problémové kusy se starší revizí vodního chlazení, se jedná o velice zdařilou referenční grafiku. V případě Radeon FURY X ale vždy budeme mluvit o referenčních verzích, protože to nevypadá, že by se tato verze objevila v prodeji běžně s jiným chladičem, než právě all-in-one vodním setem od Cooler Master. AMD tak alespoň prezentuje snadnou výměnu krytu, a výrobu vlastního designu tohoto krytu.

Radeon FURY X ale zdá se zůstane v referenční verzi. Stejně jako konkurenční GTX 980Ti zůstává také velmi drahou kartou, kdy se bavíme v obou případech o kartách za cca 20 tisíc korun. Není divu, že mnozí tak vyhlíží něco cenově zajímavějšího. A tím by měly být modely Radeon R9 FURY bez X, které už dorazí v nereferenčních modelech s klasickými vzduchovými chladiči jednotlivých výrobců, jako jsou ASUS STRIX, Gigabyte WF či Sapphire TRI-X apod. A nebude to už dlouho trvat. Konkrétně mají dorazit 14.7.2015, tedy příští týden a to za cenu 549 dolarů, tedy cca 16 tisíc korun, což je hladina, kde operují GTX 980 grafiky, jejichž výkonovou konkurencí je ale Radeon R9 390X 8GB, který však stojí podstatně méně (cca 12 tisíc). Radeon R9 FURY bez X ale budou výkonnější.

Nevěděli jsme přesně, jaké budou mít parametry, a byla zde šance, že AMD prostě vydá FURY bez X jako FURY X s nereferenčními chladiči, ale nakonec by jádro mělo mít deaktivované jednotky a místo 4096 jich má být 3584. Vše ostatní by ale mělo zůstat, jako takty, 4096-bit sběrnice a 4GB HBM pamětí. Výkon R9 FURY grafiky by tak měl být cca o 15% lepší než u R9 390X/GTX 980 a grafika tak cenově i výkonově zapadne mezi R9 390X/GTX 980 a modely R9 FURY X/GTX 980Ti.

Mnozí ale vyhlížejí Radeon R9 NANO, která také s FIJI jádrem, má být jen 15cm dlouhá a má mít klasické chlazení. U této karty to vypadá, že AMD zachová plně aktivní FIJI jádro s 4096 jednotkami, ale podstatně sníží frekvenci, tak aby karta měla zhruba 175W TDP (R9 FURY X má 275W). Výkon karty by se měl v podstatě i tak dostat na úroveň R9 290X (tedy cca to co nabízí Radeon R9 390). Není ale zatím známa cena ani přesný datum uvedení. Je ale jasné, že cena i výkon by měla být někde kolem úrovně R9 390/390X, což by tyto modely pravděpodobně trochu vyřadilo ze hry. NANO tedy dorazí později v létě, očekáváme že během srpna (08-2015). Pravděpodobně bude ponechána v referenčním designu.

Jak víte ani jeden z těchto "FIJI" Radeonů fakticky není high endem a TOP modelem. Tím bude tradičně u AMD duální model, který již firma i ukázala. Bude jím Radeon R9 FURY X2, který bude v podstatě dvojicí FURY X grafik na jediném PCB dlouhém navíc jen 21cm. Pochopitelně s vodním chlazením v základu. Karta má dosahovat výkonu famózních více než 17TFLOPS a soudě podle testů dvojice FURY X v CrossFire, což je přesně ten výkon, co nabídne, tak nebude NV stačit ani duální GTX 980Ti a FURY X2 se tak stane nejvýkonnější grafikou světa, kde tak nahradí stále vládnoucí Radeon R9 295X2. Stane se tak ale až na podzim, odhadujeme to zhruba na konec října začátek listopadu.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Halo: Campaign Evolved – remake prvního dílu se ukazuje
Halo: Campaign Evolved – remake prvního dílu se ukazujeSaturday, 13 June 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 175x
Komentářů: 0
Gothic 1 Remake vyšel a slaví úspěch!
Gothic 1 Remake vyšel a slaví úspěch!Friday, 12 June 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 202x
Komentářů: 0
FABLE v dlouhé ukázce – nevypadá špatně
FABLE v dlouhé ukázce – nevypadá špatněThursday, 11 June 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 504x
Komentářů: 0
Tomb Raider: Legacy of Atlantis – remake prvního dílu v ukázce!
Tomb Raider: Legacy of Atlantis – remake prvního dílu v ukázce!Thursday, 11 June 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 750x
Komentářů: 1
Resonance: A Plague Tale Legacy – akčnější odbočka série
Resonance: A Plague Tale Legacy – akčnější odbočka sérieWednesday, 10 June 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 429x
Komentářů: 0
Exodus – duchovní nástupce Mass Effect v pořádné ukázce!
Exodus – duchovní nástupce Mass Effect v pořádné ukázce!Tuesday, 09 June 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 693x
Komentářů: 1