Těžební mánie oživila zájem o grafické karty – Podíl AMD vs NVIDIA je nyní 27% vs 73%. Proč? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 04 prosinec 2017
altNVIDIA vládne neintegrovaným grafikám, i když není všechno, jak se může na první pohled zdát.

 

 

 

 

Setrvalý stav, kdy obecně prodeje grafik výrazně klesá, se v letošním roce povedlo zvrátit. Ještě na začátku roku to vypadalo bledě, pak se prodeje ale rozjely. Ano, není asi třeba dlouze spekulovat o tom, co za zvýšenými prodeji a poptávkou po grafických kartách stojí. Jsou to samozřejmě těžaři digitálních měn.

Bohužel to nejsou hráči, i když i tady lze vidět větší poptávku. Nicméně právě hráči letos moc dobrou situaci neměli. Těžaři, vykoupili všechny zajímavé grafiky, a ačkoliv výrobci dodávali co jen mohli, těžaři vše skupovali i za dvojnásobnou cenu. Asi tak všichni víte, že koupit po většinu roku nové RX 570/580 bylo prakticky nemožné (nebo nesmysl vzhledem k požadovaným cenám) a stejně tak i některé NVIDIA grafiky to zasáhlo, na které se samozřejmě vrhli hráči, když původně výhodnější Radeon RX 500 modely nebyly k mání. Výrobci grafik po většinu roku nereagovali odpovídajícím zvýšením výroby, a to jak NVIDIA, tak především AMD, které by mělo dohánět náskok, ale výrobu drží omezenou. To má totiž velmi špatné zkušenosti s minulou těžební mánií, kdy se těžaři vrhly na RX 300 grafiky a RX 400 karty, následně však těžební mánie opadla a obchody byly zavaleny grafikami, které se obtížně prodávaly. Nakonec se sice prodaly, ale AMD na tom ve výsledku tratilo v dlouhodobém horizontu a celkově. A tak nechtělo opakovat podobnou věc letos a prostě výrobu nezvýšilo.

A právě objemu výroby GPU odpovídá podílově i situace mezi AMD a NVIDIA. V současnosti AMD vyrábí, co do množství samostatných GPU, zhruba 30% toho, co NVIDIA. A tak tomu logicky odpovídá i podíl. V současnosti je 27,2% vs 72,8%, trochu pokles pro AMD proti minulému kvartálu, ale pořád solidní, mnohem lepší než před 2 lety. Někteří by mohli říci, že je to proto, že zákazníci nemají zájem o AMD grafiky, čemuž ale jaksi neodpovídá reálný pohled do obchodů na vyprodané regály (nezájem zkrátka vypadá jinak). AMD se nepotýká s nezájmem o grafiky, ale právě naopak, větším zájem, ale jeho výroba tomu neodpovídá.

V případě mainstreamových POLARIS RX 500 grafik je hlavním důvodem právě výše uvedená obava AMD, že kdyby zvedlo výrobu a poptávka najednou opadla, tak na tom opět bude tratit jako v minulosti. A to si AMD ve své finanční situaci nemůže dovolit, na rozdíl od konkurenční NVIDIA, která má značný finanční polštář (i díky AMD) a může si dovolit investovat do případné propagace a dalších způsobů podpory prodeje, což si jednoduše AMD nemůže dovolit. V případě nových RX VEGA grafik však AMD chtěla rozhodně vyrábět více, nicméně samotná GPU je jedna věc, druhá věc jsou HBM2 paměti a následná kompletace celku. SAMSUNG a hlavně HYNIX se však potýkali s problémy a výroba se tak zpozdila o více než půl roku. HBM2 paměti jsou však stále extrémně omezené v kapacitách výroby, což navíc platí pro celý trh s paměťmi všeho druhu, HBM2 jako novinka to má ještě složitější. A tak všichni víme, jak to s RX VEGA vypadalo. Opět se na ni navíc vrhli těžaři a už tak nedostatkové zboží se stalo ještě nedostatkovější (opět tedy opak nezájmu ze strany zákazníků). Nicméně situace se nyní zlepšuje, díky navýšení výroby hlavně HBM2 pamětí.  

Každopádně 70% podíl NVIDIA přesně ilustruje velikost výroby samostatných GPU a také velikost možností obou firem a ty jsou bohužel nevyrovnané. Tak nevyrovnané, že už to velmi deformuje trh a konkurenční prostředí. Je sice hezké, že AMD prodá vše, co vyrobí, ale když NVIDIA prodá 3x tolik, je asi něco v nepořádku. Pochopitelně svou roli právě hrají i finanční situace obou výrobců a jejich možnosti marketingu a vzájemného soupeření, také setrvačnost zákazníků a výrobců. A tak i když má AMD často v řadě cenových kategorií nejvýhodnější produkt, NVIDIA ve výsledku stejně prodá na 1 AMD grafiku hned 3 své, i když jsou třeba méně výhodné. To je zkrátka realita.

Za zajímavost stojí ale připomenout, že AMD kompletně vyklidilo pole ve vyšším segmentu v roce 2016 (High end POLARIS coby nástupce R9 FURY X neexistuje kvůli škrtům v minulosti), statistiky ale ukazují, že ve výsledku se podíl NVIDIA nijak výrazně nezvýšil v období Q2 2016 - Q3 2017, kdy NVIDIA v grafikách nad 250 dolarů měla fakticky monopol, což asi mnohé překvapí, vzhledem k uvedení GTX 1070/1080 grafik a výše v polovině roku 2016, které neměly alternativu. Bohužel tak malý je vliv grafik nad 300 dolarů, ačkoliv si někteří mohou myslet, že je kupuje kde kdo.

Obecně se mělo za to, že těžební mánie pomáhá hlavně AMD, nicméně opak je spíše pravdou. AMD právě kvůli těžařům má vyprodáno (což je samozřejmě lepší než opak), právě kvůli nim a jejich vrtkavé poptávce nechce zvedat výrobu některých grafik navíc i když RX 580 stála v průběhu roku běžně 10-12 tisíc, AMD ji stále dodávalo partnerům tak, aby stála v obchodech doporučenou cenu, AMD na tom tedy nevydělávalo o nic víc. Těžaři tak pomáhají hlavně sobě, deformují trh. Fakticky si ale oba výrobci na situaci nestěžují. Prodeje klasických neintegrovaných grafik padají jak kámen už řadu let, protože zejména levnější řešení jsou nahrazována SoC, tedy procesory s grafikami. A to bude pokračovat.

