Situace na trhu nejen s grafickými kartami: Letos už to lepší nebude. Možná za rok! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 23 březen 2021
altVysoká poptávka a nemožnost zvýšit výrobu. Když se nic nezmění, zůstane vše, jak to je. Dlouho.

 

 

 

 

V těchto dnech uslyšíte z vícero stran podrobné informace o situaci na PC a grafickém trhu. Končí kvartál, navíc jsme v době obvyklého představování novinek na zbytek roku, a tak máme spousta rozhovorů s výrobci, kteří se ochotně dělí o zajímavé informace, jak to v tuto chvíli vypadá. A optimismus zrovna nepanuje …

Tedy přesněji. Z hlediska finančního, jsou výrobci na vrcholu blaha a mnozí lámou rekordy. Akcie, příjmy i prodeje produktů. A hlavně zájem o ně a PC jako takové. Prodat něco za nesmysl nikdy nebylo jednodušší. Všechno, co se vyrobí, a je trochu zajímavé, to se hned prodá. Pokud to tedy nejsou některé dražší základní desky, které mají potíž s prodeji, protože k nim nejsou odpovídající grafické karty dobře dostupné. Jinak paměti, SSD, zdroje, grafické karty, skříně, periferie všeho druhu, všechno jde na dračku … problém je, že některým výrobcům už došly všechny zásoby, zejména nejpopulárnějších modelů. A další dodávky chodí pozdě a v menším množství a nikdo není schopen nic garantovat … distributoři už vyčistili každý kout svých skladů a v některých obchodech se tak objevily vysloveně staré zbytky věcí, což už se ani neprodávaly, ale i to se dnes prodá …

Nicméně samozřejmě výrobci slyší nářky svých věrných zákazníků, kteří chtějí ty žádané nové produkty, které prostě nejsou. Nebo stojí nesmysl. A nemohou s tím vůbec nic dělat. To je problém hlavně z dlouhodobého hlediska. Navíc nechat ležet ladem tuhle velkou poptávku, je prostě špatné pro business.

  • Grafické karty

Ty jsou nejkřiklavějším případem a spolu se silnějšími napájecími zdroji naprosto nedostatkovým zbožním s nejistým zásobováním a výrobou. Proč jsme v situaci, v jaké jsme? V posledním týdnu jsem měl řadu zajímavých rozhovorů s výrobci kolem chystaných novinek, ale hlavně kolem současné situace a kolem toho, co vlastně bude dál. Samozřejmě jsem se pídil po tom, proč je třeba grafických karet nedostatek.

Odpověď od několika výrobců je prakticky stejná. Poptávka překonala veškerá očekávání a plánování. V současnosti se odhaduje, že poptávka po grafických kartách převyšuje jejich výrobu o zhruba 30%. Což je šílené, když si uvědomíme, že výroba samotných GPU není zdaleka tak množstevně malá omezená, jak si někteří myslí. Ano, NVIDIA má prokazatelně problémy s výtěžností 8nm SAMSUNG procesu, nedodává ani původně plánované množství čipů. Ale pořád dodává hodně, více než v normální situaci. Výrobci očekávali a NVIDIA to přímo slibovala, že proti konci minulého roku se v Q1 situace zlepší a dodávky navýší. Stal se ale prý pravý opak v posledních týdnech. Ale ani u AMD to není lepší.

  • Výroba se plánuje a objednává dlouho dopředu

                                                                    – hádáte jaká bude poptávka

AMD sice nemá problém s výrobní výtěžností, protože 7nm výrobu TSMC má bravurně zvládnutou a RDNA čipy jsou na tom výtěžností luxusně, nicméně přes výrazné navýšení kapacit TSMC vyčleněných pro AMD, jich prostě není dost. Vtip je v tom, že výrobci plánují kapacitu objednávek výroby několik kvartálů dopředu. Dá se říci, že ty grafické karty, které teď v těchto týdnech dorazily do obchodů, tak AMD/NVIDIA pro ně objednávaly/zadávaly výrobu GPU čipů a sadu pamětí k nim, zhruba před rokem. Jinými slovy, hádali, jaká bude dnes poptávka, což není nic neobvyklého, takhle se to dělá prakticky ve všem.

A za normálních okolností, by se samozřejmě docela trefily. Lze předvídat určitý růst poptávky. U NVIDIA objednaly více GPU, než měly při startu s RTX 2000, protože NV věděla že RTX 3000 budou zajímavější pro více lidí. Nicméně to navýšení výroby ve výsledku nemělo ten efekt, protože problémy s výtěžností u 8nm SAMSUNG výroby jsou větší, než se čekalo. AMD pak sice výrazně navýšilo kapacity objednané 7nm výroby, protože samozřejmě po letech mělo poprvé high end, ale ani náhodou nemohlo očekávat současnou situaci a poptávku.

Vliv Koronaviru znamená, že lidi jsou doma. Mnozí zjistili, že jejich PC vybavení nestačí anebo prostě mají peníze, které za nic jiného nemohli utratit, takže utrácí mimo jiného za drahé grafické karty. Zájem o ně je větší několikanásobně! Takové množství výkonných GPU se prostě za normálních okolností dávno neprodávalo, takže výrobce by ani nenapadlo s takovou poptávkou počítat a objednávat podle toho kapacitu výroby. A před rokem nemohli tušit, jak to teď bude vypadat za časů koronavirové pandemie. K tomu všemu je tu těžba digitálních měn, která zásadním způsobem komplikuje situaci. I když nikdo neví jak moc přesně, protože výrobci grafických karet nejsou prostě schopni ani odhadnout, kolik herních karet končí místo hráčů, v rukou těžařů.

