NVIDIA se velmi daří a hlásí další rekord. Konkurenční prostředí na grafickém trhu v troskách? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Friday, 10 November 2017
altNepoměr finančních možností a od toho odvíjejících se konkurenčních postavení mezi AMD a NV narůstá.

 

 

 

 

Ačkoliv se AMD začalo opět trochu dařit díky letos uvedeným produktům, nelze to ani trochu srovnat s NVIDIA, která těží z toho, že AMD jí fakticky vyklidilo pozice na skoro 2 roky, kdy se projevilo, že muselo začít fakticky grafickou divizi kvůli špatným rozhodnutím z minulosti, budovat od znovu. NVIDIA tak má nyní obrovský podíl na grafickém trhu a výrazně se jí daří i na HPC a AI trhu. Vše dohromady znamená, že NVIDIA hlásí absolutní rekord. Příjmy skoro 2,64 miliardy dolarů za poslední kvartál, což je o 32% lepší než před rokem a o 16% lepší než minulý kvartál. Vzhledem k tomu, že dlouhá léta, když fungovalo konkurenční prostředí na grafickém trhu, měla NVIDIA zhruba maximálně polovinu, není se co divit, že v současnosti si může dovolit věci, o kterých by dříve ani neuvažovala a stejně neví, co s těmi penězi. S takovými příjmy NVIDIA ani nepočítala a výsledkem je tak čistý zisk 814 milionů dolarů, což jsou obrovské peníze, kdy si NV navíc vykupuje vlastní akcie a stejně zdaleka neinvestuje tolik, kolik by mohla.

Drtivá většina příjmů (1,56 miliardy) jde z klasických grafik, významné příjmy ale zaznamenává profesionální segment, který narostl na dvojnásobek a ohybují se u kolem půl miliardy. Daří se i v dalších oblastech. Nejméně se daří v automobilovém průmyslu, kde však také roste, ale pouze o 1%. NVIDIA navyšuje také investice a slibuje si další silné čtvrtletí, kdy by měly příjmy být až 2,65 miliardy dolarů.

Pro NVIDIA jde pochopitelně o extrémně dobré zprávy, myslím že se můžeme těšit na velmi zajímavé produkty a high end bude ještě high endovatější, protože tam především směřuje pozornost. Na druhou stranu přestává v podstatě existovat konkurenční prostředí na grafickém trhu, jak jsme ho znali. Nemůžeme označovat grafické divize AMD a NVIDIA za konkurenci, kdy jeden má sotva 0,5 miliardy rozpočet a druhý 2,5 miliardy. Pokud si myslíte, že máme teď problém, počkejte v dalších 1-3 letech, kdy se efekt, že NVIDIA má několikanásobně větší rozpočet a možnosti než grafická divize AMD, výrazně projeví. A nejde jen o produkty, ale především o marketing a možnosti propagace, kdy v posledních letech už byl nepoměr evidentní. Nyní už můžeme s klidem prohlásit, že konkurenční prostředí přestává existovat. AMD má jediné štěstí, že v oblasti klasických PC a herních konzolí má nejspíše své jisté díky tomu, že má kompletní platformu s CPU a dokonce spolupracuje i s Intelem, takže pro NVIDIA nebude zdaleka tak jednoduché prorazit. NVIDIA ale bude spoléhat o to více ne HPC řešení a streamování her apod., tedy klasická GPU ji vlastně nemusí až tolik zajímat, ačkoliv v současnosti tvoří drtivou většinu jejích příjmů.

V současnosti, kdy si stále užívá bezkonkurenčního prostředí a nadvlády v grafickém segmentu, HPC apod. ji to trápit rozhodně nemusí a peníze, které na tom vydělává, jí mohou umožnit, pokud něco výrazně nepodělá na chystaných produktech, aby profitovala i dál. Na druhou stranu ji nenechává úplně v klidu, že AMD s Intelem se snaží jí vyštípat z klasických PC. NVIDIA tak oficiálně komentuje oznámenou spolupráci AMD a Intel včetně přestupu Raji Koduriho do Intelu a touhu Intelu po high end GPU řešení. Šéf NVIDIA k tomu říká, že Intel tímto krokem potvrzuje význam GPU (čímž naráží na to že říkala Intelu že jeho CPU jsou pro HPC na nic), zatím z něj strach ale nemá, protože vývoj takového řešení podle NVIDIA trvá minimálně 3-5 let a konečně z dodává, že sama stále má nejvýkonnější mobilní GPU, které dokáže nabídnout i do tenkého designu, což je evidentní narážka na nový společný produkt Intelu a AMD.

Osobně si myslím, že NVIDIA se postupně stáhne z low endu a většiny mainstreamu, kde jasně získá převahu AMD a pro NVIDIA tak nebude příliš zajímavé se zde angažovat, protože prostě nedokáže prorazit designovou výhodu AMD či Intelu. Jenže současně bych dodal, že NVIDIA to nemusí moc trápit, protože marže u těchto GPU jsou nízké a NV se orientuje hlavně na vyšší segmenty s vyššími maržemi. Takže to, co ztratí tady, to pravděpodobně vyváží v high endu, kdy jednoznačně novým VOLTA V100 s 800mm2 GPU prezentuje, že dokáže cokoliv a nedivil bych se tedy vzniku nové třídy grafik, „superhigh endu“ s výkonem, cenou i spotřebou vysoko nad úrovní současného high endu.