AMD má zde nad NVIDIA jasnou výhodu, a je pravdou, že AMD nevyrábí jen těch 30% neintegrovaných GPU, které jsou započítány ve výše uvedených grafech, ale ještě mnohem GPU má v mnoha svých procesorech pro PC i konzole a nově dokonce i v procesorech Intel. Ostatně při pohledu na celkové počty GPU (tedy integrované i neintegrované) se rozdíl mezi AMD a NVIDIA podstatně zmenší. A právě na to mnozí upozorňují a spočítali, že i když čistě desktopový PC trh může vypadat, že NVIDIA v herních grafikách vládne, pokud započítáme i všechny ty herní Radeon GPU v herních konzolích XBOX a PS4, tak ve skutečnosti mají ¾ herních GPU na sobě logo AMD Radeon (obrazně řečeno) a právě proto se mohou prosazovat AMD technologie a optimalizace, jak prosazují. Nicméně to rozhodně neznamená, že by AMD mělo být spokojeno s tím, jak to vypadá na desktopu, zejména když rozhodně není problém v produktech samotných, jako v jejich kvantitě. Nicméně zároveň nemusí smutnit, když prodá vše, co vyrobí. Bohužel jako zákazníci bychom uvítali větší vyrovnanost kvantity nabídky v desktopových grafikách. Doufejme, že se situace v dalších týdnech a měsících stabilizuje. A také jsme zvědaví, co oba výrobci chystají, protože asi jste si všimli, že aktuální plány na novou generaci jsou poněkud v mlze.

Jak u AMD, tak u NVIDIA, vlastně nevíme, co přesně v roce 2018 uvedou. Řeší totiž problémy s výrobním procesem, ale také novou generací pamětí. Obojí má zpoždění. V tuto chvíli to dokonce vypadá, že současné architektury POLARIS a VEGA u AMD a PASCAL u NVIDIA, budou s drobnými obměnami a možná maximálně refreshem na 12nm, ještě celý rok pokračovat a skutečných nových generací se dočkáme až na 7nm v průběhu roku 2019.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 31
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
shurin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-04 07:25:25
avatar
Nezapomínej na Nintendo Switch, které se aktuálně prodává víc jak PS4 nebo XB1, nehledě na to, že ta Tegra je oproti těm AMD APU maličká, výrobní náklady minimální a podle podle zisků jednotlivých custom divizi to vypadá, že z ní má dokonce i nějaký peníz (na rozdíl od AMD, která je prodává snad jen kvuli tomu, aby si udržela podíl)
Epyc [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-04 09:31:18

Ale dle autora je switch zbytečná, zastaralá a neprodejná konzole.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-04 10:26:28
avatar
switch je ale úplně odlišná platforma, kdyby se počítala, tak jedině do mobilních telefonů a tabletů jede na ARM ;) určitě se nedá počítat do počítačových GPU ....

AMD že nevydělává na custom divizi? možná by se to chtělo nejdříve infrmovat než tu začnete plácat ....
Magion [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-04 08:57:09

"Jak u AMD, tak u NVIDIA, vlastně nevíme, co přesně v roce 2018 uvedou. Řeší totiž problémy s výrobním procesem, ale také novou generací pamětí. Obojí má zpoždění. V tuto chvíli to dokonce vypadá, že současné architektury POLARIS a VEGA u AMD a PASCAL u NVIDIA, budou s drobnými obměnami a možná maximálně refreshem na 12nm, ještě celý rok pokračovat a skutečných nových generací se dočkáme až na 7nm v průběhu roku 2019."

Nějak mi to nekoresponduje s tím oblíbeným argumentem, co někteří tak rádi používají, o dozráváním AMD grafik. Životní cyklus GK (bavíme-li se o mezidobí Pascal - Volta nebo Ampere, Vega - Navi) má delší teda který výrobce? Pascal je na trhu od května 2016 a bude do 2019. Vega je na trhu od srpna 2017 (stále jen v referencích). Pascal je tu o 1rok a 3 měsíce déle. Vega vyšla tak pozdě, že o nějakém zrání vůbec nemůže být řeč, protože až uzraje, bude tu dávno Volta a Navi. Krom toho další oblíbená pohádka o tom, jak GTX odpadají, no nesedí mi to, GTX1080 je stále pecka na hraní s krásnými fps a hlavně neuvěřitelnými provozními vlastnostmi. Takže shrnuto, do Volty mám ještě cca rok a půl a jsem si naprosto jistý, že s 1080 bez problémů vydržím na full detaily u všeho. Kartu budu mít 3 roky, pak vyměním za Volta/Navi dle výhodnosti. 1080 byla výborná koupě.
Epyc [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-04 10:22:01

Přesně tak 1080 je od doby vydání několikrát zaplacená karta a v případě hraní několikrát výhodně ohraná. Moje EVGA 1080SC2 bere na provoz při 2050/11400 165w s teplotou 73 stupnu. Hned z kraje nového roku kupuju 1080Ti a na rendering budu mít 3x1080+1x 1070. To bude krásně lítat

Oh nějakej závistivec mi dal mínusa ?
Magion [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-04 09:20:32

Palit GTX1080 Super Jetstream 2080/11000 bez přidávání napětí 68°C max. Možná by to šlo ještě výš, ale ono není potřeba....
Ramzo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-04 08:59:33

Vidíš, a keď na FB Stratosovi napíšem že AMD naschvál nenavýšilo výrobu, aby nešlo do finančného rizika tzn. že zámerne (aj keď viac menej logický krok z pohľadu ekonomiky firmy) neuspokojí požiadavky svojich zákazníkov, tak to nebola pravda. Lebo AMD je super a nikdy nespravila nič proti svojim zákazníkom

Trošku ťa opravím vo výhodnosti grafík, tým že je AMD grafík nedostatok, stúpajú ceny a tým pádom klesá ich výhodnosť.
O odporúčaných cenách sa asi ani nemusíme baviť, v týchto divokých časoch je to bezpredmetné...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-04 10:23:40
avatar
AMD ale nemůže tu výrobu zvýšit ..... kdyby to udělala, tak na tom prodělá, pokud by poptávka propadla a bylo by to o tom, kdo své prodejde dokáže finančně podpořit. AMD a NVIDIA nejsou finančně srovnatelné, AMD nemůže jít do konfrontace a silového poměřování, protože nemá peníze .... chcete po AMD další a další zázraky a přitom vám je dodává, procesory RYZEN jsou zázrak, stejně tak VEGA atd. podívejte se znovu kolik má peněz AMD, kolik mají oba konkurenti a že prostě by nemělo být možné, aby se produkty AMD daly srovnat s tím co vzhledem ke svým možnostem produktují Intel a NV .... a pořád je vám to málo ? buďte trochu objektivní, ty peníze prostě hrají dneska velkou roli ....
Ramzo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-04 11:12:59