Někteří to ví, ale neřeknou, protože ty karty těžařům přímo prodávají a nechtějí, abychom na to upozorňovali. Jiní, kteří do prodávání těžařům nejsou tak žhaví, tak vědí, že i jejich karty u nich končí, ale prostě nejsou schopni říci, kolik. Ví jen, že za současné situace je to velmi výrazné množství, které už tak špatnou situaci totálně betonuje. Ještě více je ale štvou překupníci, speciálně distributoři, kteří jejich karty vezmou a místo už tak zvýšených doporučených cen, si na to hodí 100% marži a prodávají to po aukcích. Někteří výrobci jsou přímo vzteky bez sebe, protože jednak oni z toho nic nemají, ale především zákazníci se zlobí na ně … a skalpeři se tak smějí. U některých distributorů a prodejců je teď tedy dost dusno, protože výrobci jim nechtějí dodávat další karty a preferují dodávky stavitelům sestav.

  • Zlepšení v nedohlednu – zvýšit výrobu nejde!

Teď, co s tím? Už v druhé polovině roku, při vlastním finálním uvádění nových generací karet na trh věděli AMD i NVIDIA moc dobře, že těch karet nemají prostě dost. A mít nebudou. Jenže žádné rychlé řešení neexistuje. U NVIDIA doufali, že vyřeší problémy s výtěžností, což trochu zlepší dodávky GPU, nicméně SAMSUNG nemá další kapacit výroby, které by mohl NV obětovat, a u TSMC si NV zabouchla dveře a další 7nm kapacity nemá šanci za současné situace tam ani získat. Navíc pro Q1 se obvykle objednává méně, protože jde o nejslabší kvartál z hlediska prodejů, což ale letos nebyla pravda. Jinými slovy žádné zásadní navýšení výroby u NVIDIA, které by jakkoliv zlepšilo situaci, se čekat nyní nedá. Navíc poptávka těžařů se během Q1 zvedla enormně, takže ani kdyby NV vyřešila problém s výtěžností, nebylo by to v situacích v obchodě vůbec poznat.

U AMD jsou na tom teoreticky o něco lépe. Ve smyslu, že už loni mohli, a také to udělali, alokovat více kapacit pro výrobu RDNA 2 čipů. AMD u TSCM prakticky zdvojnásobilo objem své výroby během minulého roku, což bylo výrazně více, než se původně plánovalo. TSMC přenechalo AMD velkou část uvolněných 7nm kapacit společností HUAWEI, pro kterou nesmí vyrábět. Bez toho by situace byla mnohem horší. Bylo tak přímo na AMD samotném, jak rozdělí svou kapacitu výroby mezi 7nm procesory (ZEN2/ZEN3), 7nm RDNA/CDNA grafiky a SoC čipy pro konzole se ZEN2+RDNA2. Bohužel, klasické desktopové grafické karty RDNA 2, mají nejnižší prioritu ve výrobě.

Většina 7nm kapacit TSMC přiřazených AMD byla v poslední době věnována právě konzolovým čipům, kdy Microsoft a SONY rekordně navýšili objednávky. Prodeje konzolí jsou naprosto rekordní (opět se zásadním přispěním koronavirové situace) a jsou vyprodané na měsíce dopředu. A to přes fakt, že AMD už vyrobilo více než 10 milionů čipů pro ně. A ty nejsou zrovna malé, takže spotřeba Waferů pro ně je značná. Na druhém místě priority AMD jsou pochopitelně ZEN 3 procesory, speciálně serverové EPYC, kde AMD roste o desítky % meziročně. Poptávka v datacentrech (také kvůli koronaviru a rozmachu streamování a online služeb) je rekordní, takže TSMC chrlí ZEN 2 / ZEN3 čipy. Ty mají výhodu, že jsou velmi malé a mají extrémně dobrou výtěžnosti kolem až 90%. Ostatně procesory jsou solidně dostupné, i když je nevidíte skladem, dají se objednat a za pár dní normálně dorazí, takže dodávky jsou slušné. V těsném závěsu jsou mobilní APU, kde AMD meziročně také dodalo o desítky % více. No a teprve na konci toho všeho jsou RDNA NAVI čipy. Ty mají tu smůlu, že speciálně high endový NAVI 21 jsou opravdu velké čipy, s horší výtěžností, takže zabírají hodně místa na těch cenných waferech a kapacitách.

 Samozřejmě, že by AMD chtělo výrobu navýšit, ale když místo třeba 500 ZEN 3 čipů vyrobí z toho jednoho stejného drahého waferu jen 50 GPU, je jasné, co bude ekonomicky preferovat. TSMC bohužel nemá žádné další kapacitní rezervy. Nějaké se uvolní s dalším přechodem APPLE a QUALCOMM na 5nm, ale prostě při stávající poptávce nemá šanci AMD prostě vyrobit čehokoliv skutečně dost a nemá ani kde. Jakkoliv trhá své rekordy ve všech ohledech.

