NVIDIA novinky: RTX karty jsou horší a lepší verze. Rozbor 2080/2080Ti s komplikovaným chladičem Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 18 září 2018
altNové grafiky RTX 2080/2080Ti míří na horní 1% zákazníků. Máme o nich další zajímavé informace.

 

 

 

 

Spousta věcí o nových grafikách NVIDIA už víme. Například, že jejich jména jsou poněkud zavádějící, protože cenově, parametrově a velikostí čipů neodpovídá kategoriím jednotlivých modelových řad, kde dosud působily. RTX 2080 za 799 dolarů s obřím GPU rozhodně není nástupcem 499 dolarových GTX 1080, 980, 780, 680 linie. Má mnohem větší čip a je mnohem dražší. Stejně tak nová 1200 dolarová RTX 2080 Ti není nástupcem GTX 1080Ti, 980Ti, 780Ti série s cenovkou 699 dolarů, protože stojí téměř dvojnásobek, což se prostě nedá přehlédnout. Reálně má RTX 2080 parametry jádra srovnatelné s GTX 1080 Ti, kterou pravděpodobně překoná zhruba o cca 10% běžným výkonem, ovšem současně stojí o 15% více.

Celkově si tedy příliš nepomůžeme proti současné generaci v tomto případě (až na mnohem lepší podporu DX12/VULKAN). To RTX 2080Ti je zajímavá v tom, že jde o nástupce TITAN série a výkonem překoná současný TITAN V, který ovšem stojí přes 80 tisíc. Takže ač je 33 tisíc strašná cena a karta tak bude okrajovým produktem a nedostupná pro 99% uživatelů, pořád je mnohem dostupnější než současný TITAN V. Samozřejmě poměr cena/výkon bude mít ze všech běžně dostupných GTX/RTX herních grafik nejtragičtější, protože je sice o cca 40% výkonnější než GTX 1080 Ti, ovšem ta stojí 19 tisíc korun, zatímco RTX 2080Ti je o ohromných 72% dražší. Platíte zkrátka za pozici nejvýkonnější herní grafické karty na trhu a za Ray tracing výkon, kdy RTX 2080Ti je jediným modelem, který má alespoň teoreticky šanci tu trochu Ray Tracingu ve hrách utáhnout, byť současný výkon s RTX ON, který je kolem 45-60FPS při 1920x1080 rozlišení, asi není to, co bychom od grafiky za 33 tisíc očekávali.

Nedávno jsme vám také nabídli herní testy RTX 2080/2080Ti karet, takže recenze, které vychází 19.9.2018 pravděpodobně jen potvrdí tyto výsledky a velká překvapení a odhalení už nečekáme. Co nás možná trochu zajímá je provozní efektivita karet, spotřeba atd., i když koho to u takto drahých karet reálně trápí? Bude to žrát a topit jako tank, nic jiného nečekejte. Bohužel, při vydání karet na trh, ačkoliv NVIDIA pojala Ray Tracing ve hrách jako hlavní téma nových karet, tak si to nebudete moci vyzkoušet. Jednoduše současná verze Windows nemá potřebou Microsoft Direct Ray Tracing podporu a hry u kterých by mělo RTX být, zatím nejsou opatřeny update s RTX technologií.

Dnes tu máme další zajímavé informace …

  • NVIDIA dodává TURING čipy ve dvou kvalitách. Nevíte, jaký dostanete.

Fakt, že každý křemíkový čip je jiný (originál), je samozřejmě doufám všem znám. Také platí, že výrobci čipů samozřejmě vybírají ty nejkvalitnější pro určité druhy produktů. Na tom není nic divného. Málokdy se však pro jeden a týž produkt se stejným označením, používá dvojí kvalita čipů, která je i přímo uvedena i v označení.

NVIDIA RTX grafiky však přesně tohle mají, a tak není třeba RTX 2080 jako RTX 2080. NVIDIA rozlišuje kvalitu čipu i názvem a ID. Ty lepší mají označení „A“, ty horší pak budou bez „A“. Týká se to všech tří dosud představených modelů, tedy RTX 2070/2080/2080Ti. Karty se podle osazené verze čipu liší i ID číslem, takže jsou odlišné.