Vyjadril by som sa skôr v štýle "nebolo by múdre ak by ju zvýšilo", nie nemôže. Môže (teda mohlo, teraz už by im to bolo na nič keďže proces trvá) ale šlo by do rizika.
O zázrakoch by sa dalo tiež rozprávať, mali 5 rokov na vývoj Ryzenu a Intel im to len uľahčoval, keďže prešľapoval na mieste s výkonom celý ten čas. Skôr ako chvála pre AMD je tu na mieste kritika Intelu, že nemali s ich financiami nič v šuplíku v zálohe...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-04 13:57:33
avatar
řeknu k tomu jediné, spočítejte si, kolik peněz má AMD, kolik vydělalo (prodělalo) za posledních 10 let a teď si vemte Nvidia a Intel, sečtete dohromady co mají oni, protože AMD nabízí stejné portfolilo produktů .... v normálním světě by nebylo absolutně možné, aby firma v postavení AMD dokzalo uvést jen zdánlivě výkonově a jinak poměřitelně stejný produkt, jako ty dvě firmy ... a přesto se tak děje. Ano, AMD je zázrak ... objektivně prostě není možné, aby čímkoliv dokázala konkurovat Intelu a NV, obě firmy by měly nabízet násobně lepší produkty vzhledem k jejich možnostem, něž jaké nabízí AMD ....
Jaroslav Neznal [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-04 14:57:28

AMD nemá rozhodně shodné portfolio s Intelem a nVidia.
A jako zákazníka je mi jedno, kolik mají peněz, stejně jako jakou mají barvu zdí v aule a tvar záchodových mís. Ani jedno z toho nemá vliv na moji volbu.

Intel byl donedávna největší výrobce polovodičových chipů. Vyrábí věci, o kerých si, DD, nikdy ani neslyšel. Nevím, jakou odpověď má nVidia a AMD třeba na Xeon Phi (. A to jsem pořád u celkem běžných řešení. AMD umí spojit maximálně 2 Opterony, možná teď budou 4. Intel umí 8. nVidia má Tegru a další věci pro embedded, tam si AMD neškrtá. Takových věcí jsou tucty. Už jenom třeba to, že Intel má vlastní LTE modem. Jakou odpověď má AMD? Dělá AMD síťové karty? Dělá AMD dobré síťové karty s HW akcelerací? Tak je snad dělá nVidia?

Ne náhodou má v datacentrech Intel podíl 96%. Na mnoho věci AMD prostě nemá odpověď. Tím, že to zkoušíš srovnat, akorát ukazuješ, že nevíš, co nevidíš. A co nevidíš, to neexistuje, že?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-04 15:12:43
avatar
klidně si sečti jen finance z těch oblastí, kde AMD Intel a NV působí ... na věci se nic nezmění.

že tě to jako zákazníka nezajímá? v pořádku ... ale pokud nechceš být ignorant a zajímá tě proč věci jsou jaké jsou a za jakých podmínek vznikají, zajímat tě to prostě musí. protože je to součást faktů-.
Ramzo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-04 15:59:38

To, že bežného zákazníka nezaujíma firemné pozadie je bežná vec, žiadna ignorácia.
Keď kupuješ auto, zaujíma ťa aké bude v danej cene, alebo kto skúpil akú automobilku?
Keď kupuješ projektovú dokumentáciu na svoj dom a spĺňa normy, zaujíma ťa či ju spravil projektant na voľnej nohe s obratom 20 000e ročne alebo veľká projektová kancelária so stotisícovým ziskom?

Kvalitný produkt nie je až tak závislý od finančnej sily firmy, vymyslieť to je otázka šikovnosti vývojára ak má aspoň aké také zázemie. To, že nemajú finančný vankúš, že si nemôžu dovoliť navýšiť výrobu, alebo nemôže byť niektorý produkt stratový, je vec druhá.

A za ďalšie, obe konkurenčné firmy spinkali keď nemali konkurenciu, zvlášť Intel. Keby cítili dlhodobo tlak, vyzeralo by to inak... ale doplatili na ľahostajnosť a nevyzerá, takže nerobme z AMD modlu, áno...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-04 16:38:41
avatar
nechcete chápat nebo prostě nechápete o co jde .... AMD dělá stejný objem práce v řadě oblastech s násobně menším rozpočtem než konkurence, to je to o čem je řeč. Že vás to jako zákazníka nezajímá je jen smutné .... uvádění faktu pozadí vzniku produktů není žádné dělání modly, jen prosté vysvětlení toho, jak se věci mají a že není samozřejmé a vlastně fér srovnávat některé produkty bez uvádění toho, v jakých podmínkách vznikaly ....
Mrni [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-04 18:42:42

Jako zakaznik sem jak blbec cekal na Vegu a hle, propadak...Takze 1080Ti vyhrala.A abych koupil Vegu jen z toho duvodu, ze AMD je mensi firma, z litosti... To fakt nemusim
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-04 19:09:33
avatar
propadák? to že se prodá vše co se vyrobí a za vyšší ceny než by měla být svědčí o pravém opaku propadáku ...
AmonAmarth [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-05 02:09:54
avatar
z herneho hladiska, efektivity a ocakavani to do urcitej miery prepadak je.
Ze je to spickova karta pre minerov je vecd ruha. Tam konci drviva vacsina vsetkych kariet a to je zaroven dovod tej ceny.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-05 02:17:31
avatar
jak to může být rpopadá, když je to jediná GPU 100% připravena pro DX12/VULKAN, které teprve nastupují a má v nich lepší výkon než konkurenční grafiky za podobné ceny ...

Efektivita souvisí s neaktivními technologimei, ale architektura sama je velmi efektivní, z hlediska celkového výpočetního výkonu je efektivnější než konkurence, a očekávání? čekal se výkon na úrovni GTX 1080 OC a tam RX 64 je, takže propadák to není ze žádného úhlu pohledu, tím spíše že karta ani nemůže ukázat co vše umí, protože hry začínají technologie kolem kterých je postavena, teprva využívat ....
Jaroslav Neznal [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-05 08:54:53

To je, co?