Takže jak AMD, tak NVIDIA prostě nemohou jednoduše navýšit výrobu GPU. A i kdyby mohli, tak se to projeví za mnoho mnoho měsíců ve formě karet dodaných do obchodů. V současnosti se objednává minimálně rok dopředu. Mnozí výrobci, kteří chtějí čipy od SAMSUNG nebo TSMC, a nemají tam už nějaké kapacity dávno zamluvené, tak mají smůlu, protože výroba je prý zcela zablokovaná do konce 2022 nejméně. Už se objednává na rok 2023 a dál. Ale to je jen jeden problém.

I kdyby AMD a NVIDIA teď nakrásně dodali více svých GPU, tak výrobci grafik nejsou schopni vyrobit jednoduše o moc více grafik, než vyrábí. Proč? Chybí další komponenty a materiály, které jsou také naprosto vyprodané a výroba nejde jen tak navýšit. Buď další kapacity a materiály prostě neexistují, nebo se teprve budují. Ostatně USA již oznámilo, že podpoří asi 30 miliardami výstavu továren na svém území. TSMC a SAMSUNG tam tak plánují ještě vlastní velké investice. Nicméně i kdyby se teď začalo stavět, tak než ty továrny začnou dodávat čipy, bude to nejdříve na konci 2023, a to jen pokud by byl dostatek strojového vybavení a samotného křemíku, což také není …

  • Zlepšení u některých věcí v nedohlednu. Pokud ….

Pamatujete, jak se ještě nedávno říkalo, že se v Q2 situace zlepší? No teď už si to nikdo nemyslí. Naopak, situace prý může/bude u některých věcí ještě horší. A nejen že se tedy nic nezlepší v Q2, ale v současnosti panuje už téměř jednotný názor, že se nic nezlepší/nezmění už do konce roku!

Naopak, situace se víc a víc komplikuje. Distribuce už vyškrábala zbytky ze skladů, a věci prostě došly. Výroba mnoha produktů drhne, ještě více drhne doprava, takže dodávky už vůbec nestačí poptávce a rezerva je vyčerpána, takže nedostatek bude ještě viditelnější. Přestávají být některé věci, které zatím byly, což výrobce nutní omezovat nabídku atd. Do toho přichází automobilový průmysl, který má obří nedostatek čipů a skoupil velkou část kapacit výroby, což se odrazí v omezení dodávek některých produktů pro PC někdy během v Q2/Q3! A bude hůře, protože před pár dny v Japonsku požár poškodil továrnu Renesas. Firma dodává až 30% světových dodávek čipů pro automobilky. Výroba v tomhle jednom zásadním provozu bude stát několik týdnů, což už tak značný nedostatek čipů ještě výrazně prohloubí. A ovlivní to zprostředkovaně tedy i všechny další. Opět jen to je tlak/příležitost na zvýšení cen atd.

Do toho máme očekávat další zdražení dalších materiálů. Měď a další cenné kovy prudce zdražují. Doprava všeho je stále dražší a komplikovanější. Zdražení SSD a pamětí je prý nevyhnutelné. Samo zdražení kvůli tomu, že výrobci prostě zdražit mohou vzhledem k převisu poptávky nad nabídku u téměř všeho, je už v běhu. A navíc inflace. 499 dolarů v roce 2018 je 523 dolarů dnes. Takže prostě nemůžete čekat, že produkt za 499 dolarů bude nahrazovat ten za 499 dolarů tehdy, když náklady na výrobu a všechno narostly k tomu extrémně.

  • Co se musí stát, aby se situace zlepšila?

Tak samozřejmě by to šlo řešit navýšením výrobních kapacit, těžby apod. To se sice děje, ale jak jsem již napsal, je to otázka na několik dalších let. Tedy nic, co by bylo schopno, jakkoliv aktuálně pomoci. A tak jedinou reálnou šancí je prý to, že skončí Koronavirová pandemie a uzávěrky. Lidi se vrátí do práce a k aktivitám mimo online, což sníží poptávku po elektronice (i když to si ve skutečnosti firmy nepřejí). V případě grafických karet by tak opadla ta neuvěřitelná poptávka po high end kartách, kdy lidi jsou ochotni utrácet za karty desetitisíce. Nejvíce by ale aktuálně pomohla likvidace digitální těžby a těžařů. Jakkoliv výrobci nejsou schopni říci, jak moc karet v rukou těžařů končí a někteří dokonce tvrdí, že to není zase tak moc, v současné situaci by to bylo naprosto zásadní. Nejen že by těžaři přestali kupovat karty, ale do bazarů by putovaly ty, které už nakoupili, takže situace na poli grafik by se skokově zlepšila okamžitě a zásadně. Pokud se tedy digitální měny propadnou nebo se nějak zakročí proti jejich těžbě.

Ovšem pokud se nic z toho nestane a bude pokračovat koronavirová pandemie, potíže ve výrobě a všechno prostě zůstane a pojde tak, jak je teď, není prakticky žádná šance na zlepšení v dohledné době. Speciálně u grafických karet. I kdyby teď výrobci navýšili objednávky někde, a objednali co potřebují k pokrytí poptávky, projevilo by se to v nabídce reálných karet na trhu tak někdy v Q1 2022. Přinejlepším.