V čem jsou tedy „A“ čipy lepší? Jsou kvalitnější, dosahují vyšších taktů atd. Jenže jsou také dražší. NVIDIA si za ně více účtuje. „A“ čipy se mají objevovat na FE edicích karet od NVIDIA a také na většině OC edicích jednotlivých výrobců. Tyhle karty ale budou stát ty „vyšší“ ceny. Ty méně kvalitní čipy pak bude NVIDIA nabízet výrobcům pro karty, kterým nemá být povoleno přetaktování (minimálně to tovární) a mají mít tedy nižší referenční takty (FE edice jsou přetaktované). Tyhle čipy by se tak měly objevit na levnějších edicích. Nebude také možné kvůli odlišným ID použít BIOS z lepších karet na tyhle „horší“, ačkoliv jinak mohou ty edice být technicky stejné. 

Samozřejmě je trochu smutné, že u tak drahých grafických karet jako jsou nové RTX 2070/2080/2080Ti modely, neodstanete stejnou špičkovou kvalitu. Otázkou je, zda pro většinu uživatelů bude ten rozdíl kvality stát za ten nemalý příplatek minimálně 100 dolarů (odpověď je, že nebude). Samozřejmě ty horší karty budou mít o několik % horší výkon než OC edice včetně FE verzí. Pro zákazníky, kterým na tom záleží, a když utratí za grafickou kartu těch příšerných 23 nebo dokonce 33 tisíc a chtějí tedy tu špičkovou kvalitu, bude orientace těžší. Nemusí být zaručeno, že daná série konkrétních grafických karet daného výrobce, bude mít vždy jen ty nejlepší „A“ čipy. Každopádně i dle oficiálního označení čipů, ač se karty jmenují stejně, tak není RTX 2080 Ti jako RTX 2080 Ti (a to samé platí i pro 2080/2070). Je dvojí kvalita a doufejme, že kromě nižšího výkonu a OC možností to bude zohledněno vždy i nižší cenou (ale obávám se, že tak snadné k poznání, to být v praxi nemusí).

RTX 2080 Ti se zpozdí …

Dobré zprávy pro ty, kteří třeba budou chtít zrušit předobjednávky po vydání kompletních recenzí. Zatím to vypadalo, že by to nemuseli stihnout, protože NVIDIA naplánovala vydání recenzí prakticky na den, kdy už budou karty na cestě k zákazníkům. Nyní se ale dozvídáme, že úvodní dodávky GTX 2080 Ti kvůli problémům s výrobou, budou zpožděné minimálně o týden.

NVIDIA vůbec představila RTX grafiky se značným předstihem, aniž by je reálně měla připravené. Výroba drahých a velkých TURING čipů je komplikovaná, výtěžnost není zrovna úžasná. Navíc se dozvídáme, že současná podoba čipů je i kompromisní, NVIDIA původně počítala s 10nm procesem, díky kterému by byly čipy o něco menší. Osobně si myslím, že karty NVIDIA vydává předčasně, tradiční listopadový termín vydání NVIDIA karet, by byl mnohem vhodnější. Důvod proč NVIDIA představila karty a začala s předprodeji už v srpnu, souvisí ale se situací na trhu, kdy jednoduše potřebovala páky na výrobce grafik, aby se zbavila obrovského množství 16nm PASCAL GPU, které vyrobila pro těžaře, ale ti je přestali už v Q2 kupovat.

NVIDIA tedy chtěla co nejrychleji představit „žhavé“ novinky, které prostě každý z velkých výrobců musí mít minimálně kvůli marketingu a konkurenci v nabídce, ovšem aby dosáhli na nějaké rozumné množství čipů, museli současně koupit obrovské množství starších čipů. NVIDIA tak chytře přehrála svůj problém s nadvýrobou na výrobce karet. Je to mimochodem obvyklá politika u NVIDIA, nyní je ale znásobena tím přezásobením PASCAL generací.