Jestli to nebude tím, že DX12/VULKAN není všechno.
A že AMD prodává kartu, která má polovinu funkcí vypnutou? Tomu já říkám zkriplený HW. Kvůli tomu, že to byl fajn HW, než ho někdo zkriplil.
Jak Vega tak Zen vydalo AMD s naprosto zoufalou podporou. U CPU bych to ani nečekal, to mě fakt překvapilo, jak je něco takového možné. Pamatuju si, jak jsi tu hatoval Microsoft, že datasheety od AMD pro Zen mají již rok, a drivery nejsou hotové. A o měsíc později se ukázalo, že AMD sama si nedokázala udělat včas ani drivery do Linuxu. To je fail jaxfiň. A Vega je určitě nebeská karta, ale AMD nám odemkne všechny funkce nejdříve v roce 2035.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-05 13:23:23
avatar
podpora ZEN byla a je v pořádku, VEGA není žádná nebeská karta je to ale funkční a dobrý produkt, který dobře funguje už dnes v některých oblastech lépe než v jiných, ale to každý podobný produkt. Pointou je, že vzhledem k technologické pokročilosti má šanci se v dalších měsících a letech zlepšovat díky tomu že podporuje věci, které se zatím jen začínají používat a je to dobře že není udělaná pro DX11 ale pro DX12/VULKAN a je škoda pro všechny, že se DX12/VULKAN nerozšiřuje tak rychle, jak by mohlo, ale ono se rozšíří o tom nikdo nepochybuje ....

Fail je tak maximálně tvůj názor, podpora pro LINUX je tam, kde je třeba v pořádku, tedy servery atd. a zlepšuje se, běžného uživatele nemusí platforma Linux vůbec zajímat, je to nezajímavá platforma pro běžné uživatele, Windows je mnohem lepší a univerzálnější OS, a pokud nechceš Win máš tu také MacOS na který zapomínáš ;). Nejblíže kdy se běžný uživatel dostane masově k linuxu dnes, je Android a tam jsem si nevšiml, že by ZEN či VEGA směřovaly.

ZEN a VEGA jsou produkty pro masy, a tam kam jsou primárně určeny, tam je podpora dobrá a v pořádku, Linux je okrajová věc, nedůležitá pro AMD i NV či Intel v běžných oblastech, smiř se s tím ....

Používám ZEN od samotného uvedení, o žádné zoufalé podpoře nic nevím, vše fungovalo dobře (AMD poskytlo jasné specifikaci a podle těch vše fungovalo) a v průběhu dalších měsíců se ještě zlepšilo. AMD nebylo s podporou ZEN o nic horší, než Intel s letošními X299/Z370, které byly nevyladěné stejně a to se na rozdíl od AMD jednalo již o osvědčenou architekturu. ZEN jako absolutní novinka a pro trh revoluce, fungoval vlastně skvěle a chce to hodně drzosti mluvit něco o zoufalé podpoře ....

kromě toho zase chceš po AMD, aby dělala stejný rozsah věcí jako intel a NV, které mají násobně větší rozpočty a divíš se, že to není tak samozřejmé .... nejsi trochu pokrytec mírně řečeno? Nebo je to prostě jen neznalost a ignorování objektivních skutečností, že AMD nějakým zázrakem vytváří skutečnou velmi dobrou konkurenční nabídku produktů v situaci, kdy není konkurenceschopná po stránce financí a možností? To není žádné vychvalování ani glorifikace AMD, to je prosté shrnutí objektivních faktů a situace na kterou je nutné brát prostě ohled, protože hraje roli, když máš 5 miliard ročně proti 60 miliardám ....
Jaroslav Neznal [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-05 14:51:34

Zkrátím to. Podpora Ryzenu dobrá nebyla - v době vydání nebyla kompletní ani ve Windows, ani v tvém Macu, ani v Linuxu. Windows nesleduju, v Linuxu už snad funguje všechno.
Podpora v Linuxu stála a padala na AMD, které se na to nejen vykašlalo, ale ještě si trouflo (prostřednictvím tebe zde na webu) ukazovat na Microsoft, který podporu taky neměl hotovou.

Co se týká podílu na trhu, mám problém s kauzalitou. Linux vládne datacentrům, kde má 96% podíl Intel (a to neznamená, že zbývající 4% jsou celá pro AMD). AMD se o Linux hodně snaží, i když je to očividně okrajovka. Přes 90% serverových Zenů poběží na Linuxu, ty okrajovko.

Že tobě to funguje, neznamená, že to bude fungovat všem. Že sis nevšiml, že ti špatně funguje ACPI, neznamená, že fungovalo dobře.

Nechci, aby AMD dělalo stejný rozsah věcí, to jsem vysvětlil už před několika reakcemi. A vůbec mám pocit, že se v té diskuzi vracíme tam, kde začala, a bavíme se o věcech, které jsem už jednou psal. To nemá význam.
Ramzo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-05 08:38:17

Ja to chápem, je fajn sa zaujímať, ALE:
- robenie modly myslím len na výjadrenie že to je zázrak. Nie je, dovolím si tvrdiť, aj keď nemám vedomosti o celom postupe vývoja, že vymyslieť niečo, čo funguje rovnako dobre alebo lepšie ako konkurencia nie je až tak otázka peňazí ako sa prezentuje. Koľko ľudí reálne môže naraz pracovať na koncepte grafického čipu? nehovorím následne o tvorbe ovládačov, testovaniach, výrobe atď. Ten prvý návrh niečoho super je dielom pár ľudí. Áno, musíš ich zaplatiť, ale ak je niečo super vymyslené, čo je super investícia, nemôže byť problém na to následne získať prachy.

Takže, nie , nie je to zázrak, stačí mať kvalitných ľudí, dobrý management a kapitál príde s vidinou dobrej investície
Koľko firiem s momentálne obrovskými ziskami vzniklo ako maličká firmička? A to nejdem písať o garážových apple, alebo študentíkovi čo vymyslel FB, to je o trošku inom.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-05 10:39:00
avatar
kdž je to tak jednoduché, proč máme jen dva výrobce x86 CPU a dva výrobce velkých GPU (kam chtěl vstoupit už 2x i Intel ale vždy si na tom vylámala zuby)?
Jaroslav Neznal [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-05 11:11:23

Dva výrobce x86 máme z jednoduchého důvodu. Licence. x86 vymyslel Intel, všechny úspěšné implementace, které kdy vznikly, byly postavené na Intelu. Celé AMD, Motorola a i všichni ostatní. Všichni museli být Intel kompatibilní, jinak by si neškrtli. Až se to vytříbilo.

Když se dneska někdo pokusí udělat x86 procesor, tvrdě narazí. Elbrus musí x86 emulovat, aby nebyl problém. Totéž SnapDragon 835. A u toho Snapdragonu to problém bude.

Naštěstí kromě světa Wintel exsitují i jiné procesorové architektury. Jenže Wintel znamená prakticky monopol pro lidi jako jsi ty, DD, pro Windows a Intel. AMD paběrkuje.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-05 12:22:53
avatar
hlavně paběrkují zákazníci ....
Jaroslav Neznal [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-05 12:41:49

Zákazníci nemusí používat Wintel, a pak je tyhle problémy prostě nezajímají.