Takže takhle to teď je. Můžete se zlobit, smát, plakat, bohužel nic se s tím nedá dělat. Není v silách výrobců s tím něco udělat. Potřebujeme se zbavit Koronaviru, rozjet znovu dopravu a celý řetězec, normalizovat vychýlenou poptávku a zlikvidovat těžaře digitálních měn. A pak bude výrazně lépe. Kdy se tak stane si však nikdo v zákulisí netroufá ani odhadovat. Optimisté mluví o konci roku, realisté o jaru 2022 a pesimisté tvrdí, že tohle je nový normál na dalších pár let … tak si vyberte.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-24 04:19:12
avatar
Já si myslim, že líp už bylo a teď nás čekají opravdu hodně špatný časy, ... ovšem je tu i další možnost na kterou se zapomnělo. Těžko říct co udělá s populací to celosvětové očkování a těžko říct, jestli se neobjeví ještě nějaký mnohem horší virus, ... nikdo nemůže vědět, jestli plán na snížení lidské populace nezačal a nebo jestli už nejede na plné obrátky. Jako co si budem povidat, tohle by vyřešilo teprve problémů, kdyby tu byla třeba jen miliarda lidí, ... to by vyřešilo vlastně naprosto všechny problémy a pokud by ta miliarda lidí byla ještě k tomu jen uplně vymazaný poslušný stádo po tom všem co se stalo, tak vlastně uplný ráj pro ty nejmocnější.
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-24 07:43:09
avatar
Pro snížení populace by museli přijít s něčím větším, než s coranovirem, nebo očkováním. Světová válka je vyloučena předem, protože by to bylo nejspíš definitivní s nížení populace na 0. Pokud je mi známo, tak pro snižování porodnosti a tedy i populace, je nejhumánnější s civilizovat na úroveň střední třídy západního světa.
Určitě se najde dost států a lidí, kteří by s něčím radikálnějším nesouhlasili, včetně mě, ale naopak by se mělo začít lidstvo masivně šířit po sluneční soustavě. Souběžně by s tím souvisel vědeckotechnický pokrok a s tím využití nezměrného bohatství naší soustavy, aby nejen splachovací záchod nebyl výsadou jen 2 miliard lidí.
pita [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-24 07:55:56
avatar
Když už jsme u takových teorií. Tak plán snížit populaci, aby to vypadalo pro většinu lidí "zkousnutelně - humánně" . Je běh na několik generací. Různé viry, léky, potraviny a následně neplodnost, náhlá úmrtí apod. Tzv. "přirozený proces".
buzuluq [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-24 08:10:17
avatar
To by ale muselo začít hlavně v těch množírnách v Africe a Asii... ale my (západní svět) v Africe humánně populační boom udržujeme dodáváním léků a potravin.. Afrika vždy fungovala na bázi velké porodnosti a velké smrtnosti dětí, tak to vždy bylo, prostě lidi tam mají x dětí proto, protože vědí, že část z nich nepřežije (když pominu 0 ochranu proti otěhotnění)... jenže, ač to zní třeba hnusně, západní svět humanitární činností tu porodnost prostě podporuje...
pita [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-24 08:38:40
avatar
Taky bylo několik očkovacích kauz spojených se smrtí......
Ale to asi není téma k tomuto článku
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-24 19:52:42
avatar
A víš o tom, že než se tady na "západě" stala lékařská péče běžně dostupná, tak to tu fungovalo naprosto stejně? Bude to max. sto let, kdy tu taky rodiny běžné měli 5 i víc dětí, kvůli vysoké úmrtnosti...
Přesně jak píše Richelieu, nejnižší porodnost mají země s vysokým životním standardem, páč je nic netlačí mít doma chovnou stanici na děti, když nehrozí, že by jim děti umírali.
Jenže pomoci těm chudým k lepšímu životnímu standardu, aby nefungovali jako množírna, samozřejmě není tak rychlé a jednoduché jako to tam srovnat se zemí nějakým konfliktem, nebo vychcípat virem, na který nemají vědecké/lékařské kapacity.
petronias [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-24 21:44:59

To snížení populace musí být bohužel věkově proporcionální a nebo nejlíp odshora. To je ten problém. A to dokáže prostě jen válka, epidemie, přírodní pohromy, atp.
Umělé snížení porodnosti (snížení populace odspodu) ti vykouzlí jen společnost plnou gerontů, kde na 1 produktivního jedince bude násobek již neproduktivních. Sociální stabilita takto specificky věkově rozvrstvené společnosti je pak vysoce labilní a může to lehce sklouznout k vyhynutí druhu.

A osidlování sluneční soustavy přelidnění nevyřeší. I kdyby došlo k radikálním objevům, které by to umožnily, nikdy ty vysidlovací kapacity nebudou tak velké, aby to z populačního hlediska bylo významné. V průběhu novověku se osidlovala např. Evropany masivně Amerika, Austrálie, Afrika, celé rodiny odmigrovaly - přičemž se i tak populace v Evropě neustále zvyšovala.
Dubik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-24 10:20:07
avatar
spiš to vidim na restart ekonomiky, přeformatování mezinárodních vztahů ,politických cílů, ale s tou zlatou miliardou maš recht
Rohl [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-26 13:14:20