  • FE edice mají neskutečně komplikovaný chladič

Před pár dny padlo NDA na technologické rozbory a také možnost rozebrání karet. Ti, kteří podepsali dlouhodobé poměrně zvláštní NDA společnosti NVIDIA, což bude zajímavé sledovat, jak budou moci reálně objektivně kritizovat zapůjčené produkty, aniž by se dostali do konfliktu s novým NDA, tak mají k dispozici minimálně ty FE edice.

Ty jsou zajímavé tím, že po mnoha letech NVIDIA opustila ten levný a hlučný design „blower“ chladičů. Ten měl své výhody, ale pro většinu běžných uživatelů nevýhoda hlučnosti jasně převažovala. FE edice tak nově mají chladiče, které jsou hodně podobné nereferenčním modelům (což je velký problém pro ostatní výrobce karet). Nicméně ti, kteří se pustili do rozboru karet, tak zjistili, jak neuvěřitelně obtížné to je. Jen chladič karty se stává z několika dílů, včetně některých přilepených, a sešroubováno je to všechno skoro 70ti šroubky! Příliš efektivní design to tedy není. Ale buďte v klidu, NVIDIA na tom tratit nebude, všechno zaplatíme jako zákazníci ;).

Každopádně rozbory jsou zajímavé. Jak jsem řekl dříve, novým designem FE edic, tím že jsou i přetaktované a tím že stojí vyšší cenu, NVIDIA je přímou konkurencí klasickým nereferencím a výrobce karet to velmi trápí. Ale protože dovolili NVIDIA vybudovat si tuhle pozici a nyní nemají na výběr, tak jen skřípou zuby a alespoň oficiálně drží hubu a krok. Vyjádření mimo záznam jsou ovšem zajímavější ;). Všichni se tedy budou snažit nabídnout alespoň mohutnější chlazení pro své karty, cenově ale s nimi většinou pod FE edice jít nedokáží. Proto stojí, to co stojí a to řada představených nereferencí je ve skutečnosti referenční PCB s nereferenčním chladičem:

Karty budeme mít na DDWorld.cz v recenzi později, ale osobně jsem hodně zklamaný z toho, že nejsou žádné Ray Tracing hry k otestování a budeme čekat nejspíše až někdy v říjnu Microsoft vydá UPDATE pro Windows 10, který DirectX Ray Tracing zprovozní. Vzhledem k tomu, že Ray Tracing je věc, kvůli které si máte RTX karty za ty příšerné ceny hlavně kupovat, tak moc nevím, zda má smysl ty karty teď vůbec testovat, když Ray tracing nefunguje, ačkoliv šéf NVIDIA jasně říkal, že to funguje. Každopádně zatímco nová RTX 2080 mě nijak zajímavá nepřijde, to RTX 2080Ti zatím vypadá jako nejzajímavější novinka, protože takový výkon jsme tu ještě neměli. Na druhou stranu chápu, že pro většinu z vás je stejně zajímavá, jako 18 jádrový Intel procesor. Výkon super, ale kolik lidí si to koupí? RTX karty zatím naprosto míjí 99% zákazníků a drtivá většina z nás by byla podstatně nadšenější z nástupců karet GTX 1060 či RX 580, které tu máme už dva roky. Zde se žádných změn letos pravděpodobně nedočkáme. Nová generace grafik, kterou si reálně skutečně bude moci dovolit většina hráčů, dorazí až někdy v první polovině příštího roku. O nových RTX kartách se toho určitě mnohem více nakecá, než jaký budou mít reálný dopad na trh. Škoda že prostě nejde o nástupce GTX 1080/1080Ti tedy nástupce grafik za 499/699 dolarů, protože to bychom se bavili o násobně větším potenciálu zákazníků. Takže pokud plánujete nákup grafik v normálních cenových hladinách, sorry, nejistota a čekání, co bude nebo nebude, trvá dál a RTX grafiky žádnou odpověď nenabídnou.