Jak jsem psal. Obětí monopolu ses udělal sám. V tvém světě je pak ještě LINUX, což nevím přesně, jak si představuješ, naštěstí to není tak černobílé.
Jako uživatel GNU/Linux můžu mít CPU od Samsungu a GPU taky.U GPU je teda problém s binárními bloby, takže dávám přednost AMD, ale mám pořád o kotel větší možnost volby než ty.

Je to jako když umíš jen jeden jazyk. Taky jsi odkázaný na místní podmínky, nemůžeš ven. To moc dobře znáš, je to jeden z pilířů, na kterých stojí tenhle web.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-05 13:06:48
avatar
LINUX není volba pro hráče atd. navíc na Widows není nic špatného a také je tu Mac ;) ...

jinak převádíš řeč .... pointa je, že to co předvádí AMD není normální a nemělo by být možné, aby tahle firma dokázala konkurovat Intelu a zároveň NV, když má násobně méně prostředků a přesto to dokáže a to je nutné brát u srovnávání produktů a situace do úvahy ....

A pokud tobě to přijde normální, tak se ptám, proč nemáme další výrobce CPU a GPU když evidentně není problém konkurovat Intelu a NV s rozpočtem na úrovni kapesného jejich vedení ....
Ramzo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-05 14:11:38

Podľa tvojej teórie by teda Intel nemal mať problém keďže je finančne silnejší ako NV preraziť aj na poli GPU, veď ide len o prachy, nie?
Pravda je niekde uprostred by som povedal. Jasne, ja som to napísal moc jedoducho, ale ty zasa píšeš o zázrakoch, ktoré nie sú.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-04 16:44:54

Chápej jde o technologický magazín. Je tak zaměřen. Aktuální informace ( ale neověřené ) není čas ani prostor je vysvětlovat. Buďto máš klíč k vědomostem, nebo né. Až tohle pochopíš, budeš rovnoprávně povýšen. ( vnitřně ) :-X
Jaroslav Neznal [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-04 22:00:31

DD, mě to jako zákazníka nezajímá, když řeším minimax na výběr řešení.

Že mě to zajímá jako člověka, to je jiná. Ale neznamená to, že, na to budu brát ohled. Mým životním cílem je "být schopen uspokojivě odpovědět na jakoukoli otázku". Ale už ne "podporovat slabší jen proto, že jsou slabší". Mimochodem proto tě čtu. Zajímá mě tvoje osobnost, kde se tyhle bludy berou. Nesetkávám se s tím jen u tebe, ale ve velkém měřítku např. u studentů. Zvláštní.

Citace:
že tě to jako zákazníka nezajímá? v pořádku ... ale pokud nechceš být ignorant a zajímá tě proč věci jsou jaké jsou a za jakých podmínek vznikají, zajímat tě to prostě musí. protože je to součást faktů-.

Tohle je mimořádná blbost. Zajímat mě nemusí nic. A do toho, jestli jsem ignorant, ti nic není, a AMD nebo Intelu taky ne. Schválně, dělám nákupčího, a nikdy se mě nikdo u dodavatelů neptal, jestli jsem ignorant nebo ne. A stejně mi ty CPU prodávají.

AMD fandím, protože vytváří zdání konkurence. Ve skutečnosti je to pro Intel nutná věc, a Intel si ho sám živí. Občas přijdou s nějakou novinkou (Ryzeny vypadají jako opravdu neuvěřitelná pecka), která má dost nevýhod (drivery do Linuxu už jsou hotové? Problém s latencí do cizí cache bude mít Zen vyřešený?). Ale je na každém, co si koupí. Já naposledy koupil od AMD Opteron 6376, který měl výkon na jádro v mé (vlastnoručně napsané, jednovláknové - měla běžet v mnoha instancích) aplikaci srovnatelný s Pentium III Tualatin. A čí je to blbost? Mám teď nadávat na AMD, že neumí vyrobit použitelný procesor? Nebo jsem blbec já, protože jsem koupil naprosto nevhodnou věc?
Pro srovnání, jednomu vláknu Opteronu trval test 37 vteřin. Nějaké Core i7M (dualcore s turbem) to dalo za 11 vteřin. Ouch. Jak mě v té chvíli hřálo, že to AMD nemá holt jednoduché, a přece budu solidární? AMD letělo do labu a aplikace šla na Intel.

Jestli se Ryzen opravdu osvědčí (a bude mít plnou podporu v Linuxu, což by měla být samozřejmost, a teď už snad i je), moje příští workstation bude s Threadripperem. Teda jestli budou desky s podporou ECC pamětí. A taky až mi přestane stačit současný 8-core Xeon... Chtěl bych AMD, fandím jim. Ale do serveru to za aktuálních podmínek nestrčím, ani kdybych měl pistoli u hlavy.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-04 23:27:17
avatar
já neříkám že na to máte brát ohled při nákupu, ale když se tady prostě o tom bavíme, tak je to klíčová věc ....

to není ani o fandění nějaké firmě, zkrátka velikost financí je zásadní a pokud někdo dokáže konkurovat produktu jiné firmy, přitom oba vznikly v násobně odlišných podmínkách, tak je to určitě důležitý fakt, který prostě musí hrát roli, když hraje roli v praxi ...
Jaroslav Neznal [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-05 08:50:47

Citace:
přitom oba vznikly v násobně odlišných podmínkách


Jo. Bez Intelu by AMD nikdy nevzniklo, vzhledem k tomu, že AMD vzniklo z Intelu.

To jen taková ironie. Jinak máš pravdu.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-05 12:23:08
avatar
AMD vzniklo z Intelu?
Jaroslav Neznal [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-05 12:36:52

Hodně jsem to zkrátil, narážel jsem na tvůj "vznik v násobně odlišných podmínkách".
AMD vzniklo jako reakce odchodu zaměstnanců z Fairchildovy firmy a jejich založení Intelu. To jsou jsou ty "násobně odlišené podmínky"?

O deset let později si AMD licencovalo od Intelu x86 a začalo vazalství, které dodnes neskončilo. O prospěšnosti pro všechny strany netřeba pochybovat.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-05 13:09:14
avatar
pořád nevysvětluje, jak je AMD schopné konkurovat Intelu a NV zároveň s výrazně nižším rozpočtem, což by nemělo být možné a také není možné v mnoha jiných i podstatně méně náročných oblastech .....

jinak vznik v odlišných podmínkách jsem myslel RYZEN vs Core, VEGA vs GTX atd. ne firmy samotné, tím spíše že vzhledem ke stáří Intelu a AMD je pro dnešní produkty zcela irelevantní v jakých podmínkách vzniklo samo AMD a Intel .....
Jaroslav Neznal [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-05 18:01:38

Promiň, ale tahle diskuze nemá smysl. Jestli máš potřebu za každou cenu vyhrát, je to tvůj web, tvoje věc. Tvoje argumentace je úplně mimo, diskuze se rozvětvuje od tématu k tématu, a za tu hromadu slov, co jsme tu napsali, jsme nezvládli shodnout se ani na tom prvním. Mezi tím jsi toho vytahal tolik, že se v tom už vůbec nevyznám.