Na redukci populace bohatě stačí feminismus. Dosaďte ho do Asie a Afriky, porodnost jim klesne pod 2 a problém je vyřešen.
MIKRON [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-24 07:26:15
avatar
Zajímavá úvaha, ale někdo na ty mocný musí makat. Ty ohýbat hřbet nebudou. Nebo je tu jiná varianta, robotizace je tak daleko, že nás v převážné většině může nahradit. Někdo ty hodnoty totiž vytvářet musí.. Ale to je jenom spekulace..
petronias [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-24 07:55:52

Je to normál na několik dalších let.
Bohužel.
Pokud bude trvat nadále horečka kolem těžení kryptoměn, tak změna nastane pouze s navýšením výrobních kapacit. A taková nová fabrika na čipy na zelené louce s tím, že se teď nějaký potentát probudí a řekne si "postavím si fabriku na čipy"... To je realisticky cca rok 2030. Konec 2023 ani omylem, to je utopie. Tyhle věci se totiž táhnou jak sopel, to se nerodí přes noc. Jen místo na fabriku hledáte třebas 2 roky. Jen debilní dohadování s dotčenou obcí o tom, kudyma (po které silnici) tam budou jezdit zaměstnanci a materiál, se táhne třebas půlrok. Proč? Protože se třeba něco rozhodne a čeká se třebas 6 týdnů, než se k tomu sejde zastupitelstvo obce, které o tom rozhodnutí nějak rozhodne. Další krok ve vyjednávání opět skoro 2 měsíce a takových kroků je rovnou několik. A to řešíte z pohledu té nové fabriky v zásadě pí*ovinku, ještě ani nestavíte. Jenže musíte. Nelze to zkrátka urychlit, to se nenechá, i kdybyste u toho stáli s bičem v ruce. Všechno chce dnes zkrátka svůj čas. Urychlit to lze tak max. v Číně, kde zkrátka soudruzi direktivně rozhodnou a zkrátka se jede, i kdyby se mělo dít nevím co. Pak jsou z toho fotky dálnicemi natěsno obestavěných domů a podobné osudy.
Rohl [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-26 13:17:30

Intel nově oznámil, že postaví nové fabriky v Arizoně za 20 miliard a měly by vyrábět už v 2023, tak nevím o čem tu točíš ty "experte".
Tokamak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-24 08:05:50
avatar
Takže za to můžou konzolisti než těžaři, kdo nám vyraboval kapacity
ala77 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - řešení 2021-03-24 09:26:53

Tak ono by prozatím stačilo, kdyby se začala zas vyrábět RX 580 nějaký refresh na fullhd ideální grafika, kdyby měla vylepšení +10% výkonu, ale chápu, že najetí výroby by asi chvilku trvalo a kdyby mánie těžení skončila byl by to ztrátový pokus.
pita [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-24 10:02:30
avatar
To už tu byla přece rx 590. RX 580 na steroidech. Přechod z 14 na 12 nm u GF. Já myslím, že když píšou situace naprd ještě tak minimálně na rok, žeby se jim to vyplatilo. Ale kdo ví... Křišťálovou kouli nemáme.
Dino [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-24 11:24:59
avatar
To by ale musela být osazena jen 4GB paměti, jinak to kryptodobytci stejně vykoupí... A jak píšeš, než by se to dostalo na trh, mánie pomine, zmenší se odměny nebo se těžba přesune na ASIC.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-24 19:55:42
avatar
No já ti nevím. Těžaři je kupují stejně jako jakékoliv jiné schopné grafiky.
Poslední dobou sleduji Mindfactory a tam se objevují nové RX580 v cenách 500-800€
darksicek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - tak jo 2021-03-24 09:28:07
avatar
Tak zdar za rok.
GaGy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - zisk 2021-03-24 10:08:40

ala77 jenže to amd nepotřebuje. Prodávat 580X za 4K .. Na to nemají velký zisk.
jardop [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - predajca bazos ma kariet dost 2021-03-24 10:44:11

rad by som kupil nejaku kartu.. ale hold alza nema.. ale najnovsie ma bazos:

Predám tieto karty, v prípade platby vopred alebo zálohu alebo pri väčšiej objednávke bude cena razantne nižšia. Po vyprazdneni zasob karty hned aktualizujem.

T.Č. je vymyslené, píšte maily.

11308-01-20G SAPPHIRE NITRO+ AMD RADEON RX 6900 XT GAMING OC 16GB GDDR6 HDMI / TRIPLE DP LITE 50kusov - 1850eur

11306-01-20G SAPPHIRE NITRO+ AMD RADEON RX 6700 XT GAMING OC 12GB GDDR6 HDMI / TRIPLE DP LITE 150kusov - 1450eur

11306-02-20G SAPPHIRE PULSE AMD RADEON RX 6700 XT GAMING 12GB GDDR6 HDMI / TRIPLE DP LITE 180kusov - 1450 eur
free.dll [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-24 11:24:17

Alza karty má, ale prodá ti je, jen když si od nich necháš složit sestavu, klidně si vybereš svoje komponenty, ale musí to být komplet PC, pak se u nich grafika skladem v klidu najde.
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-24 11:49:02
avatar
400ks grafik co mohly udelat radost 400 lidem je to smutne..
CCblue [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-24 13:20:05

Zajímalo by mě, jestli by pomohlo vyrábět alespoň větší množství low-end grafik, aby bylo alespoň něco, nebo je to jedno?
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-24 13:38:15
avatar
tezari kupuji vse co ma vic jak 4GB VRAM.. da se na tm tezit etherum..
free.dll [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-24 14:07:20

Odkaz
6700XT za 36k už není ani k smíchu
darksicek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-24 23:15:52
avatar
Dneska jsem viděl GTX 1660 za 16k. Lidem solidně hrabe.

