Skoro bychom si měli udělat novou kategorii článků. Další oznámení o zdražování je totiž tu!
Už třetí oznámení výrazného zdražení konzolí Microsoft Xbox za krátkou dobu. Zatímco v předchozích generacích herní konzole během svého života i zlevňovaly, ty současné jsou dnes i o 50 až 70% dražší, než když před lety vycházely. A to přes fakt, že jejich HW je dnes velmi zastaralý a často už zjevně hry moc nezvládá. Nová generace je však ještě rok možná dva daleko. A bohužel uvedení novinek komplikuje současná situace, která je důvodem současného zdražování. I když v tomto případě je Microsoft tím skutečným spoluviníkem celé situace …
Firma tedy aktuálně opět zdražuje Xbox X a Xbox S zařízení, a dokonce ruší výrobu 2TB X modelu. Ten vyšel v roce 2024 za 599 dolarů, ale loni zdražil na 799 dolarů. Nově by jeho cena byla někde kolem 1000 dolarů, jenže prodeje dražších Xboxů se moc nedaří, protože nejsou konkurenceschopné. Firma tedy 2TB model raději oficiálně ruší.

V prodeji zůstane jen ona 1TB X verze s mechanikou i bez ní. Ta bez ní bude tedy opět základ, který z původních 449 dolarů (11,5 tisíce korun) zdraží na současných astronomických 749 dolarů, tedy 16 tisíc korun. Verze s mechanikou bude nově za 799 dolarů, tedy více než 17 tisíc korun vč. DPH. Dnes už hodně slabá a nedostatečná Xbox S konzole s pouhými 512GB, bude startovat nově na 499 dolarech, tedy ceně, co stál kdysi 1TB model X s mechanikou.
Nemusí jít o poslední zdražení. Ostatně VALVE s jeho Steam Machine je ještě dražší. U Sony s jeho PlayStation se také nedávno zdražovalo. A spekuluje se o dalším. Zvýšení cen s platností někdy od září/října na letošní rok oznámilo i Nintendo. Aktuálně oznámené Microsoft zdražení má být celosvětové, firma zatím jen neoznámila kurz v Evropě, ale počítáme s běžným kurzem. Uvedené ceny mají vstoupit v platnost od 1.8.2026. Viník je samozřejmě znám, a to je AI a díky ní drahé paměti atd. Samozřejmě sám Microsoft už zapomíná dodat, že je jeden z viníků, který se na AI situaci podílí a zhoršuje tak ceny a život všem zákazníkům a uživatelům. Současně jeho aktuální zvýšení cen není jen kvůli pamětem (k jejichž růstu cen sám Microsoft svými AI aktivitami přispívá), ale také problémům samotné Xbox divize, která prochází hlubokou změnou, kvůli nezvládnutým miliardovým akvizicím. Propouští se, končí studia a firma chce navýšit ziskovost s možným zájmem celý Xbox v budoucnosti prostě někomu prodat.

V každém případě je i nejnovější zvýšení cen pro Xbox zákazníky výsledkem přímých kroků, politiky a působení firmy Microsoft v oblasti AI, tak nezvládnutí akvizic a fungování Xbox divize. Vymlouvat se jen na ceny paměti nemůže, protože za to jejich zdražení z velké části může sám podporou a investicemi do AI. Celá situace by byla ironická až směšná, kdybychom ovšem nemuseli přímo i nepřímo jako zákazníci a občané dnes všechno platit ve zvýšených cenách každý den v mnoha produktech a službách, a to i když s AI nechceme mít nic společného …
| AUTOR: Jan "DD" Stach |
|---|
| Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|