Cílem diskuze není vyhrát. Což implikuje, že tohle není diskuze. Ať už je to cokoli.

Tohle je ztráta času. Jsi pro mě neporazitelný soupeř. Nevím, jak se takhle hra hraje, a ani nemám zájem hrát. Chtěl jsem najít pravdu. Vyhráls.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-05 18:08:29
avatar
tvá argumentace je nejen mimo, ale fakticky nesprávná, nejde o to vyhrát, ale mít objektivně správné argumenty a ty je nemáš ....

už jen to že tady mluvíš o Linuxu jako o významné platformě je zcela zásadně nesprávné. Linux je významný v serverech, kde má EPYC a profi VEGA odpovídající podporu a funguje normálně, pro běžné uživatele u běžných CPU a GPU není podpora LINUXU nijak klíčová, podíl na trhu je zanedbatelný a pro běžného uživatele PC je Linux nezajímavý.

Druhým aspektem je pak fakt, že odmítáš vzít na vědomí, že není normální aby jedna firma s 5 miliardami konkurovala na stejné úrovni produktů dvěma společnostem s téměř 60
miliardami.
Bumpkin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-05 13:20:18

jako nákupčí ale určitě víte jaké je rozpoložení zákazníků kteří udávají směr a určitě znáte davovou histeriii... a následně i to jak se dá zákazník ovlivnit a tím i natočit misky vah daného trhu či odvětví....


Co tím chci říct? chci tím poukázat že pokud máte dobře postavený marketing tak je jedno že máte shit produkt protože ho i tak zákazník koupí... dokud se nenajde někdo kdo na to upozorní a zmedializuje to...

Hned uvedu příklady:
1. krásný příklad je jak Elon musk a tesla, zde máte velký trh s automobili a nikdo si do nedávna nemyslel že by bylo možné prodávat elektro auta a ejhle, přišel člověk s dotatkem peněz a se super medialní kampaní založenou na sobě a hned to jde....

2. krásná ukázka z čekého rybníčku a Buble logy čajů... prodávali shit a ještě lhali a to celé dělali na dětech, propagace super, samý mladý a tak... a až když přišel ADOST tak najednou popularyta nikde...


Tak že tady prostě říkat že vás to jako zákazníka nezajímá je blbost, když vás kde kdo zmasíruje na vás cílenou reklamou tak jste tak lehce ovlivnitelnej až to není hezké....

Tedy dneska to není ani tak o tom jaký máte produkt jak ho vyrabíte ale o tom jak dokážete svou klientelu zmasírovat reklamou a ovlivnit aby jste si to koupil, a tady to jasně ukazuje Nvidia svou nepřímou reklamou cílenou skrze několik projektů a supportem kde jaké akce.... a intel dělá prakticky to samé... v některých obastech se ani nebojí tuto nepřímou reklamu dělat přes své partnery jako je Asus a podobně....

Opravdu mi tu netvrďte že se tu o žádnou ze značek nezajímáte a nepreferujete ji, dneska to ani díky reklamním kampaním není možné....
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-05 13:36:12
avatar
přesně, mnoho lidí si neuvědomuje, že náklady na propagaci produkty, ať viditelnou nebo většinou skrytou (podpora prodeje, slevy pro partnery apod.) často dnes dosahují stejné výše, jako vytvoření produktu samotného. Nejkřiklavější jsou třeba filmy, ale i hry.

U grafických karet a procesorů to ale funguje úplně stejně. Jen větší objem peněz na "propagaci" je běžným zákazníků skryt, protože směřuje na distributory a obchodníky.

někteří stále nechápou, že produktová nabídka není problém AMD. Kdybyste nechaly současné možnosti výroby a financí v případě AMD a NV jak jsou nyní a daly jim oběma identický produkt na prodej, tak NV stejně prodá 3x více než AMD a ne proto, že by byla lepší v prodeji, ale čistě proto, že AMD nemá finanční rezervy, nemůže si dovolit riziko a nemá možnost přeplatit v podpoře prodejů NV s jejími financemi ...

Většina uživatelů nechápe, že v zásadě nejde o to jestli je jeden produkt lepší než druhý, ale to který má více peněz za sebou na svou propagaci a podporu a chtě nechtě drtivá většina lidí nenakupuje podle toho co je lepší produkt, ale podle toho který produkt je více vidět a je tedy více propagován ..... to je bohužel hlavní důvod, proč AMD vlastně není konkurencí Intelu ani NVIDIA, protože sice může nabídnout srovnatelné často i lepší a výhodnější produkty, ale už nemá prostředky na to konkurovat v oblasti prodejů, propagace a to se odráží ve výsledcích v možnostech výroby atd. peníze dělají peníze .... a i když uděláš stejně dobrý produkt a nemáš stejně peněz na jeho propagaci jako konkurence, nemůžeš očekávat stejný úspěch ...

Pokud by lidi skutečně nakupovali podle toho, jaký je konkrétní produkt a jak moc je výhodný, tak by v tomto roce mělo AMD nejméně 90% podíl v prodeji procesorů v desktopu a serverech třeba .... ne bohužel. Na DDWorld.cz nás objektivně zajímá jaké jsou produkty a objektivně je hodnotíme, ale většina lidí objektivně něnakupuje, i když si zde spousta z vás myslí že ano ;)
Magion [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-05 14:13:50

Až budou lidi nakupovat objektivně, tak to bude totální tragédie. Já si zůstanu u toho subjektivního nakupování, s dovolením Mimochodem ono existuje objektivní nakupování?
Jaroslav Neznal [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-05 18:20:00

Jako nákupčí vím, jak se píše slovo hysterie. Ten zbytek už není pravda, jediný zákazník jsem já, respektive firma, a její preference určuju já, ne davová hysterie.

Ten zbytek jsem četl, ale bolí mě z toho oči, a vůbec nechápu, co jste tím chtěl říct.

Preferuji značky, samozřejmě. Podle zkušenosti. Zkušenost s AMD už jsem popsal. Stejně jako víceméně všude kupuji jen značku HP. Ne kvůli produktům, ale komplexnímu řešení od dodavatele. Už jsem měl pár nabídek od jiných dodavatelů, když jsem jim popsal, co pro mě HP dokáže udělat za kolik peněz, smutně pokývali hlavou s tím, že tohle prostě nedokážou. A je úplně jedno, jestli mají notebooky černé nebo bílé víko, kulaté nebo hranaté procesory, nebo já nevím co. Vždycky hledám řešení, ne konkrétní produkt. Pro mě obecně platí, že nejvýhodnější je HP - to ale vůbec nemusí být váš případ!