Jsme rád, že jsem si do rezervního kompu (pro děcka) stihnul koupit GTX 1060 3G za 2,5tis před Silvestrem.

Kdo dneska musí kupovat počítač, toho lituju. Kdo ho mění i když nemusí, jen nezná cenu peněz, dobře mu tak.
brejn [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Není to zase tak špatné 2021-03-24 14:19:49

Prodal jsem RX5700 za fantastickou cenu. Koupil si R5 5600x a RX560 s 2GB paměti. Zbytek peněz převedl na ethereum a rok budu čekat, až budou karty. Ethereum pak otočím za eura a koupím si zase fantastickou grafiku.
Já myslím, že všechno je super. A za to zlo s nedostatkem GPU můžou konzolisti - heč
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-24 18:17:58

Nezabudni si nastaviť stop loss na ten eth
brejn [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-25 09:02:14

jojo teď to chce vytrvat a čekat. Situace není momentálně příjemná.
VendyPhoenix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-24 16:12:37

Za tuto situaci nemůžou zcela těžaři ani konzolisti. Už v minulosti to tu bylo a po pár měsících se to srovnalo (prostě tento segment trhu za nějakou relativně krátkou dobu nasytíte). Za stávající situaci můžou úplně normální lidi co musí sedět doma kvůli koronaviru. Jsou to ti lidé co běžně utrácí své peníze cestováním a zábavou ve venkovním prostředí. Ti teď nikam nemůžou. Nudí se, přitom vydělávají peníze dál.... Zbývá pouze online zábava a oni najednou vidí, že ty noťasy co mají na víc než na maily nestačí + navíc dívat se třebas na cestopis apod. na malém monitoru ala noťas není ten pravý zážítek. Prostě na velký monitor mají, ale ten potřebuje grafiku a ta procesor a ten paměť a už to jede...... Dokud nebudou mít možnost zase žít dle svého normálního stavu nic se nezmění. Těžařů je max. řádově miliony, ale tato skupina lidí čítá více než miliardu. Takový trh nenasytíte ani kdyby jste se posr.li!

Z mé strany to není kritika, já je chápu, ale prostě na to doplácíme my, kteří si stavíme compy sami už mnoho a mnoho let.......

PS: Zapoměl jsem na závěr v který to mělo vyznít: trvalá (rozuměj předcovidovbá) skupina konzolistů a těžařů své počty nijak zásadně nenavýšila. Navýšila se mnohonásobně skupina lidí co normálně v digisvětě nežije.
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-24 17:10:02
avatar
jelikoz 95% produkce se proste "ztrati"L v rukou scalperu a tezaru nez karty dorazi do obchodu tak se trh nenasyti nikdy.. tezari to berou jako investici a oni mohou invetsovat klidne 10x vic nez ted protoze sedej na neskutecnjech penezich co jim rigy vydelaly za posledni roky + rozprodavaj stary rigy za neskutecny prachy... Reseni by bylo takovy ze aby se 400ks karet dostalo jednomu scalperovi dodame je 400 hracum.. hracovi staci jedna karta na 2-3 roky takze herni trh by se zasitil velmi rychle..
pcmaker [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Blýská se na lepší časy. 2021-03-24 18:42:33

Na cestě už jsou úžasné nové GTX1050Ti, takže bude možné hrát alespoň na minimální detaily a rozlišení. Nvidia zvolila tento GPU proto, aby se nedostal do hledáčku těžitelů pseudoměn. Cena grafiky v základním jednoventilátorovém provedení by neměla překročit 7000,- Kč s DPH.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-24 22:23:54
avatar
tohle si koupí jen (Nv)idiot. Renoir 4750G s OC GPU +200Mhz a 4400Mhz pamětmi potuněnými na max to skoro dohání a podobně vytuněný Cezzane by to mohl dorovnat. Přijde mi to jako lepší varianta za 8,5 tisíc, než 1050Ti za 7.
martyst111 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-24 19:36:18

Kdo by byl rekl v minulosti ze graficke karty se nebudou pouzivat na hrani ale na tezeni kryptomen.
Treba se v budoucnu zacnou menit zbrane na leky a zacnou zachranovat zivoty. Kdo vi.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-24 22:20:05
avatar
8GB RX580 Vám sice neprodám, protože se na nich pochopitelně těží, nicméně jedna 4GB RX580 v osobním PC mě zbyla. A protože už na hraní kašlu, tak ji dost možná vyměním za pár měsíců za nový Cezzane 8C/16T bez doplatku. Vlastně mě by to už ani nepřekvapilo.
Pix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-24 23:21:57

Už mám nakoupeno, tak psst ale na německém mindfactory mají dokonce i teď skladem 6700 xt za 779 €. Posílají jen na německou adresu, ale to se dá snadno zařídit. Dnes mi od nich dorazila Sapphire 6700 xt Nitro+ objednaná v sobotu dopoledne. Karta je super, pěkně tichá a spotřeba ve hrách vypadá lépe jak předchozí 5700 xt nitro+. RGB blbosti jsem hned vypnul. Konečně na mém ultrawide 1440p 100Hz monitoru vypadá cyberpunk trošku hratelně, ale k dokonalosti to má stále daleko. Rozumnější by pro mě byla 6800, ale ta je teď moc drahá a její cena letí nahoru rychleji jak kurz btc.