Zkrátka NVIDIA bude investovat hlavně v oblasti výkonnějších řešení, což vzhledem paktu obou konkurentů dává smysl. O výkonné grafické karty tedy nemusíme mít myslím strach, je ale škoda, že konkurenční prostředí v podstatě nebude existovat, protože když se podíváme na možnosti a kam investují AMD a NVIDIA, tak prostě není možné, aby AMD za současných finančních možností dokázala NVIDIA v nějakém tom „superhigh endu“ konkurovat a nemůžete to po ní prostě chtít. A na potenciální konkurenci ze strany Intelu si počkáme minimálně 3 roky. Je myslím evidentní, že se dlouhá léta zažité pořádky na PC a GPU trhu v následujících letech přeci jen výrazně změní a základ tomu položilo bývalé vedení AMD, které před lety fakticky zlikvidovalo jediného konkurenta NV, tedy svou grafickou divizi drastickými škrty, což se odrazilo ve vývoji produktů a je vidět až dnes a tento výpadek do té doby vyrovnané konkurence umožnil NVIDIA narůst tak, že o konkurenční prostředí fakticky přijdeme. I když kdo ví, jak ukazuje AMD, peníze nejsou vše, a přesto že má zlomek toho čím disponují Intel i NV, stejně v letošním roce dokázala uvést nejvýkonnější procesor na trhu a současně a velmi výkonné VEGA, jediné GPU se 100% podporou DX12/VULKAN na světě a zcela novou velmi funkční a technicky pokročilou architekturou pro komplexní HPC a serverové řešení.

Flintu do žita tedy neházejme, ovšem stejně si myslím, že konkurenční prostředí prostě přestává existovat, jak v nižších segmentech díky CPU+GPU spojení, tak ve vyšším segmentu, kde prostě AMD nemá peníze a zdroje na to aby dělalo 800mm2 GPU. Finanční výsledky NVIDIA to jen potvrzují, že se prostě oba "konkurenti" od sebe vzdalují nejen možnostmi, ale vlastně i primárním zaměřením. Dobrou zprávou je, že by možná mohlo díky tomu ubýt třenic v diskusích, a také že o nedostatek výkonných grafik se bát v nejbližší době opravdu nemusíme ….

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 27
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
pi.ou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Breceni 2017-11-10 15:05:31

Nechapu, proc se porad breci, jak nema AMD stejne moznosti jako Nvidia. Neni to tak davno, co byla situace s financema naopak. Kdy AMD melo daleko vyssi trzby nez Nvidia. Obe firmy jsou co do velikosti plne srovnatelne, na zacatku roku mala Nvidia jen o cca 10% vice lidi jak AMD. Oba si nechavaji vyrabet v cizich tovarnach. AMD si za to muze jen a jen samo, stejne tak jako Nvidia v minulosti nalila penize do nejistych technologii a dnes sklizi ovoce.
Turby [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-10 15:40:52

Nvidia 10% lidí více , vyrábí grafiky .
amd vyrábí hlavně procesory a i grafiky ale jsou v tomhle ohledu při počtu zaměstnanců plně srovnatelné , zajímavá matematika
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-10 16:59:04
avatar
nikdo nepochybuje že NVIDIA maká, jenže drtivá většina současných výsledků je prostě způsobena tím, že AMD před lety zničilo svou grafickou divizi škrty a nyní nemá produkty, které v době konkurenceschopného postavení měla. AMD a NV vždy byly poměrně vyrovnané, AMD grafická divize nikdy nebylo výrazně finančně silnější než NVIDIA, nicméně poslední 2 roky vyklidila nuceně pole, kvůli škrtům v minulosti, což NVIDIA pomohlo k většímu podílu, prodejům, zvýšení cen, marží atd. Bez toho, že grafická divize AMD před 4,5 roky přestala existovat a od té doby byla s omezeným rozpočtem přiváděna zpět k životu, tedy že by AMD pokračovalo ve vyrovnané konkurenci NVIDIA, by NV měla tak o miliardu dolarů na těch příjmech méně ....
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-10 18:08:57

Som zvedavi čo urobia vivojari s AMD teraz ked presli do intelu a kde teraz maju neobmedzeni rozpočet na vivoj...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-10 22:13:56
avatar
kromě Raji Koduriho nikdo nepřešel ;) .... navíc ten byl v AMD také jen 4,5 roku
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-11 07:15:08