To, že se lidi řídí hlavně emocemi, je dávno známý fakt. Ale i kdyby se chtěli rozhodovat objektivně, a chtěli vycházet z tohohle webu, mají smůlu. Já mám doma třeba věci, které jsem si koupil pro radost, a protože cíl byl radost, kritérium bylo vybrat to, co mi udělá radost největší. Do firmy hledám funkční řešení, jakákoli prefernce na základě emocí by mi zlomila vaz.

Např. teď píšu z domácí workstation od Dellu s osmijádrovým Xeonem, na kterém většinu času sjíždím weby, filmy, burzy... zkrátka konzumuji nenáročný obsah. To mám pro radost.
V práci pracuji na tenkém klientu za méně než desetinovou cenu. Efektivita práce je zhruba podobná, zato náročnost na údržbu o vesmír jinde. Za deset let bude tenký klient na konci své morální životnosti a budu ho muset vyměnit. Po Xeonu neštěkne pes. Doma jsem volil pro radost, v práci pro efektivitu.

Všimněte si, že nikde neřeším, jaký rozpočet má AMD nebo jakou mají barvu záchodových prkének. Nějak to neumím zahrnout do toho svého minimaxu.
Bumpkin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-06 00:35:51

přesně jste svůj postoj ukázal hned v prvním odstavci....

místo aby jste se zaměřil na to co jsem vyjadřoval jste se zaměřil na mou češtinu a gramatiku.... tím jste ukázal že vás zajímá forma nikoli obsah....

tedy znovu pro vás, chtěl sem tím říci že každá firma se řídí klientelou která od nich nakupuje... tedy vy jako nákupčí víte že firmám se vám podaří prodat xy produktů této značky, ale pokud vám je někdo během roku zmasíruje reklamní nabídkou nebo pomocí jiného nákupčího tak vám ty produkty mohou zůstat na skladě a vy si ani neuvědomíte jak je to možné....

už se to několikrát stalo i v PC světě, třeba nástup PCčka a konzolí... tam je to jasně ukázané... v dlouhodobých statistikách jsou pekné zuby jak nastupovali konzole atd...

Pokud tedy budu mít dostatečně velký budget a um či přijdu na to jak hezky a snadno v lidech podnítit že můj produkt je lepší nebo nedej bože že jej potřebují tak opravdu dokáži prodat více!!! firmy toto dělají přes nová media a medialní ikony a to se bavíme o věcech které jsou cílené na osoby nikoli na firmy....

ve firemní sféře zase funguje extrémní slevové šílenství, nebo také kontraktové slevy... nebo také partnerské kontrkty atd. mám velkou zkušenost z nadnárodních společností a jasně sem viděl na jaké slevy se dá přistoupit když hrozí že vám odejde klíčový partner/odběratel.... ano nikdy nejdete pod výrobní náklady s provozními ale minimálně jdete na tuto cenu i kdyby jste na tom neměl nic vydělat, protože partneři ví že od vás někdo něco nakupuje, neví přesně za kolik ale nakupuje ví v čem se pohybuje a co dělá a dělá vám tím reklamu/renomé a když takto velký klient jde jinam tak se asi něco stalo a už se tím začnou řídit i další... atd...
Jaroslav Neznal [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-06 14:21:39

Přesně tak. A vím proč. Nemá smysl s vámi diskutovat. Proč by mi třeba něco mělo zůstat na skladě? Co bych tam s tím dělal? Na sklad nekupuju nic. Ve skladě končí to, co už nepotřebuju, a buď vyhodím, nebo si nechávám pro případ potřeby.

O naše zákazníky se starají obchodníci. Já se starám o to, aby obchodníci měli na čem a s čím pracovat.

Ten poslední odstavec, nevím, proč to píšete, jasně, máme velmi dobré vztahy s dodavateli, zbytek se řídí volným trhem.

Proto nemá smysl s vámi diskutovat. Vůbec nevíte, o čem se tu bavíme, to by nebylo tak špatné, kdybyste si to ale nezačal vymýšlet. Že nezvládáte gramatiku je takový příznak. Jinak samozřejmě obecně to neplatí, ale je to stejné jako s cikány. Chová se jako cikán, vypadá jako cikán (neplést s romem), a já nemám zapotřebí riskovat, že i zkušenost s ním bude jako s cikánem. I když je třeba úplně v pohodě. Stejně to mám s lidmi, co neumí psát (což ale rozhodně není ještě váš případ, dva překlepy se snést dají; bůhví kolik jsem jich teď udělal já).
digitalis [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-05 17:23:07
avatar
Suhlasim s DD, co sa tyka faktov o financnych a vyrobnych moznostiach AMD voci Intel a Nvidia.

V tomto odseku od pana Viteka zo svethardware je to pekne napisane:

Předem je také důležité poznamenat, že tato trojice firem tvoří uzavřený kruh, v němž si navzájem konkurují, ovšem ne nutně všechny naráz. Máme tu pouze dva výrobce procesorů x86: Intel a AMD, pak pouze dva výrobce výkonných samostatných GPU: AMD a NVIDII a nakonec všechny tři jako konkurenty na poli umělé inteligence (AI) a strojového učení. To s tím rozdílem, že AMD a NVIDIA pro to používají právě svá GPU a Intel má zase své "many core" ackelerátory Xeon Phi, FPGA či jiné produkty. Z toho všeho je třeba vycházet při hodnocení vztahů těchto firem, stejně jako z toho, že jediné AMD bojuje na všech uvedených frontách, ačkoliv je na tom z celé trojice z finančního hlediska nejhůře.
Jaroslav Neznal [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-06 19:38:49

Souhlas.
Zdá se to jako dobrý obchod. Intel má klid od antimonopolních úřadů, dokud AMD nějak funguje. Zdá se mi, že Intel dokonce občas AMD udělá i nějaký ústupek, aby ho udržel.
AMD zase občas přijde s něčím, čím se zakousne do nohy Intelu, a donutí ho jednat. Nejde jen o Ryzen, další takovou věcí bylo 3DNow!, Athlon 64 (proti Pentiu s netburst), integrovaný řadič paměti... a to rozhodně neznám všechno. Nákup ATI přinesl pro AMD svobodu v tom smyslu, že má k dispozici další trh, kde ale Intel už nedominuje.