V čr jsem to vzdal, na czc mám objednanou 6800 nitro od začátku ledna. Kdyby aspoň napsali že karta nebude, ušetřilo by mi to spoustu peněz. Cena 6800 xt byla od začátku co jsem mindfactory objevil kolem 1200 €, ale 6800 za měsíc zdražila z 800 na 1000 € a vlastně už je ten rozdíl v ceně xt tak malý, že asi nemá smysl 6800 kupovat.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-25 04:47:44
avatar
Mě dnes dorazila právě RX 6800. Nadávám si, že jsem ji nevzal už před dvěma týdny, když byla za 929€. Teď za 1039€ už je to opravdu na pováženou, jestli nevzít za 1249€ RX 6800XT...
Ale tu nechci kvůli spotřebě. Mám mATX case a jen 560W zdroj, takže by mohla být ta spotřeba už příliš. Navíc Red Devil karty jsou fakt velké a i s tou RX 6800 asi budu bojovat, aby se tam vlezla...
Pix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-25 15:10:28

Gratuluji, užij si novou kartu. Hlavně nepodceň odvod tepla, mě se na jedné blbě navržené kartě od Gigabyte upražilo napájení.
c.Data [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-25 20:51:45
avatar
Já měl problém 6800 uživit na starším 750w zdroji s R5 2600. Musel jsem dát nový...tak bacha...
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-26 07:38:18
avatar
Probuh co to bylo za zdroj? 750W by to mela davat s prstem v nose.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-26 07:57:16

U staršího zdroje klesá účinnost.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-26 09:46:02
avatar
??? to máte změřený? máme v testlabu v permanenci skoro 7 let starý 1000W model a podle měření neztratil na účinnosti vůbec nic ;)
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-26 10:41:20

Pár zdrojů mi rukama prošlo a stalo se mi, že po letech při výměně komponent, které byly žravější to zdroj nedával. Přitom wattáží na to měl. Stačilo koupit nový, stejně výkonný a bylo po problému. Mě to teda nepřijde jako něco objevného.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-28 03:05:35
avatar
Tak ono bude hodně záležet na tom, jak kvalitní komponenty byli při stavbě zdroje použity a taky jak moc byl zatěžován.
Pokud se v podstatě až na pár špiček nepodívá ten zdroj přes 50-60% a je z kvalitní, tak reálně běží na cca 30-40% toho, co je fyzicky schopný zvládnout, než by dosáhli součástky svého limitu. Kvalitní zdroje na rozdíl od těch levných mívají velké rezervy, aby bylo možné ten např. 600W zdroj opravdu dlouhodobě zatížit na 600W a pořád vydržel minimálně do konce záruky.
Naopak levné zdroje občas ten max. udávaný výkon někdy nezvládnou ani ve špičkách, natož dlouhodobě a ještě jsi rád pokud se alespoň umí vypnout a ne shořet...

Takže bude pravda oboje. Levný zdroj běžící celý život kolem 80% výkonu bude po pár letech u konce s dechem, a kvalitní zdroj plácající se kolem 50% zátěže bude mít po deseti letech před sebou ještě minimálně půlku životnosti. Což bude zrovna nejspíš ukázkový příklad toho 1000W zdroje o kterém psal DD, páč silně pochybyju, že po něm někdo dlouhodobě chce víc jak 500-600W. Doby SLI / CrossFire, kdy tyhle zdroje opravdu dávali smysl už jsou dávno pryč.

Pro zajímavost jsem teď prošel data sesbíraná z chytré zásuvky a překvapilo mě, že v Beat Sabre má RX 6800 nižší spotřebu, než RX 5700XT. Mám jen celkovou spotřebu bedny a vychází to 160 vs 175W. Asi se tam ta silnější karta víc fláká.

V Assetto Corsa ve VR mi teď celá bedna s RX 6800 brala kolem 260W a senzor "GPU ASIC Power" ukázal za ty dvě hodiny hraní maximální hodnotu 158W.
Sice ani ta zásuvka ani ten senzor neukazují určitě úplně přesně, ale ta chyba bude do 20-ti Wattů, takže orientačně úplně dostačující.

Takže myslím, že o můj platinum 560W, který nikdy neviděl a zdá se, že ani s RX 6800 neuvidí víc než 400W ve špičce a dlouhodobě se fláka spíš někde mezi 60 a 300W, se bát nemusím;-)
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-04-01 14:11:47
avatar
Tak jsem ještě zkusil zvednout vzorkovací frekvenci sbírání dat z té zásuvky a zvedl rozlišení, kterým krmím VR (HP Reverb G2) na cca 3000x3000 a ty špičky se pohybují někde mezi 270-290W v Half-life Alyx.
Reálně tam tedy budou nejspíš nějaké milisekundové špičky minimálně ke 350W, ale toho si ten zdroj nejspíš ani nestihne všimnout...
Na senzoru "GPU ASIC Power" už se vyšplhala špička maxima na 186W. Buď mě brzdí CPU, nebo je ta 6800 úspornější, než jsem čekal :-)