Celá RTX řada za těch 799 - 1199 dolarů je určena pro lidi jako jsem já, tedy technologické nadšence, kteří ty produkty většinou skutečně nepotřebují, ale rádi je vyzkouší, otestují a následně běžně používají. Kdy se objeví grafické karty pro běžné uživatele, to bohužel přesně nevím.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 44
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Frantin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-19 06:08:59
avatar
Na rozlišování kvality čipu nevidím nic špatného. Jedná se o velký monolit a holt všechny nemůžou jít stejně taktovat. Na vrácení zboží z e-shopů máme 14ti denní záruku tak v tom nevidím problém.
Maskot [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-19 08:26:16

Velkým úletem jsou hlavně ceny za nová GPU. Rozdíl v ceně o víc jak 70% 1080Ti vs. 2080Ti a nárůstu výkonu 30cca% je výsměch lidem do tváře. Sice je tu konkureční Radeon, ale je maličký oproti Nvidii s tím, že dříve jak cca za 2 roky nové karty na trh nedodá. Takže Nvidia se zas bude chovat jako monopol a z lidí tahat nekřesťanské peníze za jejich produkty je již výrobní cena je pakatel. Rozumím tomu, že musí vydělat a mít na další vývoj, udržování servisu pro stávající produkty na trhu, ale todle mi přijde prostě moc za spotřební zboží. Které evidentně zas bude rok vychytávat mouchu než to pojede tak jak má.
Brick [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-19 09:02:06

Když někdo řekne A, je potřeba k tomu říci i B. GTX1080 FE stála při uvedení 700 dolarů. Takže se bavme o cenách při uvedení, ně o cenách, které jsou dnes. Je jasné, že ceny šly dolů. To znamená, že když 1080 stála 700 dolarů a cena 2080 je taky 700 dolarů, tak je vše OK. GTX1080Ti přišla až rok poté. Nicméně taky za 700 dolarů. Je otázka, kolik by GTX1080Ti stála, kdyby byla vypuštěná zároveň s GTX1080.
Sukh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-19 10:15:36

ziaden pakatel. obrovske cipy a GDDR6.
MiroP [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-19 10:20:39

Je dobre, ze vies vyrobnu cenu a ocakavam, ze nam napises presne cisla, inak je to len dalsie placnutie do vody. Cena je logicka, TOP vykon, bez konkurencie, novinka... Ocakavam, ze po novom roku pojde cena dolu.
Begy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-19 17:50:28
avatar
vždyť je to jasná berla na prodej "starých" 1080
Kdo čekal na novou má jasno - jdu si pro starou
vaskos [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-20 07:44:39
avatar
Co sledujem prve recenzie, tak RTX je velke sklamanie.
RTX2080 (najlacnejsia okolo 800€) je viac menej na urovni GTX1080TI, a v niektorych hrach je GTX dokonca vykonnejsia !
/v bazari sa daju zohnat do 500€ v zaruke /

RTX, DLSS mozu este ukazat svoje vyhody, no o tom ci stoja za to navysenie ceny sa da diskutovat.
Dokonca niektori recenzenti odporucaju stornovat pre-orders !
Bude zaujimave sledovat dalsi vyvoj.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Co se chystá ...Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
CODEMASTERS ukazuje nový GRID a také F1 2019
CODEMASTERS ukazuje nový GRID a také F1 2019Středa, 22 květen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 590x
Komentářů: 3
Total War: Three Kingdoms vychází – další skvělý strategický díl?
Total War: Three Kingdoms vychází – další skvělý strategický díl?Úterý, 21 květen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 633x
Komentářů: 0
Sniper Elite V2 Remastered právě vyšlo!
Sniper Elite V2 Remastered právě vyšlo!Úterý, 14 květen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1439x
Komentářů: 2
Vychází A Plague Tale: Innocence – zajímavá příběhová hra
Vychází A Plague Tale: Innocence – zajímavá příběhová hraPondělí, 13 květen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 835x
Komentářů: 2
CryEngine 5.7 se představuje – přináší API VULKAN, DX12 a RayTracing
CryEngine 5.7 se představuje – přináší API VULKAN, DX12 a RayTracingSobota, 11 květen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2545x
Komentářů: 6
Ghost Recon Breakpoint – další hra jako služba od UBISOFT
Ghost Recon Breakpoint – další hra jako služba od UBISOFTPátek, 10 květen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1171x
Komentářů: 4