Z těch tří má nejslabší pozici vlastně nVidia. Zatímco Intel je kamenný obr a AMD se ho drží za nohu, nVidii nikdo nechrání. Bojovala na poli GPU proti ATI, která ale představuje dlouhodobě mnohem zdatnějšího soupeře než AMD pro Intel. Zaháčkovala se v profesionálních aplikacích, zkusila prorazit s Tegrou a teď udělala díru do AI. Zkrátka si našla další trhy, kde aplikovat svoje technologie, a soupeření s AMD pro ni není nadále takovou prioritou.

Co se týká AI, tam bych řekl, že je soupeřů mnohem více. Intel jistě, nVidia taky, AMD zatím moc ne, ale pak je tu IBM, Google, Fujitsu, Samsung... tam to bude ještě velmi zajímavé.
marek13 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-06 21:56:58

Ja by som veľmi Ryzen a VEGU neporovnával. Zatiaľ čo Ryzen skutočne prinútil Intel aspoň sa trochu zamyslieť a keď už nič, tak znížiť ceny a jednoducho pridať pár jadier, teda na trhu sa očividne niečo zmenilo, tak VEGA na hráčskom trhu neprinútila Nvidiu k ničomu ak nepočítame 1070Ti, čo je vec, ktorá keby tu nebola, tak by ani nikomu nechýbala. Dokonca VEGA Nvidiu uistila, že najbližší rok sa o highend nemusí obávať a teda Nvidia odsunula nové karty na novej architektúre do nedohľadna aj keď pôvodne si mnohí mysleli, že niečo ako VOLTA príde už začiatkom roka.
V tejto veci teda jednoznačne CPU AMD vedie nad GPU AMD 1.
digitalis [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-05 00:11:59
avatar
Som sa tohto roku uz vyrovnal s tym, ze moju R7 265 2GB nemam cim upgradovat. Hlavne pre aktualne a buduce hry je to uz potreba. Povodne som chcel RX 570, ale tie ceny a vyber modelov Situaciu som ale stale sledoval a pred tyzdnom sa mi podarilo objednat Sapphire RX 570 4GB ITX za 220€ z lacne-nakupy.sk Sice si musim na nu pockat tri-styri tyzdne, ale za tu cenu to stoji. Aj ked to stale nie je nejakych 200€ co by mala oficialne stat, vzdy lepsie, nez napr. na Alze za 243€, i ked tam je skladom, prip. na inych e-shopoch aj za viac ako 250€, kde je castokrat iba na objednanie. Ale aspon, ze sa uz objavila v e-shopoch. Doteraz jej nikde vobec nebolo.
Smrtihlav [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - hmm 2017-12-04 10:34:33

Doteraz som vychádzal z informácie, že na začiatku roku 1Q2018 vydá nvidia novú generáciu GTX. Podľa toho čo je v článku, to tak nevyzerá. Tak teraz neviem. Moja R9 390 už pomaly dosluhuje a rád by som ju vymenil, ale dávať 500€ za rok a pól staré GTX1080/1070 sa mi nechce.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-04 10:37:10
avatar
ano, něco vydá, ale v současnosti to vypadá, že půjde o refresh stávající architektury ne o VOLTA .... ale nevíme přesně. snad se v lednu na CES něco dozvíme ....
4Dimensions [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-04 17:07:19

Skutocne si niekto mysli, ze aj keby nebol mining boom tak by bol vysledok iny?

Polarisy nie su najhrosie, ale su v tieni GTX, Vega je pripad sam o sebe, realita je taka, ze GTX sa predavaju hracom ako hranolky s kecupom.

Dokonca je mozne, ze keby nie mining boom tak by situacia pre AMD bola daleko horsia, lebo by AMD nepredala ani tolko kariet hracom.
Epyc [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-04 17:28:25

To je přeci očividné, že aktuální mining Boom zachránil celou AMD divizi Respektive po pár kvartálech AMD vykáže ne pád ale růst.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-04 17:48:51
avatar
Asi nezapadám do průměru. 2 roky zpátky jsem kupoval 1x Fury Nano. Tento rok 6x RX580. To je 7 karet za 2 roky 100% AMD. Vlastně jsem kupoval i jeden noťas s nějakou tou přiblblou Nvidií co má výkon cca jako integrovaný Intel, bohužel nešlo koupit notebook bez ní.

Vzbuďte mě až vydají hiend mini ITX kartu nebo něco co se bude hodit na těžbu víc než RX580
Phantomiux [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-05 07:44:56

Mohol by som poprosit o presny dovod nakupu 6x RX 580 za rok? To, ze nie ste v priemere mi je jasne, akurat chcem mat jasno, ci mam docinenia s minerom, obchodnikom, AMD fanatikom alebo sa vam proste 5x porucala RX 580 do kremikoveho neba...
Epyc [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-05 08:06:16

Tohle snad mluví za vše ne ?
Vzbuďte mě až vydají hiend mini ITX kartu nebo něco co se bude hodit na těžbu víc než RX580.
4Dimensions [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-05 15:39:03

Uz v polovici leta boli bazare plne girgov a uz pred letom boli pre mining ETH vhodnejsie 1060/70, nieto RX580.

Tak nech niekto ukaze grafy navratnosti s RX580 za tento rok.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-12-07 02:23:15
avatar
Link na vhodnější 1060/1070, konkrétní edici a bios/ měření a nastavení. Aktuálně mi nitro saphirky 580 dávají 30 Mhs při 100W a to nepočítám dual s decred. Návratnost si z toho spočítej sám. Ukaž něco lepšího od NV nebo mlč. 1070 se svou cenou je blábol, Vega je na ETH naprd též
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Captain Marvel v traileru – nejsilnější superhrdinka MARVELu
Captain Marvel v traileru – nejsilnější superhrdinka MARVELuÚterý, 18 září 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2244x
Komentářů: 27
F1 se snaží udělat hezčí formule. Koncepty pro 2021 sezónu.
F1 se snaží udělat hezčí formule. Koncepty pro 2021 sezónu.Úterý, 18 září 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 1285x
Komentářů: 7
Jak určitě nestavět počítač!
Jak určitě nestavět počítač!Neděle, 16 září 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 4033x
Komentářů: 32
Shadow of the Tomb Raider vyšel i s českou Larou.
Shadow of the Tomb Raider vyšel i s českou Larou.Sobota, 15 září 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1633x
Komentářů: 3
Assassin’s Creed: Odyssey s námi bude rok. Jaké jsou HW nároky?
Assassin’s Creed: Odyssey s námi bude rok. Jaké jsou HW nároky?Středa, 12 září 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1149x
Komentářů: 3
Iron Fist přichází s druhou sérií – jaký je?
Iron Fist přichází s druhou sérií – jaký je?Úterý, 11 září 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1611x
Komentářů: 3