Teď jen aby AMD konečně vydalo nějaké 65W Zen 3 osmijádro a já se mohl zbavit svého "dočasného" R5 1600AF a budu mít do přechodu na DDR5 platformu vystaráno.
c.Data [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-25 20:50:29
avatar
Já naštěstí svojí RX 6800 Nitro+ mám, je to boží karta a za 19 000,- to byl super kauf, když na to tak koukám. Kdyby na mě přišla bída, tak ji za 40 střelím
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-26 00:51:17
avatar
V teto dobe je to super karta za 19K ale jinak by si za tu cenu mel 6800xt. A jak je to s kvalitou provedeni chladice, od cloveka co stavi sestavy a ty karty mel v ruce jsem slysel, ze treba Asrock ma chladic jednou tak tezky, nez Nitro+ edice, ktera vypada trochu odflaknute.
Pix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-26 01:24:43

Právě nízká váha je výhoda posledních nitro+. Podle mě používají turbulentní proudění podobně jako jako třeba cpu chladič freezer 34. Hodně změnili i ventilátory.
I když jsem zkusil nataktovat 6700 xt nitro+ tak že se frekvence držely nad 2800 MHz, tak to bylo mnohem tišší jak nepřetaktované 5700 xt nitro+. V normálním provozu je ta karta tak tichá, že o té grafice vůbec nevím.
jfreeman [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - EVGA GeForce RTX 3090 FTW3 ULT 2021-03-26 07:38:25

Předem se omlouvám,že to sem dávám.ale už nevím kde sehnat grafickou kartu EVGA GeForce RTX 3090 FTW3 ULTRA HYDRO COPPER GAMING. Kdyby někdo věděl? Děkuji moc za pomoc.
invisigoth [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Jakou desku 2021-03-26 09:35:03

Ahoj /Dobrý den,
poslední týdny to nejsou moc pozitivní zprávy a naivně jsem doufal, že se situace s cenami zlepší někdy v půlce roce, ale zdá se, že ne. Čas na koupi za nějakou rozumnou cenu čehokoliv je dávno v prachu a nejen GK. PC jsem upgradoval naposledy před 6 lety, takže mám ještě FX8320 nicméně bych rád používal aktuálnější technologie . Můžete mi prosím doporučit pro Ryzen 9 5900X jakou desku? Přemýšlím jestli B550 a nebo X570, pc nemám jen na hry, ale i na enkódování videa, ripping, 3D modelování a rendering. GK mám sice RX580 Nitro+ 8GB, ale to je snad ještě ok.
Předem díky za tipy
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-26 09:50:36
avatar
to záleží kolik chcete do toho investovat a jestli počítáte s více rychlými SSD ....

B550 je fajn, ale je prostě jen pro jeden Gen4 SSD a jednu Gen4 grafiku současně ...

Jako nejlevnější základ je tak zajímavý třeba ASUS TUF GAMING B550M-PLUS (WI-FI) ...

Solidní X570 s výhodou všeho v PCie Gen4 je pak třeba ASUS TUF GAMING X570-PLUS (Wi-Fi)

Jinak desek testujeme dost ;) Odkaz
invisigoth [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-26 22:23:11

Díky za odkaz, já už něco četl přes týden a čím více jsem to probíral tím to bylo horší , nicméně mám jasno, půjdu do x570 od Gigabyte Aorus Ultra. Určitě tam hned dám 1 m-disk a výhledově přibudou další. Mám jen dotaz ještě na zdroj, používám Seasonic Focus Plus Platinu 650W. Bude stačit?
Děkuji za info a mějte se
Pix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-27 11:03:12

Vyzkoušej jejich kalkulačku: https://seasonic.com/wattage-calculator . Za mě to stačit bude, ale není tam moc prostoru pro budoucí upgrade grafiky.
rookie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-29 12:44:31

tiez celkom slusny Watt kalkulator Odkaz
https://outervision.com/power-supply-calculator
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-04-01 14:20:53
avatar
Záleží o jakém upgradu mluvíš. S RTX 3090 už by to asi bylo horší, ale jinak bych se ani upgradu grafiky nebál.
Mě teď z kalkulačky vyskočilo, že pro R5 2600, 32GB RAM a RX 6800 stačí 500W zdroj, takže s nějakou rezervou 600-650W naprosto s přehledem i s tím R9 5900X...
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Age of Empires 4 se představuje v herních záběrech!
Age of Empires 4 se představuje v herních záběrech!Pondělí, 12 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 751x
Komentářů: 9
Path of Exile 2 servíruje záběry z hraní
Path of Exile 2 servíruje záběry z hraníPátek, 09 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1600x
Komentářů: 1
Mass Effect Legendary Edition – REMASTER verze ukazuje změny!
Mass Effect Legendary Edition – REMASTER verze ukazuje změny!Čtvrtek, 08 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1387x
Komentářů: 5
Jupiter’s Legacy – NETFLIX má vlastní superhrdinský seriál
Jupiter’s Legacy – NETFLIX má vlastní superhrdinský seriálStředa, 07 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 889x
Komentářů: 2
Loki – Zatím nejzajímavěji vypadající MARVEL seriál
Loki – Zatím nejzajímavěji vypadající MARVEL seriálPondělí, 05 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1306x
Komentářů: 1
WRATH OF MAN – nový film, stejný Jason Statham!
WRATH OF MAN – nový film, stejný Jason Statham!Neděle, 04 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1287x
Komentářů: 1