O tom silne pochybujem žeby išiel bez svojho teamu. Taky to ludia maju svoj team 10-20 ludi s ktorymi si rozumeju maju ich zaškolenych s rozdelenimi činnosťami, s najlepšimi odbornikmi čo našiel k svojej činnosti, kde sa buduju vsťahy i 5-10 rokov. + AMD vlasni patenti od GPU. Pochybujem žeby prešiel len on s kufrikom patentov a grafickou archytekturou čipu na USB.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-11 10:58:58
avatar
nepochybuj, nikdo kromě Raji nepřešel .... samozřejmě patenty ani architektura nejsou jeho ale AMD .... takže by je nemohl u Intelu ani použít .... pokud se ovšem na výměně patentů AMD s Intelem nedohodlo ....
BungEE [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-11 19:50:52
avatar
ty si musel v škole často chýbať...
shadowmage [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-11 14:30:17
avatar
Když naposled byla kvalita grafik Radeon vyrovnaná a Nvidia byla občas dokonce pozadu, tak to ještě nepatřilo pod AMD, ale byla to firma ATI.. Radeon 8500, 9700 a 9800 a pak koneckonců i XT1950 byly parádní. S RX480 už to vypadalo, že se ty časy vrátí, bohužel jenom vypadalo...
digitalis [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-10 16:40:18
avatar
Tak CPU trh uz revoluciu zazil, na rade je GPU trh.
dido [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-11 10:52:20

ak povazujes za revoluciu velky vykonovy skok, tak to nvidia splnila s pascal architekturou, a podla ich roadmapy, splni to aj volta ... Potom este treba ratat s "revolucnym" marketingom nvidie, takze troska pojdu vyssie ceny zozaciatku, aby dopredali sklady
digitalis [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-11 17:45:39
avatar
Revoluciou pre GPU trh som myslel existenciu dalsieho velkeho hraca, cize Intelu, a tym naslednu zmenu celeho GPU trhu. Podobne ako sa zmenil zapeceny CPU trh po prichode konkurencie v podobe Ryzen, a zmenili sa tak zauzivane dogmy.
freakyfriday [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-11 22:35:08

Akú revolúciu máš na mysli ? Ipc je stále horšie, oc tiež , výkon kompenzujú len počtom jadier ale v hrách ani väčšine appiek ti to nepomôže
Despo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-10 19:32:17

P. Stach, konkurenčně byla schopná ATI Technologies, ne AMD. Ta to jen poslala do pekel horoucích.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-10 22:21:56
avatar
no ono se to pokazilo už u ATI, spojení s AMD byla dobrá věc, ale nezvládnutá, předražená a navíc v souvislosti s tím jak Intel zneužil dominantní postavení tehdy zrovna v té době a zabránil nástupu a úspěchu AMD s CPU ... významně přispěl k tomu jak se věci vyvíjeli dál .... škrty, rozprodej, včetně neuvěřitelně stupidního odprodeje mobilní grafické divize ATI, která se stala základem obřího úspěchu Qualcommu ... atd.
freakyfriday [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-11 22:36:46

S tým ATI pre mobilný trh to fakt pohnojili mohli sa teraz váľať v peniazoch ...
J55X [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-11 17:26:50

Taky si myslím,že největší průser byl ten,že AMD spolklo ATI,do té doby byly síly vyrovnané :-) ....pamatuju třeba na ATI Radeon 9700 Pro ,na ten se nV nechytala ani náhodou :-) ..... dneska už bych Radeon nekoupil :-)
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-11 21:54:17

A co Radeon HD5870, který byl o půl roku dříve vydaný než Fermi GTX480? Radeon HD7970 byl svého času taky lepší kup než GTX680. Takže ono to není ani tak o ATI. AMD už roky maká a soupeří zcela zdatně .
shipo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-12 09:58:53

HD5870 byla skvělá karta pro DX10 hry, Termi už šlo použít i pro DX11: Odkaz
AMD od převzetí udělalo pro něj plno nesmyslných rozhodnutí.
Exorcius [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-15 11:05:36
avatar
No AMD letos docela pohnojilo grafiky.. takže asi tak. Čekal jsem prakticky doteď na nereference, ale stále nejsou, takže jsem minulý týden koupil Nvidii.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Captain Marvel v traileru – nejsilnější superhrdinka MARVELu
Captain Marvel v traileru – nejsilnější superhrdinka MARVELuTuesday, 18 September 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2219x
Komentářů: 27
F1 se snaží udělat hezčí formule. Koncepty pro 2021 sezónu.
F1 se snaží udělat hezčí formule. Koncepty pro 2021 sezónu.Tuesday, 18 September 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 1271x
Komentářů: 7
Jak určitě nestavět počítač!
Jak určitě nestavět počítač!Sunday, 16 September 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 4015x
Komentářů: 32
Shadow of the Tomb Raider vyšel i s českou Larou.
Shadow of the Tomb Raider vyšel i s českou Larou.Saturday, 15 September 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1620x
Komentářů: 3
Assassin’s Creed: Odyssey s námi bude rok. Jaké jsou HW nároky?
Assassin’s Creed: Odyssey s námi bude rok. Jaké jsou HW nároky?Wednesday, 12 September 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1135x
Komentářů: 3
Iron Fist přichází s druhou sérií – jaký je?
Iron Fist přichází s druhou sérií – jaký je?Tuesday, 11 September 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1609x
Komentářů: 3